Практикуващи педагогическо захранване (част 7)

  • 35 668
  • 761
# 720
Здравейте, момичета!  Hug

От известно време търся и чета материали за ПЗ. Радвам се, че ви открих!

Моето момченце е още мъничко за твърда храна, но това не пречи да се информирам и да си изясня напълно концепцията на ПЗ, докато дойде време за захранването. Щастлива съм, че има и други, които мислят като мен, защото съм убедена, че ще срещна яростен отпор от страна на близки, роднини и педиатри. Не ми е ясно защо нещо толкова естествено като ПЗ няма повече привърженици и защо поколението на нашите майки, които вероятно са били захранвани точно така, сега толкова упорито го отрича, като вместо това пропагандира употребата на храни, които никой възрастен не би консумирал съзнателно, ако има избор.

Ще следя публикациите ви и ще искам помощта ви, когато започнем с храненето.

Поздрави!
Виж целия пост
# 721
Никой ли не захранва съкровището си по този начин, че няма развитие темата?
Аз също се колебах между двата метода на захранване -ЗВБ и ПЗ. Ясно е, че ще се съчетават двата по-нататък, но засега по-правилно ми звучи идеята да се възпитава в детето уважение към храната, докато при ЗВБ храната се разхищава, като се омазва по дрехите, плота и земята. Но пък като придобие малко повече умения, ще предпочета бебочка сама да си взема каквото ще хапва.
Аз започнах от два дни с тиквичка. Дали е прекалено "нитратна"?
Виж целия пост
# 722
 Mr. Green Аз също предпочитам да има уважение към храната и това беше едно от нещата, които накараха пак да предпочета ПЗ  Peace
Също и минималните количества в началото, че бебо хапва същото като мама, а мама предава съответните ензими...
А и наистина става въпрос за захранване. Когато минахме в период на хранене започнах да комбинирам с други методи.
Втората ми щерка има зачително по-силен интерес към храната и си хапва по-големи количества. По това време кака и опитваше по 1-2 лъжици и то със зор, а дребното си хапва задоволително за мен. Вече сме на детска кухня, което е стъпка назад за нейните умения, но за мен е облекчение, защото сме по цял ден по улиците. Все пак храненето трябва да е адаптирано към дневния ни ритъм. Не мога да си представя да се задоволявам с по-кратък престой навън, само защото дребчо трябва да седне с мен на масата или да го оставя да маже храна по мебелите  Joy

Тиквичката... каквато и да е, от 3 микро дозички няма да е фатална Simple Smile
Виж целия пост
# 723
Ооо, и при ПЗ е омазване  Mr. Green Само дето в началото е с по-малки количества. А желанието на бебето да се храни само го има още в началото (това е и един от показателите, че е готово за захранване).
 Щом се чувстваш по-комфортно с ПЗ, заповядай да споделяш  Simple Smile

 Тиквичката ако е замразена, тя вероятно е замразявана, когато е била в сезон и е слаба на нитрати. Ако е прясна, може да я накиснеш в студена вода преди да я готвиш.

 Бенита, без да се опитвам да те рзубеждавам за детската кухня, а да се научи като вас. Тяма правило да е на масата. В статиитев пише така, защото сеп редполага, че семействата са "цивилизовани да се хранят на масата. Целодневни разходки чидесно могат да се съчетаят домашна храна в кутийка (която като те лъхне, сигурно и ти ще поискаш да си хапнеш  Simple Smile )
 Моите деца са такива, като твоите  Laughing Първото си караше на минимални количества и много след годинка, а малкото е толкова лакомо, че микродозите изобщо не задоволяваха итереса му и се налагаше да го ограничавам, като се крия, докато ям.
Виж целия пост
# 724
И при нас номер 2 е ламя. Отдавам интересът му към хранене и др. на факта, че си има кака и гледа от нея. Те двамата сядат на масата, един до друг и хапват заедно. По някое време се вижда как малкият тайно бърка в чинията на кака си  Crazy.
Аз пак направих нещо средно между ПЗ и захранване водено от бебето.
Виж целия пост
# 725
С каката правилото за дружното хранене не се изпълняваше, защото така живеехме  Mr. Green Само вечер може да се каже, че сядахме, но масата беше ниска, а нейния стол висок... не се получаваше.
Сега сме по нашироко и съм създала нови правила... сядаме всички заедно да се храним. Каката не е добър пример, защото не яде, блее, играе си с хляба (научила го е в градината)... Дребоса яде половин порция от кухнята, което е постижение, спрямо каката.
А кухнята... ухае чудесно, вярвай ми  Mr. Green Само я чакам да и артиса втората половина и в духа на ПЗ да и покажа как не се изхвърлят остатъците Joy
Иначе имам забележки... нямат безмесен ден и солта може да е една идея по-малко... Но е много вкусно. Като си види чантичката с бурканите и започва танц на радостта  Mr. Green Храната не е ситно пасирана и за разлика от другите набори се справяме чудесно с двата си зъба  Mr. Green
Иначе все още няма мерак да се храни сама. Освен коричка хляб друго не задържа с охота. Май не и харесва да си цапа ръцете. А и онези държачи с мрежичката не и хареса...
Виж целия пост
# 726
Тия държачи с мрежата не ги ли обсъждахме, когато първите ни деца захранвахме? За мен няма нищо педагогическо с тях( а детето ти си знае урока и прилежно ги отказва  Laughing ).

 Според мен, ако научиш детето да зяпа без да хваща с ръка, то би престанало да посяга към храната. Аз им давах да се хранят сами и с микродизи(примерно кубче морков от супата е толкова голямо, че си е с размер 1-2 микродози). Но така си бях решила, не че е задължителна част в ПЗ.

А за кухнята и приятелки са ми казвали, че с нетърпение чакат детето да откаже, за да си хапнат и те  Laughing . Аз по-скоро за начинаещи предложих,  че има как да се съчетава ПЗ с целодневни разходки.

А с боклучавите храни как сте с вторите деца? Аз все така не давам, но някой друг тайничко подава ("ааа, Никола, не може, бате, още си малък... е, добре, но само малко...").
Виж целия пост
# 727
 Mr. Green Ох, тези държачи... по време на първите само ги гледах по чуждите сайтове и въздишах какви неща измислят хората.. Тогава опитвах да приспособявам нещо подобно, но не помня дали успях и какъв беше резултата  Blush И сега с второто, още беше новородена и в един магазин видях държачите и..... познай как се зарадвах, че са дошли в БГ  hahaha Да, ама на малката кукла не и хареса. Аз и ги предложих вече на по-късен етап. Може би ако със самото захранване я бях запознала с тях, щеше да ги хареса newsm78

Аз съм им взела страха на родата и на бебе нищо не предлагат без мое знание  Joy Виж, каката редовно си проси разни глупости, но като е вкъщи има ограничения на количествата. Скоро обаче, беба опита царевични пръчки  Sick Каката си изпросила от дядо си докато и взема пакета, вее беше почерпила дребното  Laughing Ама такава гирлотия вдигнах, че едва ли ще повтори  Mr. Green
Виж целия пост
# 728
Тиквичката ако е замразена, тя вероятно е замразявана, когато е била в сезон и е слаба на нитрати. Ако е прясна, може да я накиснеш в студена вода преди да я готвиш.
Не е замразена, прясна е, от магазина... Ще я кисна в студена вода, макар че не знам дали нитратите са по кората. Не са ли вътре?
Между другото какво мислите за приготвянето на зеленчуците на скара вместо на пара? С тиквичката поне така правя.
Втори въпрос. Проблем ли е, че днес например не дадох тиквичка? Т.е. нищо не дадох.
Трети въпрос. Както виждате малката е само на 5 месеца. Ще ме заклеймите ли, че почвам толкова рано? Изключително кърмена е.
Благодаря на всички, които се включват!!!  Hug
Виж целия пост
# 729
Мисля, че вероятно не си успяла да прочетеш всички статии, защото ми се струва, че захранваш комбиниарно. Не че това е грешка, просто не е съвсем ПЗ. (май повечето захранвахме комбинирано, като си правехме свое педагогическо)
 Храната се приготвя така, както я ядете. Ако е прилично здравословна(т.е. ако се избягват химични добавки, много сол, захар, препържване и т.н.) и от вашата храна давате на детето в количество микродоза, което е колкото главата на кибритена клечка. За това приготвянето на скара също може да е подходящ метод за приготвяне на храната. Аз лично готвя по всякакви начини. До момента само пържено не съм давала.
 По втория въпрос - защо да е проблем?
 Аз не бих си позволила да заклеймявам. Детето е твое и твои са правата и задълженията върху него. Но бих могла да помогна с информация и личен опит, както направиха другите майки за мен, когато аз се запознавах със захранването.
 Моето мнение съвпада с препоръките за кърмене и захранване от водещи специалисти, а те са, че най-добре бебето да се захрани тогава, когато показва поне няколко ясни признака, че е готово за това. Аз не бих захранила по-рано от времето, в което съм уверена, че бебето е готово, нито бих забавяла без причина захранването след ясна демонстрация за готовност от страна на детето.
Виж целия пост
# 730
Благодаря ти, Skrech, за
Мисля, че вероятно не си успяла да прочетеш всички статии, защото ми се струва, че захранваш комбиниарно. Не че това е грешка, просто не е съвсем ПЗ. (май повечето захранвахме комбинирано, като си правехме свое педагогическо)
 Храната се приготвя така, както я ядете. Ако е прилично здравословна(т.е. ако се избягват химични добавки, много сол, захар, препържване и т.н.) и от вашата храна давате на детето в количество микродоза, което е колкото главата на кибритена клечка. За това приготвянето на скара също може да е подходящ метод за приготвяне на храната.
Аз мисля, че освен че трябва храната да е такава, каквато и както ние ядем, трябва да е съобразена с възможностите на бебето. Например тази вечер вечерята е риба и зелена салата. Мисля, че нито едното не е подходящо. Затова изпичам и една тиквичка на скарата, слагам девойката да "седне" в мен и си хапвам изпечената тиквичка. А малката като посегне да си вземе, и откъсвам миниатюрно парченце,
което лекичко стискам между пръстите и й давам няколко такива микродозички. След няколко тиквени дни, ще си направим морковчета по същия начин и т.н.
... най-добре бебето да се захрани тогава, когато показва поне няколко ясни признака, че е готово за това. Аз не бих захранила по-рано от времето, в което съм уверена, че бебето е готово, нито бих забавяла без причина захранването след ясна демонстрация за готовност от страна на детето.
Напъва се да сяда, посяга към чиниите, не изтиква парченцето тиквичка навън с езиче...
Виж целия пост
# 731
Да, значи е комбинирано. Възпитателната част и микродозите на ПЗ с разделното предлагане на видовете храна от педиатричното (това масовото с каши и пюрета).
 
 Някои показатели за готовност, които са с по-голяма важност са възможност на бебето да седи. Дори да не е самостоятелно, а в скута ти, то да седи, а не да се храни полулегнало. Дръго е стабилно да си държи и върти главата и врата. Примерно, ако реши да откаже храна, да може свободно да завърти глава, като демонстрира, че не я иска. Избутването, за което писа, по-засилен и постоянен интерес към вашата храна(не просто какво да е любопитство, а такова, при което е трудно да си опазиш чинията от нападения  Mr. Green ), имитиране как се храните, често взима с ръка играчки и ги лапа и др.
Виж целия пост
# 732
Не мога да преценя колко е готова... Но пък с охота ми хваща ръката и я слага в устата си, когато види, че в пръстите ми има парченце. Освен това се присяга към чинията... Седи, но се поклаща и залита, не е стабилна още... Ако не е напълно готова и съм избързала малко, може ли да навредя на интереса към храненето? От др.страна ми се иска да стигна по-бързо до плодовете, за да помогнем малко на изхождането, че имаме малък проблем с това.
При чистото прилагане на метода наистина ли се дава абсолюъно всичко, което родителите хапват? Как да дам на такова малко бебче например риба, при това подправена със сол и чер пипер?
Виж целия пост
# 733
При ПЗ няма правило плодовете да изчакват. Могат да бъдат и първи. Няма степенуване, даваш това, което има на масата(или плодът, който мислиш, че може да помогне за проблема ви). С разумни ограничения, разбира се. По тази причина е важно бебето да е съвсем узряло за захранване.
 ПЗ се препоръчва за родители, които имат сравнително здравословно меню. Ако солта и черния пипер не са твърде много, храна с тях може да се даде, като се спазва правилото до 3 микродози в началото. Ако рибата те притеснява, тя може да изчака. Аз примерно давах от гарнитурата в началото.

 Не знам дали по-ранното захранване може да се отрази на интереса на бебето, вероятно по-скоро зависи от подхода на родителите. А може различните деца да реагират по различен начин. По-скоро проблем може да е, ако стомаха не е съвсем готов. Но ти виждаш и познаваш бебето, виждаш му реакциите и ти можеш да прецениш дай-добре дали е готово. Някои деца узряват и физически и психически за захранване по-рано, други - по-късно.
Виж целия пост
# 734
При ПЗ няма правило плодовете да изчакват. Могат да бъдат и първи. Няма степенуване, даваш това, което има на масата(или плодът, който мислиш, че може да помогне за проблема ви). С разумни ограничения, разбира се.
Закуската ми, например, е кисело мляко с овесени ядки и пшенични кълнове. Според стандартната схема на педиатричното захранване за тези продукти е много рано. Значи не бива да "закусва" с мен  Laughing  А за плодовете реших да изчакам, тъй като са сладки и със сигурност ще ги хареса, та ми се искаше да не откаже след тях по-безвкусните зеленчуци. Всъщност съм й давала да близне и дори да посмуче ябълка, банан, морков ...
Да обобщя - плодове и зеленчуци -ясно. Колкото и каквито ние хапваме, с някои изключения като цитрусови, ягоди, мъхести. Но месото и млечните - за тях не ми е ясно. От сега ли може или да се изчака, както по стандартната схема?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия