какво да ядем за по-хубава кърма,и какво е забранено да ядем докато кърмим?

  • 67 759
  • 123
# 75
buborana, аз просто изложих аргументи защо НЕ е необходимо в периода на кърмене да се спазва каквато и да било диета, по-различна от тази преди кърменето. Разбира се, при здрави, необременени деца (при доказана алергия на бебето или майката е необходимо въпросните храни да се избягват).

Алергиите по принцип са патологичен отговор на имунната система при среща с определен антиген. Дали ще има подобен отговор никой не може предварително да знае. А той е възможен към всичко, не само към мляко, фъстъци и ягоди. Възможен е и към картофи и ориз включително, независимо че мнооого по-рядко се среща. В замяна на това, възникването на толерантност към съответния антиген е много по-нормална и често срещана реакция.

Освен това, алергените, съдържащи се в храната, по никакъв механизъм не се всмукват избирателно от чревната лигавица и не се концентрират в кърмата. Тъкмо обратното - в храносмилателната система белтъците се разграждат до съдържащите ги аминокиселини и могат да попадната в кръвта недоразградени олигопептиди по-скоро по случайност, отколкото по правило. Попадналите се "разреждат" в цялото количество кръв, и чак след това определен брой молекули биха могли да попаднат в кърмата - но може и да не попаднат. Измежду попадналите в кърмата няма никакво правило, по което те да причинят алергия - тъкмо обратното, те се доразграждат в храносмилателната система на кърмачето, и дори и хипотетично да я преодолеят, изобщо не е задължително да следва патологичен отговор на имунната му система - тоест алергия.

Не случайно давам пример с обикновените АМ, в които неизменно присъства нативен протеин от краве мляко, при това в несъизмеримо по-високи концентрации. И все пак, когато на някакъв етап се стигне до предлагане на АМ, се предлага именно обикновено, и едва след наличие на симптоми на АБКМ се преминава към хипоалергенно (хидролизирано). Очевидно специалистите са преценили, че "профилактичното" избягване на срещата с протеините на кравето мляко е излишно. При все че АБКМ се среща при кърмените бебета няколко пъти по-рядко в сравнение с хранените с АМ - всъщност под 1%, и при това този 1% е разпределен предимно сред наследствено обременените.

Хистаминът, който многократно беше повторен в не знам колко поста, всъщност НЕ е алерген. Той НЕ може да бъде алерген. Той се синтезира и отделя и в хода на непатологичен имунен отговор, тоест и когато няма алергия. От това, че в хода на развитие на алергичен отговор неизменно се освобождава хистамин, не го прави сам по себе си алерген! Големите количества хистамин, приет с храната, могат да предизвикат симптоми, наподобяващи алергична реакция (доколкото наблюдаваните симптоми при алергична реакция се дължат в голяма степен на освободения в тялото хистамин). Това обаче, само по себе си, НЕ е алергична реакция, и ако се изядат 5 кг ягоди и се наблюдават някакви симптоми - не е задължително да означава, че сте алергични към ягоди, и че следващия път, като изядете 300г, нещо ще ви се случи! И при условие, че погълнатият хистамин не успява да имитира алергична реакция при кърмачката, няма как количеството, попаднало в кърмата, да успее да доведе до подобни симптоми при бебето! Вярно е, че по стечение на обстоятелствата, ако бебето проявява някаква алергия и погълне хистамин точно в същото време, ще се засилят симптомите. Но това не означава, че хистаминът е виновен за проявяването на алергична реакция!

Не на последно място, ягодите, бананите, доматите са меки и могат да се консумират в сурово състояние, така че вероятно предците ни също са ги използвали за храна, в продължение на хилядолетия.

Рискът да ни блъсне кола докато се разхождаме с количките и пресичаме улиците не е по-малък - но го правим, нали?
Виж целия пост
# 76
Бибона, много благодаря за това изложение! Бях чела , че няма доказана връзка между храната на майката и алергии при детето (което обезсмисля пазенето за всеки случай), сега разбирам защо.
Виж целия пост
# 77
Пак да се включа: мярка му е майката според мен. Ще ви разкажа един случай: скоро си правих леща (боб избягвам, но леща ми се дояжда и е полезна зарди желязото). Ядох на обяд - и аз, и беби - ок.Обаче се "излъгах" и на вечеря - е стой та гледай. Що рев проля това дете, оригване, пръцкане... А иначе и преди съм яла леща докато кърма, но само веднъж на ден и проблем никакъв...
Виж целия пост
# 78
Само ще цитирам специалисти и изследвания в областта-правете си сами изводите : Wink Дано прочете всичко..знам, че е много..

"Хранителна алергия в детската възраст

Д-р Пламен Масларски
Блолница Вита – гр. София

Хранителната алергия е имунен отговор към храни и хранителни добавки. Честотата на това страдание е значителна в ранна детска възраст, където достига 8% при децата под 3 години и спада до 1% при възрастното население. Установено е, че около 10% от болните от астма деца и 30% от децата с атопичен дерматит имат хранителна алергия. Алергичната реакция може да бъде от бърз тип - IgE-медиирана и от забавен тип не-IgE-медиирана. Клиничната картина е най-добре проучена при IgE-медиираните реакции. 
 
Симптомите са следните:

       
    *    От страна на кожата: еритем, уртикария, оток. 
    *    От дихателната система: ринит, оток на ларинкса, астма. 
    *    От храносмилателната система: сърбеж и оток на устните, небцето и фаринкса, гадене, повръщане, диария, коремна болка. 
    *    От очите: сърбеж и сълзене, оток и зачервяване. 
    *    От централна нервна система: мигрена. 
    *    Генерализирани: анафилаксия.

 
 
Не-IgE-медиирана алергия е свързана със:

       
    *    Синдром на Хейнер. 
    *    Белодробни инфилтрати и белодробна хемосидероза при алергия към краве мляко във възрастта до 2 години. 
    *    Синдром на малабсорбция - най-често при сенсибилизация към краве мляко в периода на отбиване на детето към майчина кърма. 
    *    Глутенова ентеропатия. 
    *    Ентероколитен синдром - краве мляко, соя.

 
 
Основни рискови фактори за възникване на алергии са:

       
    *    Фамилна обремененост - при двустранна такава рискът достига 60%. 
    *    Смесено изкуствено хранене в първите месеци. 
    *    Ранно внасяне с храната на други алергени.

 
 
Храносмилателната и имунната система през кърмаческия период са несъвършени затова хранителната алергизация настъпва основно в тази възраст. Бариерната функция на тънкочревната мукоза не е добре развита и това благоприятства резорбцията на по-големи белтъчни молекули. При изкуствено хранените деца това най-често са белтъците на млякото и соята. Всеки пептит, съдържащ повече от 16 аминокиселини, е потенциален алерген. Кравето мляко съдържа повече от 17 различни белтъци, като най-чести алергени са говеждият албумин и глобулин, бета-лактоглобулин и казеин. От храните, използвани в кърмаческа възраст, потенциални алергени са мляко и млечни произведения, яйца, месо, ядки, бобови храни, плодове: цитрусови, горски, банани, праскови и кайсии. 
 
# Диагнозата се обуславя възоснова на:

       
    *    Анамнезата - описание на симптомите, предполагаема от болния храна, която ги предизвиква, определяне на времето от поглъщане на храната до поява на съответния симптом. 
    *    Клинично наблюдение. 
    *    Имунологични тестове. 
    *    Диагностични диети - елиминационна и провокационна.

 
 
Основното патогенетично лечение в детската възраст е диетата. Почти не се използват соевите млека, а се препоръчват трето поколение хидролизирани млека. Те са продукт на успехите в хидролизацията на пептидите, както и на усъвършенстването на ултрафилтрацията. Съдържат нисък процент амино киселини, като основна фракция са късоверижните пептиди. При неуспех на диетата може да се пристъпи към медикаментозно лечение. 
 
Най-доброто лечение на алергията към краве мляко е кърменето. Атопията е един от рисковите фактори за развитие на хранителна алергия. 
 
При тези деца се препоръчва:

       
    *    Майката да спазва общоприетата пренатална диета. 
    *    Кърмещата майка да избягва цитрусови плодове, ядки, яйца, риба и евентуално млечни продукти. 
    *    Препоръчва се кърмене най-малко 6 месеца. 
    *    Забавяне захранването на детето. ":

http://www.medinfo-bg.com/index.php?page=statiq&id=729

"Лимфната система (на латински: systema lymphaticum) е част от съдовата система при бозайниците, допълваща сърдечно-съдовата система. Изградена е от лимфни капиляри, които започват началото си от междуклетъчното пространство. По-малките съдове имат стени изградени от ендотелни клетки докато по-големите имат и гладкомускулни влакна и клапи.По хода на големите лимфни съдове има лимфни възли, които имат свойството да произвеждат лимфоцити, а те от своя страна имат защитна функция.

Лимфните съдове са изпълнени с лимфа. Лимфата представлява течност съдържаща мазнини, малко белтъци, фибриноген (може да се съсирва) и лимфоцити. За едно денонощие се образува около 2 - 2,5 l. лимфа. Тя изпълнява следните функции:

    * Транспортна - пренася хранителните вещества, които са всмукани от стените на червата.
    * Защитна функция.
    * Хомеостатична функция - отвежда излишната течност в междуклетъчното пространство."
Източник:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B8%D0%BC%D1%84%D0%BD%D0%B … D0%B5%D0%BC%D0%B0


"Млечната жлеза (на латински: glandulla mamma) е чифтен външен паренхимен орган, характерен за полово зрелите женски индивиди от клас Бозайници. По време на ембрионалното развитие млечните жлези се залагат по еднакъв начин както при мъжките, така и при женските индивиди. Нормално те се развиват през пубертета само при женските индивиди, заедно с останалите вторични полови белези. Секретът на млечната жлеза се нарича мляко. То е единствения природен продукт, който е предназначен само за изхранване на подрастващото потомство.

Филогенетично млечната жлеза е многократно уголемена и разрастнала се потна жлеза. Тя отделя с млякото всички вредни и непотребни за вещества, от кръвта на майката. Затова кърмещите жени трябва много внимателно да подбират храната и останалите вещества, които приемат."

Източник:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BB%D0%B5%D1%87%D0%BD%D0%B … D0%B5%D0%B7%D0%B0

" д-р Милка Жижанова – дългогодишен специалист по хранене. Според нея няма храни, които да стимулират образуването на кърма в огромни количества, но пък е доказано, че има такива, които правят кърмата малко повече.

- По-важно е обаче родилките да знаят, че има храни, които правят кърмата по-качествена. А бебетата трябва да приемат не по-голямо количество кърма, а достатъчно количество качествена кърма.
-  Кои са тези храни?
-  Най-напред млякото и млечните продукти с масленост 2, 2.5%. Като от всички най-важно е кравето сирене. Втори по важност са киселите млека. Прясното е по-трудно смилаемо, затова не го препоръчвам. Току що родилите жени трябва да хапват и повече риба и морски дарове. И понеже се страхуваме от алергизиране на бебето – има вече такива публикации, за предпочитане е рибата да е бяла. Белите риби са с относително по-добре запазена масленост – може да е хек, понякога и сьомга. В сьомгата има повече масло – това са т.н. животински мазнини с омега киселини вътре.
 Image   - А плодовете и зеленчуците подпомагат ли образуването на по-качествена кърма?
- Всички плодове и зеленчуци, които съдържат витамин “С” и витамини от групата “В” помагат за образуването на малко повече и по-качествена кърма, но най-вече тук може да се разчита на лимон, ябълка, киви и грейпфрут. А от зеленчуците - на зелените и червени чушки, доматите и всички     Image
 видове зелета – брюкселско, нашенско и брокулите. Важно е в менюто на родилката да присъстват и картофите. Не препоръчвам грах и зелен фасул, защото те правят много газове, които се предават и на бебето чрез кърмата.
    Младите майки трябва да хапват и от всички видове паста – юфка, макарони, но приготвени със сирене, а не с кашкавал и не с много колбаси. Дори ако могат съвсем да ги избегнат колбасите, ще е по-добре. Пастата също има отношение към висококачествената кърма.
- Говори се, че суровият лук увеличава количеството на кърмата и много родилки се насилват да си хапват от него в по-голямо количество?
- О, боже. Всички лукове стимулират кръвотворенето, а не кърмата. Жените, които кърмят и ядат повече лук, ще допренесат бебето и те самите да нямат анемия, но това няма нищо общо с кърмата.
- А кой от всичките видове хляб, които има на нашия пазар е най-подходящ за образуване на по-качествена кърма?
- Пълнозърнестият. Най-малко 350 грама пълнозърнест хляб трябва да изяждат на ден родилките заради витамините от групата “В” – това са три обикновени филии. Пълнозърнестият хляб и соята освен това стимулират образуването на кърма. Ако младите майки обичат соеви продукти във вид на соев сос, соеви брашна, соеви сирена и млека, нека си ги прибавят към храната. Вълшебен продукт е соята.    Image
   Освен това много е важно за една жена, която кърми, да увкосява храна си със зехтин, но в същото време да не забравя и българското краве масло – и то това, което е с по-ниска масленост, защото е много лесно усвоимо.
-   А ядките ?
- Ядките много запичат и това може да се предаде на бебето чрез кърмата. Моят съвет е да се избягват ядките в първите три месеца от раждането. След това може. А в случай, че някой от майките много обичат ядки, могат да си позволят само от слънчогледовите и то без да ги солят. Но в никакъв случай фастъци.
- Стигнахме и до течностите. По старите правила една родилка трябва да се налива с литри боза на ден, за да има достатъчно кърма?
- Боза не, вече не. Сега в бозата има консерванти и кърмещите майки дори трябва да я избягват. Най-добре е вода, компот, прясно изцеден сок - колкото искат, но боза не.”
    Специалистите напомнят, че майките, които кърмят, трябва да са много внимателни с колата и кафето, ако съвсем не могат без тях и задължително трябва да забравят цигарите през този период.
    И още нещо важно – да не бързат да отслабват и да се подлагат на диети. Теглото им не трябва да намалява с повече от 1-2 кг на месец."
От тук:
http://www.zonazdrave.com/index.php?option=com_content&task= … 126&Itemid=26

Ето със снимки разни алергии при кърмачета:
http://www.medinfo-bg.com/index.php?page=statiq&id=94

Ето и нещичко за адаптираните млекца:
"Адаптирани млека 
Видове: 
1.   Адаптираните млека за кърмачета от 0-6 мес. възраст. 
Те са с относително ниско съдържание на белтък и съотношението казеин/лакталбумин е като в кърмата. Има лактоза и растителни мазнини. Обогатени са с биологично-активни субстанции – таурин, карнитин, холин, инозит. 
2.   Частично адаптирани млека за деца от 4-6 месеца. 
Имат високо съдържание на белтък, растителни мазнини, въглехидрати, витамини, минерални соли и микроелементи. 
3.   Формули за деца след 12 месеца – храненето с тях продължава до 3 години. 
4.   Адаптирани млека за деца, родени с ниско тегло. 
Съставът е съобразен с бързите темпове на наддаване на тегло и ограничените функционални възможности на храносмилателната и отделителната системи. Те са с по-високо съдържание на белтък и мазнини (средно- и дълговерижни МК, въглехидрати, минерали, соли и витамини) от млеката за доносени кърмачета. Тези млека са обогатени с карнитин и таурин, които са есенциални за тях. 
5.   Млека, предназначени за деца със здравословни проблеми. 
Произведени от соя, месо, хидролизати на казеина и колагена със или без средноверижни триглицериди. 
http://www.medinfo-bg.com/index.php?page=statiq&id=680

http://www.medinfo-bg.com/index.php?page=statiq&id=919

Най-честите алергени:
http://www.bb-team.org/articles/2871/

Още много и подробно за алергиите:
http://books.google.bg/books?id=-VKrLT0fnmAC&pg=PA52&lpg … amp;q&f=false

Виж целия пост
# 79
ValeryM как газообразуващото свойство на лещата и др. бобови преминава в кърмата, като процеса на газообразуване протича в червата на майката ? newsm78
Виж целия пост
# 80
не знам, но това беше резултатът при нас: много, ама адски много газове и оригвания вечерта (чак толкова не бяхме имали), може да е съвпадение, но нашите педиатър и сестрата питаха дали не съм хапвала такива неща аз (газообразуващи), за да се появят колики при бебето. Лекари!
Виж целия пост
# 81
Бълбук, бълбук, балончетата през кръвта, та в кърмата  Laughing
Виж целия пост
# 82
е не, предполагам, че самите вещества, които съставят бобовите, се  разграждат и оттам - в кърмата?!?
Виж целия пост
# 83
При разграждането се получават газовете. В стомаха на майката, ако тя е яла храната.
Виж целия пост
# 84
ValeryM как газообразуващото свойство на лещата и др. бобови преминава в кърмата, като процеса на газообразуване протича в червата на майката ? newsm78

Точно това описах как става, цитирайки експерти и изследвания в областта-поста над твоето питане...
Виж целия пост
# 85
ValeryM как газообразуващото свойство на лещата и др. бобови преминава в кърмата, като процеса на газообразуване протича в червата на майката ? newsm78

Точно това описах как става, цитирайки експерти и изследвания в областта-поста над твоето питане...

 Shocked Напротив, никъде в горните постове не е обяснено в резултат на ферментационните процеси в дебелото черво какво точно ще се всмуче в кръвта, и как точно ще попадне в кърмата ... а механизмът на газообразуване на бобовите е точно такъв, образуване на газове в резултат на ферментация.
Виж целия пост
# 86
Да прочетох. Та експерта обяснява,че газовете преминават в кърмата ли? Аз например имам непостоянен, раздразнителен стомах и често имам подобен род проблеми. Това обаче не означава,че детето ми, което е на 6 месеца,трябва да се превива от газове, колики и оригвания всяка вечер,нали. Thinking ooooh! Този експерт да не е от експертите, които ти казват, да не кърмиш през лятото, при високи температури,че кърмата ти се вкисвала Joy
Виж целия пост
# 87
Да прочетох. Та експерта обяснява,че газовете преминават в кърмата ли? Аз например имам непостоянен, раздразнителен стомах и често имам подобен род проблеми. Това обаче не означава,че детето ми, което е на 6 месеца,трябва да се превива от газове, колики и оригвания всяка вечер,нали. Thinking ooooh! Този експерт да не е от експертите, които ти казват, да не кърмиш през лятото, при високи температури,че кърмата ти се вкисвала Joy

Ами явно не си прочела..дори е с удебелен шрифт за целта, ама...айде пак Crazy
"Храносмилателната и имунната система през кърмаческия период са несъвършени затова хранителната алергизация настъпва основно в тази възраст. Бариерната функция на тънкочревната мукоза не е добре развита и това благоприятства резорбцията на по-големи белтъчни молекули. "

Нали се сещаш, че същата тази хран. с-ма се доразвива с времето, затова при едни бебета коликите са до 2-ия мес, при други до 4-ия..редно е в един момент "Бариерната функция на тънкочревната мукоза" да заработи и о, да! към 6-ия мес бебето да не се превива от колики, нали?  newsm78
И ако беше прочела, нямаше да пишеш глупостите за вкиснатата кърма  smile3527
Виж целия пост
# 88
На майката също ли й стават тънкостенни червата? Защото, доколкото разбрах, въпросните газове някак си преминават от стомаха на майката в стомаха на бебето. Айде неговата система е несъвършена, ама моята на 35 - и тя ли?  newsm78
Виж целия пост
# 89
запис
следя темата с интерес  Party
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия