Органичната зеленчукова градина

  • 32 933
  • 72
# 60
В момента така ми изглежда компоста, последния път бях изморена и не ми останаха сили да го струпам на по-виока купчина като го разбърках. Confused Минавам на варианта да трупам тревата в зеленуковите междуредия и лехи.
http://lh4.ggpht.com/_bLRnegrIfc8/S_g6ERfiS9I/AAAAAAAAH4s/pWyAgV … s720/P1017120.JPG
Виж целия пост
# 61
Здравейте, бях приготвила снимки и все нямам време да ги кача на компа!
Lüboznatelna, това не е компост според мен, а купчина за градински отпадъци Hug
Загрозяваш си прекрасната градинка ooooh!
Сегааааа, ако имате възможност изградете една червейна къЩа(както аз я наричам)!
Ето неЩо подобно, други снимки не можах да намеря!
http://www.twenga.de/dir-Garten-Heimwerker,Gartenwerkzeuge,Komposter-023447
Моят мъж позакова стени от един стар шкаф.
Много е важно на "гадинките" да им се създаде един затворен, влажен и уютен начин на живот.

Външен"отворен" компост                                                            Като разровя леко се вижда
                                                                      и загнилия зелен отпадък(нова реколта червейна тор)
 
      

"Жителите" в малкия, затворен компост                  Това сито ползвам за пресяване на компосната почва

    



Виж целия пост
# 62
Здрасти, народе,
И аз съм тук Simple Smile
Знаете ли как мога да си напрява домашна вертикална градинка за подправки, органична ако може, като тази?
Виж целия пост
# 63
  Kabiv, ето тук http://balconyofdreams.blogspot.com/2008/09/how-to-create-vertic … -garden-plus.html може да погледнеш, ще прочетеш за опитите и търсенията на една дизайнерка, получила поръчка  да проектира вертикална градина.
  В блога си Сисилия накратко представя концепцията на Патрик Бланк, който се приема за човека, който доста изобретателно е възродил идеята за вертикалното градинарстване. Ето неговия сайт:
http://www.verticalgardenpatrickblanc.com/  Разгледах неговия сайт и ми се струва, че създаването на вертикална градина би било доста трудоемко начинание.
    В началото на темата бях споменала,  че ако човек има желание, може да се опита чрез градината да си направи  свое си трето чудо на света- визирайки висящите градини на Семирамида. Истината е, че трябва да се подготви добре и да се въоръжи с много въображение, любов и търпение (и немалко пари), за да могат всички интересни идеи да станат реалност.
  И аз искам да имам такава висяща градина с подправки, но от всичко, което прочетох по темата ми се струва, че ще ми е много сложно да измисля  схемата на поливната конструкция.
  Заинтересуваните да се сдобият с подобна конструкция можем да организираме конкурс и да осигурим  наградата за отличника в кръжока «Направи си сам», излязъл с най-практичната и евтина за изпълнение идея. Наградата би могла да е отлежала ракия плюс органично произведена в тази рамка зелена салата с рукола, магданоз,.... Аз бих могла да се включа с осигуряването на отлежала домашна троянска сливова.  Wink
Виж целия пост
# 64
Благодаря за полезната информация, ms.maroon  Hug Ще четем с мъжа ми и ще мислим как можем да подходим
Виж целия пост
# 65
Момичета, видях в градински център Ерика (във Варна обаче) такива конструкции за вертикални градини. не знам дали ги има и другаде. но за поливната и на мен не ми ясно как ще стане.
Виж целия пост
# 66
Имам един въпрос за компоста: ядките от череши, кайсии и др. ги отделяте, нали? Не се хвърлят в компоста, но така ми се събраха страшно много ядки и не знам какво да ги правя - само заемат буркани.
Виж целия пост
# 67
Koстилки, цели орехи или черупки не се хвърлят в компоста тъй като не гният.
Аз ги събирам в една торба и като палим огън в градината ги изгаряме.
Горят много добре Mr. Green

Виж целия пост
# 68
l`ange,
 Сухите черупки и костилки вършат наистина прекрасна работа, ако си правите огън в градината или пък си вариш компотите на открит огън. Ако обаче това не е опция за теб, бих ти предложила нещо друго.
 Според някои, които компостират, не е проблем да се слагат счукани костилки и черупки от орехи в компоста. Това ще направи бъдещата биотор с по-разнородна структура. Ако не пресяваш градинската тор, (а директно я слагаш в издигнатите лехи, като мен) парчета керемиди, малките все още неразградени клечки и гореспоменатите черупки няма да пречат на никого. Една пролет, като си премествах угнилия компост в лехите, открих едни неразградени половинки черупки от орехи пълни с бебета дъждовни червейчета на не повече от месец. Явно им е харесало да "гнездят" там.
  Ако имаш деца можете да отбележите на патерици световния ден за опазване на околната среда. Купи им гумени чукове Simple Smile , от тези, дето майсторите-плочкаджии ползват. Прочетете заедно някоя книжка за екологията, зачисляваш им по един чук, няколко вестника  и малка торба с костилки, и вярвай ми, голям кеф ще им направиш Simple Smile  Резултата от мероприятието можете да го добавяте постепенно в компоста. Или пък да мулчирате някое плодно храстче. В един от форумите на компостиращите градинари срещнах една жена, която предупреждаваше да се внимава с мулчирането с черупки от ядки, ако имате "диви" съседи. Беше споменала по-специално черупките от фъстъци и орехи, понеже катеричките направо й обърнали мулча, за да се доберат до някоя друга останала ядка.
Виж целия пост
# 69
Здравейте!
Открих темата преди няколко дни, но уви забелязвам, че отдавна не е писано в нея. В същото време забелязвам, че друга подобна тема, която поддържа предимно конвенционалното земеделие се развива доста динамично и едва успявам да я следя. За съжаление там няма много интересни неща.
От около 2 години се опитвам да отглеждам зеленчуци натурално без изкуствени торове и отрови. А от около половин година се интересувам и от методите за био-динамично земеделие на Рудолф Щайнер, натуралното на Масанобу Фукуока и Сеп Холзер и други.
Бих се радвал ако се намерят съмишленици да обменим идеи и/или опит.
Виж целия пост
# 70
Добре заварила ms.maroon!
По професия съм инженер, а градинарството ми е хоби. Както споменах занимавам се самостоятелно от около 2 години. Първата беше на терасата, тази на нает парцел. Причините да се върна отново към земята са много и излизат от обсега на тази тема даже и на този форум , затова няма да ги обсъждам в момента. Само ще кажа, че сегашните ми възгледи и отношение към заобикалящата ни вселена са доста по-различни от да кажем преди 5 години. Градинарството е едно от физическите им проявления.
В горния си постинг споменах и от философията, идеите, знанията и опита на кои хора се интересувам. Доста са нестандартни, необичайни, а някои и мъчни за разбиране. Но се опитвам. Най-малкото са доста интересни.
А сега конкретно. Наемането на земята в началото на тази година стана доста спонтанно. Почти в последният момент разбрах за тази възможност. Не бях планирал почти нищо. Действах според обстоятелствата. Но бях решил само едно, че ще гледам колкото се може по чисти зеленчуци. Гледах, домати, краставици, пипер, тиквички, патладжан, марули, 3 вида репички и ряпа, спанак, зелен лук, картофи, целина, боб, зеле. Разнообразието е сравнително голямо, но пък в някои от случаите се касае на няколко растения. Парцелът ми е около 30 квадрата и въпреки, че отгледах около 40% от това на най-добрите ми съседи, продукцията успява да покрие по-голямата част от нуждите на нашето 2 членно семейство.
Как си гледах зеленчуците, какви проблеми имах, как ги реших , какви идеи имам за следващия сезон ще пиша в друг постинг. Може и да покажа малко снимки от изминалия сезон.

Имам един спешен проблем. Имам ряпа за вадене. Според БД земеделие е добре да се извади в ден корен и намаляваща луна. Утре е ден корен, но луната е все още в пълнолуние. По-подходяща е другата седмица, но прогнозата за времето е лоша - -4/-6 градуса. Какво да правя? Да ги извадя сега или със риск да измръзнат да ги оставя за след седмица?
Виж целия пост
# 71
Здравей manandy,
С биодинамичното земеделие съм запозната само повърхностно, прочела съм това-онова, но не следвам принципите му. За съжаление не познавам лично никой, който да може да ти даде съвет. Предполагам вече си прочел темата "Без земя... Биологично динамично земеделие". Там няма ли някой, който да те насочи с идеи?
Ще проверя и един друг форум на български, където мисля, че бях срещала хора, практикуващи БД земеделие. Не мога  в момента да открия линка.
Виж целия пост
# 72
Здравей ms.maroon!

Ти под "gardening on small spaces", „Square foot gardening” ли имаш предвид? Този начин на градинарстване за първи път го чух от теб. Курдюмов пише за повдигнатите лехи, но не знам до колко те и твоя метод се пресичат. И в двата случая не съм ги проучил добре, а и мисля, че са трудно приложими при моите условия.
Преди 2 години бях пробвал нещо, което може да се приеме за „Square foot gardening” или "3d gardening" на терасата си, но резултата беше доста посредствен. Първо, почвата беше лоша. Второ, остъклението нещо пречи на растенията. Растат бавно, а вкуса на плодовете е странен. Само пипера стана. Но той беше от страната със стъклената врата и директно се осветяваше от слънцето. Сега там гледам само ечемичени поници за зелена салата.

Ряпата, която беше останала я прибрах http://manandy.snimka.bg/hobby/gradina.551548.21546597 . Така, че този проблем е вече минало. Остава да разбера как да я съхраня. Не е много, но ще има да ядем и след нова година.
За БД земеделие аз също никого не познавам. По БГ форумите има хора, които залитат по темата, но като че ли е предимно на теория и в мечтите си.
Всъщност аз вече споменах по кои идеи се увличам. Опитвам се да ги разбера и да направя някаква комбинация от тях приложима за моите конкретни условия. Малко съм като чергарите. Всяка година на ново място. Разпъваме колибата и започваме така http://manandy.snimka.bg/hobby/gradina.551548.21546558 .
Да споделя малко идеи.
По частта с БД земеделие:
Миналата седмица успях да намеря от къде да взема кравешки рога. Натоварил съм дядото със задачата да ги вземе, когато са готови и да ги зарови. Дано не издъни работата. Сега е малко късно... но това е. Сега гледам календара и обмислям кога, какво да сея. Първо в кофички, а Април-Май в земята директно с пръстта. Ще пробвам и зимен чесън в кофички...въпреки, че е доста съмнително дали ще стане.
Тук пролетта е малко суха, а лятото дъждовно. Обмислям да направя 2 бразди за по-трайните насаждения - домати, краставици, патладжан, тиквички пипер. Ще бъдат както сега - мулчирани с черен полиетилен. На дъното на всяка дупка за растение ще сложа пресен компост и/или трева за топливо, а отгоре компост, по средата между 2 растения по една бутилка от 0.5л за напояване, когато е нужно. Останалата половина от парцела, ще е за листни и кореноплоди. Обмислям да го направя равно, с няколко тесни и дълбоки канали за оттичане на водата. Над почвата, ще нахвърлям компост. На него ще сея бяла детелина, а отгоре ще мулчирам с шума и малко почва. Идеята ми е шумата да пази влагата през пролетта, а детелината и плевелите да пазят почвата от ударите на дъждовните капки и отмиването й през лятото. Копаене и плевене не се предвижда. Евентуално малко подстригване на плевелите и детелината отгоре. Аз си падам по дива зеленчукова градина, насекомите и животните също. Трябва да помисля и какви основни култури ще сея. От тук и кое след кое и кое със кое, за да се пазят, а не да се бият. Евентуално една къщичка за птици с примамка ще закача наблизо.

ms.maroon, покажи някоя снимка, да видим как безчинстваш в своята градинка  Simple Smile.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия