Предложение за започване на учебната година от 1 септември

  • 6 050
  • 107
# 90
dimana27, а как според теб трябва да протече ваканцията на едно дете (да кажем 1- 5 клас), при положение, че живее в голям град без безопасни условия за самостоятелно излизане навън, няма баби и дядовци и родителите му могат да отделят пари само за една семейна почивка както е в болшинството от случаите? Моят случай е друг - даже не ми стига ваканцията за всичко, което съм планирала за дъщеря ми, но се опитвам да бъда обективна.
И аз нямах село и родителите ми работиха и по цял ден и играех в градинката пред блока, но сега  не пускам дъщеря си сама навън. Просто времената са други, време е и ваканцията да се актуализира.
Права си за прехвърлянето на отговорностите, но не виждам как някой би поел отговорност за детето си през деня, докато е на работа... и то за 3 месеца. А и става въпрос не ваканцията да се намали, а да се преразпредели
Виж целия пост
# 91
 Преразпределението на ваканциите ще реши ли проблема? Нали ще се запази  времевия период, в който детето ще си стои вкъщи. Именно затова смятам, че е по-добре това да е през лятото, а не в студените месеци, когато детето трябва и да се отоплява. Трудно е да се отговори как да се реши проблема с гледането на децата. Индивидуално е, и това ще трябва всяко семейство само да реши.
Виж целия пост
# 92
Жалко е, че май за много от вас училището не е било приятно място, където освен, че може да е интересно ученето, са и приятелите.
Синът ми има много приятели извън децата, с които е в един клас и в едно училище.  Пък и съучениците му живеят съвсем близо до нас и пак са си заедно в игрите. Освен това ученето може да е интересно не само в класната стая. На нас лятната ваканция си ни харесва в настоящия си вид. Бих приела учебната година да започва на първи септември само, ако тези две седмици, спечелени с по-ранното започване, бъдат компенсирани с кратки почивки по време на учебната година. Или да се учи до средата на май ( това в кръга на шегата, но мога да се закълна, че празничните и неучебните дни през май тази година бяха повече от коледната ваканция  Mr. Green).
Виж целия пост
# 93
Лекси, и мен ме подразни думата придобивка, но това не е важно. Вярно е, че едно време ние играехме навън на най-различни игри. Но нашите родители също ходеха на работа. И не всички имаха баби, които да ги гледат. Всъщност, аз не си спомням да са идвали баби да ни гледат. Който имаше село, ходеше там. Но сега децата са други. Игрите, които ти цитираш, въобще няма да ги впечатлят. Те са оборудвани с мобилни апарати, компютри и всякакви подобни изобретения на цивилизацията. Проблемът е, че не знаят как да играят, как да общуват. Затова скучаят. И родителите са изнервени и не им се занимава с деца. Огромна грешка. Масова тенденция в последните години е родителите да прехвърлят всички отговорности на училището. Но да го правят и през ваканциите, вече е прекалено.

Може би, особено тези деца, които наистина не са свикнали да излизат да играят навън или познават това "навън" от ходенето си по курсове и до училище и обратно. Децата, оставени да играят, го правят забележително добре, стига да бъдат наистина оставени, да не им се мотаят разни мами и учителки в краката. На народна топка се играе 1-4 клас, та пушек се вдига, до момента, когато дойде редът на футбола, т.е. когато децата започнат да посещават близкия училищен двор, че им трябва място.
По нашите села сме ходили, но не винаги. Аз обожавах летата у нас, когато с тумбата ходехме на градския басейн по цял ден, например, играехме карти или баскетбол на игрището. Никога не съм изпитвала негативни чувства към училището, като цяло. Напротив.
Родителският проблем няма да го оправи скъсената с две седмици ваканция, така е. Моята идея си остана за преразпределяне на тези две седмици в почивки през учебната година. Действително за такъв дълъг период откъсване училище наваксването е по- трудно, концентрирането става по- бавно, но общото време на почивка би се запазило при добро разпределение, а не концентрация на дълга ваканция през лятото и дълга учебна година, при това натоварена, в другото време. С отпуските пак е така- повечето хора предпочитат да не ги гърмят на веднъж. Лично аз, като работеща, предпочитам да си почина през лятото, но да отпусна за кратко и през есента, и през зимата, и през пролетта. Ако подкарам два- три месеца летни влизането ми в кондиция отнема в пъти повече време след това.
Проблемът на родителите си е наличен, трябва да си заровя главата в пясъка, за да не го призная това, но този проблем няма как да се реши с целодневната и целогодишна учебна заетост. Най- малкото тя би причинила направо вреди. Една от тях само е това неумение на децата да вършат най- присъщата им иначе дейност- да играят. Под "игра" има деца които разбират основно компютър или въргаляне из къщи. За заетост по курсове и школи не коментирам- те нямат нищо общо с игрите и не могат да запълнят онези нужди от свободни контакти.
У нас средният българин не си позволява да наеме една жена- бавачка чак докато децата му не завършат училище, нито да си остане един възрастен дома за такъв голям период. Това е и причината, поради която не се прие задължително придружаване на деца до 12 години по всяко време от възрастни в закона, изреченийцето си остана такова едно, недовършено, с "ако с това...". Бе част от обсъждането на ЗЗД този проблем навремето. В нашия квартал децата над 8 години играят и гледам масово не ги надзирава нито баба, нито мама. Седят си в квартала с по един ключ на врата. У нас имахме жена за двете деца, но тази година това намирам за напълно излишно. Имам си баба наблизо, но не виждам смисъл да я викам. Тя няма да хукне покрай 6 момчета 10-14 годишни да ги води до училищния двор, да седи на пейката и да ги бави. Най- малкото това би отказало сина ми да излиза. Дори и да има голям човек у нас, то той не съпровожда детето пред блока, на площадката, в училищния двор. Така или иначе в останалата част на България децата си играят не много по- различно от нас, едно време. И излизат всякакви деца- и на родители, които могат да си позволят жена вкъщи и такива, на които не могат. Очевидно не това е критерият. Критерият остава самото населено място и частта от него, а това няма как да променим и не може цялата държава да се съобрази с конкретните такива.
Виж целия пост
# 94
Много си права.
Виж целия пост
# 95
И аз мисля, че основния проблем е неумението да се играе. И в това не включвам само играта с приятели. Децата често не умеят да се забавляват сами и затов аоставени вкъщи се зомбират пред някой екран/монитор. Само че това положение се подготвя много преди училищната възраст и тогва се обръща трудно.

Доколко играят навън и доколко само осигуряват комфорта на отговорния за тях през това време, децата играещи на улицата е много спорен въпрос понякога. Въпросът пък как да с егледа и осигирява надзор и грижа за учениците е родителски. Известен е много преди тръгването на училището този момент и има време да се реагира. Повечето хора успяват да балансират всички дини.
Виж целия пост
# 96
А защо смятате, че децата през ваканцията нищо не научават, а само забравят? Нима всичко, което знаете сте го научли в училище?
Моето дете гледа National Geographic. Пита за много неща, за които не може да попита в училище. Общува с другарчетата по друг начин.
Кога да го научим да пазарува в магазина, например и да не вярва на рекламите. Ако е на училище не мога да го оставя цял ден гладен, докато не си изяде кутията с "Бисквитки Орео".

Аз не съм съгласна, че ваканцията няма роля във възпитанието на детето. Не съм съгласна, че ваканцията е само, за да забравят децата наученото. Щом го забравят за три месеца, явно наистина не им е нужно сега. Защо мислите, че това в училище се учи на изуст. Ако знаят какво са учили и им потрябва ще си го намерят.

Според мен ваканцията е също толкова полезна, колкото и училището.
Виж целия пост
# 97
Ваканцията е като отпуската - колкото по-яко си бачкал "на тръстиката", толкова по-добре си оползотворяваш почивката.
Децата ни са толкова заети през учебно време - за моите деца ваканцията е време на тотално размазване. Свободен режим, посещаване на някоя лятна академия, морета и балкани. Това до момента в който дойде заветния 1 септември. Това за децата ми /в момента 9 и 4 клас/ означава преговор по математика, по езиците, попълване на читателски дневници, диктовки под мой надзори и т.н. Този маратон продължава една седмица, след което правим семейно последната екскурзия/моренце за сезона за 3-4 дни, следват 2 дни обикаляне по магазините за тотално стягане и дошъл 14 септември, когато избираме букетите.
Реално за децата ми учебната година започва на 1 септември. Naughty
Виж целия пост
# 98
Моите не ги закачам с учене от първия ден на ваканцията, та до 15-ти септември. И без това първите седмици в училище правят преговор, защо да ги карам да преговарят вкъщи? Те самите са достатъчно отговорни, че да си четат книги или да пишат нещо като им доскучее от игри. За моя радост читателски дневници нямат. Учителката по математика им е дала един списък със задачи от сборника да решават. За мен това е достатъчно. Досега не съм имала случай с моите деца да са забравили основни неща през ваканцията, което за мен означава, че са учили съвестно през годината.
Виж целия пост
# 99
Аз още нямам дете в училищна възраст, но предпочитам ваканцията да е до 15 септември.От първи до 15 септември дните са все още хубави, слънчеви, прекрасно време за игра.
Защо да им се отнема на децата тази възможност?
Ако тези 15 дни се разпределят през другото време, едва ли децата ще могат да са през целия ден навън.В нашия град зимата е влажна, ветровита и почти безснежна, така че няма през зимните месеци кой знае какви красоти и привлекателности за децата.Да не говорим, че зимата, а и до края на март,  пък и април понякога е времето на вирусните инфекции, на  все нови и нови незнамсикакви щамове на грипове и всякакви ужасии, заради които майките държат децата си далече от другите деца.така че едно "преразпределение" на ваканционните дни от лятото  през учебната година едва ли ще е от полза.

Друг е въпросът, че през  лятото би трябвало да има по-смислени занимания за децата.
Аз лично изпитвам носталгия по пионерските лагери в някогашния им вид.
Ако има мами на "по сериозна" възраст, ще си спомнят, че на лагер се  ходеше за  цели 20 дни!
Ето, един не малък отрязък от време,  през  което детето не е на улицата, не скучае, а едновременно  не е лишено от игра и чист въздух.И наистина научавахме много през лятото-На тези лагери, а и на летните почивки с родителите ми аз се научих да разпознавам много билки, горски плодове , научих много за пещерите и скалните образувания, за реките, за легендите, свързани с  местности и планински върхове.И много по-жадно попивах знания, от тези  ,преподавани в училище.въпреки майка-учителка, а вероятно точно поради нейната професия, през ваканцията не съм се занимавала с учене, само с четене на книги.Но това беше огромно удоволствие, не съм го приемала като ангажимент, а като развлечение.
И нищо ми нямаше в началото на учебната година.Детският мозък е достатъчно пластичен, за да се справи и с преговор и с нов материал в началото на учебната година.

Тъй като съм от Варна  си  спомням, че желаещите деца ходеха и на "градски лагер"- плаж с учителките до обяд, а  следобяд  подреждане на училищната библиотека, спортни игри в двора на училището  и подобни  неща, вече не се сещам.
Виж целия пост
# 100
Тъй като съм от Варна  си  спомням, че желаещите деца ходеха и на "градски лагер"- плаж с учителките до обяд, а  следобяд  подреждане на училищната библиотека, спортни игри в двора на училището  и подобни  неща, вече не се сещам.

  Това за плажа го помня и с корабче до Балчик ни водиха, но децата и родителите бяха други. Не помня някой да е отговарял, обиждал, унижавал учител. Не можехме и да си го помислим. Самата мисъл, че може да повикат родителите ти в училище, беше достатъчна.
  Знаете ли как се държат сегашните деца в училище и с учителите?! Агресивност, арогантност, пълно непослушание. И като правило - най-проблемните деца имат родители-закрилници! Затова днес няма да намерите учител, който ще си сложи главата в торбата  да участва в подобно нещо.
Виж целия пост
# 101
Знаем, Димана. Поради тази причина класната откровено ни е споделяла, че не се наема да води ученици на куп по разни екскурзии. Разбирам я.
Виж целия пост
# 102


  Знаете ли как се държат сегашните деца в училище и с учителите?! Агресивност, арогантност, пълно непослушание. И като правило - най-проблемните деца имат родители-закрилници!
.....и естествено, по подразбиране майките им не са ССФ Peace!!!
Виж целия пост
# 103
Прости невежеството ми, но какво е ССФ?
Виж целия пост
# 104
май средно статистически форумки Simple Smile
може да бъркам.

Ами не са такива Simple Smile . Най-малкото има много филтри тук пък и осредняване...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия