Правото на личните лекари да издава направления за мамография и за още неща като някой хормони - без оглед на възрастта е съгласно националните рамкови договори - върна се стария ред какъвто беше до 2004,като от 2009 е същия ред.
Така,че няма проблем личен лекар да ти издаде направление.Но е факт,че лимитите свършват и като е свършил лимита няма как да ти издаде такова.
Иначе както казах направление за профилактика няма.При необходимост ще ви изкарам членове от съответните нормативни актове.
ОПЛ няма право да дава направление за МДД за хормони! Те спадат към ВСД- пояснявам- високоспециализирана дейност- и тях може да назначи специалист след осъществен преглед. Дори програмата за работа в кабинетите е оцветила тези ВСД в червено и ОПЛ дори и да има доброто желание, не ги пуска към ЗК.
Направление за мамография /направление за МДД- пояснявам- медико-диагностична дейност/ се дава на жени над 50 години, като самата снимка остава в пациентката, а разчетът на снимката задължително се слага в папката досие на пациентката. Ако пациентката желае, си преснима разчетката и само ксерокопието с мамографията остава в нея.
Здравейте!Правото на личен лекар да издава направление за мамография е от 2009 отново върнат и е с цел улеснение на пациентите.По-горе съм написал освен личен лекар кой друг може да издава такова направление.
По отношение на направлението за ехография с код 10.04 се очаква в близко бъдеще да може да издава направление и личен лекар.
Личния лекар има право да издава направление за определени ВСМД - от пакет образна диагностика,хормони и др.
И понеже аз ви казвам как стоят нещата в действителност,ще ви копирам разпоредби от членове на Национален рамков договор 2014 - като същите са в договорите от 2009 на сам.
Член 137 ( 8 )
8 ) Общопрактикуващият лекар издава „Направление за медико-диагностична дейност“ (бл. МЗ – НЗОК № 4) за ВСМДИ в случаите на:
1. писмено назначение от ТЕЛК или от НЕЛК;
2. за ВСМДИ: „Мамография на двете млечни жлези“ от пакет „Образна диагностика“, „Хормони: fT4, TSH“ „Туморен маркер: PSA“ и „Изследване на урина – микроалбуминурия“ от пакет „Клинична лаборатория“;
Член 151(3)
3) За ВСМДИ: „Мамография на двете млечни жлези“ от пакет „Образна диагностика“, „Хормони: fT4, TSH“, „Туморен маркер: PSA“ и „Изследване на урина – микроалбуминурия“ от пакет „Клинична лаборатория“, се допуска назначаването им от изпълнителите на ПИМП и СИМП
Член 158 ( 1 )
2. за ВСМДИ – издава се в един екземпляр от:
2.1. изпълнител на СИМП;
2.2. изпълнител на ПИМП:
– по искане на ТЕЛК или НЕЛК;
– за ВСМДИ: „Мамография на двете млечни жлези“ от пакет „Образна диагностика“, „Хормони: fT4, TSH“, „Туморен маркер: PSA“ и „Изследване на урина – микроалбуминурия“ от пакет „Клинична лаборатория“.
Описаните членове са в сила от НРД 2009 -
Източници:
Сайт на Национална здравно осигурителна каса - Раздел НРД - НРД 2014
http://www.nhif.bg/web/guest/233
Има го и в сайта на Български Лекарски съюз.
Лека и спокойна нощ!
..
важното е,че изяснихме мамографиите 
Поздрави