Атопичен дерматит или лишей?

  • 15 283
  • 11
Здравейте мили майчета, моля помогнете ми защото нашата педиатърка е много зле за съжаление. Бебка е на 6 месеца и 20 дена. Малко след като се роди на крачето и се появиха две сухи петънца и едно под коляното от вътрешната страна което се разрани до кръв. всичко почна след като ни изписаха от болницата и тя се обрина цялата, според мен това беше вид пречистване на организма защото си спомням, че и момченцето ми беше така и след 2 седмици се оправи. Тогава педиатърката ни изписа кортикопрепарат за които аз бях много против, но тя ме убеди, че само така ще разберем дали е обрив или АД. Намазах я и всичко изчезна освен петната по крачето. Тогава педито ни изписа крем които се прави, т.к. вече ни се появи и такова лишейче до ухото и на китките с големина на 1 лв. Бяхме на почивка и след нея я заведох при кожен лекар, той ми изписа някакъв крем от които нещата се влошиха и имам чувството, че с него разнесох и лишеите по корема. Всички казват, че не е алергичен дерматит. Преди две седмици исках да минем на 2 мляко, но обривите по корема много се зачервиха и след седмица минахме пак на 1. След 5 дена беше по добре и почнах да я мия със сапун с овес от които още по -добре се повлия. Кожата не е червена само суха на пипане. Продължавам да я мажа с правения крем, но ме притеснява, че той намалява червенината и лекува раните, но няма да помогне да изчезне. Като питам какво е това всички ме успокояват че било суха кожа. незнам каква е разликата между атопичен дерматит и има ли още някакъв друг дерматит, дали е екзема или лишей. Изчетох доста но не мога да преценя какво е, а след прочетеното ме е страх и да захраня. Моля препоръчайте ми някой добър кожен лекар при които да заведа бебка и да ми каже какво е на бебка. И ако може да ми кажете има ли няколко вида дерматит и каква е разликата от екзема. Сега гледах снимки на атопичен дерматит но не приличат на нашите обриви, бебка няма нищо на бузките. Извинявам се за дългото писане, но съм много притеснена и незнам към кого да се обърна, а нашата педиатърка казва че прекалено се втелявам в нещата и всичко щяло с времето да отмине.
Виж целия пост
# 1
Синът ми е с атопична кожа. Която остановиха много късно.Сега лятото. Има сухи петна по краката който ако не намажа с балсам за суха кожа се разраняват. Първото сухо петно се появи на кръста педиатъра не обърна особенно внимание. Лятото започнаха обриви алергии и го заведох на педиатър алерголог. Това което ми каза е, че трябва да избягвам мъхести,цитросови плодове по-късно захранване с яйце,мед и да не го къпя често със сапуни шампоани защото изсушават. И всеки ден да го мажа с балсама да  овлажнявам кожата.
Работи със здравната каса.
 Д-р Йордан Мирчев
частен кабинет, кв. "Х. Димитър", бл. 109, вх. В, ет. 1, ап. 56
София 1510
тел.: 02/8403419
моб.тел.: 088 92 92 22
Виж целия пост
# 2
Ние също сме с диагноза АД /в лека форма/, която ни постави д-р Мирчев. С много добри впечатления съм от този лекар. Даде ни аналогични препоръки, като тези на Поли. Засега нямаме обостряне, но като усетя засушаване на кожата веднага мажа с есфолиантния крем на Мустела от серията Стелатопия - много добре омазнява.
Виж целия пост
# 3
Благодаря Ви момичета, от вчера сме болни и трябва да изчакам да се оправи за да я заведа на кожен за няма проблеми ако и изпишат други кремчета. Благодаря много още веднъж.
Виж целия пост
# 4
Здравейте, нещо подобно се появи на моята бебка Маги - по телцето отзад и отперед. Нашето педи изписа калциев глюконад и мазане с фенестил, но не помага. Сега точно търся добър кожен. Наистина  ли добър този Д-р Йордан Мирчев? Има ли ефект неговото лечение?
 bibka1 какъв е този крем на мустела?
Виж целия пост
# 5
дъщеря ми имаше АД по мнение на педиатърката още от раждането. Освен доста суха кожа, други проблеми не бях забелязала. Когато стана на около 2г се появиха такива петна по крачетата, които на снимката са в средно положение, нито много спокойни, нито раздразнени. Имаше моменти, когато бяха червени до кръв, имаше и кървави точки. Наистина болезнено за нея. Размерът и формата се променяха. Така почти 2 години. Реших да опитам с хомеопатия и за около месец изчезнаха, не са се появявали никога след това.
снимка 1
снимка 2
снимка 3
Виж целия пост
# 6
Здравейте,
разгледах темата ви с много голям интерес и смятам, че описаното в тази тема ще представлява интерес за вас.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=473951.0
Тъй като всички вие сте се убедили, че различните форми на екзема са хронични и много упорити заболявания, те изискват много специфични грижи.
За съжаление не съществува "панацея" за голяма част от тези проблеми и изхода е правилни грижи за кожата на децата, за да се намали риска от рецидиви на заболяването. Казвам рецидиви, защото пълно излекуване се наблюдава рядко и често при излагане на провокиращи фактори заболяването езема се проявява отново.
Тази група заболявания обикновенно е съпроводена от интензивен сърбеж, който изнервя децата. Поради това те стават трудни при израстването си. Ето защо понякога се появява нуждата и от психолог, който да ни окаже подкрепа със специфични психологични техники.
Съзнавам, че за много от родителите на децата с атопичен дерматит, след поредицата неуспешни терапевтични схеми препоръчвани от различни медицински специалисти, единстен логичен избор е да се насочат към нетрадиционни методи и неглижиране до някаква степен на традиционната медицина. Понякога нетрадиционните методи се оказват ефективни, понякога не, но при всички случаи знанието за тази група заболявания е важно за всички членове на семействата на тези деца и ще помогне много за създаване на такава среда за отглеждането на децата ни, която да намали проявите на болестта.
Връзката, която е посочена по-горе в моя пост, касае създаването на точно такъв форум, на който медицински специалисти, психолози и родители на тези деца да обсъдят всички възможни проблеми и възможни решения.

Поздрави!
Петьо Брезоев - дерматолог, съорганизатор на инциативата
Виж целия пост
# 7
Здравейте,
и ние да се присъединим към дечицата с атопичен дерматит. вече повече от месец, започна като екзема(същото като снимките на Маленна) и ми се струва, че като алергична реакция от лекарството, което ми предписаха се появи по-упорития обрив, който се разпространи. екземата изчезна, но обривът остана. Най-много ме дразни това, че дори не и направиха патч тест и твърденията, че не се лекува. Според преди, която аз мн уважавам, нормално е да живеем с това. Не съм съгласна.

Маленна - и ние сме във Варна. При кой хомеопат ходихте? Да не е Елия Костова? ще съм много благодарна ако ми пишете тук или на лични с координати на лекаря. Благодаря предварително.

П.Брезоев - интересна тема, благодаря.

на всички успех с борбата с дерматита.
Виж целия пост
# 8
Имахме подобен проблем- лишеи като кръгче, бързо се появяват и бавно изчезват. Започнаха около 6-тия месец. Точно когато започват да растат зъбите.

Нашата лекарка ни даде услужливо - кортикостероидно кремче!!!! Shocked  Shocked  Shocked
Разбира се не съм го купувала и не съм и помисляла да мажа подобно нещо на малко бебе. Взехме екологично чист зехтин има го в Био магазин Слънце и Луна, но също и в Билла съм виждала и мазане по 6-7 пъти дневно, а до кожата само памучни дрешки (аз лично съм станала голяма еко мама напоследък и купувам от органичен памук) изхвърлихме всички изкуственяци. Оправи се за по-малко от 7 дни! Пак се появяват, но са много малки и съвсем единични но и аз ги боря и не се давам лесно!

 Simple Smile
Виж целия пост
# 9
Мнението на Д-р Елмира Николова:

Това е най-често срещаното кожно заболяване в кърмаческата и детската възраст,
 при което момичетата са по-често засегнати от момчетата.


http://forums.---спам-спам-спам---/index.php?topic=674.0

Наложи се да копирам статията, тъй като линка не се отваря - спам е /hапchето.ком/

Атопичен дерматит и емолиентна терапия
Д-р Елмира Николова
дерматолог, Областен онкологичен диспансер – София

Етиопатогенеза на АД
Атопичният дерматит (AД, атопична екзема, ендогенна екзема, невродермит) е хронично-
рецидивиращо, неконтагиозно, възпалително и интензивно сърбящо заболяване, което е най-
ранно проявяващият се компонент на атопичния симптомокомплекс, включващ бронхиална
астма, алергичен риноконюнктивит, уртикария, мигрена, обстипация и атопична характеропатия.
Това е най-често срещаното кожно заболяване в кърмаческата и детската възраст, при което
момичетата са по-често засегнати от момчетата. При повече от 2/3 от пациентите заболяването
се проявява до 5-ата година. През последните години случаите на атопична екзема в
Скандинавските страни, Швейцария и Англия са се увеличили. При изследване на повече от
1000 деца в предучилищна възраст (5–6 години) в различни области на Германия при 12.9% от
децата е диагностицирана атопична екзема. У нас 1% от българската популация е с атопичен
дерматит.
Съществуват различни хипотези за възникването на заболяването. Идентифициран е
генът, отговорен за синтеза на рецептори, локализирани върху мастоцитите и Лангерхансовите
клетки, които имат афинитет към Ig E. Той се намира върху локуси 11 и 13 на 11 хромозома,
много близко свързан с гена, който се счита носител на атопията.
При повечето болни е налице себостатична, ихтиозиформена и ксеротична кожа. Смята се, че
има генетично обусловена намалена или липсваща активност на ензима делта-6-десатураза. До
70% от болните имат нарушение в обмяната на ненаситените мастни киселини. В патогенезата
на заболяването има нарушение в баланса между двата типа Т-хелперни лимфоцитни
субпопулации ТН1 и ТН2. Важно значение в патофизиологията на заболяването имат
еозинофилите, Лангерхансовите клетки, мастоцитите, имуноглобулините и цитокините. Поради
понижения клетъчен имунитет АД се съпровожда със суперпониране на бактериални и вирусни
инфекции. Най-чест причинител е S. aureus, като проявите са разнообразни – фоликулити,
фурункулози, екзематизация, булозно импетиго [1].
Клинична картина на АД
Според много автори АД преминава през три възрастово обусловени стадия:
Първи стадий – от 0 до 3 години, т.нар. еczema verum infantum. Проявява се най-често в
първите месеци от живота – между третия и шестия месец. Обривите започват от лицето,
представени са от милиарни папули, везикули. Бузките изглеждат зачервени с неравна грапава
повърхност, създаваща усещането, че под кожата има песъчинки. Кожните ерупции винаги са
симетрични.

По-късно се засягат екстензорните повърхности на предмишниците, подбедриците и накрая
тялото. В края на третата година спонтанно или в резултат на терапията екземните промени
изчезват или заболяването преминава във втория стадий.
Втори стадий – между 3 и 10 години, т.нар. AD in childhood. Характеризира се с хронично-
рицидивиращо сезонно протичане. Екземните промени се групират в плаки. Кожните
ефлоресценции са представени от сърбящи еритемо-сквамозни плаки около очите, устата и
носа. Наблюдават се екскориации, папули, крусти и ерозии от разчесване.
Трети стадий – т.нар. neurodermitis diffusa. Проявява се след 10-годишна възраст до пубертета,
като около 25% от случаите продължават с хронично-рецидивиращ ход до края на живота.
Влошава се през пролетно–зимните месеци. Характеризира се с лихенифицирани екземни плаки
с подчертан релеф на кожата, с крусти и екскориации.
Във всички стадии може да възникне еритродермия. В 30–50% от случаите заболяването
се съпровожда от вазомоторен ринит, бронхиална астма или астматичен бронхит. Астмата и
дерматитът протичат с редуване – т. нар. alteration morbide на френските автори. Дланите и
стъпалата показват лека кератодермия – т. нар. атопични длани. При 4% от болните с тежък АД
се откриват катаракта и кератоконюнктивит. Пристъпите на силен сърбеж се появяват по време
на сън, при затопляне, изпотяване, при контакт с вълнени дрехи или хранителни алергени.
Атопичната характеропатия е най-трайната и нетърпяща ремисия проява на атопична
конституция.
В ранна кърмаческа възраст болните са с изразена двигателна активност, неспокойствие,
безсъние, свързано с интензивността на сърбежа. Наблюдава се склонност към дихателни
спазми при плач, „посиняване”. Децата с АД прохождат до края на първата година, а тези с
астеничен хабитус – и по-рано. Реакциите им са бурни, поведението – императивно и
неуравновесено. В предучилищна и ранна училищна възраст децата са неспокойни, лесно
отвличат вниманието си, трудно се съсредоточават.
Съществуват различни клинични форми на АД: дерматит на седалището, себорейни
форми, нумуларна екзема, фоликуларна екзема, екзематиди, дисхидрозиформена екзема на
китките и др. В 65% от случаите заболяването започва в кърмаческа възраст, като има
тенденция към подобрение след 3-ата, 7-ата година и в пубертета [2].
Прогностичните критерии за АД са:
Песимистични:
1. Ранно начало на заболяването.
2. Наличие на силен сърбеж.
3. Хронично-рецидивиращ ход.
4. Ксероза.
5. Еритродермия.
6. Чести инфекции.
7. Изразена характеропатия.

Оптимистични:
1. Късно начало.
2. Сезонна зависимост.
3. Локализирани кожни промени.
4. Резистентност към инфекции.
5. Липса на характеропатия.
Терапия на АД
Терапията включва комплекс от мерки, отнасящи се до режима, диетата, хигиенните
грижи и битовите навици за спокоен сън и фотопротекция. Най-добра храна за болното от АД
кърмаче е майчината кърма, а в по-късна възраст – екологична храна с пресни продукти,
съдържащи достатъчно лесносмилаеми белтъчини, въглехидрати и масти в подходящо
съотношение. Най-чести хранителни алергени, влошаващи заболяването, могат да са:
консервирани храни, бройлери, шоколад, ядки, орехи, лешници, соя, южни плодове, яйца, по-
рядко прясно мляко. Къпането не трябва да е много продължително и често, защото водата
отнема естествената мазнина на кожата и пречи на киселинната защита. Горещата вода засилва
сърбежа. При баня на цялото тяло се използват добавки и масла за баня, които възстановяват
естествения мазен филм на кожата. Не бива да се допуска допир на вълнени дрехи до кожата.
Необходимо е предотвратяване на действието на алергените домашен прах, домашни животни с
косми, цветен прашец, както и намаляване на стреса и психичното натоварване. Топлината и
потенето засилват кожните оплаквания. При избора на професия да се избягват тези, които са
свързани с излагане на влажност, химикали, прах.
Лекарствената терапия на това заболяване включва: емолиенти, антибактериални
средства, кортикостероиди, антихистамини, имуносупресивни средства. Прилагат се и нови
нестероидни клетъчноселективни инхибитори на цитокините, напр. Elidel (Pimecrolimus cream
1%) [3].
Лечението е насочено към употреба на емолиенти, намаляващи увеличената
трансепидермална загуба на вода. Те стабилизират повърхностния липиден слой на кожата и
допълнително имат антипруригинозен ефект. За терапия в острата фаза на АД са подходящи
емулсии от вида масло във вода (М/В). Хидрофилните кремове и лосиони са най-ефективни [4].
При хроничния стадий се използват емулсии вода в масло – В/М (липофилни кремове).
Емолиентите, съдържащи урея, допълнително хидратират кожата. Уреята е
физиологична субстанция. Тя е водноразтворима фракция на нормалния рогов слой на кожата,
краен продукт в катаболизма на протеините и има антипруригинозен ефект. Има хидратиращ
ефект до 8%, над 10% вече има кератолитичен ефект [5]. Регулярното използване на урейни
продукти след чест контакт на кожата с вода има добър превантивен ефект. Тези препарати
широко се прилагат в дерматологичната практика: за интервална терапия с локални
кортикостероиди при АД, ихтиозис вулгарис, екземи на ръцете, псориазис. В няколко проучвания

се публикува действието на уреята за увеличаване пенетрацията на локалните кортикостероиди.
Мазните емолиенти като вазелина водят до мацерация на кожата, а уреята – до хидратация.
При кожните заболявания голямо значение имат галеновите форми и вехикулумите на
локалните лекарствени средства. Важно изискване към емолиентите е да са приятни, лесни за
нанасяне и да се използват за голяма площ от тялото, да са неалергизиращи и нетоксични [6].
Основните цели на терапията на АД са овладяването на сърбежа и борбата със сухотата
на кожата. Успехът на провежданото лечение се изразява в подобрение на качеството на живота
на пациентите.

Още инфо: http://zdraveto.namama.net/ekzemata-pri-detsata/
А за препоръчания Elidel крем от 42 лв прочетете:
 http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=26303.msg1798344 и http://www.medicine.bg/lekarstva/elidel
Виж целия пост
# 10
Здравейте мами, имам проблем. Знае ли някой какво е това, защото все още сме без диагноза, а направих какво ли не......
Направих снимки, но незнам как да ги побликувам.
 Моля помогнете.
Виж целия пост
# 11
Здравейте мами   bouquet , и ние сме във Вашето положение. Синът ми от около 3 месеца е с АД., сега е на 6м и половина, в  момента сме на хомеопатия, преоръча ни я д-р Соколова / от Варна /.
Преди няколко дни пробвах с едно бабешко лекарство и искам да ви кажа, че ефекта  е поразителен. При нас дерматитът беше по цялото тяло а за броени дни остана само по главичката. Препоръчвам ви да намерите някой да ви направи свинска мас с невен. Това нещо е просто невероятно.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия