Q&A
Обобщени въпроси и отговори от темата *
Кога се изплащат обезщетенията за майчинство и болнични?
Какви са причините за забавянето на изплащането на обезщетенията за майчинство?
Как мога да проверя статуса на изплащане на майчинството?
* Предложените въпроси и отговори се генерират машинно от автоматизиран езиков модел на база потребителските мнения в темата. Генерираното съдържание може да е непълно, неактуално, подвеждащо или неподходящо. Вашите оценки спомагат за подобряване на модела и неговото усъвършенстване.
-
Кога се изплащат обезщетенията за майчинство и болнични?
Изплащането на обезщетенията за майчинство и болнични зависи от работодателя и НОИ. Обикновено обезщетенията за майчинство се изплащат между 1-во и 10-то число на месеца, а обезщетенията за болнични се изплащат до 5-то число на следващия месец. За обезщетенията за майчинство, след изтичане на 410 дни, изплащането зависи от подадената декларация 1 в НАП от страна на работодателя.
-
Какви са причините за забавянето на изплащането на обезщетенията за майчинство?
Закъсненията при изплащане на обезщетения за майчинство могат да се дължат на няколко фактора. Един фактор е свързан с 410-дневния период, който зависи от подадената декларация 1 в НАП. Друг фактор е годишното преизчисляване на обезщетенията за предходната година, което може да забави плащанията за текущия месец.
-
Как мога да проверя статуса на изплащане на майчинството?
-
Защо се прави годишно преизчисляване на обезщетенията?
-
Какво е майчинството и защо хората се оплакват от забавянето на плащанията?
.Дано във Вторник поне има превод
... Последният ми болничен изтече на 09.05. и сега трябва да получавам майчинство. Днес имам смс за направен превод, но сумата е около 260 лв, т.е. много по-малко отколкото очаквах. Това някакво преизчисление ли е? Или майчинството се изплаща на части...
добре така но аз още не сам приключила с 410 календарни дни.Така,че въпроса ми е следния нали първата година на детето майчинството се плаща в началото на м.независимо от това кога ти внасят осигуровките ,а втората година е след като ти ги внесе работодателят.Едвам се разбрахме със служителката,която ми каза,че ще ми ги преведат след като ми внесат осигуровките от фирмата та така с триста обяснения разбра,че аз съм права и,че трябваше да имам превод още във вторник.Та ми каза следното"госпожо във вторник след 17.00h си проверете сметката"