Редно ли е жена на 62 години да осинови дете?

  • 21 647
  • 400
# 15
Аз не бих го нарекла точно "желание за слава", но за "егоизъм" съм съгласна. Не познавам обаче жената и случая за да съдя конкретно.
Виж целия пост
# 16
За общия случай, не за конкретния само, смятам, че да се осинови на тази възраст пеленаче, не бива. За по-голямо дете почти съм сигурна, че единици са хората, които биха се справили с проблемите, които ще възникнат от твърде голямата разлика в поколенията и твърде различните нужди на едно дете и на един 62  годишен човек. Говорим за случай, в който осиновителят поема всички отговорности по отношение на детето, а не само да го гледа за час, два или малко повече като баба или дядо. Неразумно е за мен.
Виж целия пост
# 17
Да. Ако може да се грижи физически за това дете /и да има кой да следи за това/ и живота на това дете ще се промени към по-добро - да.
Виж целия пост
# 18
А ако жената е достатъчно заможна, за да осигури живота на детето? Да му наеме бавачки, детегледачки, да инвестира в образованието му?
Тогава картинката май не изглежда толкова страшна, особено ако това дете няма никакъв друг шанс.
Не знам, сложно е и всеки случай би трябвало да се разглежда индивидуално.
Виж целия пост
# 19
Имах съученичка, която беше осиновена, когато е била на 5 - 6 години. Майката тогава е била на над 55 години. Имала е съпруг, но не са можели да имат деца и той не е искал да си осиновят. Съпругът умира и жената си осиновява моята съученичка. Въпросното момиче е имало заболяване на едното краче /било е по-слабо от другото/ и едното оченце /кривогледство/. Всичко е излекувано успешно. Момичето си беше нормално дете, като нас. Говореше с голяма любов и възхита за майка си, защото измежду здрави деца, тя е избрала точно нея - болната и недъгавата, както се изразяваше съученичката ми. Малко, след като завършихме XII клас разбрах, че майка и е починала. Но сега като я срещам въпросната, вече жена - има си нормално семейство и живот.  Peace
Каква ли щеше да е съдбата и след дома за изоставени деца, ако майка и не я беше осиновила?!  newsm78
Виж целия пост
# 20
Раздвоена съм в мнението си по тази тема.

На първо място възрастната дама не е искала да осинови дете от тези, с които "са пълни домовете" и които "никой не иска" (или по-точно почти никой) - деца в училищна възраст, от небългарски етнически произход, с някакви заболявания и увреждания. Тя е имала претенции за дете, което така или иначе ще срещне своите осиновители. При това положение подкрепям решението на социалните  да предпочетат да й откажат, за да дадат шанс детето да попадне в нормална семейна обстановка. Това е именно механизмът на осиновяване в България - да се търси подходящо семейство за детето, а не задоволяване всички капризи на кандидат-осиновителите.

Въпросната дама като опитен психолог, какъвто бе описана по медиите, би била много полезна на едно по-голямо дете да се справи с "последиците от институциите". Ако беше кандидатствала за дете между 10 и 18 години, да речем, едва ли щеше да й откажат. А може би част от мотивите за отказ са били фамилната обремененост, която има - да се превръща по-младото поколение в компаньон и болногледач на по-възрастното и да се лишава то от личен живот до смъртта на родителите си. Огромна е вероятността тя да повтори този модел и с детето, което би осиновила.

От друга страна, обаче, ако се абстрахираме от конкретния случай, наистина има възрастни хора които биха могли да дадат по-добър старт на някое изоставено дете без да го превръщат в свой роб и да искат от него в замяна на това то да се лиши от личен живот и да се отдаде на грижи за тях когато пък те имат нужда от това.

Така че отговорът ми на този въпрос е: трябва да има комисия от специалисти, които компетентно да преценяват дали дадена възрастна самотна жена е в състояние наистина да даде един нов, по-добър за него шанс за старт в реалния живот за едно изоставено дете. А когато детето е по-голямо може да се вземе и неговото мнение - иска ли или не да бъде осиновено при подобни обстоятелства.
Виж целия пост
# 21
Редно е, разбира се ... на всеки може да му се случи да загуби родителите си... вие говорите така, сякаш живота и здравето са ви гарантирани , толкова сте сигурни в това , обаче всичко е въпрос на късмет ... това е любимата ми мисъл...  че животът по- принцип е въпрос на късмет, ние сме толкова уязвими, нищо, че си мислим обратното ... все пак , когато детето стане на 20 , майка му ще е на 82, може и внуци да види ...
Виж целия пост
# 22
Категорична съм в едно - за мен не е приемливо жена на 62 години да осинови кърмаче.

В същото време виждам и проблем, ако жена на тази възраст осинови дете в училищна възраст. По принцип възрастните хора са по-трудно приспособими към промените, а осиновяването на по-голямо дете е свързано с по-трудна адаптация, както на детето, така и на осиновителите. Ако жената не е имала деца до този момент, картинката става още по-тежка. Така че считам, че за всеки случай следва да решават специалистите.

Между другото в подфорум Осиновяване има случай на възрастна жена (не знам на колко точно години), която е загубила сина си на 20-тина години и осиновява момче на 17 години. И двамата са щастливи и и двамата са пристъпили към осиновяването напълно съзнателно - това заслужава моите адмирации. Друг е въпросът, че процедурата леко е заобиколена, но това е друга работа.
Виж целия пост
# 23
Децата в домовете не са преоценена стока, която да пробутваме с намаление, че да не залежава! Каква съдба очаква дете, което е осиновено от толкова възрастен човек? Аз, поне, се съмнявам в абсолютно безкористните цели при една такава ситуация. Подозирам, че все пак, този възрастен ще го прави не толкова ,за да даде любов и грижа на едно дете, а с тайната мисъл като падне да има кой да го гледа, нещо като съвсем законна и безплатна болногледачка и обслужващ персонал. Все пак тук не става въпрос за злощастно стечение на обстоятелствата, при които баба осиновява внучето си, а за съвсем непознат човек, на когото кой знае какви са му мотивите. На думи всеки казва това, което е най-приемливо, ама какво му е в главата...

 Ако някой на тази възраст иска да даде любов и грижа на някое дете, ето, има една много добра инициатива в Шумен - баби, които ходят в местния дом за сираци и се занимават с децата. Така наистина им дават вниманието и душевната грижа, от които децата там имата нужда - като баба на внуче.
Виж целия пост
# 24
Всички описвате единични случаи на възрастни осиновители, избрали деца, които са им благодарни и признателни. Това е хепи енд...
А замисляме ли се за тинейджърите, които минават през трудния период на собственото си съзряване в семейство, което се опитва да ги моделира по свой начин, без да се съобразява с техните индивидуални особености? Възрастни родители, загубили децата си, търсещи утеха на старини....очакванията им от осиновеното дете са да бъде копие на загубеното им дете. Колкото и да са добре в психическо и емоционално отношение, с възрастта хората придобиват обременявания, изкривявания, които ще рефлектират върху отношенията с детето. Още повече връзката няма да е биологична, което само по себе си поражда известни проблеми. Осиновителя винаги ще има едно на ум за "наследството", осиновения при всеки по-висок тон или забележка ще си казва "аз не съм тяхно, за това"...Бабите и дядовците се радват на внуците си, но старостта и навлизането в пубертет трудно биха съжителствали. Разбира се, има случаи, в които баби и дядовци гледат внуците си, къде по принуда, защото родителите са в чужбина, или са загинали...Но там нещата са на друга основа. Има биологична връзка все пак между тях, което не е за подценяване. Не че не възникват конфликти и тогава, но е по-различно, когато гледаш дете на дъщеря си или сина си....Децата от институция имат нужда от по-различно отношение, не бива да се пренебрегват генетичното им наследство, изградения в институцията характер, емоционалните дефиците, които се преодоляват с много търпение, любов и умения.
Друго се питам... защо разчитаме на възрастните да осиновяват децата от институцията? Щели да дадат любов и топлина, семеен уют....да, така е. А къде са младите семейства? Те не могат ли да дадат тези неща? Нали ги дават на собствените си деца? С какво децата от институция са по-различни, че на тях да даваме времето си след пенсия, когато самите ние се нуждаем от грижа, внимание? Не задоволяваме ли тогава по-скоро собствени копнежи, нужди, маскирайки ги  с грижа за изоставените деца?
Виж целия пост
# 25
Пипи дългото чорапче, едно е да осиновиш дете на тази възраст и да му дадеш старт в живота, а съвсем друго е планирано да дадеш живот на деца/деца, при които вероятността да имат здравословни проблеми е 100 %. И какво като Красимира имала 2 апартамента на пъпа на Русе, и вила, и пари най-вероятно? Едно бебе, дете, тийнейджър, има нужда не само от финансова подкрепа когато прохожда, никнат първите му зъбки, боледува, влюбва се за първи път и т.н. Никой не може да ме убеди, че да дадеш живот на тази възраст е нормално. Безотговорно и налудничаво е.  Crossing Arms
Виж целия пост
# 26
Децата в домовете не са преоценена стока, която да пробутваме с намаление, че да не залежава! Каква съдба очаква дете, което е осиновено от толкова възрастен човек? Аз, поне, се съмнявам в абсолютно безкористните цели при една такава ситуация. Подозирам, че все пак, този възрастен ще го прави не толкова ,за да даде любов и грижа на едно дете, а с тайната мисъл като падне да има кой да го гледа, нещо като съвсем законна и безплатна болногледачка и обслужващ персонал. Все пак тук не става въпрос за злощастно стечение на обстоятелствата, при които баба осиновява внучето си, а за съвсем непознат човек, на когото кой знае какви са му мотивите. На думи всеки казва това, което е най-приемливо, ама какво му е в главата...

 Ако някой на тази възраст иска да даде любов и грижа на някое дете, ето, има една много добра инициатива в Шумен - баби, които ходят в местния дом за сираци и се занимават с децата. Така наистина им дават вниманието и душевната грижа, от които децата там имата нужда - като баба на внуче.

Със същите добре формулирани доводи - НЕ.
Има много начини човек да бъде полезен на другите и да ги дари с внимание, грижа и любов, стига да го иска наистина.
Виж целия пост
# 27
Аз категорично не мога да дам еднозначен отговор на този въпрос. Това е работа на социалните служби. Когато един човек минава през процедурата по одобряване за кандидат-осиновител се представят набор от документи и се гледат редица обстоятелства, както и нагласата и мотивите на кандидата.

1. Жената трябва да е физически и пкихически здрава без хронични заболявания, застрашаващи живота на ОСИНОВЯВАЩИЯ И ОСИНОВЕНИЯ - дали е така в нашия случай, не знаем, идеята е осиновяващия да е жив и здрав, за да гледа детето.

2. Документи за имотно състояние, за съдимост, за заведени дела и т.н.

3. Документи за доход.


4.При срещите със социалните се коментират теми като - семейна и подкрепяща среда на кандидата (майки, бащи, братя, сестри), детство, родителския модел в семейството, защо до сега кандидата няма деца, защо иска и т.н. - МИСЛЯ, ЧЕ ТУК Е ИМАЛА ПРОБЛЕМ ВЪПРОСНАТА ЖЕНА.

5. Прави се среща с психолог и психотест - МОЖЕ ДА СЕ Е ПРОВАЛИЛА

И имайки предвид възрастта, липсата на подкрепяща семейна среда, неясната мотивация, лошия родителски модел на нейните родители, и може би изискванията й за по-малко дете от български произход (нали е лекарка, няма да се излага) - всичко това в комбинация е довело до отказа на социалните.

Ако комбинацията беше перфектна, с изключения на възрастта - може би щяха да я впишат в регистрите. Но това са само предоложения.

Всеки случай се преценя индивидуално, за това закона е дал 3 месечен срок за въпросното проучване и вписване в регистрите.
И най-важното - ако едно такова осиновяване не е в интерес на детето е логично да не бъде извършено. Защото (пришки ми излезаха на езика да повтарям) осиновяването е мярка за закрила на детето.
Виж целия пост
# 28
Като гледам колко много деца има по домовете, стигам до извода, че осиновителите не са милиони. В този смисъл, всеки, който поиска да осинови, би трябвало да има това право. Говоря принципно, а не конкретно за възрастната лекарка от Русе. Ако кандидат-осиновителят е психически здрав, в добра физическа кондиция и има какво да предложи на осиновеното дете /освен любов и ласки/, то е редно да му се позволи да осинови. Дори и да е по-възрастен. Пред алтернативата едно дете да достигне зрелост в дом, смятам, че отглеждането му в семейна среда, пък било то и с родители, които са в пенсионна възраст, е за предпочитане.
Виж целия пост
# 29
Да, всеки който иска да осинови има право, ако отговоря на определените изисквания. За по-възрастните хора, обаче изискването за физическото здраве по-трудно се покрива. Още повече гледайки в перспектива.
Случаите, когато възрастни хора осиновяват над 10 год. деца ще си останат прецедент.
Да, има много деца по домовете, но това по никакъв начин не трябва да занишава изискванията към кандидат-осиновителите, само и само да се намали бройката на тези деца. Пък и за самите деца е много по-удачно да се отглеждат в адекватна за възрастта им семейна среда.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия