СТРАСТИ - градините в СОФИЯ - кампания 2010/2011

  • 36 240
  • 777
# 690
Отпускът за гледане на дете до 2 год. се прекратява ако детето тръгне на ясла.  Подава се уведомление до работодателя и до НОИ. Можеш да ползваш платен годишен отпуск и да не се върнеш веднага на работа. До изтичането на отпуска за гледане на дете до 2 год., ако не си го използвала изцяло, ти се заплащат 50% от минималната работна заплата към заплатата. Проверките, които се правят от НОИ, са с 5 г. давност, т.е. назад в годините, така че има доста случаи на "стоене вкъщи, а детето на ясла", като подлежиш на глоба и връщаш неправомерно полученото обезщетение, ведно с лихвите!
Сетих се за моя случай - стана в първия месец след 2те годринки на детето ми. И при това положение ставало е дума за отпуск за дете до 8 годишна възраст, а не за малките до 2 години.
Ето, намерих и точния член от Кодекса на труда:
"Чл. 164. (1) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.
...
(5) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., изм., бр. 1 от 2002 г., в сила от 1.01.2002 г.) В случаите, когато не се ползува отпуск по ал. 1 или лицето, което ползува такъв отпуск, прекъсне неговото ползуване, на майката (осиновителката), ако работи по трудово правоотношение, се изплаща парично обезщетение от Държавното обществено осигуряване."

И все пак, продължавам да се чудя над думата "НАСТАНЕНО"...

Честно казано,ще е цяло чудо някой да се запише по по-долно желание още първата седмица и да не изчака класиране по първо.


достатъчно би било поне  тези дечица по първо желание ,които са класирани (още първата седмица да се запишат) ... пак си е нещо  ,но ми е интересно как точно отпадат от списъците ( директорките ли ги отстраняват ...и ако не го направят какво става или ... как автоматично системата ги маха от списъците ?)
Когато записвах сина ми в ОДЗто, директорката пред мен въведе данните за записване и отметна детето като "записан". Предполагам, че от това системата автоматично се задейства да изтрие другите кандидатури, защото като се прибрах вкъщи проверих какво е положението, и в профила на детето имаше съобщение, че е ЗАПИСАН и заради това всички други кандидатури за отстранени.... Обаче, помня, че в някакъв момент (някакъв ден нататък) от любопитство пуснах да видя какво е положението в една от другите желани градини и с изненада забелязах, че името на сина ми беше там! Вероятно си беше очевидна грешка в системата...
(Съжалявам за обърквацията в която ви хвърлям, ама грешката си беше факт.)
Виж целия пост
# 691
Отпускът за гледане на дете до 2 год. се прекратява ако детето тръгне на ясла.  Подава се уведомление до работодателя и до НОИ. Можеш да ползваш платен годишен отпуск и да не се върнеш веднага на работа. До изтичането на отпуска за гледане на дете до 2 год., ако не си го използвала изцяло, ти се заплащат 50% от минималната работна заплата към заплатата. Проверките, които се правят от НОИ, са с 5 г. давност, т.е. назад в годините, така че има доста случаи на "стоене вкъщи, а детето на ясла", като подлежиш на глоба и връщаш неправомерно полученото обезщетение, ведно с лихвите!
Сетих се за моя случай - стана в първия месец след 2те годринки на детето ми. И при това положение ставало е дума за отпуск за дете до 8 годишна възраст, а не за малките до 2 години.
Ето, намерих и точния член от Кодекса на труда:
"Чл. 164. (1) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.
...
(5) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., изм., бр. 1 от 2002 г., в сила от 1.01.2002 г.) В случаите, когато не се ползува отпуск по ал. 1 или лицето, което ползува такъв отпуск, прекъсне неговото ползуване, на майката (осиновителката), ако работи по трудово правоотношение, се изплаща парично обезщетение от Държавното обществено осигуряване."

И все пак, продължавам да се чудя над думата "НАСТАНЕНО"...

Честно казано,ще е цяло чудо някой да се запише по по-долно желание още първата седмица и да не изчака класиране по първо.


достатъчно би било поне  тези дечица по първо желание ,които са класирани (още първата седмица да се запишат) ... пак си е нещо  ,но ми е интересно как точно отпадат от списъците ( директорките ли ги отстраняват ...и ако не го направят какво става или ... как автоматично системата ги маха от списъците ?)
Когато записвах сина ми в ОДЗто, директорката пред мен въведе данните за записване и отметна детето като "записан". Предполагам, че от това системата автоматично се задейства да изтрие другите кандидатури, защото като се прибрах вкъщи проверих какво е положението, и в профила на детето имаше съобщение, че е ЗАПИСАН и заради това всички други кандидатури за отстранени.... Обаче, помня, че в някакъв момент (някакъв ден нататък) от любопитство пуснах да видя какво е положението в една от другите желани градини и с изненада забелязах, че името на сина ми беше там! Вероятно си беше очевидна грешка в системата.
(Съжалявам за обърквацията в която ви хвърлям, ама грешката си беше факт.)

Считам, че дадено дете е "настанено" от следващия ден на деня, когато е записано в ДГ, като следва да се направи уточнението, че ако е прието, напр. от м. септември 2010 г., то следва датата, от която се прекратява отпускът за гледане на дете до 2 год., да е 01.09.2010 г., независимо от факта, че детето "де факто" е посетило яслата за първи път по-късно. По принцип, за адаптационния период от 2 седмици, майката следва да е на работа или да ползва някакъв вид отпуск. Друг е въпросът, ако го запишеш на 15.03. например, дали може да посещава ДГ от 16.03. Ако някой иам опит нека сподели.
Виж целия пост
# 692
може ли да питам защо изчезнаха списъците с чакащите за яслена група набор 2008 и сега не мога да видя колко деца са с точки колкото нас?
Виж целия пост
# 693
Заради текущото класиране на по-големите випуски (до 2006г). И предната седмица беше така, и следващата сигурно ще е същото.

В понеделник сутринта пак са активни. Peace
Виж целия пост
# 694
Благодаря за инфото
Виж целия пост
# 695
може ли да питам защо изчезнаха списъците с чакащите за яслена група набор 2008 и сега не мога да видя колко деца са с точки колкото нас?
След всяко текущо класиране, в случая за по-големите деца, списъците са активни най-рано в понеделник.
Виж целия пост
# 696
Отпускът за гледане на дете до 2 год. се прекратява ако детето тръгне на ясла.  Подава се уведомление до работодателя и до НОИ. Можеш да ползваш платен годишен отпуск и да не се върнеш веднага на работа. До изтичането на отпуска за гледане на дете до 2 год., ако не си го използвала изцяло, ти се заплащат 50% от минималната работна заплата към заплатата. Проверките, които се правят от НОИ, са с 5 г. давност, т.е. назад в годините, така че има доста случаи на "стоене вкъщи, а детето на ясла", като подлежиш на глоба и връщаш неправомерно полученото обезщетение, ведно с лихвите!
Сетих се за моя случай - стана в първия месец след 2те годринки на детето ми. И при това положение ставало е дума за отпуск за дете до 8 годишна възраст, а не за малките до 2 години.
Ето, намерих и точния член от Кодекса на труда:
"Чл. 164. (1) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.
...
(5) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., изм., бр. 1 от 2002 г., в сила от 1.01.2002 г.) В случаите, когато не се ползува отпуск по ал. 1 или лицето, което ползува такъв отпуск, прекъсне неговото ползуване, на майката (осиновителката), ако работи по трудово правоотношение, се изплаща парично обезщетение от Държавното обществено осигуряване."

И все пак, продължавам да се чудя над думата "НАСТАНЕНО"...

Честно казано,ще е цяло чудо някой да се запише по по-долно желание още първата седмица и да не изчака класиране по първо.


достатъчно би било поне  тези дечица по първо желание ,които са класирани (още първата седмица да се запишат) ... пак си е нещо  ,но ми е интересно как точно отпадат от списъците ( директорките ли ги отстраняват ...и ако не го направят какво става или ... как автоматично системата ги маха от списъците ?)
Когато записвах сина ми в ОДЗто, директорката пред мен въведе данните за записване и отметна детето като "записан". Предполагам, че от това системата автоматично се задейства да изтрие другите кандидатури, защото като се прибрах вкъщи проверих какво е положението, и в профила на детето имаше съобщение, че е ЗАПИСАН и заради това всички други кандидатури за отстранени.... Обаче, помня, че в някакъв момент (някакъв ден нататък) от любопитство пуснах да видя какво е положението в една от другите желани градини и с изненада забелязах, че името на сина ми беше там! Вероятно си беше очевидна грешка в системата.
(Съжалявам за обърквацията в която ви хвърлям, ама грешката си беше факт.)

Считам, че дадено дете е "настанено" от следващия ден на деня, когато е записано в ДГ, като следва да се направи уточнението, че ако е прието, напр. от м. септември 2010 г., то следва датата, от която се прекратява отпускът за гледане на дете до 2 год., да е 01.09.2010 г., независимо от факта, че детето "де факто" е посетило яслата за първи път по-късно. По принцип, за адаптационния период от 2 седмици, майката следва да е на работа или да ползва някакъв вид отпуск. Друг е въпросът, ако го запишеш на 15.03. например, дали може да посещава ДГ от 16.03. Ако някой иам опит нека сподели.

Да, логично за случая "септември".
А как би стоял въпроса със задължението да се върна на работа, ако сина ми е записан на 23януари и до момента все още не е допуснат в яслата, защото яслата не е готова да го приеме? Длъжна ли съм да се върна на работа към 23 януари или това се отлага до момента, в който яслата започне да приема детето ми? (Да допуснем, че детето ми не е навършило 2 години още.)
Виж целия пост
# 697
Момичета, не съм специалист, но прочетох доста по въпроса и положението със записването на детето на ясла е следното - майчинството се прекратява, когато детето започне да посещава яслата. Т.е. ако детето бъде класирано на 24.04 си го записваме, на 1-ви септемрви то започва да посещава реално яслата и в срок от 3 дни (ако не се лъжа) подаваме декларация до работодателя си, че детето е настанено в детско заведение. След това, който както си прецени - или се връща на работа и някой друг се грижи за адаптацията на детето в яслата или си взимаме от платения годишен отпуск, който се е натрупал. И получаваме половин майчинство - 120 лв. до навършване на 2 годинки на детето.
Виж целия пост
# 698
Момичета, не съм специалист, но прочетох доста по въпроса и положението със записването на детето на ясла е следното - майчинството се прекратява, когато детето започне да посещава яслата. Т.е. ако детето бъде класирано на 24.04 си го записваме, на 1-ви септемрви то започва да посещава реално яслата и в срок от 3 дни (ако не се лъжа) подаваме декларация до работодателя си, че детето е настанено в детско заведение. След това, който както си прецени - или се връща на работа и някой друг се грижи за адаптацията на детето в яслата или си взимаме от платения годишен отпуск, който се е натрупал. И получаваме половин майчинство - 120 лв. до навършване на 2 годинки на детето.
Сега вече ми се изясни , благодарности за което   bouquet
Сега ще чакаме резултата от РГ във вторник и ще се надяваме да се въведе нова функционалност, от която да е видима поредността на желанията.
Виж целия пост
# 699
Днес страстита са се укротили.Добре, че е неделя, че иначе по 10 страници на ден Simple Smile
Ааа, не се радвай толкова Mr. Green Мъчи ме един въпрос Rolling Eyes Защо не се виждат списъците на чакащите, те са за септември чак кандидатурите, защо се скриват ? И също някой знае ли на 23.4 горе долу какво време ще има между първата и втората стъпка на първото класиране ?
Виж целия пост
# 700
...Мъчи ме един въпрос Rolling Eyes Защо не се виждат списъците на чакащите, те са за септември чак кандидатурите, защо се скриват ?
Обсъждахме го миналата седмица по това време. Явно системата не позволява, да са видими списъците, независимо, че става въпрос за различни випуски. Wink

... И също някой знае ли на 23.4 горе долу какво време ще има между първата и втората стъпка на първото класиране ?
Мисля, че класирането ще е на 24.04 и резултатите ще бъдат публикувани наведнъж, тоест ние няма да разберем, кога е свършила първата стъпка и кога втората. Peace
Виж целия пост
# 701
...Мъчи ме един въпрос Rolling Eyes Защо не се виждат списъците на чакащите, те са за септември чак кандидатурите, защо се скриват ?
Обсъждахме го миналата седмица по това време. Явно системата не позволява, да са видими списъците, независимо, че става въпрос за различни випуски. Wink

... И също някой знае ли на 23.4 горе долу какво време ще има между първата и втората стъпка на първото класиране ?
Мисля, че класирането ще е на 24.04 и резултатите ще бъдат публикувани наведнъж, тоест ние няма да разберем, кога е свършила първата стъпка и кога втората. Peace
Независимо, че в момента се класирват само големите набори се махат всички списъци.Поне аз не съм забелязала шмекерии след публикуването им обратно.
Да цялото класиране ще излезне едновременно.Само родителите, които ще присъстват предполагам, че ще видят отделните етапи на класирането.Предполагам , че ЕЛИ Х ще попита за родителския контрол на първото класиране.
Виж целия пост
# 702
Докато се запиша  и темата свършила  Embarassed
Не знам дали да се радвам или да треперя в момента сме 7 от осем места, ама 24.04 е далече,далече............ baby_neutral
Успех на всички Peace
Виж целия пост
# 703
sisislava, в случай, че ДГ все още не функционира, не мисля, че има проблем, но би било добре да получиш някакъв документ от ДГ/СО от кога ще започне реално да фунционира ДГ.
Виж целия пост
# 704
Благодаря ви !  bouquet Ариа, а защо тогава според теб ги махат списъците ? Ако има техническа причина, добре, но иначе освен за шмекерии друга причина не се сещам.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия