След акт 16 ... ?

  • 42 802
  • 131
# 105
Преди час се обади строителя,вече имаме акт 16,всеки има номера по кадастър,подадени са документите за ток и вода,не мислех че тази година ще получим ключове ,но понякога по   Коледа стават чудеса.
Виж целия пост
# 106

Наскоро разбрах, че сградата ни има сертфикат за енергийна ефективност. Това означава, че следващите 10 години няма да плащам данък сгради. Това са нови разпоредби и ако една сграда има подобен сертификат се ползват данъчни облекчения  Wink Е, това е нещо хубаво!!!


Може ли да ми кажеш основание за това? Аз четох закона, но не виждам вариант за освобождаване от данък на новите сгради. Има такова само за сгради отпреди 2005 година, освен това пише, че  за да се освободиш от плащане на данък сгради трябва да имаш сертификат, а той се издава 3 години след въвеждане в експлоатация. Новите сгради имат само паспорт. Ако нещо не съм разбрала, моля някой знаещ да разясни ситуацията
Виж целия пост
# 107
Месечинка виторога,

Всички сгради след 2005г са длъжни да имат подобен сертификат. Отделно сертификатите са два вида А и Б. И имаш право да ползваш данъчни облекчения. Ето ти един цитат от наредбата
:

През 2004 г. бяха приети Законът за енергийната ефективност и издадената въз основа на него Наредба щ 19 от 12.11.2004 г. за сертифициране на сгради за енергийна ефективност. С тези нормативни актове се предвиди възможността за издаване сертификат на сграда за енергийна ефективност. В чл. 16 от Наредбата е регламентирано в кои случаи се издава сертификат категория А и в кои случаи - сертификат категория Б.

За да поощри сертифицирането на сгради за енергийна ефективност, законодателят е предвидил данъчни преференции във връзка с данъка върху недвижимите имоти. Съгласно чл. 24, ал. 1, т. 18 от Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ), сградите, получили сертификат категория А, се освобождават от данък за срок 10 години, считано от годината, следваща годината на издаване на сертификата. Съгласно чл. 24, ал. 1, т. 19 от ЗМДТ сградите, получили сертификат категория Б, се освобождават от данък върху недвижимите имоти за срок 5 години, считано от годината, следваща годината на издаване на сертификата.

Данъкът върху недвижимите имоти е тясно свързан с таксата за битови отпадъци. Но таксата за битови отпадъци се заплаща за извършени услуги във връзка със сметосъбирането и сметоизвозването. Затова при нея не важат освобождаванията и облекченията, които се отнасят до данъка върху недвижимите имоти.

Такса за битови отпадъци не се събира при условията на чл. 71 от ЗМДТ, когато съответната услуга не се предоставя от общината или няма депа и съоръжения за обезвреждане на битови отпадъци. Затова за събирането на таксата за битови отпадъци е без значение наличието или липсата на сертификат за енергийна ефективност на сградата.

По силата на чл. 8, ал. 6 от ЗМДТ, е възможно отделни категории граждани да бъдат освободени изцяло или частично от заплащане на отделни видове такси по ред, определен с наредба на общинския съвет. Ако в наредба на общински съвет е посочено като основание за неплащането на такса за битови отпадъци наличието на сертификат за енергийна ефективност на сграда, то тогава няма да се събира и такса за битови отпадъци за този имот. Не ни е известно обаче някой от общинските съвети да е предвидил подобно основание за неплащане на такса за битови отпадъци в приета наредба по чл. 9 от ЗМДТ.

Трябва само да представиш сертификата пред данъчното преди да ти бъде начислен т.е. преди март месец. Защото щом ти е начислен, той трябва да се плати. И това, което знам е, че този сертификат влиза в сила 1 година след пускането на сградата в експлоатация!!!

Надявам се, че съм била полезна!!! Весели празници!
Виж целия пост
# 108
Да, но ето точният текст на чл.24 от ЗМДТ:
Цитат
Чл. 24. (1) Освобождават се от данък:
18. сградите, въведени в експлоатация преди 1 януари 2005 г. и получили сертификат категория А, издаден по реда на Закона за енергийната ефективност, както следва:

а) за срок 7 години считано от годината, следваща годината на издаване на сертификата;

б) за срок 10 години считано от годината, следваща годината на издаване на сертификата, ако прилагат и мерки за оползотворяване на възобновяеми енергийни източници за производство на енергия за задоволяване нуждите на сградата;
19.  сградите, въведени в експлоатация преди 1 януари 2005 г. и получили сертификат категория Б, издаден по реда на Закона за енергийната ефективност, както следва:

а) за срок 3 години считано от годината, следваща годината на издаване на сертификата;

б) за срок 5 години считано от годината, следваща годината на издаване на сертификата, ако прилагат и мерки за оползотворяване на възобновяеми енергийни източници за производство на енергия за задоволяване нуждите на сградата.

Аз това го тълкувам като засягащо само сгради, въведени в експлоатация преди 2005 г.

Освен това в Закона за енергийната ефективност пише следното:
Цитат
чл. 20. (1) Възложителите по смисъла на чл. 161, ал. 1 от Закона за устройство на територията са длъжни да придобият по реда на този закон сертификат за енергийни характеристики на сградата в срок не по-рано от три и не по-късно от 6 години от датата на въвеждането й в експлоатация.

(2) До издаването на сертификата по ал. 1 енергийните характеристика на сградата се удостоверяват с енергиен паспорт, който е част от техническия паспорт на сградата и удостоверява изпълнението на изискването по чл. 169, ал. 1, т. 6 от Закона за устройство на територията.

Т.е. преди да изтекат 3 години от въвеждане в експлоатация сертификат изобщо не може да бъде издаден. Дотогава сградата има паспорт, а той не е споменат в ЗМДТ. Там се говори за сертификат.
Така че според мен излиза, че не може да се ползват данъчни облекчения за новопостроена сграда.
Иначе ние имаме паспорт, категория Б и бих се радвала, ако той носи някакви облекчения, но като чета законите просто не е така. Освен да се пита в НАП за по-сигурно.
Виж целия пост
# 109
Чл. 24. (1) Сертификатът за енергийни характеристики на сграда е със срок на валидност до 10 години.
(2) Срокът на валидност по ал. 1 започва да тече от датата на издаване на сертификата, а в случаите по чл. 24, т. 18 и 19 от Закона за местните данъци и такси - от началото на годината, следваща годината на издаване на сертификата.

Хммм аз го разбрах по друг начин: че всички сгради след 2005 задължително имат подобен сертификат (вече зависи дали е А или Б). Енергийният сертификат на съществуващи сгради преди 2005г обаче се издава след реконструкция, основно обновяване, основен ремонт или преустройство на сградата, ремонт на инсталации или други дейности за подобряване на енергийните характеристики. Намерих телефон в Община Варна. Ще звънна след оразниците да поразпитам.
Мария Митишева Гл. експерт "Енергийна ефективност" тел: 659-126
Виж целия пост
# 110
Пиши какво са ти отговорили Hug
Виж целия пост
# 111
Месечинка виторога, права си. Данъчни облекчения за свртификат за енергийна ефективност ползват само сградите преди 2005г, за да стимулират собствениците да санират и направят ремонти на сградите си. При сградите след 2005г това са задължителни условия и не се ползват данъчни облекчения. За съжаление Sad  Но все пак трябва да имаш копие на този сертификат, ако тръгнеш да продаваш имота. Това е от мен. Весели празници!
Виж целия пост
# 112
Мммм, жалко.
Весели празници и от мен.
Виж целия пост
# 113
Момичета, от скоро и ние взехме Акт 16, знам че в двумесечен срок трябва да платя данъка. Мисля тази седмица да ходя да го плащам, трябва ли да нося копие от Акт 16? Че нямам такова, ако трябва, да ходя до строителите да взема. Ако знаете, кажете какви документи трябва да нося в данъчното, за да не се разкарвам напразно до там и да ме връщат.
Виж целия пост
# 114
Задължително си вземи копие от акт 16. Носи си и копие от нотариалния акт и самия нотариален акт и лична карта. Мисля, че това беше всичко. Успех   bouquet
Виж целия пост
# 115
При всички положения е нужно да имаш оригинал на Удостоверението за въвеждане в експлоатация на сградата, в която е жилището ти.
Виж целия пост
# 116
Благодаря ви момичета  Hug

Уоу, какво е това Удостоверението за въвеждане в експлоатация? Акт 16 и Удостоверението за въвеждане в експлоатация едно и също ли е или са различни неща?
Виж целия пост
# 117
Eдно и също е да. Доколкото знам обаче оригиналът е един. При това положение е абсурдно да ти го дадат, т.е. дават ти заверено копие. Яд ме е, че не мога да си спомня със сигурност как беше при нас. Ех, старост...

Ново двайсе, звъннах на мъжа ми да питам и ми каза, че е носил копие, обаче не са му го взели, защото преди това са ходили други съседи да регистрират и са го занесли в данъчното. Но така или иначе, става въпрос за копие.
Виж целия пост
# 118
Благодаря ти _Nat_! Утре ще ходя при строителите, да взема нужните бумащини Simple Smile Те предполагам ще знаят какво точно е нужно за данъчното.
Виж целия пост
# 119
Нотариално завереното копие си е кажи речи оригинал Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия