Храната от гората

  • 50 194
  • 185
# 15
Блонди благодаря!

Разпечатвам го веднага!
Да си жива и здрава!

Мастерче ,  ана теб ти гледах в подписа с Дюкан ли свали толкова много?
Простете за Офф-а
Виж целия пост
# 16
А от дренки само компот ли става?
Виж целия пост
# 17
От дренки става и сироп, сетих се и за една дива ябълка - такава една много дребна. Аз я бера, почиствам, режа на парченца и суша и после през зимата я слагам в чая придава супер вкус.
Виж целия пост
# 18
Ракията обаче без доста захар няма да стане. Крушеницата алкохолно питие ли е?
Виж целия пост
# 19
ThenMaster,благодаря ти!Още един въпрос-това същото растение ли е ,което расте по канавките?Покрай шосетата съм забелязала ,че вирее много.
Виж целия пост
# 20
ThenMaster,благодаря ти!Още един въпрос-това същото растение ли е ,което расте по канавките?Покрай шосетата съм забелязала ,че вирее много.
Да...навсякъде вирее и е често срещано....
Виж целия пост
# 21
Здравейте, момичета!
Много хубава темичка. Аз също много обичам да бера какво ли от гората. Повечето неща са изброени вече, затова само ще добавя (ако нещо се повтаря, моля да ме извините):

Глог - плодовете са ми много вкусни и действат чудесно на нервната система.
Лопен (високо, жълто цвете с големи мъхести листа)- идеално е за чай против кашлица, има невероятен ефект.
Дренки- действат против разтройство.
Зелените връхчета на борчетата- сладко, нещо като мед. Това го правеше едно време една жена, но аз съм била малка и не помня рецепта.
Еньовче - за чай, а на Еньов ден се бере за здраве.

В тази връзка искам да кажа, че на 20 юни на Витоша ще има празник за Еньов ден. Софиянки могат да заведат дечицата, по обяд пред Момина скала.

За сега друго не се сещам, ще добавям, ако се сетя.
Ще ви следя с интерес!
Виж целия пост
# 22
Един роднина от Велинград преди години ми каза рецептата за нещо, което нарече "лютко" - червени боровинки се заливат с вода и се оставят да ферментират. Пие се течността. Като намалее - добавя се още и така цяла зима. Страхотен източник на витамини било (човекът живя почти 100 години, като всеки ден тичаше по 5 км, така че му вярвам Mr. Green).
Аз лично съм правила сироп от горски ягоди и/или черни боровинки - 2 кг плодове се слагат в 3-литров буркан, като на пластове между тях се ръси с 2 кг захар+2 пак лимонтузу (отначало не се събира всичко в буркана, но до 1-2 дни се сляга и се добавя оставащата захар). Готово е след около седмица, издържа на стайна температура 2-3 месеца, ако някой не го изпие междувременно. Накрая вече има леко ферментирал вкус и става още по-хубаво. За консумация се разрежда с вода.
Виж целия пост
# 23
Крушеницата алкохолно питие ли е?
Не е алкохолно , или колкото бозата.
Но много приятно и резливо , утолява жажда
Виж целия пост
# 24
Има една стара книга - мисля, че беше "Горските плодове - храна и лечебно средство", от нея преди години бяхме извадили рецепта за къпиново вино. После правихме и от малини...
Колкото до бъза, плодовете и на двата вида могат да се ползват за сладко, само трябва да са добре узрели, защото тогава вредните вещества (карам по спомени и малко ме е срам, че не мога точно да обясня) се преобразуват и вече не вредят. А от бъзовия цвят - сигурно още се намира по високите места, става и чудесно слабо алкохолно, леко газирано питие, като се остави да ферментира.
Една година бях сложила боровинки за сладко (от типа ред плод, ред захар) в хладилника и те ферментираха, та и боровинково "вино" пробвахме, без да искаме...
Сещам се за още една книжка - "Горска кухня", от която също черпя много полезни идеи.
Виж целия пост
# 25
Гъби и ние събираме. Лайка, липа за чай, а мащерката си я ползвам основно за подправка.

Киселец пролетно време обожавам. Сега е и сезонът на дивите ягоди, бера и листенца, става много ароматен чай.

Виж целия пост
# 26
Някой знае ли колко мед трябва да се сложи вместо захар? Мисля да правя шипково вино, но ми се ще да разбера дали има някаква пропорция, приложима и към други рецепти.
Виж целия пост
# 27
Здравейте момичета   bouquet
Освен вече изброеното да добавя и аз - лапад, касис или още както го наричат френско грозде, див чесън, див кимион, лешници, бял имел /понижава кръвното налягане/, това се сещам за сега  Peace

Леля Ог, боровия мед освен от борови връхчета се прави и от зелени шишарки, майка ми има рецептата ако се интересуваш ще я питам  Peace Боровия мед освен, че е много ароматен и вкусен е и много полезен  Wink

А да, забравих, че от шипките става и страхотен шипков мармалад ммм...
Виж целия пост
# 28
аз не мога да дам рецепта, но с интерес ще следя вашите  Mr. Green  bouquet  bouquet
Виж целия пост
# 29
По южното Черноморие варят страхотен чай или компот (пият го топло със захар) от листата на смокиново дръвче. Има просто невероятен аромат и е много полезен. Всички знаят сладкото от зелени смокини, но не всички знаят колко страхотен е чая от листата.



Нещо което не е от гората, но също не струва пари. Едно сладко, което варят рускините- сладко от динени кори.

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия