Свобода... или ... Избор

  • 17 688
  • 270
# 150
  Аз пок винаги съм усещала,че свободата е в това да мога и да правя избор.
Виж целия пост
# 151
много е специфична тематиката...
аз не се чувствам свободен да избирам да съм щастлив или не, да обичам или не, да живея или не и т.н.
но мога да избирам с какво да се храня, какво да облека и т.н.
Виж целия пост
# 152
много е специфична тематиката...
аз не се чувствам свободен да избирам да съм щастлив или не, да обичам или не, да живея или не и т.н.
Е точно затова не си свободен  Simple Smile
Виж целия пост
# 153
A m b e r
Изясни се - нали точно за това е темата???
Виж целия пост
# 154
аз не се чувствам свободен да избирам да съм щастлив или не, да обичам или не, да живея или не и т.н.
но мога да избирам с какво да се храня, какво да облека и т.н.

ЧОВЕК, много точно си го казал! Само чувствата не могат да се избират - или ги имаш, или ги нямаш.......а това определено, не е твой избор!   Hug Heart Eyes
Виж целия пост
# 155
Чувствата не зависят ли оттова как гледаш на нещата около себе си?!
Виж целия пост
# 156
Благодаря на всички, че възродихме темата!
  bouquet

Познавам човек, който иска да спечели от тотото. Това е неговия избор.
Аз самия искам да летя, съвсем сериозно...
Но изборът и в двата случая не зависи от личността?
Мога да избирам между няколко врати, но мога ли да избирам дали да мина през вратата или през стената? Simple Smile Просто няма никакъв смисъл да разбивам стената, ако в нея вече има врата, през която мога да мина...
Мога ли да избирам как да ме възприемат хората около мен? Мога ли да избирам какво да ми е сърцето или душата или разума?

Ако обаче Човек претърпи духовна трансформация и се обърне към себе си, смятам че вобще няма да има нужда да избира или да търси свободата...
Според мен свободата вълнува този, който я няма или който я търси... Изборът - също. В един момент думите, понятията стават безмислени, защото се омотаваме и заплитаме в тях. Толкова е хубаво просто да живееш и да изживяваш живота си... Без да влизаш в клопката на понятия за свобода ИЛИ избор...

http://bg.wikipedia.org/wiki/Диоген_Синопски
Цитат
Според Диоген всички изкуствени “преимущества” на цивилизацията са несъвместими с щастието и моралът възпира завръщането към природната простота. Аскетизмът му е бил толкова голям, че философите от стоическата школа го обявават за “sophos", перфектният човек. Според неговите думи, “хората са усложнили всички елементарни божи дарове”.

http://bg.wikipedia.org/wiki/Ошо
Цитат
Никога не се подчинявай на никакви заповеди, освен ако те не произхождат от дълбините ти.
Няма друг Бог, освен самият живот сам по себе си.
Истината е вътре в теб, не я търси никъде другаде.
Любовта е молитва.
Да станеш "Нищо" е врата към истината. Самото Нищо е целта, средството и постижението.
Животът е сега и тук.
Живей будно.
Не плувай — носи се по течението.
Умирай във всеки момент, за да можеш да бъдеш нов във всеки момент.
Не търси. Това, което е, е. Спри и виж.

http://www.yosif.net/articles.php?lng=bg&pg=32
"Нийл Доналд Уолш - Разговори с Бога - втора част"
Цитат
Опитвам се да бъда близо до Теб, но се изгубвам - хващам се в собствената си драма. И тогава някак си не намирам време за Теб. Не медитирам. Не се моля. И определено не пиша.
   Зная. Иронията на съдбата е в това, че когато най-много се нуждаеш от Връзка, ти се отдалечаваш от нея.
   Как да престана да правя това?
   Престани да го правиш.
   Нали точно това Казах. Но как?
   Престани да го правиш като престанеш да го правиш.
   Не е толкова просто.
   Толкова е просто.
   Ще ми се да беше.
   Значи, ще бъде, защото онова, което желаеш, е Моя заповед. Спомни си, любими Мой, че твоите желания са и Мои желания. Твоята воля е Моя воля.

Цитат
Да живееш живота си без очакване, без нуждата от специфични резултати - това е свободата.

И за финал - цитат, касаещ избора и свободата
http://www.yosif.net/articles.php?lng=bg&pg=29
"Нийл Доналд Уолш - Разговори с Бога - втора част"
Цитат
Не по-малко важно е никога да не се забравя, че имаме право на свободен избор, т.е. ние сме пълни господари на живота си и на всичко ставащо с нас. За съжаление, огромна част от хората са с илюзията, че зависят от други хора и обстоятелства. Това ги подтиска изключително много, те се чувстват онеправдани жертви и не могат да вземат живота си в своите ръце. Да осъзнаеш собствената си свобода е една малка лична революция, една огромна крачка в собствената си еволюция. Затова не обвинявайте другите хора за своите неблагополучия, а поемете отговорноста да решавате сами.

Виж целия пост
# 157
Чувствата не зависят ли оттова как гледаш на нещата около себе си?!

По-скоро, чувствата са предизвикани от нещо станало, нещо което ще стане, или нещо случаващо се в момента (независещо от нас). Дори до известна степен, чувствата котролират нашето поведение. Да, можем да контролираме емоциите си, но не и чувствата си.  Hug
Виж целия пост
# 158
Чувствата не зависят ли оттова как гледаш на нещата около себе си?!

По-скоро, чувствата са предизвикани от нещо станало, нещо което ще стане, или нещо случаващо се в момента (независещо от нас). Дори до известна степен, чувствата котролират нашето поведение.
  В такъв случай еднакви стечения на обстоятелствата предизвикват еднакви реакции у всички.
Чувствата съществуват,но личността е тази,коята да даде оценка. Ние не сме само чувства и инстинкти. Във филма за хипнозата показаха,как човек игнорира част от света или го възприема изопачено. До колко сме отворени към света в действителност.До колко избягваме да видим изход или решение. Кой ни блокира. Най често страхът. Но точно страхът е този, който имаме избор да приемем или не.
Виж целия пост
# 159
Когато отидем там, където няма страх... Няма да има и с какво да се борим... Страх не може да има без смелост. Живот не може да има без смърт. Всичко е едно - страхосмелост и животосмърт...
Виж целия пост
# 160
  В такъв случай еднакви стечения на обстоятелствата предизвикват еднакви реакции у всички.

Принципно да - в най-общите случаи...


Чувствата съществуват,но личността е тази,коята да даде оценка...

Така е - избираме, дали да се отдадем на чувства, или да ги потиснем... Това е СВОБОДА на избор, но не и ИЗБОР на свобода!  Wink


Според мен свободата вълнува този, който я няма или който я търси... Изборът - също. В един момент думите, понятията стават безмислени, защото се омотаваме и заплитаме в тях. Толкова е хубаво просто да живееш и да изживяваш живота си... Без да влизаш в клопката на понятия за свобода ИЛИ избор...

Абсолютно! Hug   п.п нищо, че темата е твоя  Mr. Green
Виж целия пост
# 161
  Свободата е целта,към коята се стремим. Възможността да правим избор е увеличаване степентта на свобода.
Виж целия пост
# 162
  Аз пок винаги съм усещала,че свободата е в това да мога и да правя избор.


Чувствата не зависят ли оттова как гледаш на нещата около себе си?!



Ако обаче Човек претърпи духовна трансформация и се обърне към себе си, смятам че вобще няма да има нужда да избира или да търси свободата...
Според мен свободата вълнува този, който я няма или който я търси... Изборът - също.



Споделям посочените цитати въпреки привидното им различие.
Преди месеци в тази тема писах, че няма абсолютна свобода. Amber го е написала доста по-кратко и ясно от мен. Ако човек не може да направи избор, ако няма свободата да направи избор - той не може да се нарече свободен. Но..., Дани, не само чувствата, всичко зависи от това как гледаш на него. По тази причина човек може да погледне на всичко като свободен, с чувството, че е свободен. За да направи това обаче, е нужно да претърпи духовна трансформация, за която пише ЧОВЕК. Тогава изобщо няма да го интересуват понятията. Той ще едно с цялото - свободен по свой избор.


Ето един малък пример: Един от хората, постигнали духовна трансформация, е ОШО. Той не само се е усещал свободен, а и е говорел постоянно това на хората - да се освободят, за да се радват на живота и да го празнуват, да живеят във веселие. Какво става с него? В различни държави той е бил арестуван заради проповядването си и му е била налагана забрана да влиза отново в дадената страна. Била му е отнемана свободата и избора да посещава страната, която реши. Но това не му е попречило да се чувства свободен. За мен неговата свобода е била нарушавана, но не и за него, според неговите усещания.

Отново опирам до различни схващания, възгледи, усещания, разбирания за нещата. "Не е важно какво ти се случва, а как го изживяваш".


Виж целия пост
# 163
"Всички ние сме затворници, но едни килии имат прозороци, а други - не..."
Виж целия пост
# 164
Май всички имаме прозорчета, но сме ги забравили да си ги отваряме...аз отварям своето  Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия