Q&A
Обобщени въпроси и отговори от темата *
От кога започва приемането на заявления за винетки и има ли промени?
Какви са изискванията за получаване на безплатна винетка за деца с увреждания или винетка за дете с увреждания?
Какви са изискванията за получаване на винетка за деца с увреждания, ако колата не е на тяхно име и какви документи са необходими за кандидатстване за винетка за автомобил, който е собственост на родителите на дете с увреждане?
* Предложените въпроси и отговори се генерират машинно от автоматизиран езиков модел на база потребителските мнения в темата. Генерираното съдържание може да е непълно, неактуално, подвеждащо или неподходящо. Вашите оценки спомагат за подобряване на модела и неговото усъвършенстване.
-
От кога започва приемането на заявления за винетки и има ли промени?
-
Какви са изискванията за получаване на безплатна винетка за деца с увреждания или винетка за дете с увреждания?
Децата с увреждания до 18-годишна възраст имат право да получат безплатна винетка, ако отговарят на определени условия. За да кандидатстват, родителите или законните настойници трябва да подадат молба в дирекция „Социално подпомагане“ от 1 януари до 31 януари всяка година. Ако колата е регистрирана на името на детето, трябва да подадете молба в социално подпомагане и след около месец ще бъде издадена годишна винетка. Ако колата не е регистрирана на името на детето, в момента не се издава винетка без прехвърляне на собствеността; очаква се обаче промяна в закона, която да позволи получаването на винетка без прехвърляне на автомобила.
-
Какви са изискванията за получаване на винетка за деца с увреждания, ако колата не е на тяхно име и какви документи са необходими за кандидатстване за винетка за автомобил, който е собственост на родителите на дете с увреждане?
Според новата наредба децата до 16-годишна възраст с определен процент на увреждане трябва да бъдат собственици на лек автомобил, за да получат безплатна винетка. В случай че колата не е на тяхно име, те нямат право на безплатна винетка. За да подадете документи за винетка за автомобил, който е собственост на родителите на дете с увреждане, трябва да предоставите акт за раждане на детето (оригинал и копие), лична карта, малък и голям талон, застраховка "Гражданска отговорност" и решение от ТЕЛК. Освен това колата не трябва да надвишава 2000 кубически сантиметра и може да бъде регистрирана на името на родителите или детето.
-
Какви са стъпките и разходите за прехвърляне на автомобил на името на дете?
-
Какви са условията за освобождаване от данъци за автомобил, ако колата е на името на дете?
, че просто тази тема "безплатни винетки" ми е слабост. От 2006 г., март месец, ми казаха, че нямам право на винетка, защото колата не е на името на детето, което е със 100% с Ч.П., а аз тогава онемях, защото не знаех, че мога да си пиша колата тогава на 4-годишната ми дъщеря, но когато купувахме колата, кой ти знае, какво ни чака, че детето ще се окаже с проблем, и ще има ТЕЛК и т.н. и досега всяка година се боря с този казус и все нямаме право. 


При запитване от моя страна -защо не ми се полага винетка,,любезна,,служителка в социалните ми отговори-,,ЕЕЕЕЕ,престанете вече с тия винетки!!!Нали получавате за транспортни разходи?!.Напълно съм стгласна че и на тях им е писнало вече,но е и факт че и ние сме в същото положение.Пожелавам на Всички лек ден и повече поводи за усмивки
За година и нещо що простотии ми минаха п/з главата,та за това ти го казвам-не се ядосвай.