Април 2006

  • 29 217
  • 751
# 240
Енви, хайде честит ви снежец, пък дано видим и снежни снимчици Wink.
Виж целия пост
# 241
Страхотна снежна седмица се очертава!
Откога го чакаме този дебел, пуФкав сняг! Вчера излязохме навън с шейната и през повечето време си я носехме, успяхме да направим и един рахитичен снежен човек, че не се събра сняг за повече, обаче тази седмица има шанс да наваксаме със снежните забавления!

Ванче, бързо да ти минава предотпускарската седмица и весела почивка след това! Peace

Вени, да оздравява вече малкият мъж, та да спреш и ти да се тормозиш! Hug
Виж целия пост
# 242
Аз пък не съм много очарована от зимната ситуация. Днес си останахме без кухнята на Влади. След като изчистих колата затънах на 20 мерта от нас. наложи се да ме бутат и се върнах обратно. Tired
Поразходих го малко на нашата улица, той гази в най-дълбоките преспи и като се понамокри го прибрах с рев-хич не му се прибираше.

Соня е на градина. ще я видя как е като се прибере, че от вчера тръгнаха някакви сополи. Май ще остане вкъщи до края на седмицата.

Вени, аз още не съм се върнала на работа, но отсега ме тормозят същите мисли като твоите. как ще се оправям с ходенето на работа и боледуването на децата. От друга страна мъжа ми ме врънка да си търся нова работа - по-добре платена, а не знам как на есен ще почна нова работа с прясно ясленче. И за мен децата са приоритет та ще му мисля тогава. Wink

Ванче,  благодаря за споделеното за френулумчето /или както се казва там/. ще се консултирам с още някой д авидим кога да я свършим тази процедура. Hug
Виж целия пост
# 243
Оооо, момичета-кокичета!
Гледам пописали сте в темата Grinning
Хубав е снега, да, ама изравнителната ни сметка за тока не е хубава Crazy Нали сме на климатици, та сега да изравним и да започнем "на чисто" ще ни коства 540 лв

Тони днес замина на градина. Малко сополив да ви кажа, ама ми писна той да не ходи, а другите да си ходят. И така, докато не се разкашля и нещо не закучим, може и довечера да е, може и  след ден-два, не  се знае.

Иленка - ако детето е болно и има бележка от доки за периода от-до, не плаща. Ако е по домашни причини или без бележка плаща 1/2 такса. Аз се направих на умряла лисица - при бележка от лекар да им плащам, как пък не! И то бележката ми имаше основание, не е измислена.
Виж целия пост
# 244
Малее, ама вие само за дните които децата са посетили градината ли плащате?  Shocked
Виж целия пост
# 245
Мдааа!
Виж целия пост
# 246
Малее, ама вие само за дните които децата са посетили градината ли плащате?  Shocked

Ами да, при нас е така както Аги го е описала - ако е било болно детето и има бележка не се плащат съответните дни, ако е отсъствало по домашни причини се плаща 50% от таксата за дните, за които е отсъствало
Виж целия пост
# 247
 ooooh!
Виж целия пост
# 248
Що? Те искаха май да стане ходи-не ходи, все да плаща. Да, ама така те ако си събират парите, а децата все са болни кой ще е на далавера? Те естествено - взимт пари, а почти не работят. Или съвсем ще освирепеем - азако плащам всеки месец таксата на 100% ще им го давам всякакъв, само и само да мога да работя, за да плащам.
Виж целия пост
# 249
Тук е така. Ходи - не ходи, плащаш 100%.
Детската градина има едни и същи разходи, независимо дали моето дете ходи днес или не. Ако моето отсъства, нито ще спестят от газ или ток, нито от персонал.

Кажете ми как да стане този фокус, хем групите да не са големи, хем госпожите достатъчно добре платени че да не гледат сапунени сериали по време на работата, хем базата да е добра, и хем да не плащате за непосетените дни? Аги, ти средно по колко плащаш на месец за Тони?
Виж целия пост
# 250
Ако таксата е 40 лв /сега вече 60/, то средно на месец плащам по 10 лв. Просто Тони не ходеше.
Обаче Танче, при вас вие ли издържате градината, или и държавата им плаща?
При нас държавата им отпуса субсидии всеки месец, независимо от посещаемостта на градината. Може би затова да е така.
А иначе логиката ти не само е точна, но и правилна! Peace
С други думи ако Д. дава по 20 лв на месец за храна на Тони, ако дава по 20 лв на месец за персонал и за сметки и т.н., а той не ходи - храната не я яде най-малкото. А че ток се харчи, и отопление, и заплати, така е.
Виж целия пост
# 251
При нас държавата им отпуса субсидии всеки месец, независимо от посещаемостта на градината.

И тук е така. Плащам за 5.5 часа ДГ/ден 113,хх евро на месец, без грам храна. Храната си я носят децата, веднъж седмично готвят нещо заедно, за което плащаме по 5 евро на месец. Плащаме пълната такса дори по време на лятната отпуска, когато ДГ е затворена цлеи 3 седмици + 1 ден.

Щом до храната, ако първо броят децата сутринта и след това ходят да купуват продукти, съм съгласна да не плащаш за храната. Но едва ли е така  Wink

А каква бюрокрация е само да изчисляват за всяко дете таксата всеки месец  ooooh!
Виж целия пост
# 252
Всъщност, Татянче, сме длъжни да се обаждаме сутрин до 9 часа, ако детето не ходи на градина, за да не заявяват порция. Поне това е измислено. Но по принцип тук нещата с таксите са малко странни - парите от такси не са за градината, а за общината. А общината от своя страна дава бюджет на градината - всъщност точната цифра, която се плаща за дете в градината не е ясна, спрягат се най-различни цифри от 180 лева до 300 лева на дете за месец. Затова и се препълват групите, за да може градината да успява да се издържа. Това се нарича се с модното име делегиран бюджет, който доколкото знам не покрива 12 месеца, въпреки че градините работят по толкова. Мисля, че покрива едва 10 или 11 месеца. При вас вероятно таксата, която вие плащате, остава за градината, за да разполагат с нея. Тук не е така и затова много родители са против увеличението на таксата за детска градина, защото парите отиват неясно къде и в никой случай не служат за повишаване на качеството на услугата.

През лятната ваканция, ако градината почива, задължително в района трябва да има дежурна детска градина, която да поеме децата, желаещи да посещават градина.
Виж целия пост
# 253
Ами не Юлче, и при нас е точно така. Ние плащаме на общината, те наемат персонала, те издържат градината и т.н. Абсолютно същата ситуация.

А за препълнените групи - хипотетично питам, дали не е възможно да е защото покрай факта, че винаги има отсъстващи деца които не плащат за отсъствията и заради това да е йм достигат парите, та да компенсират? То е ясно че в случая на Тони, примерно, неговите средно 10 лева не стигат за да се поддържа едно място за едно дете, а със сигрност такива случаи са много.
Виж целия пост
# 254
Да, именно. Делегираният бюджет не издържа на подобно натоварване.

А имате ли отчетност, т.е. ти като майка на дете, отиваш и правиш запитване в общината и те ти дават пълна информация колко точно субсидират? Тук в София този момент малко се губи.

Също така тук в различните градове таксата е различна, спомням си е Ванчето беше казала, че в Бургас не плащат такса за детска градина. Или беше за ясла само?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия