Медитация и пранаяма

  • 39 307
  • 219
# 75
http://sebepoznanie.com/duhovnost/meditaciq/
Виж целия пост
# 76
  Здравейте отново на всички! Heart Eyes Искам да споделя нещо от личен опит с вас...медитацията е уникален метод, с който можем да постигнем много, но когато не ни идва отвътре, можем да започнем с дихателните упражнения или т.н. Пранаяма...практикувайки ги редовно, нагласата за медитация идва като че ли сама от себе си...Пранаяма обаче изисква и професионално наблюдение след едно достигнато вече ниво, защото незнанието винаги може да навреди...за начинаещите,обаче,които се чудят откъде да тръгнат,мога да препоръчам книгата на Венцислав Евтимов "Йога", където в последователен и най-важното детайлен ред се описват различните упражнения за основата...ако някой се интересува,може да ми пише на лични за да му я пратя по мейла...и дано темичката стане по-активна,толкова е хубава и полезна...много щастие на всички...  bouquet
Виж целия пост
# 77
Здравейте. Не знам дали тук е най-подходящото място за моят въпрос, но бих искала да разбера как се нарича състоянието на полусън, в което се получава информация. Опитах се да намеря нещо в гугъла, но само транс ми излезе като най-подходящо, а не съм убедена че  е точно това. Ако някой има идея " що е това и за кво се бори" , ще съм благодарна на мнения.  bouquet
Виж целия пост
# 78
sarabia   Това е алфа нивото. Ето инфо:
"Алфа е ниво, в което мозъчните вълни намаляват честотата си до около половината на нормалната честота по време на бодърстване. Когато сме активно будни, излъчваната мозъчна енергия е от 14 до 24 пулсации в секунда. Учените наричат това нормално бодърстване „бета ниво". През нощта, когато лягате и заспивате, мозъчните ви пулсации се забавят.

Електроенцефалографът, машината, която измерва тези пулсации, би показала, че когато легнете и се отпуснете със затворени очи, мозъчните пулсации намаляват наполовина. Учените са обозначили от 7 до 14 пулсации в секунда като „алфа ниво" - ниво на отпуснато сънливо будуване. При навлизане в съня мозъчните вълни се забавят още повече. Лекият сън. между 4 и 7 пулсации в секунда, се нарича „тета ниво". Най-дълбокият сън, всичко под 4 пулсации в секунда, се нарича „делта ниво".
Виж целия пост
# 79


Това много ми харесва Peace
Виж целия пост
# 80
http://aryansunforums.21.forumer.com/a/_post157.html
Виж целия пост
# 81
sarabia   Това е алфа нивото. Ето инфо:
"Алфа е ниво, в което мозъчните вълни намаляват честотата си до около половината на нормалната честота по време на бодърстване. Когато сме активно будни, излъчваната мозъчна енергия е от 14 до 24 пулсации в секунда. Учените наричат това нормално бодърстване „бета ниво". През нощта, когато лягате и заспивате, мозъчните ви пулсации се забавят.

Електроенцефалографът, машината, която измерва тези пулсации, би показала, че когато легнете и се отпуснете със затворени очи, мозъчните пулсации намаляват наполовина. Учените са обозначили от 7 до 14 пулсации в секунда като „алфа ниво" - ниво на отпуснато сънливо будуване. При навлизане в съня мозъчните вълни се забавят още повече. Лекият сън. между 4 и 7 пулсации в секунда, се нарича „тета ниво". Най-дълбокият сън, всичко под 4 пулсации в секунда, се нарича „делта ниво".


Дани,   bouquet
Виж целия пост
# 82
Здравейте!...Маргало, тази медитация е класическа и много хубава, но не е толкова лесна, колкото изглежда,поне за повечето хора,които ежедневно са въртят в ритъма на стреса и динамичния живот...затова ги има и останалите методи, за да помогнат по някакъв друг начин центрирането на внимание и т.н/водени медитации, мантри и т.н./....а това дишане без пауза между вдишванията и издишванията е всъщност едно от упражненията в Пранаяма...хубаво е наистина...благодаря за инфото...усмихнат ден на всички...  bouquet
Виж целия пост
# 83
Ето нещо полезно по темата:

http://vbox7.com/play:47d3b2cd

http://vbox7.com/play:75cb2118

http://vbox7.com/play:a308befd

http://vbox7.com/play:d82595ba

http://vbox7.com/play:30286b56
Виж целия пост
# 84
 Къде сте всички?Simple Smile...Евва, много ми беше интересно да видя какви линкове си пратила, но този сайт не ми се отваря по принцип...дай жокер,поне за такива като мен  Laughing...усмихнат и успешен ден...  bouquet
Виж целия пост
# 85
just_a_mamma, би ли споделила каква медитация практикуваш иили какви пранични упражнения. Много ентусизъм идва от теб в темата.  Peace

Евва, благодаря за линковете.  Hug Малко бавно ми се зареждат а се чудя дали няма да ги има и някъде за сваляне.

Дании Маргало, благодаря ви и на вас за линковете. Понатрупа ми се материал за четене.   bouquet

Mamagemelar, много си права за заземяването. Постоянно това ми прави проблеми. Да видим докъде ще я докарам ако се заземявам повече.
Виж целия пост
# 86
  Здравейте на всички! Надявам се всеки един от Вас да е посрещнал деня с усмивка и да се забавлява във всеки един момент от живота си   Hug ... sv_harmony, благодаря ти,много си мила...относно въпроса ти...не съм много навътре с медитацията още, може да се каже,че опитвам различни неща, докато намеря пътя за себе си...има нещо много важно обаче, когато я практикуваш...да бъдеш РЕДОВЕН, даже и да е за 2-3 минути на ден...без да насилваш себе си, може да е за кратко,но да бъде от сърце и съзнателно...така с времето се качваш по стълбичката нагоре, може да е бавно,но пък сигурно... Simple Smile...иначе при мен желанието и готовността за медитация идват някакси автоматично след дихателните упражнения...опитвала съм водени медитации, мантра медитации, медтация с фокусиране върху дишането/ която и досега е най-успешна за мен/...днес четох и за мандалите, чрез които се съсредоточаваш по-лесно и мисля да опитам...с Пранаяма съм още в началото също, опитвам се да правя дълбокото цялостно дишане и алтернативното/с редуване на ноздрите/...там пък е важно,когато може да се практикува на открито и по възможност малко преди изгрев слънце...казват, че тогава въздухът е най-чист и е съсредоточена най-много прана в него... Simple Smile...добре, че имаме страхотен парк наблизо и си ходя дотам с колелото...ами това е за мен...ще се радвам и ти да споделиш за себе си,както и останалите...надявам се да раздвижим темата...правилното дишане и дихателните упражнения са първостепенни за поддържането на доброто здраве, както и медитацията, времето в което опознаваме себе си и света...приятна вечер и до скоро...  bouquet
Виж целия пост
# 87
...има нещо много важно обаче, когато я практикуваш...да бъдеш РЕДОВЕН, даже и да е за 2-3 минути на ден...без да насилваш себе си, може да е за кратко,но да бъде от сърце и съзнателно...така с времето се качваш по стълбичката нагоре, може да е бавно,но пък сигурно... Simple Smile

 Peace много вярно

Аз и друг път съм писала - практикувам наблюдение на мисли и емоции. Мисля че се казва Випасана практиката, но не съм много наясно. Май има различни названия. Наскоро пробвах и с наблюдение на дъха. Много добре ми действа. Пранаяма практикувах по едно време, когато работех заедно с йога учител, вече не практикувам толкова много. При мен има много силно влияние и пранаямата, затова действам по-бавно.  Peace
Виж целия пост
# 88
  sv_harmony,благодаря ти за отговора...и все пак ще ми е интересно, ако не е разбира се прекалено лично, в какво се изразява това много силно влияние на Пранаяма,както и за това каква е разликата за тебе като я практикуваш с учител и без такъв...  bouquet
Виж целия пост
# 89
just_a_mamma, аз вече бях писала в предишни постове за практиките и защо внимавам колко практикувам. Като цяло ако практикувам продължително всеки ден започват да излизат много силни емоции, които са по-трудни за отработване наведнъж. Както и после мога да бъда по-раздразнителна, отнесена и тн. Това е и проблем на недостатъчно заземяване. Като практикувам пранаяма е подобно положението. Разликата на пранаяма с учител и такава без учител е най-малкото във възможността да задаваш въпроси за различните дихателни практики. Когато има учител има вероятност и за по-малко грешки, най-вече с по-сложните практики. Плюс за много практики пише, че е важно да има учител който да насочва. Предполагам точно за да се избегнат грешки, а и да се помогне на ученика ако има нужда. Аз лично бях решила да се занимавам доста сериозно и почнах да ходя на индивидуални занимания. Много ми помогна както и изградих много близки отношения с преподавателката и все още се чуваме и пишем редовно. Срещите с нея винаги ми действат вдъхновяващо по някакъв начин. Чак сега разбирам колко е важно да се комуникира с хора, които се вълнуват от такива теми. Покрай мен няма много други ентусиасти.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия