Докторантурата

  • 357 797
  • 2 261
# 1 620
Според мен зависи от университета, зависи и от работодателя. Както се уговориш с него. Мен са ме назначили на работа с тази уговорка, че мога да си размествам графика, за да ходя и в университета.
Ако работата ти е свързана и с темата на дисертацията това пък още повече не би трябвало да представлява проблем.
Не можеш да си назначен към университета на трудов договор и да си на редовна докторантура, държавна поръчка.
Виж целия пост
# 1 621

Е, ако ходиш по 8.5 часа на ден в университета (или на терен, или в библиотеката), ще установиш, че както и да си разместваш графика за спане... ти е трудно да съвместяваш и друга работа в картинката. Освен, ако не си нощен портиер на място, където може да се спи. Щото все пак стипендията я вземаш именно за това, не за да работиш другаде...
Виж целия пост
# 1 622
Е, хайде сега... ще кажете, че никога докторантурата няма пряка връзка с работата. Ходенето на терен е в някакъв период, не е 365 дни. Винаги човек може да си намести графика. Не всяка професия е свързана със стоене плътно 8 часа в офис.
Виж целия пост
# 1 623
Колко от вас могат да се издържат само със стипендията? Animal Joy Cat Както и да го въртя и суча, не ми се получава.
Виж целия пост
# 1 624

Е, сега, как да ти кажа - за мен това е отдавна отминало, но не, на практика родителите ми ме издържаха. Ако трябваше да разчитам само на стипендията... нямаше изобщо да се хващам. Не знам в момента колко точно е стипендията, но не ми се вярва да е много по-розова ситуацията. Затова и толкова трудно се намират кандидати... Поне при вариант задочна докторантура не съществува опасността от връщане на стипендии. Общо взето, ситуацията е доста тежка.
Виж целия пост
# 1 625
Кати, явно доста отдавна е минало при теб. Стипендията е 500 лева, а докторантите на някои места са повече от магистрите и хич не е трудно намирането на кандидати. Не само това, ами и си мисля, че след някоя и друга година всеки втори вишист ще е и доктор. Много от хората, включително и аз, правят докторантура свързана с работата и не напускат работа.
Виж целия пост
# 1 626

Това мога да си го представя само в медицината как реално би могло да стане.
Кандидати мноого трудно се намират, не се шегувам. Но и, разбира се, не говоря за "история на изкуството"...  Mr. Green Т.е. там, където наистина се правят истински изследвания, където наистина има истински риск доста от тях да нямат резултат - т.е. да не могат да бъдат реализирани поради обективни затруднения... и където ако не се положи нужния труд (а понякога и въпреки това) накрая може и да се наложи да бъдат връщани стипендии - и където няма никакъв реалистичен шанс за допълнителна работа, освен инцидентно, ами, кандидати просто няма.
Виж целия пост
# 1 627
Значи да разбирам, че история на изкуството е несериозно да се прави като наука и хуманитарните специалности не са наука? Доста странни разбирания за защитил вече доктор...

аз и докторанти в природните науки познавам, които работят близко нещо до това, което изследват.
Имаш проблем с въображението Wink

Отговорност на преподавателя е да “пусне” покана за кандидатстване на възможно за реализиране изследване независимо от специалността. Ако някой не успее да осигури на докторанта си необходимата подкрепа и условия за работа на нещо реално, то не е редно да трупа активи с докторанти и да подмамва млади хора. Независимо от специалността. Все пак докторанта не прави професура, а докторантурата е ОБРАЗОВАТЕЛНО-научна степен. Т.е. Идеята е да се доразвие капацитет на по-високо ниво, а не да се забиват млади хора в незащитими изследвания.
Виж целия пост
# 1 628
Моля за разяснение в кои случай се стига да връщане на получени стипендии?
Относно редовна докторантура и трудова заетост - възможна е, стига едното да не пречи на другото и съответно да има достатъчно време за реализиране.
Виж целия пост
# 1 629

История на изкуството е нарицателно...

Виж целия пост
# 1 630
Всички асистенти и професори, които ми преподават са доктори по Филология т.е Теория на превода, Английска литература , Литература на народите. Да смятаме , че тези хора, които някои са били в самостоятелна форма на обучение и са си плащали докторантурата, докато са работели не са направили изследвания, защото дисертацията върху Шекспир не е достатъчно добра тема за това? Не сте права, никак.  Харесва им материята, преподават си, с кеф идват на работа, защото 7 години са учили за това и усилията им не са отишли на вятъра.
Виж целия пост
# 1 631

Не ме разбра.

Не хуманитарните дисциплини по принцип, а конкретно специалността "история на изкуството" (не съм убедена, че изобщо я имаме с такава формулировка) е нарицателно в САЩ... за момичета с. ами, не особено голям умствен багаж, но пък грамотни и възпитани, които си търсят добри потенциални съпрузи.

Изобщо не мисля, че хората, които реално изследват историята на изкуствата - нещо, което, принципно, ми е твърде интересно - както в относително съвременното си изражение (развитието на стиловете и т.н.), така и проследяването до дълбоката древност. С други думи - визирах такива специалности / псевдо-изследвания (и да, и такива съществуват, вероятно далеч не само в хуманитарните дисциплини), които в действителност не покриват нищо... т.е. няма реални изследвания зад тях, а просто усвояване на едни пари.
Виж целия пост
# 1 632
Сега е ясно.
Проблемът за мен са преподавателите, а не самите специалности. Защото от тях зависят формулировките на темите, приемните изпити, качеството на свършената работа, дали са реализируеми и реалистични.
Виж целия пост
# 1 633
Такова глуповато определение на моята специалност никога не бях чела.... при това, изречено от човек, който е доктор ... по нещо си. Доста се смях! Не е лошо да се запознаете със специалността Изкуствознание в НХА, която има дългогодишна история и изключителни специалисти в областта на медиевистиката, тракологията и т.н. преди да се изказвате така "компетентно". Най-малкото тази специалност е мултидисциплинарна и включва в себе си познания в областта на много хуманитарни науки, а научните разработки на докторантите по изкуствознание са изключително интересни, задълбочени и не отстъпват по нищо на другите хуманитарни специалности.
Виж целия пост
# 1 634
Имам познати колеги, които един ден нямат в университета за 3 години, други всеки делничен ден по 8 часа. Значение за това как ще минат 3те години имат специалността, темата, НР, това колко добре можеш да организираш времето си и т.н. Всяка катедра си е различна, да не говорим пък различните университети. На някои докторанти им искат определен брой публикации, други  водят лекции и упражнения, "използват" ги в дадени проекти. В нашата катедра няма един индивидуален план да си прилича с друг. Дори програмата е сменена последната година и нямаме много допирни точки с новите колеги.  За мен лично, всеки който има желание може да намери начин да се справи.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия