Органичната зеленчукова градина

  • 32 950
  • 72
# 45

 не разбрах - слага ли се някакво "дъно" или направо върху почвата, а някъде видях и върху тревен килим...или може би бъркам със  Square foot gardening ?
А дали принципът не е един и същ?

   Здравей Pippo,
   Според мен принципа е един и същ. Просто убиваш тревите, като ги лишаваш от светлина или пък по-дългата процедура, плевиш и след това слагаш материала за издигнатата леха.
   Това което аз правя е точно SFG- Square foot gardening. В описанията, които бях дала по-напред в темета се пробвах да използвам побългарени термини, такива, които намерих в някои български сайтове. Мисля, че и в книгата на К.рдюмов се говори за издигнатите лехи, според мен той описва SFG метода. Не знам дали някои от пишещите тук е чел "Пермакултура"-та на Молисън да сподели,  но мисля, че и в неговата книга ще е описан SFG метода, като градинарстване в издигнати лехи.   
   Според мен слагането на дъно е по желание, цялата идея е да се заглушат плевелите. Но ако тревите са добре изчистени, отгоре върху почвата е сложен 20-30 сантиметров насип от органика, а върху него е сложено "одеяло" от картон и мулч, просто ми е бедна фантазията как
плевелите ще преборят тази покривка и ще избуят.
   Мисля, че някои по-мързеливи градинари биха могли да пробват да сложат няколко реда картон за дъно и после органиката. Тревния килим ще умре под целия този насип върху него. Така може да се прескочи етапа с изкореняването на тревата или бурените.
Виж целия пост
# 46
   Matze, драго ми е да се срещнем в тази тема! Отдавна чаках да се появи някой боравещ с компостни "технологии".
  Почвата в моите квадрати е съставена от миналогодишен компост, угнила животинска тор, на някои квадрати имам добавен и малко торф, за задържане на влагата. Мулчирам върху почвата с кашони и слама.  Разгледах снимките ти, ти с какво мулчираш? Вижда ми се слама. Пробвала ли си да сложиш подложка под нея?
 Голям фен съм на червеите и много ги уважавам за труда, който полагат за нас. Те би трябвало да са в завидно количество във всяка една био \органична градина. И аз като видя пренаселено в компоста с тях ги премествам някъде из зеленчуковата градина. Мога да се похваля с няколко големи образци, които намерих в компоста миналата пролет. Единия екземпляр  съседката с ужас припозна за змийче. Повика ме да  ме пита дали знам детето с какво си играе  Crazy Пробвах да й обясня, че то доста добре се справя в различаването на змийчетата от червеите... 
Ще се опитам да намаля снимките, които имам, за да покажа своя компост, картофения експеримент в чували за отпадъци и квадратната си градинка. Проблема ми е, че снимките ми са с висока резолюция и ми е много пипкаво всяка една да я намалявам.
Виж целия пост
# 47
Аз все още съм без клавиатура, но поне открих екранната Simple SmileМного бавно се пише и ще ви спестя ферманите Laughing
 Да, Курдюмов също използва картона, дори и на пътеките. Малко ме смущава, че използват с такава цел и вестници, заради мастилото Confused
Аз да се оплача за компоста Sad Използвах освен оплевени плевели и три порции окосена трева от полянките. Та за два дни тревата слепна, започна анаеробно гниене и като разрових мирише ужасно /ако не пипам купчината, не мирише на нищо/. Стана имного тежко всичко, едва го прехвърлям с мотиката и лопатата, за да се аерира. Сега се чудя, ако го изместя да не ми пречи и не го пипам,какво би се случило Rolling Eyes На следващото косене ще трупам пласт направо в междуредията.
За първа година се занимаваме със зеленчуци и съм в потрес какви усилия изисква традиционното земеделие ooooh! За съжаление съпругът ми все още и след толкова копане му е привърженик Confused Затова правя само минималното,което в момента се ограничава до мулчиране на междуредията на ягодите с изскубани едногодини плевели от поляните непосредствено до парцела. Спестяването на поливане и изтеглянето му с 1-2 дни се оказа добър довод да оправдая действията си Mr. Green В момента чета споделен опит на един руснак, който се е лишил напълно от копане и разрохкване, използвайки мулч от опадали листа, така,както го прави природата. Когато мога да пиша "нормално" и прочета остатъчно, ще споделя тук, за да го обсъдим.
За знаещите руски  http://dacha7.ru/arhiv/
Виж целия пост
# 48
Здравейте зеленчукопроизводители!!!
Моля за помощ,листата на краставичките се сбръчкаха.Помогнете,с какво да ги напръскам.Явно е от тия гадни дъждове.
Предварително благодаря.
Виж целия пост
# 49
ma.maroon, по принцип не мулчирам. Нито при цветята нито в зеленчуковата градинка.
По простата причина че тук климата е много влажен. Има страшно много голи охлюви. Понякога са като на стада. Не искам да им правя уютен живота. Навират се през деня накъде на хладно и влажно и вечер се измъкват от дупките си и ми изгризват всичко. А и не всички растения обичат постоянна влага.
Слама разтилам само върху ягодите. Зимата ги покривам,а на пролет само пооткривам растенията.
Аз от години компостирам, но компосна почва слагам като садя. ВсъЩност садя върху червейна тор и покривам с наторена почва(оборска тор).
Lüboznatelna, не знам къде и как сте решили да компостирате, но си избери едно кътче което е по сенчесто. Тревата гние много бързо и потдържа компоста влажен.
Позволявам си да те посъветвам. Компост не се разбърква, тросък, трева, клонки и клечки(но нарязани на дребно), листа и пак на ново. Компостът трябва да е винаги във вътрешноста влажен, червеите си знаят каква им е работата. Процеса на компостиране започва от долу на горе. ВсъЩост на пластове. Преди няколко дни изпразних и затворения компост, като отстранихме стените много добре се видя как са работили червеите и разликата между най долния слой и по нагоре.
Весел и топъл уйкенд Flowers Sunflower
Виж целия пост
# 50
Не им ли е горещо на червеите Rolling EyesАз не мога да си задържа ръката във вътрешността Rolling Eyes Реших да правя "горещ компост", би трябвало да стане за 1 1/2 м. Всеки четвърти ден се бъркал, защото над 70 градуса загивали полезните бактерии.
Виж целия пост
# 51
Ljuboznatelna, отказала съм се да се занимавам с  горещо компостиране, поради ред причини, водеща от които е миризмата. Трудоемко е и според мен не си оправдава излишната енергия за труд, която се хаби, за да се постигнат резултатите.  И все трябва да се мери с термометър, да не би да без да искаш да убиеш добрите бактерии... много ангажиращо ми е на мен.
През зимата правя студено копмпостиране, а през лятото- вермикомпостиране, червеите се трудят и за един сезон имам готова продукция.
Защо не пробваш да си "наловиш" някой друг килограм червей от местата, където миналата година хората са си изхвърляли оборската тор. Повярвай ми, ще се изненадаш колко бързо ще се справят с куповете органика. Можеш да си направиш експеримент и да съпоставиш двата метода, горещото компостиране и вермикомпостирането, ще ми е интересно какъв е резултата.
Стараеш ли се да следиш количеството зелена и кафява маса, която слагаш в компоста? Има много интересни научни статии, които съм чела за горещото компостиране, но са на английски.
Мога да погледна и кой беше сайта на Грийн пик, руснаци са и имат много научни публикации, които биха ти били от полза. Чела ли си нещо от тях?
Виж целия пост
# 52
Аз английски не владея, но четох, че кафявата към зелената маса трябва да е 25/1. Лятото няма откъде да я набавя. Червеите ми поне пролетта бяха в изобилие в почвата, сега като е сухо дали са се изпокрили Rolling Eyes Grinning Тор също няма наоколо Sad Тази вмирисана маса да взема да я закопая тогава newsm78
Руснака, за който писах по-горе, си прави повдигнати лехи/10см/, но ги пълни есента с шума. До пролетта тя се е слегнала и служи от една страна за мулч, от друга - храни червеи и микроорганизми. Следващата есен насипва отново шума, но новата слага под стария, вече изтънял, но слепнат слой, за да я пази от вятъра. Така напълно спестява копането , почти изключва торенето и намаля поливането. Ако някой плевел се покаже изпод мулча, го постригва. Не прочетох засега да сее директно, сигурно защото в хладна Русия не го правят, последните им слани са 20-25май. Разсада се сади, като внимателно се изкопава дупка колкото кофичката. Пръстта се пази много да не се разбутва. Simple Smile чесън и лук също вади като ги издърпва внимателно. Още не съм прочела какво прави със старите растения - предполагам, че ги реже до дъно и оставя корените им да си гният.
Около овошките също трупа слой листа, с тази разлика, че през август-септември го издърпва, за да просъхне почвата, така дърветата спират да правят нови клонки и вдървяват старите, което ги подготвя за зимата. За нашия климат срока обаче трябва да е друг.
Есента ще направя контролна леха и ще домъкна някой и друг чувал листа, за да го опитам това мързеливо отглеждане Simple Smile
Виж целия пост
# 53
Здравейте зеленчукопроизводители!!!
Моля за помощ,листата на краставичките се сбръчкаха.Помогнете,с какво да ги напръскам.Явно е от тия гадни дъждове.
Предварително благодаря.
Късно видях въпроса ти, но пък отговора ми ще е актуален, че то много дъжд се изсипа, много нещо. Дано и лятото е също така дъждовно като пролетта, но без градушки.
   Чела съм, че е най-добре, ако човек може да си направи покрив над доматите и краставичките, също така отглеждането им в органична материя (компост, угнил тор- богати на естествени нутриенти) им помага в борбата с болестите.
   Тази година се запознах на един пазар с една лелка, дългогодишна производителка на зарзават. Заприказвахме се  с какво пръскаме и аз й казах, че ползвам препарат на цитрусова основа, понеже не харесвам агрохимиите като цяло. Тя направо ме изненада споделяйки ми опита на своя съседка- хуманна лекарка. Докторката от години си купувала разсада домати и краставици от лелчето, но после не ги пръскала с обикновените препарати. Ползвала си неин собствено пригоден разтвор от вода и .... обикновен антибиотик на прах от аптеката.
   Лелчето сподели, че наблюдавайки как растат докторските домати, пръскани с антибиотик и нейните собствени, пръскани по всички правила на традиционното земеделие не открива никаква разлика в растежа. Дори докторските домати й изглеждали, че са с по-плътно зелена листна маса и
по-здрави стъбла.
   Наблюденията може и да са относителни, но е било факт, че продукцията на докторката не отстъпвала по качество и количество от тази на професионалиста (лелчето-зеленчукопроизводител).
Виж целия пост
# 54
  Ljuboznatelna, според мен няма нужда да закопаваш поученото нещо. Просто го дръпни в някой далечен край на градината, сложи отгоре сухи листа, оборска тор или талаш. Ако все пак нямаш в наличност такива екстри, просто натрупай отгоре малко пръст. Като намериш някой друг червей го прехвърляй да работи в купчината. Но за по-нататък, ако искаш да ти върви добре компоста ще ти е необходим доста кафяв материал. От снимките ти виждам, че имаш невероятно красива и предполагам голяма градина, от където вярвам излизат огромни количества окосена трева.
  Това, което аз съм чела от професионалисти с 20+ години опит в компостирането е, че трябва съотношението  да бъде 4 "кафяви" към 1 "зелена" части, но като обем, количество вложена материя. Това, което ти казваш за 25:1 е така, но това важи за самите елементи, въглерод-C и азот-N, т.е. 25-30 единици C:1 единица N. Микроорганизмите ни в компоста, за да обработят 1 единица азот използват около 30 единици въглерод. Но не всички материали, които им предлагаме имат идеалното съдържание азот и въглерод в себе си.
  Предполагам, че при теб се е получило така, понеже зелената маса е дошла малко в повечко. Веднъж и на мен ми се разсмърдя компостната "кофа", понеже сложих ужасно много окосена трева.
  Пиши как ти върви компоста. Ще ми е интересно да обменяме опит. Аз ще пробвам да снимам днес моя и ако на някого му е интересно мога да споделя и аз своите гафове и успехи в правенето му.

Виж целия пост
# 55
Оставила съм купчината на сокойствие и не добавям нищо. Във вътрешността температурата вече не е така висока. Окосената трева пръскам вече в цветните и зеленчукови лехи, слоя е тънък и не гние миризливо, но пък е плътен и държи влагата по-дълго. Освен това изглежда добре  Simple Smile Това се надявам да завъди повече червейчета и организми.
Четох, че е много важна енергетиката на водата, с която се полива. Дъждовната е на първо място, после кладенчовата. Езерната вода била добра, заради живота, който имала, но не бивало да се ползва мръсна, блатясала вода. Разбира се, от значение била и енегетиката на човека.
Виж целия пост
# 56
ms.maroon благодаря ти  bouquet
Като се замислих,има логика.
Виж целия пост
# 57
Ljuboznatelna, нуждая се от помощта ти. Мисля, че ти беше писала по този въпрос, но не мога да се сетя в коя от другите две градинарски теми. Почвам отново да търся.     
 Би ли пуснала и тук линка към сайта с инфото как да помагаме на заболелите дървета чрез засаждане на гъбен мицел в почвата около корените им.
 
Виж целия пост
# 58
Мицела помага на дървото да изтегля азота и фосфора от почвата, но не лекува. Всъщност биоземеделието засилва имунитета и растенията, били по-устойчиви на болести, за лечение нищо не съм чела /засега/. Тук съм писала за гъбите http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=495252.msg15198495#msg15198495
Виж целия пост
# 59
Много ми беше интересно да ви прочета.
Според вас подходящи ли са такива високи лехи за направа върху изключитено трудна, да не кажа невъзможна за обработка почва? Твърда като камък, пък и с доста камъни в нея.  Simple Smile Отгоре сме насипали слой колкото да се завъди приличен тревен килим, но нищо друго не вирее, дори дръвчетата се развиват изключитено бавно.

Четох и помислих, че с такива високи лехи има вариант да завъдя нещо и там.

Колкото до плодорония ни двор, който си е направо в София, такова земеделие без пръскане не си представям, защото тук е ужасно мръсно и виждам как от година на година дръвчетата ги хващат все повече разновидности неприятели и болести.  Sad
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия