Шоколадов сладкиш с майонеза

  • 278 811
  • 1 547
# 870
а в цял ръст снима ли я  newsm78 newsm78
Само в профил, защото ми умря батерията на фотоапарата  Laughing



Блатът е една доза от сладкиша, изпечен в тавата на фурната (15+ мин., върху пекарска хартия). Кремът е моя импровизация - крема сирене, заквасена и течна сладкарска сметана, крем Оле шоколад и прясно мляко. Имах идея за кайсиев крем, но се оказа, че имам само шоколадовия вариант на "Оле"-то, така че кайсиите отпаднаха.

Украсата е от теменужки. Ядливи са, не се притеснявайте - брани от екологично чисто място, измити и подсушени. Правих опити с кандирани теменужки, но не ми харесаха, че много се губеше виолетовия цвят, затова си остана варианта с "пресни". Изборът на украса се наложи от това, че тортата е подарък за наша близка, която се казва Виолета.
Виж целия пост
# 871
Как така от една доза се е получил толкова висок сладкиш или е фото измама? newsm78 Grinning
Виж целия пост
# 872
Невероятно изглежда  bouquet....да моля те Сладка-Хапка ,поясни точно как го направи ...стъпка по стъпка...и как така го уви тоя блат.... newsm78
Виж целия пост
# 873
Ами много е лесно всъщност Blush

Ива, наистина е височък - 10 см, но за сметка на това диаметърът не е голям. Трябваше да го измеря, но ужасно бързахме и всичко трябваше да го направя за минути - украса, снимане... то си личи, че е претупано, де  Grinning

Тестото го изсипах върху хартия за печене в тавата на фурната. Нагласих на 15 минути и след това пробвах с клечката, но нямаше нужда от повече печене (фурната си ми беше добре загрята, щото преди това изпекох един блат, ама забравих да му сложа бакпулвер, съответно не бухна и остана за домашна консумация  Laughing).

Извадих тавата и оставих да изстине блата, както си беше в нея. Принципно трябва да се обърне върху влажна кърпа, но не ми се занивамаше и така го зарязах. И без това беше полунощ и ми се спеше.

След като се охлади хубаво, с линия го разделих на три равни части и изрязах ленти по дългата страна на тавата. Без да ги разделям, ги намазах добре с крем и почнах да увивам от единия край. Като свърши едната лента, нагласям крайчето до следващата, така че да се напаснат и навивам. След това го затегнах с ринг. Ако нямаш ринг, става и с фолио - аз съм го правила с алуминиево фолио - увиваш си го хубаво, да не тръгне, все едно ще го печеш...Пъхаш в хладилника и това е за тая вечер.

На сутринта, като е стегнало, махаш ринга или фолиото и украсяваш. Аз нямах готова маса за чаршаф, а и леля Вили (за която беше тортата) обича сметанови кремове, затова го украсих по най-простия начин.

Крем:
2 п. крема сирене - българско (общо 250 г)
1 ч.ч. пудра захар
1 опаковка - 400 мл. заквасена сметана (ползвах Мегле)
1 опаковка 250 мл. течна сладкарска сметана
1 крем без варене д-р Йоткер (имах само какао, но предпочитах да е ванилия, защото исках да добавя и пасирани кайсии от компот, а в тоя случай се наложи да се въздържа)
около 150 - 200 мл прясно мляко - сипвах го на око, докато докарам желаната гъстота на крема, че стана много твърд.

Получи се доста крем, което беше и идеята, щото с останалото намазах объркания блат и стана още една вита торта. Нея не я снимах, защото си беше откровено грозна. Но я изядоха  Mr. Green
Виж целия пост
# 874
Благодаря ти много ще се пробва по този начин... Hug Peace
Виж целия пост
# 875
Здр момичета,реших за Великден да направя от този сладкиш,но като торта(както др съфорумки са направили).Ако го опека в тавичка с диаметър 20 см дали ще може да стигне да се разреже на 3 блата?Само ме притеснява да не остане суров от вътре.Някой може ли да ми каже някакъв лек крем,например яйчен дали ще стане  newsm78
Оф май ми станаха много въпросите,но ако някой има идея моля да ми сподели
Благодаря предварително   bouquet
Виж целия пост
# 876
Пепи, с толкова малък диаметър наистина има риск да ти остане сурово отвътре. Ако нямаш по-голяма тавичка, по-добре го изпечи на два пъти.

за яйчен крем - трябва да си прецениш сама. На мен не би ми допаднало, защото блатът е тежък и с наситен вкус и ми се струва, че няма да си паснат, но това си е въпрос на лично предпочитание.
Виж целия пост
# 877
Ако го опека в тавичка с диаметър 23-24см мисля че ще стане но май само ще излязат 2 блата,но и така мисля че ще стане.А този крем на Labrex ,четох някаде че леко накиселявал дали е така или секи има различен вкус.питам защото ще има поне 8год деца и незнам дали ще им се хареса.
Виж целия пост
# 878
Ако го опека в тавичка с диаметър 23-24см мисля че ще стане но май само ще излязат 2 блата,но и така мисля че ще стане.А този крем на Labrex ,четох някаде че леко накиселявал дали е така или секи има различен вкус.питам защото ще има поне 8год деца и незнам дали ще им се хареса.

Пепито, понеже стана въпрос за деца - 5 годишно момченце, което много не ми налита на сладкишите, за пръв път изяде цяло парче от тоя сладкиш, срязан на две и с белия крем. И за рожденния му ден правих торта от два блата, разрязани по на две, с белия крем и същия крем, само че с шоколадов пудинг. Племенникът ми също добре го хапва. Белият крем е малко като чийз крем, ако обичаш такива, ще ти хареса.

Ето тук е тортичката.
Виж целия пост
# 879
Ако го опека в тавичка с диаметър 23-24см мисля че ще стане но май само ще излязат 2 блата,но и така мисля че ще стане.А този крем на Labrex ,четох някаде че леко накиселявал дали е така или секи има различен вкус.питам защото ще има поне 8год деца и незнам дали ще им се хареса.

Пепито, понеже стана въпрос за деца - 5 годишно момченце, което много не ми налита на сладкишите, за пръв път изяде цяло парче от тоя сладкиш, срязан на две и с белия крем. И за рожденния му ден правих торта от два блата, разрязани по на две, с белия крем и същия крем, само че с шоколадов пудинг. Племенникът ми също добре го хапва. Белият крем е малко като чийз крем, ако обичаш такива, ще ти хареса.

Ето тук е тортичката.

Изглежда много апетитно,май ще е по твойто кремче,само да те питам какъв ти е размера на тавичката,че го разделяш на 2 блата
Виж целия пост
# 880

Изглежда много апетитна,май ще е по твойто кремче само да те питам размера на тавичката каква ти е?

Пека в тортена форма, разкопчаваща се, с диам. 25 см. От едната доза ми излизат два блата след разрязване. Виж и кремчето на сладка хапка, два-три поста по-нагоре е, избери си според твоя вкус.
Виж целия пост
# 881

Изглежда много апетитна,май ще е по твойто кремче само да те питам размера на тавичката каква ти е?

Пека в тортена форма, разкопчаваща се, с диам. 25 см. От едната доза ми излизат два блата след разрязване. Виж и кремчето на сладка хапка, два-три поста по-нагоре е, избери си според твоя вкус.
благодаря ти много labrex   bouquet за изчерпателният отговор
Виж целия пост
# 882
СПЕШЕН въпрос за крема със сирене!
МОгали вместо заквасена сметана да сложа готварка течна, или д а я заменя с нещо друго....? Мога ли да добавя ягоди?
Виж целия пост
# 883
Ами разбий я първо и ги смеси ,не мисля че ще стане лошо...,както се казва не пречи да пробваш.Другият вариант на заквасената сметана е много гъсто мляко ,аз съм смесвала така и е ставало добре...за този сладкиш обаче не знам дали ще стане,може малко кисело да стане ,зависи какво ще е млякото което ще ползваш.....,освен пак да пробваш.Каквото и да направиш после кажи резултата. Peace
За ягодите ....да разбирасе ,щом ти харесва този плод значи и в сладкиша  ще ти харесат...,но според мен ги сложи нарязани не пасирани/разбити  Peace
Виж целия пост
# 884
Ето го и моят пореден опит за този толкова вкусен сладкиш,жалко само 4е аз не се справям с него Close.НО след още няколко опита, ще се полу4и де Crazy





Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия