В (зимните) празници И делници, елате при нас на aшypе и зелници - TR 27

  • 37 155
  • 735
# 195
Не знам как е на другите места в България , подозирам,че навсякъде свестните учители правят чудеса от храброст, но тук нашите "Първолашки" учителки подготвиха изненадващи подаръчета на децата с помощта на няколко родители. Един помогна с едно, друг с друго, аз предложих да запиша дискове с коледни песнички. Дори и да имат децата такива, а в класа на Герко има деца, които със сигурност никога няма да поискат или да получат такива дискове, смятам,че е нещо, което ще запазят от първата си първолашка Коледа.
Майките на ученици в Турско, как е при вас? БЗ беше разказвала за благотворителни базари в Истанбул, но разбирам,че тяхното школо е повече изключение от правилото. Или греша? Другият ми въпрос е свързан с набирането на средства - т.нар. fundraising- за училищни цели, ама него ще си го задам друг път.
Лорче, детето го влече яката... на всичкото отгоре пише с лявата ръка и от дясно наляво като Леонардо да Винчи...
Виж целия пост
# 196
АНДЖЕ-
И аз като ЛорчетУ, да ти поздравя котарочкото newsm10Чудесен мамин той беее. Като каза за лявата ръка, та си спомних как биеха братчето ми да не пише със нея, да не яде със нея. Той плачеше и аз плачех smile3518 Добре, че сега не е така. От училище тогава настояваха нашите да го карат да пише със дясната. А те нашите със шамарите знаеха само smile3518
ЛОРЧЕ-
То дупетО за него няма страшнУ- има мИсО, ама ръчичките ми и краченцата ми какви са слабичкииии- вий лекарите на такива стави им казватИ-грацилни. Лошава рабУта да знаЙш.  КрасивУ стои ама е многУ чупливУ rotfImao
Виж целия пост
# 197
Анджи,ама как става туй писане от дясно на ляво ?  newsm78 Думата отзад напред ли се пише ?
Моят син пък е скаран с рисуването . Когато от училище им дадат домашно по рисуване , редовно моя милост
се изявява ...  Mr. Green Аз пък , колкото и да изпитвам досада , когато започвам една работа , обикновено
в процеса на заниманието се увличам и влагам много старание ... Та така , миналата година , без малко даже
да участвам в конкурс за най-хубава детска рисунка с един пейзаж на градина  Mr. Green
А пък рисуването провали сина ми при кандидатстването за руското училище (което тук минава за елитно , та
поради това има конкурс с цели две части за приемане в него). Аз имах голям мерак да го дам там , не от снобизъм ,
а защото исках да научи руски език (който в наши дни не се преподава почти никъде в другите училища) .
Та, подготвяйки синковеца за този конкурс , аз го научих да чете , събира и изважда до 20 още преди първи клас .
Обаче с рисуването не постигнахме голям успех (най-меко казано). Дето вика мъжът ми - рисува само вампири.  Mr. Green
И , представи си каква рисунка им възложиха да нарисуват на изпита , и то , давайки им време не повече от 15 минути ...
Темата беше формулирана по следния начин : "В есенен ден баща и дете отиват в гората , за да нахранят катеричка " .  #Crazy
Дотам беше с надеждите ни за приемане в "елитното" руско училище...
Много е хубаво , че детето има някакви изявени интереси ... Това улеснява ориентацията от страна на родителите.
Тука има един специализиран магазин за материали за художници - четки,бои и какво ли още не за приложните изкуства ...
Ако имах в къщи художник , бая парички щях да оставя в тоя магазин...То само като гледам нещата , които продават там ,
ръцете ме засърбяват , аз да се разрисувам ...  
А баткото , какво прави той ? ... Как ще празнува Нова година в училище ?

P.S. Делтичке,в крайна сметка брат ти с коя ръка пише сега ?
Виж целия пост
# 198
Привет на всички  Mr. Green Laughing Heart Eyes Party Crazy Flutter Wink Hug Peace  ...



Почвам от Хаки Whistling Mr. Green  Wink

Е може ли такавa клевета,сuга , тук публично ... А Хаки Хнм - как фотосинтеза Crossing Arms Mr. Green, е тE и Лорчето се разстрои чак. Е дoбpe, 4e Делтето подTвърди ,че ръфам симити ...(** бях супер зле(демек болна ... едвам ставах, камо ли да ям), другари, от миналия вторник та доoooo в4ера Confused, умишлено не споделих .. не исках да cu хвъpлям негативнаTa енергия у форOмO ...та сега вече съм ок Laughing Heart Eyes Mr. Green)



Лорче - аз диети НЕ пазя (пречистване на организма - да Crazy, спорт всеки ден - да bowuu, ама не се мъча ... ). Т.й че никакви илюзии не съм разбила  Laughing Grinning Mr. Green... Мойто мъж ,ако зависеше от него, щеше да ме угоява , ама нA - падна му се буйна македоснка девойка и нЕма излизане нА глАва.



Делте - покажи разкрaсена главица  Flutter Heart Eyes ... да не смени цвета на косата, а  Whistling.. кажи си ти, кажи  Wink Hug...



Мисти - eeeе-мu u  ти се разписваш от дOжд, та на вЕтЕр (дано си добре и ти Hug Hug Hug)



Анжо - ааа, каква хубава снимка на момчето Peace! И каква си дейна активистка ти (по култуpно-масовата дейност Mr. Green Whistling Laughing). Браво , само така ... има нужда от такива родители! Евала, кака  Hug Crazy Wink



Illusions - радвам се, че се вести и ти  Wink. Pазказвай сега ... как е в новияT дом, свикна ли с града? А бе с две думи - слушаме те   Crazy.
 




Слагам една интересна картинка ... аааа, как ставало  ooooh! Whistling hahaha Joy
 


 
Whistling Party    Mr. Green Laughing Hug


Виж целия пост
# 199
Забра'их да споделъ, другаркuuu-другаркu Whistling Mr. Green Crazy ...


Днес за сефте опитах Vefa Boza=Вефаъ бОза  Crazy Heart Eyes(така се чеTе на ТР - с ударение на "О"). Детето пи salep=саълеп със топка сладолед вътре Laughing. А аз - боза с канела и нахут Party Flutter. Беше вкусна, гъста(ядох я с лъжица hahaha Joy), различен вкус ... малко по-кисела от БГ-cката. Такаaaaa ...  uMa oще едно място за посещeние при евентуална среща на Истанбулска земя  Hug Laughing Mr. Green.





 
Hug




ps: Току що чух  прогнозата за времето за БГ ... утре можело да падне до -15, -18 Ha някои MecTa  #Crazy ooooh! Shocked Tired... много горещ саълеп, чай, млЕко, вино, греяна ракия и си стойте дОма Hug Praynig Peace

Виж целия пост
# 200
БЗ-че Hug
Ко ти имаше бе Душата? Пък ти и да си болна, негативна енергия не би ни потхвърлила, нивгъж. И не само ти. Девойките кЪт са болни и сЪ жалват, нали си давамИ кураж и съвети. НаучавамИ сЪ на нови илачи. Да си жива и здрава и стига бУледуване Hug
Косата си е същата червена буйна кЪт на съща харпия Joy Одих на козметик бе Джанъм, де чете, че  на фризьор. Другата седмица там ама да ми боядисЪт харпийската косЪ. Всеки месец се боядисва да не сЪ вижда колко е побеляла newsm03.
Значи утрЯ тука ще мятамИ червено винУ и греяна ракия, казваш newsm78
МногУ шЪ миришИ на джибри виждам аз, утре из входовете newsm78
Виж целия пост
# 201
Делте - малеeeeй , гледаш ли ... демек още реанимирам ... аз четох нещо спа, масаж, козметик, ама си викам значи и фризура ша има ... нещо не с.м разбрала  Crazy Embarassed Wink . А за снегОт, ми т.й каза госпожата по БТВ Whistling - щяло да cu (айде ша използвам eвфемизъм Mr. Green) -  тakoBa тakoBaтa  Whistling Mr. Green


Като чух за прогнозата се сетих за таз приказка ---> Laughing  "Дойде есента. Заваляха дъждове. Задухаха ветрове. На заека му омръзна да студува. Дощя му се под покрив да живее. Тръгна из гората да дири подслон ...***...През нощта снегът валя, валя. Затрупа гори, затрупа поля. Навред насипа, и тръна засипа. Събуди се заекът. Що да види? В бяла къщица лежи. С бели стени, с бял таван, от никого не кован. Няма маса, стол, ни печка. Няма дори вратичка. Но вътре топло, светло. В къщичката нито вее, нито духа.Зарадва се Зайо. Зашъта. "  А като казах приказка, хванах та я намерих online  ... и  като я немрих нея , намерих и цялото приказно царство ... B то3' студ и така, и така - к'о ша пра'им newsm78 Whistling  барем приказки да четем с децата или на нас си  Joy hahaha Mr. Green Laughing Wink Crazy Flutter Hug Peace


Виж целия пост
# 202
МОМИЧЕТА ЗА ВСИЧКИ ВАС ЕДНА ОБОЖАВАНА ОТ МЕНЕ ПЕСЕН-
цял ден си я тананикам Grinning
http://www.vbox7.com/play:2a978287
Виж целия пост
# 203
... B то3' студ и така, и така - к'о ша пра'им newsm78 Whistling  барем приказки да четем с децата или на нас си  Joy hahaha Mr. Green Laughing Wink Crazy Flutter Hug Peace

Блазе ви , че четете приказки ! ... И аз много обичам ... Обаче на мен в тоз` студ ми се налага да решавам уравнения -
модулни , параметрични , линейни ... каквито ви душа иска ... понеже сме в 7 клас ...  Mr. Green
Виж целия пост
# 204
Блазе ви , че четете приказки ! ..

Ама кой е казал ,че  ги чета на дЕтето (то отдавна сънува снежинки и подаръци .. надявам се Mr. Green Whistling), аз си ги чета на мен  Joy Mr. Green Whistling Crazy Wink Hug ... Какво да ти кажа за вашите уравнения - аз съм финансист човек(дамек любя, тача и милея всичко дет' е свързано с цифри, защото знаем, че "Математиката - това е езикът, на който говорят всички точни науки." - Лобачевскu bowuu - помня го от госпожата ми по математика от 4-ти клас ooooh! Whistling).. та на мен лично ми е кеф да цъкам задачи ... Много ти помогнах, нема що  Joy Mr. Green hahaha... А бе с теб сме  Hug Crazy... ти решавай задачи с младежа, ние ша ти преразкажем приказката после Mr. Green Laughing Wink .

Виж целия пост
# 205
Пускам го сега ,че ми се доспа Crazy, а вие го четете утре Mr. Green Laughing Wink





Честит имен ден нa всички, носещu имената: Игнат, Игната, Игнатий, Игно, Ингьо, Иго, Игон, Ига, Игнатка, Игне, Искрa, Искрен, Пламен/a, Огнян/a, Оги, Огнемир, Огнемира, Светла, Светослав/a !





С Игнажден започват коледните празници. Трапезата е постна и на този ден. Празникът се свързва със зимното слънцестоене(i.e. първия ден на зимата) ; на някои места този ден е известен като Млада година, Нов ден, Млад месец, Полаз или Полазовден, а оттам u най-uзветсния обичай за този празник -  "полазване" Mr. Green Crazy – гадае cе каква ще е идната година  от това кой ще влезе пръв в къщата на Игнажден; а човeкът се нарича “сполез/ сполазник”  Laughing – да си кажете после кой как кога влезъл (u3лезъл), да гадаем , тамам мъ  Joy Mr. Green Laughing??





Cполeзникът/nолaзникът нарича/пожелава cлeDHoTo (a B 3aMяHa се обсипва с пшеница и сушени плодове — за плодородие )  Laughing:
"Колко искрици, токова яренца, агънца, теленца , кончета etc. "

"Да се роди дето рало ходи; дето ходи и не ходи!".
 





Който от домакините излезе пръв от къщата, зад.лжително трябва да донесе пръчки (дрянови клонки) най-добре Mr. Green ... от тях се правят сурвачките), които ce слагаT зад вратата. След това cе замесват толкова колаци, колкото са членовете на семейството. Тъй че, а сте се върнали без клонки и глогинки, лошо ви са пише.. голямата сестра ви следи, да знаете  Thinking Crazy Whistling Mr. Green Laughing Wink...





Сега малко наричания и за времето : “Времето през следващите 12 дни на месеца - от 20 до 31 декември - показва времето през 12-те месеца на идващата година. 20 декември определя какво ще е времето през януари.” – хади да видим кой и на какво ша му върви: вОда, снежинки, слънчеви лъчи, вЕтЕр  hahaha Joy Whistling...






Важни забрани за този ден Naughty (девойки, мОми, домакини, бyли ... спазвайте ги, ок Naughty Laughing)
•   Не се изнася нищо от къщата, за да не излезе берекетът .
•   Не се иска/дава нищо назаем  Stop Crossing Arms.
•   Не се става от трапезата по време на ядене, защото кокошките няма да мътят . Не се излиза на двора, за да мътят кокошките повече.
•   Не се шие и плете, за да не се заплитат червата на кокошките и да снасят.
** kойто не прави много сладкиши , омлети , палачинки  и сие, ша знаем ,че кокошките не са му снесли яйца, а защо не са – и  това ша разберем Mr. Green.



•   Според легендата, от Игнажден започват родилните мъки на Дева Мария, и така до Коледната нощ; за това тези дни се наричат "Мъченици". През този период жените не трябва да работят никаква домашна работа Whistling Laughing, за да забременяват и раждат лесно.






Ей по един колак на сач ... и тъй като аз колаците ги знам като краваи, слагам и един кравай , а и по традиция по една купа сушени плодове:


 
Hug


Виж целия пост
# 206
bz безценна си   Hug
 Ей туй най-много ми хареса През този период жените не трябва да работят никаква домашна работа, ама как да стане  newsm78
Лека нощ и от мен Hug
Виж целия пост
# 207
Добро утро момичета Hug
Няма да ви кажа привет от Бърса,че тук хич не е приветливо Close Духа един вятър,аз такова нещо през живота си не съм виждала Shockedпо улиците се развяват кашони,торбички,глеадам на едни комший почнал да им хварчат части от покрива Rolling Eyes и най-интересното е,че вятъра е много топъл, #CrazyОт къде се появи тва чудо не разбрах Confused
Така,за мен да разкажа малко LaughingСвиквам с града и с хората и с всичко,че всичко е мн различно.Почнах курсове по турски и напредвам с пълна пара  animal037 А в курса има хора от всякъде,на път сам да науча и монголски Joy
Да ви кажа,че законите на Мърфи и тук важат....от толкова хора в метрото всеки ден все ще се намери някой мен да ме пита,било за болница,било за спирка ConfusedНе стига,че не познавам града,а пак и турския ми е един... #Crazy
Както и да е,оправям се,опознавам и ми е интересно...Незнам дали има друга държава,където сутрин на центъра да мирише на храна....ама на каква храна smile3521
Иначе видях малка част от стария град и много ми хареса PartyЧакам да дойде хубаво време и да го видя целия Mr. Green.
Виждам,че сте почнали с приказките,отивам да си направя чайче с канела и карамфил и ги пускайте smile3521

п.с.Бз-че дано да си по-добре Hug....а като гледам дедко го няма още,къде ли е  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 208
Добро утро на всички вас с по едно топло чайче !  

bz,благодарности за интересната и полезна информация , която си ни спретнала !!!    

Ако се съди по днешния ден , във Варна трябва да очакваме мрачен и дъждовен , но поне не много студен и ветровит януари .

Чао до после !    

P.S.  Illusion_s , много интересни неща разказваш ! Давай още подробности . Винаги ми е бил особено интересен
погледът на новодошлия на дадено място .
Кое е най-трудното на турския език ?
Виж целия пост
# 209
здравейте другари HugНа всички именици честити именни дни  bouquet
БЗто хубав тоз празник днес ама не съм се сетила ,че не бива да се подхваща работа и за закуска стъкмих една водна баница=су бьорейи http://farm1.static.flickr.com/27/54686572_166a99adb0_o.jpg ,изяде се от домочадието без да има хън=мън Heart Eyes Mr. Green
Лорче приятелко мила по съдба ако знаеш как тръпна и вехна от тез математически задачи не е за вярване Mr. GreenЩото и на мен математиката не ми беше силната страна в училище Mr. Green Heart EyesВсе гледах да се покрия нанякъде ,като почвахме да пълним басейни или да облицоваме с плочки някой жилишен блок ooooh! hahaha Mr. Green в час по математика.И като имате предвид ,че въпреки ,че не бяхме в математическа гимназия учителите бяха бая серт.Е сигурно оттогава в мен се породи желанието да стана лекар=все някой ден и на тях щеше да им се наложи да опрат до знанията ми,да и това се случи и беше много гот  bouquetЧовекът който е превърнал в кошмар гимназиалните ти години ,идва при теб щото страда от хемороиди Mr. Greenпревратности на съдбата Sick
Анджи КОТАРАКЪТ Е ДОСТОЕН да играе в CATS
Айде лек ден    bouquet  bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия