каква пломба да се сложи на млечно зъбче?

  • 12 280
  • 21
Здравейте мами!
Открихме кариес на кътно млечно зъбче и отидохме  на зъболекар. Тя изчисти зъбчето и му сложи лекарство. Това, което ме притеснява е, че иска да сложи алмагамна пломба. Зъболекарката твърди, че това е по-добрият вариат за деца.  Мисля, че това не е най-доброто и предпочитаме фотополимерна. На вашите деца какви пломби са препоръчали стоматолозите? Моля, споделете! Никъде в Интернет не открих информация.
Виж целия пост
# 1
И на моята дъщеря се наложи да  пломбираме няколко зъбчета, от които имаше и кътно,но ми обясниха ,че слагат детска пломба,и ,че тя не а много постояяна  и бързо пада.За сега е добре но,за в бъдеще казаха ,че ако паднат пак ще ги пломбират с такава.
Виж целия пост
# 2
На моята дъщеря задните зъбки са направени с алмалгама, а предните - с фотополимер. И на нас зъболекарката ни каза че е безмислено за кътниците да слага фотополимер, когато зъбките са млечни.
Виж целия пост
# 3
Аз предпочитам глас-йономерните цименти за временни зъби. Хем са бели, хем се отделят калции и флуор. Но няма нищо лошо да се псюостави и амалгама.
Виж целия пост
# 4
Пломбите на Рая са  фотополимер, вчера видях, че едната пак е паднала. Тя вече не ще и да чуе за зъболекар, а ходеше без проблем, не знам какво да я правя ?
Виж целия пост
# 5
Здравейте всички,

При млечни зъби най-удачни са обтурациите (пломби) от глазйономерен цимент. Това е вещество, което излъчва флуор и минерализира допълнително зъба. Освен това осъществява химична връзка със зъбните тъкани, поставя се бързо и не изисква предварителна обработка на зъба. Нелош вариант е амалгамата, но тя не се свързва достатъчно здраво със зъба, търпи линейни и обемни деформации, корозира и почернява и т.н. Затова в поседно време отпада като вариант. Фотополимерът не е най-доброто решение. По няколко причини: изисква обработка на зъба с киселина, която може да увреди млечните зъбчета; освен това трябва пациентът да е спокоен и да стои мирно докато зъболекарят аплицира свързващие системи и пломбата. Дори и да попадне малко слюнка в кухината на зъба, се влошава много връзката  материал - зъб и се стига до провал в лечението. Всеки посетител тук знае колко са спокойни децата на зъболекарския стол Simple Smile. Ужас... Освен това емайлът на временнните зъби е често с атипична структура, няма добре изразените призми на постоянните зъби и дори след ецване и аплициране на свързващата система lege artis отново нямаме надеждна връзка със зъбните тъкани. Повече информация по този въпрос има на адрес http://www.-spam113-/etching.htm - имам обаче да пиша още доста информация там, моля за извинение. Така че глазйономерите се налагат като златен стандарт в детската стоматология. Има и подобрени глазйономери - Ketac N100 на концерна 3М например е напълнен с нанофилни частици и има повишена механична здравина, което осигурява трайност на обтурацията поне за няколко години. Всъщност намалената якост на глазйономерите е техният единствен недостатък, който при млечни зъби не е толкова съществен - така или иначе зъбът най-често пада и се подменя с постоянен преди да се износи обтурацията. Дано да давам полезна информация!

Поздрави: д-р Венцеслав Ралев
Изпълнителен директор на Ралев Дентал АД
Виж целия пост
# 6

При млечни зъби най-удачни са обтурациите (пломби) от глазйономерен цимент. ....

А цената им принципно по - висока ли е от тази на фотополимерните?
Последно само за пломба от глазйономерен цимент за детето ми взеха 75лв.  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 7

При млечни зъби най-удачни са обтурациите (пломби) от глазйономерен цимент. ....

А цената им принципно по - висока ли е от тази на фотополимерните?
Последно само за пломба от глазйономерен цимент за детето ми взеха 75лв.  Rolling Eyes

Явно зависи от практиката, не би трябвало да е по-скъпа.
Виж целия пост
# 8
Благодаря за отговорите, особено за изчерпателността на д-р Ралев! Личи си професионализма Simple Smile) Наистина в Интернет няма информация, особено за детските зъбчета. Мога да се похваля, че от днес си имаме пломба, не съвсем кротко и без сълзи, но в общи линии мина добре.
Виж целия пост
# 9
Въй, Bim_Bam, взели са ти доста пари. Аз ги работя на 25 лв. с Ketac Molar на 3М - много добър материал е. Ketac N100 поставям на цена 45 лв. - все пак е по-скъп като покупна цена от вносителя. И ние се водим една от по-реномираните практики в Пловдив, вече в София, Варна и Бургас има и по-високи цени.
Виж целия пост
# 10
Въй, Bim_Bam, взели са ти доста пари. ....ние се водим една от по-реномираните практики в Пловдив, вече в София, Варна и Бургас има и по-високи цени.

Явно съм се ръснала  Crazy , но поне до сега е здрава плобата, а няколко от фотополимерните изпопадаха и ги сменяхме.
С деца работите ли по принцип?
Говоря за пет годишна госпожица, с достатъчно опит на зъболекарския стол, сяда и не мърда, но при условие, че ми държи ръката.
Виж целия пост
# 11
Моята дъщеричка е на три годинки и има кариеси на кътни зъбчета и на предните, което много ме притеснява. На батко й съм давала флуорни таблетки и няма нито един кариес, но на нея, заради употребата на мин. вода с флуор не й давах , а и, като беше по-малка много трудно почиствахме зъбките - упорито искаше сама и сега резултатът е плачевен.
Сега много се притеснявам дали ще стои мирно в зъболекарският кабинет и дали въобще ще разреши да й поставят пломбички. Може ли да споделите вашия опит - как се държаха децата на по време на лечението?
И още един въпрос  -  бяха ми казали, че предните млечни зъбки не се работили - вярно ли е това?
Виж целия пост
# 12
Амалгамата е 45% живак, не бих си и помислила да сложа такава пломба на децата си.
Виж целия пост
# 13
Фотополимер за мен е най-доброто решение.  Peace
Виж целия пост
# 14
А защо трябва да се слага пломба на млечен зъб? Той нали ще падне?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия