Имат ли значение дипломите за намирането на работа?

  • 19 800
  • 154
# 120
Да, има, основна предпоставка е за качествена работа. От там- насетне, наред с останалите дипломирани, нещата зависят от куп други фактори, най- вече от личните качества. Но дипломата е основата. Останалото са евтини популизми от минали времена.
Виж целия пост
# 121
Ха, ха. Не знаех, че темата е за вицове. Бай Хасан с основното образование, командва техническият. Добре, че си написал едно време, да се сетим за какво става въпрос. То тогава не беше престижно да си учил, а да си пролетарият. Нали това си и беше идеята. Имаше си и виц, дето доктора питал плочкаджията каква му е заплатата и останал очуден, че последният взима двойно повече от него. Пък онзи му казал: кой за каквото е учил, докторе. Едно време може и така да е, ама сега турците по обектите я вземат по 1000 лв на месец, я не. И то с работа доста над 8 часа и без никакви осигуровки. Пък инженерчетата нека им е зле.

Бай ти Хасан с основното образование не командваше техническия, просто техническия винаги се допитваше до бай ти Хасан ако трябваше да се направи нещо сложно по строежа. Щото нещата не ги правеше техническия а бай ти Хасан.
Да не говорим че мостовете на Кольо Фичето още стоят живи и здрави а по цял свят падат мостове които са чудеса на техниката и са правени от хора с дипломи, а не от неуки хора като бай ти Кольо Фичето.
Форума е пълен с теми за деца починали от лекарска немърливост и грешки. Кой ги е убил тези деца - лекари с дипломи. Е, това че даден лекар има диплома значи ли че той наистина е лекар. Дипломата нищо не значи. Лекари с дипломи убиват деца без да им мигне окото и пак си практикуват след това щото видите ли те имали дипломи.
Дипломата е една хартия която на практика удостоверява само че даден човек е бил 5 г. в дадено учебно заведение, но дали от този човек става нещо никой не може да гарантира.
На всичкото отгоре преди няколко месеца бях пуснал тема колко от потребителите тук работят по специалността си и се оказа че повече от 70% от хората тук не работят това което са учили. Значи може да се работи и това за което човек няма диплома. Е, за какво са тия дипломи тогава.
Виж целия пост
# 122
Но дипломата е основата. Останалото са евтини популизми от минали времена.

На бай Тошо - лека му пръст - дипломата още не са я намерили .... а поколението му още цица от благинките  Whistling А де  newsm78 newsm78
Виж целия пост
# 123
Аз съм, не само турците работят по обектите, има и маса българи, които бачкат там. Има и много фирми, които ги осигуряват и то на реалните заплати. И да има много сфери в икономиката, където тия с дипломите взимат по 300 лева и могат да завидят на турците по обектите. Какво лошо има, ако си плочкаджия, и си без диплома, а? Сигурно и повече пари изкарва от тия с дипломите.....
 Да не мислиш, че акъла се мери с диплома?
Виж целия пост
# 124
Имат ли значение дипломите за намирането на работа?

Имат, но в повечето случаи се оказва, че пречат. Същото важи и за опита. В момента, а и не само в момента, в много сфери търсят младежи, които да работят по 12 часа за без пари.
Виж целия пост
# 125
Но дипломата е основата. Останалото са евтини популизми от минали времена.

На бай Тошо - лека му пръст - дипломата още не са я намерили .... а поколението му още цица от благинките  Whistling А де  newsm78 newsm78
Че бай ти Тошо кога и какво е работил?
Ти пък- и сравнение изнамери...
Тук иде реч за работа, все пак.   Laughing

Аз си работя точно защото имам диплома и го правя 14 години вече.
Виж целия пост
# 126
Don, айде сега поеми въздух и се успокой. Сега какво искаш и за доктори ли да ги назначават без дипломи, щото имало такива с дипломи, дето уморявали хора? Да де, ама колко има и такива, които всекидневно спасяват животи. Дай да не погребваме цялото съсловие, заради единици.
Колкото до работа по специалността, намерил си къде да питаш в женският форум. Хората със сериозни дипломи, повярвай ми си работят по специалността. Тези дето са учили заради мама и тате, или да отбият номера, те са друго нещо. Но там дипломата е за украса. Да не говорим, че има хора, които учат за удоволствие с ясното съзнание, че няма да се реализират точно в конкретната сфера - по една или друга причина.
Виж целия пост
# 127
Еделиа, на 18 години светът ти се вижда един , на 30 друг.  Значи, ако на 18 съм мислела, че Културологията е яка наука и съм отишла да я уча, на 30 едва ли ще мисля така, защото заплата от триста лева за наученото по специалността няма да ми стига да си издържам детето Laughing Въобще ти каква теза защитаваш. Един път се подиграваш на хората учили едно, а после работещи друго, сетне ми обясняваш как с течение на времето и работата се преориентирали..... hahaha?
 

Начинът, по който аз виждах света  на 18 г., да ти кажа, няма някакви непреодолими и невъобразими различия с начина, по който виждам света сега /на 30 г./ Вероятно съм запазила детското в себе си - или пък съм била остаряла преждевременно на 18, знам ли  Laughing

Тъй като питаш каква теза защитавам, ще дам съвсем конкретен пример:
Момиче на 18 г. завършва езикова гимназия. Не успява да влезе в СУ филология, прихология, културология, и т.подобни науки, все с хуманитарна насоченост. Не може да си позволи таксата в НБУ /което е основния критерий за отсяване на кандидатите там  Wink/, и се записва в Техническия университет - нещо си, на което дори името не може да произнесе правилно  Wink Завършва го някак, и никога повече не се занимава в тази област.. Ето това упражнение намирам за безсмислено - да учиш само за да вземеш "вишо".. щото висшето образование не е задължително, все пак..

В историята за бай Хасан питащите инженерчета ми приличат на герои от току-що дадения от мен пример, решили да упорстват, и да въпреки всичко да работят "по специалността"  Laughing

Все пак, едно е да завършиш филология, и от преводач да се "преориентираш" към учител - съвсем друго е да захванеш нещо, в което нямаш нито тероитична, нито практическа подготовка, и да се учиш на място.
Виж целия пост
# 128
Имат ли значение дипломите за намирането на работа?

Имат, но в повечето случаи се оказва, че пречат. Същото важи и за опита. В момента, а и не само в момента, в много сфери търсят младежи, които да работят по 12 часа за без пари.
[/color]
Те всички работодатели това искат, то ако трябва да съм честна винаги е било така. На човек без опит му дават малко пари. В Гърция масово работодателите в туристическия бизнес наемат млади студенти, учещи езици ,като аниматори и не им плащат почти нищо, осигуряват им храна и спане. Не е само при нас така, навсякъде се търсят младежи които да се трудят за без пари, защото тепърва започват да трупат стаж и няма за какво да претендират, откъм заплащане. И аз навремето каТО бях младеж-ка работех за почти без пари, не се кефех особено, ама поне трупах стаж.
Виж целия пост
# 129
Еделиа, явно ти си съзряла рано Laughing
Аз лично познавам двама физици - единия шеф на търговски отдел, другия шеф на отдел по обслужване на клиенти Wink  Учили са се на мястоо и са станали отлични професионалисти.
Човек се преориентира според средата и търсенето на работна ръка. Колкото до момичето от ТУ, ами щом знае език и има образование не виждам проблем да се реализира успешно, ако покаже качества и желание за работа, какво толкова има? Би могла да ти бъде реална конкуренция, въпреки  подигравките, че отишла да учи ей тъй, заради самото учене. Знаеш ли колко го интересува работодателя, дали ти си отишла да учиш каквото си искала, а тя каквото я приели, ако си върши работата Laughing
Виж целия пост
# 130
Пълни глупости са това че дипломата имала някакво значение за това дали човека става или не става за дадена работа. Както и е пълна глупост че човек без основно образование не става за нищо и не може да си намери хубава и доходна работа. Говоря от личен опит.
Като младо студентче ми се налагаше да поработвам през лятото за някой лев допълнително по строителните обекти като общ работник. Там имаше един майстор ама наистина майстор. Беше турчин и нямаше основно образование обаче всичко в строителството му беше ясно. Та този човек без основно образование, получаваше най-голямата заплата от всички работещи на обекта включително и разни инженерчета и други подобни. Беше най-ценния човек за шефа на фирмата, защото за него нямаше невъзможни неща в строителството на сгради. Макар че формално на обекта имаше технически ръководител този "необразован" човек се явяваше неформалния ръководител на целия обект. Макар че нямаше основно образование той можеше да чете проектите на сградите и до него често се допитваха за съвети инженерчетата на обекта. Абе с една дума язък им на тези инженери дето бяха учили 5 г. след като трябваше необразован човек да им дава акъл кое как става и как да се направи.
Това е било някога през комунизма. Говорим за днешно време.
Аз пък друг пример ще ти дам - имам един познат, много добър компютърен специалист, но така и не завърши висше по тази специалност. Ходи, бачка по разни фирмички за малко пари, прави компютърни мрежи, видеонаблюдения и още подобни чудесии и реши да кандидатства за работа в една голяма сериозна фирма за системен администратор. Още на първото ниво, като видяха, че е без диплома го дисквалифицираха.
Айде сега - кое е глупости?  Crossing Arms
И още нещо - не напразно, например в аптеките изискаха да работят завършили фармацевти с ДИПЛОМИ. Има ред други сериозни професии, за които задължително се изисква диплома.
Не завиждам на бачкаторите по строежите. Колкото и да им плащат, за физическите усилия, които полагат - малко е.  Peace
Виж целия пост
# 131
Той и Стив Джобс е без диплома от колеж, ама всички сме чували за него Laughing
В бившата ми фирма един от старшите мениджъри беше без висше образование, но направиха компромис за него, въпреки, че за позицията имаше задължително изискване за диплома.
 Не можем да катагоризираме - - тц тъй било при комунизма, сега не е така,  винаги има изключения, и винаги ще има.  
Виж целия пост
# 132
Ние все пак говорим за масовия случай, не за отделни гении.

В този смисъл съм съгласна, че такива случаи винаги ще бъдат изключения  Peace
В общия случай дипломата е необходима.
Виж целия пост
# 133
Ние все пак говорим за масовия случай, не за отделни гении.

В този смисъл съм съгласна, че такива случаи винаги ще бъдат изключения  Peace
В общия случай дипломата е необходима.

Съгласна, но и изключенията в България са под път и над път, защото поне моето поколение 80-84 набор хал-хабер си нямахме като влезем в университетите да учим, дали после ще се занимаваме изобщо с това. Оттам са повечето ми приятели дизайнери и програмисти с хуманитарна диплома или въобще без такава...
90-те бачкането беше "каквото и да е", дано все повече хлапетата още в гимназиите и техникумите да знаят какво искат да учат и какво ще правят после.
Виж целия пост
# 134
И покрай мен - в магазина - е пълно с девойки, които следват нещо техническо в ТУ, само колкото да се каже, че следват. И сами си казват, че няма да работят по специалността.
Аз и двете специалности си ги избирах в пълно съзнание, работила съм по тях и все са ми от полза при една или друга работа.
Друг е въпроса, че още не съм си взела дипломата. Mr. Green
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия