В калейдоскопът на живота погледнете ,за 125 арабски приказки при нас се спрете

  • 39 984
  • 739
# 480
Привет на всички,

От месец се каня да драсна, но толкова много пишете, че свят ми се завива.

Монда, страхотни снимки и разкази. От 2 дена само това гледам. Да вземеш да напишеш пътепис! Ей, къде беше като бистрихме алепския сапун в магребската, бе джанъм? На мене това ми е любимия сапун. И аз като тебе преди не харесвах миризмата му, а сега умирам за такъв. Тук е трудно да се намери. Повечето са ментета. Истинският (знам за една аптека, където продават) е над 30 евра.... за калъп, не кило  Sad. Ох, как искам някой да ми донесе узрял алепски сапун. Ееееееех, мечти. Имам въпрос, соколът къде е сниман? Българинът, женен за сирийка в Латакия лекар от Хасково ли е? Може и да е друг, де, тези са доста възрастни.

Цитат
Нямам идея как не се разваля това месо така да виси по половин ден( никой не купува  месо следобяд
- на сухо и проветриво място и три дни не се разваля, не знам защо. Майка ми казваше, че в Либия го пръскат с нещо като отрова за мухи  ooooh!. Ох, добре че не съм гнуснава.

Шилан, вместо да готвиш и чистиш на кюрди, араби, кучета и котаци, вземи напиши една книга, вместо да си чешеш пръстите да забавляваш бисплатну форумната аудитория! С твоят стил на писане бестселър ще стане. С няколко снимки оттук оттам на булки и младоженци и за трилър ще мине. Обещавам да си я купя. Куп пари шъ напрайш, да знайш! Ще има и за чистачка, готвачка и храна за още 5 котки, че и за децата, ако наминем (те по принцип не ядат много).

Къде е Монсун? Роди ли вече? Аз надникнах в пакистанската тема, ама не пише там.

Хайде после пак

 Hug



Виж целия пост
# 481
Невена, купих си няколко калъпа. Аз съм свикнала с миризмата му и не ме дразни. Имам себорея,. започнах да си мия косата с него и  не ми дразни. Но като го занесох във фризьорския салон  да ме измият с него, а не с Керастаз, щяха да ме набият:-)
Ако ми кажеш някаква възможност, ще ти изпратя един калъп. Взех  си и от този от Антакия - с масло от лаврово дърво.
A Savon du Marseille  не е ли същото нещо? Защо имам спомен, че е същия сапун?

Соколът е сниман в Палмира- на Катарския фестивал . Нали ви  писах,че на летището в Палмира кацнаха два самолета- един с катарци и един с камили. Соколите сигурно не са били при камилите. И вечерта кацна и на шейха самолета, с който беше синът му.

Българинът, женен за сирийка е инжинер от София, също така възрастна двойка- може би около 80 е той, а жена му около 70.
Виж целия пост
# 482
http://picasaweb.google.bg/mail2monda/Syria#5398758871186746514
Klonka фурми, така се пстават да изсъхнат.

http://picasaweb.google.bg/mail2monda/Syria#5398758826532972178
горяща нефтъена рафинерия през нощта в пустинята. Не знам защо гореше...може би някакви ненужни суровини, нямам идея...но беше много красива гледка

http://picasaweb.google.bg/mail2monda/Syria#5398759065642839122

http://picasaweb.google.bg/mail2monda/Syria#5398759014309948450
Palmira ili Tudmor, кАКТО Е НА АРАБСКИ-означава градът на палмите и е един оазис в пустинята

http://picasaweb.google.bg/mail2monda/Syria#5398759155356323762
ето толкова е ситен пясъка

http://picasaweb.google.bg/mail2monda/Syria#5398759426065180610
естествено, около мен винаги беше весело. А зет ми не спираше да снима с камерата.

http://picasaweb.google.bg/mail2monda/Syria#5398765109670193426

http://picasaweb.google.bg/mail2monda/Syria#5398768518872403154

http://picasaweb.google.bg/mail2monda/Syria#5398768883596038130
и това е превозно средство. Интересното е,че се твърди,че е абсурд кола, която не е минала техн. преглед да се движи по пътищата. А на мен не ми е ясно как такава кола може да мине преглед. Не бил важен външния вид. Не знам, не разбирам.

http://picasaweb.google.bg/mail2monda/Syria#5398771395185388162
Шейхът е този със заметнатата кърпа. Беше седнал няколко реда пред нас, не забелязох някаква засилена охрана, освен ако не са били мухабарат( цивилни).

http://picasaweb.google.bg/mail2monda/Syria#5398771645146302802
Mаалула. Това е едно малко селце на около 60на км. от Дамаск, което е единственото в света, където все още се говори арамейски език, какъвто се е говорил по времето на Христос. Къщите са построени буквално в стените.
Там се намират и двата манастира- Св. Текла и Св. Сверей (Саркис).
 
Св. Текла е първата светица в християнството. Mощите и почиват там , в пещерата, в която се смята че се е укривала. Донесох и сетена вода оттам. Тя капе от една скала, a на това място рядко вали, няма как да се събира дъждовна вода.предание гласи,е тази вода лекува очни заболявания, тъй като били сълзите на Мар Текла. Имаше много поклоници от Ливан като отидохме, А монахунята, която беше в пещерата с мощите(там не можеше да се снима), беше цялата покрита в черно, само очите и се виждаха. Тук има писано за Маалула

http://picasaweb.google.bg/mail2monda/Syria#5398774388130453138
Джамията на Омеядите-казват,че е най-голямата в света.
Първоначално е  бил храм, посветен на Йоан Кръстител.



Виж целия пост
# 483
http://picasaweb.google.bg/mail2monda/Syria#5398777578158868562
пак Джамията на Омаядите
http://picasaweb.google.bg/mail2monda/Syria#5398777492246984658
http://picasaweb.google.bg/mail2monda/Syria#5398777444023049090

http://picasaweb.google.bg/mail2monda/Syria#5398779244497594178
Bosra



http://picasaweb.google.bg/mail2monda/Syria#5398778054426193186
Босра. В тези къщи от римско време, само белосани, си живеят хора и сега, както е видно от сателитната чиния.

http://picasaweb.google.bg/mail2monda/Syria#5398778012359896386
s tozi фаетон обикаляхме 2 часа града. Немислимо беше да бъхтим километри в 40 градусовата жега.

http://picasaweb.google.bg/mail2monda/Syria#5398785811343970914
ливански кедри
В Ливан има медна местност, в която има около 400 дървета, на възраст  1000-2000 години. Тази област е под закрилата на патриарха на Ливан.

http://picasaweb.google.bg/mail2monda/Syria#5398786010600336274
Една кола имаше със затъмнени номера и докато се чудим каква може да е, се оказа, че е софийски мерцедес.

Следващите сними са от Бейрут
http://picasaweb.google.bg/mail2monda/Syria#5398786304190783650
http://picasaweb.google.bg/mail2monda/Syria#5398787827500838258
http://picasaweb.google.bg/mail2monda/Syria#5398787847372391314
http://picasaweb.google.bg/mail2monda/Syria#5398787873767280402
http://picasaweb.google.bg/mail2monda/Syria#5398787900869950594
http://picasaweb.google.bg/mail2monda/Syria#5398787961432257474
Виж целия пост
# 484
Браво newsm10.Така с обяснения е още по интересно,ако ти е възможно слагай по едно редче под всяка снимка.Разбирам,че ще ти е трудно,ама pleaseee smile3501
Виж целия пост
# 485
Монда,супер снимки!
Днес Водната лилийка ни събуди със стих,а пък ти  ни даде възможност да се насладим на тези прекрасни места, макар и виртуално!
Невена,ха добре дошла  отново! HugКак са децата?
Чакай обаче, че нещо ме срази.... #CrazyМонсун бременна ли е била ? ShockedЗа пръв път чувам.Иначе пише и в пакистанската тема и тук, но под нов ник -  филия с лютеница...Да не би да си имала предвид пакистанския мактуб?Ако е така, тя вече роди и двечките с Анджелина са си у дома.  Grinning
Виж целия пост
# 486
NSE, страхотно изпълнение! Колко е голяма дъщеря ти? Занимава ли се с пеене? Поздравления, има талант детето!
Виж целия пост
# 487
Монда, да, занимава се. PeaceНо записът в случая  е малко дървен, на живо нещата звучат иначе.По повод възрастта - на 12  години е. Peace
Виж целия пост
# 488
НСЕ, Hug
Не мога да го видя  и чуя твоето славайче,  излизат ми някакви правила са сехси тумбачИ #Crazy
Ама дай Боже пък на живо да я чуя newsm47
Виж целия пост
# 489
НСЕ да ти е живо и здраво славейчето и да ти носи само радост.Много хубаво пее
Виж целия пост
# 490
Делте, не можеш да 4уеш песента директно, първо трябва да свалиш файла на компютъра си, има един надпис
Click here to download the requested file.., кликни на него, ще изкъчи прозорче за сваляне на файл., дай Yes, и готово!

А изпълнението е прекрасно, една от любимите ми песни, изпълнена с много чуство за 12–годишно момиче. Наистина голямо Браво на слевайчето!  newsm10 smile3501

Монда и за теб  smile3501 прекрасни снимки. Продължавай с виртуалното ни пътешествие. Аз сега свалих един филм на BBC от 4етири 4асти, Пътешествие из Оман, Саудито, Египет, йордания и Израел. То ще е програмата за тази вечер!  Popcorn
Виж целия пост
# 491
Хадил, дай линк за филма  Rolling Eyes   bouquet . НСЕ наистина страхотно пее хлапето, да ти е живо и здраво!  Hug А за снимките и инфото от Монда нямам думи - само  Hug   bouquet  thumbsup
Виж целия пост
# 492
Водна лилия, добре дошла - не сме те говорили зад гърба ти, а по време на "офлайна" с презумпцията, че ще го видиш като се появиш   bouquet . Като каза мъдрец - и аз имам два за вадене. Да ти кажа - от личен опит, след като мине цялата дандания (ама си е гадно) не е лошо преди на свърши действието на упойката, да захапеш памучно топче пълно със сол - дезинфекция и свиване на съдовете, съответно намалява болката и кървенето. Стискам палци всичко да е наред.
Браво Монда, страхотно разведряване на темата. Добре, че имаш желание да показваш разни интересни неща.
Тес за кой филм да дам линк ? 
НСЕ - да ти е живо и здраво детето и все повече успехи да има.
Виж целия пост
# 493
Благодаря ви момичета за хубавите думи! Heart Eyes
Хадил, според мен поне, Тес е имала предвид Айа при искането на линк за  филма-виртуално пътешествие из  Оман, Саудия, Египет, Йордания и Израел... Thinking
Виж целия пост
# 494
Невенка, ти си мойта муза  Laughing  То в нашата скромна тема, все таланти сме се събрали, за жалост непризнати  Mr. Green
Импровизирам си аз, не разчитам да обера овациите с  wikipedia и google   Wink
Защо ми е да издавам книги , както ми препоръчваш, мойта целева група не са средностатистическите практични  домакини и блондинките, само да си хабя автентичния стил за тоя дето духа  Mr. Green
Ама я виж, може да оглавиш един писателски съюз с другите нашенки из Франция, има какво да се пише за нашите мигранти, мизерията и нищетата ,в която тънат, пред какви предизвикателства и трудности са изправени и т.н и т.н . Иншалла такава сериозна тема, ще се приеме по-присърце от народа, отколкото мойте драсканици  Embarassed    Две-три мигрантки да забогатеят и да престанат да бозаят от социалната система на майка Франция, пак ще е файда  Party

Така де, трябва да се ангажира човек със социални проблеми.

Иначе свекърва ми, преди да се омъжи, е писала стихове на арабски, машалла. И аз пишех в гимназията, една съученичка ги пази и до ден днес. Сега ме е срам от тях-целия учителски колектив, изобличен в мойто творчество, с всичките си негативи и отрицателни черти  Laughing  Гузно ми екато знам как ме прегръщат и целуват госпожите , когато се видим по улиците  Embarassed  а аз съм писала за кривите им носове,дебели бутове и дребнав характер   Embarassed

В този ред на мисли, Лили,çok teşekür за стихчето, посветено на мен-мързеливата Шилан  Laughing
Чорапите ги пере пералнята /от 1 седмица точно сме отново с  пералня/. Кебаб и молухия нямахме днес, кюрда ми  готви шейх-махши , ммммммм   chef  Отдавна не беше готвил, та днес аз решително го бойкотирах и се видя принуден да се задейства  Laughing

Монда, снимките са страхотни, досега им се любувахме, обаче на мъжа ми му действат носталгично  Sad
Как си се приближила до сокола...., ужассс, от никаква друга твар не ме е страх, освен от пернати  Embarassed
А тия дървените форми за сладките, свеки прави такива с фурма и орехи вътре. Вкусни са , от типа на бисквитите, обаче аз съм свикнала да правя "по-представителни сладки" , с по-привлекателен вид.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия