Страх ли ни е от децата ни?

  • 9 011
  • 329
# 255
Да допълня crazy chick - у дома има две забранени места - шкафа с препаратите за почистване и шкафа с лекарствата. И на двете има монтирани "закопчалки". Ако дъщеря ми случайно види, че се забавяме със заключването, светкавично тича и ги заключва.
Виж целия пост
# 256
Лично аз съм убеден противник на необясните забрани в стил "не! не! не!", както и на липсата на всякакви правила, но съм и твърд привърженик на спазването на правилата, които се определени, разясенени и потвърдени. А най-голяма гадост ми се виждат крясъците "не!" до припадък, които в крайна сметка приключват с превръщането на НЕ-то в ДА Simple Smile
Убедена съм също, че понякога отказ следва да има, а не задължително предлагане на алтернатива. Просто за самото дете е по-добре да знае, че в живота ще среща и откази, особено когато няма да я има мама да застане на глава, само и само да угоди. Ще рискувам с един пример Wink Предпочела съм детето да разбере, че не се рисува по тапетите, а върху лист хартия, вместо да обърна земята в търсене на измиващи се боички, с които да маже на воля навсякъде.
Виж целия пост
# 257
katiABV, това наводнение в хола явно ти е дошло вповече, защото ги има 2 пъти  Mr. Green

И какво правиш, ако не успее да "чуе"? Моето понеже не се впечатляваше от наказания/поощрения/обяснения, реших проблема като прибрах посочените неща на високо, държах шишето с водата до мен и когато искаше да пие просто идваше, също й връчих гъба за чистене на плочките, пастелите смених с моливи и като й мина мерака пребоядисахме стените, по мебелите се чистеха с мокри кърпи, даже тя сама. Не че ме е било страх от нея, но иначе целият ми ден щеше да минава в Не, Не и Не. Не знам, за мен това са нормални неща поотношение опознаването на света, а на колко години ще опознават следващото, примерно чупливата чаша е наш избор, ако избързаме, ще трябва да налагаме забрани излишно.


Не, наводнението в хола и наводнението в банята са различни случки.  Mr. Green

Очевидно като беше достатъчно малък всички тези неща са били просто недостъпни - с презумпцията, че така или иначе не може да разбере кое наистина не бива и защо. Но... все пак имаше и неща оставени на достъпни места, за които да "тренира", че не бива да пипа. Един вид, да не се научи от малък, че абсолютно всичко достъпно е позволено. Понеже някога, когато порасне, може да забравя нещо... и нещото да се окаже много фатално. А всекиму се случва понякога нещо да забрави.
Примерно заключвам стаята му, когато проветрявам. Понеже от малък проявява нездрав интерес към отворения прозорец. Е, да, ама веднъж отключих, за да затворя прозореца... нещо изникна... и после съм забравила за него. Излових разбойника доволно преметнат през дограмата и перваза, горната част щастливо висяща вън, викащ "здрасти" на преминаващите по улицата какички.
Очевидно продължавам да заключвам вратата.
Мисълта ми беше, че от един момент нататък се ограничава достъпа до наистина опасните неща - не до всички неща, които биха могли да представляват проблем. Все пак, ако не се научи, че има неща, които не следва да пипа на 2, едва ли на 20 ще бъде удачен момент за въвеждане на забрани.
И подчертавам, причината да ги прави тези неща НЕ е неразбиране. Напротив, много добре разбира защо не трябва.
Но... както казва съпругата на брат ми (за племенника) - "то просто е по- силно от него".
Т.е. импулсът е силен, толкова силен, че задръжките, които са частично изградени, просто не са достатъчно силни, за да го възпрат.
Пък и очевидно не мога да скрия книгите си, компютъра... и т.н. И според мен никак не е удачна идеята да го затворя в стаята му, понеже там е обезопасено.
Просто идва момент - различен за различните деца, предполагам - в който престават да са бебета.
И тогава... ами, престават да са бебета. Не са възрастни, очевидно, но не са и бебета.
Виж целия пост
# 258
Да допълня crazy chick - у дома има две забранени места - шкафа с препаратите за почистване и шкафа с лекарствата

С риск да ме обадят на социалните - у нас препаратите си стояха незаключени под мивката и досега там си стоят, но сред тях има "техни" шишета и гъби, които си ползват, и не са проявявали никакъв интерес към "моите". Simple Smile
Виж целия пост
# 259
Абе да ти кажа не смея  Simple Smile
И няма скоро да махна заключването, щото дъщеря ми тамън поизлезе от бебешкия период и взе че влезе в периода на фантазиите.
Примерно веднъж беше решила, че за малко забравената кофа с вода и препарат за под е всъщност море, та беше топила някаква гумена риба, и даже малко си беше пийнала  Rolling Eyes
Добре че беше някакъв относително безвреден препарат.
Ама някои забрани са си според детето де.
Моето сериозно се е отчитало с ядене на гел за коса, изпръскване на парфюм в устата, прегризване на туба с фенистил...
Виж целия пост
# 260
Judy, хайде и аз да понапиша нещо по въпроса за страховете.
Преди години, след като ми се случи да видя блъснат от кола човек на платното, изпитвах ужас само при мисълта, че трябва да се возя в кола. Всяко сядане в колата беше съпроводено с картини на размазаното ми тяло, не се качвах изобщо дълго време. Имах си и съвсем реални симптоми - световъртеж, сърцебиене, изпотяване, от ужас въздух не можех да си поема. Ясно е, че нямаше как да избягна изобщо пътуването с автомобил, бавно приех идеята, че човек не е вечен, че може всичко да ми се случи, но че не мога да ограничавам случките постоянно.
Подобни страхове съм имала и от земетресения, както и от идеята да имам дете. Явно съм податлива Crazy
В крайна сметка, именно защото "всичко е възможно" се старая да науча дъщеря ми сама да се справя - естествено засега е много малка и самосправянето се изразява в дребнички неща. С времето ще стават по-големи.
Та идеята ми е, че човек започва да се справя първо със своите лични страхове, но трябва да е наясно, че те са като спирачен механизъм за бъдещото му развитие; трябва да осъзнава, че сега е тук, но утре може и да го няма, затова и децата му би следвало да могат да се справят без него; да имат достатъчно "здрав разум", който да ги възпре да претичат по улицата, преди да са се огледали. После рационализира поведението си спрямо света и хората. Има немалко техники, които може да са от помощ в ситуация, в която не знаеш какво да направиш. Но трябва първо да осъзнаеш къде нещата се изплъзват от контрола ти.
Родители, които не могат да наложат ограничения "от страх", трябва да си дадат ясна сметка, че нещата не се случват и мигновено - забраната днес може и да не успее, но ако фокусът е да спрем детето да пресече улицата само с думи, може просто да се провикнеш, съобщавайки нещо интересно, нещо което да го накара да се обърне, да те погледне. Разбира се, "не мога", отнесено към "Въпросът е когато е решил, а не може да наложи.", е в голяма степен въображаемо. А пък липсата на лична увереност, на ясна цел, която искаш да постигнеш с действията си, са преди всичко проблеми, заслужаващи вниманието на добър психотерапевт. Ако един възрастен иска безусловна обич, най-добре е да си вземе домашен любимец, децата не се за запълване на емоционални дупки. Но това с разговор "на кафе" няма как да се преодолее.
Виж целия пост
# 261
Ами доста неща, както се оказа. Доста повече, отколкото бях очаквала.
.....
Да не разлива вода на пода в хола - нищо, че е интересно.
Да не се опитва да мие пода на банята с гъбата си за къпане.
Нито мивката - с четката за зъби.
Да не изпръсква целия течен сапун в мивката.
Да не изрисува масата и всичко останало с пастели.

На дъщеря ми ѝ е позволено да разлива вода; после сама идва да си поиска хавлиена кърпа, за да изчисти.
Има "работна" гъба, с която може да мие пода на банята.
Има стара четка за зъби, с която четка каквото поиска.
Има специално купен течен сапун, с който на воля прави пяна докато я къпя.
Имаме една вече стара "отписана" масичка, по която спокойно може да си рисува с каквото поиска.

Не е нужно да се действа само със забрани.


Ха-ха.
Синът ми има негова пластмасова масичка - но тя далеч не е толкова интересна като голямата маса. Защо? Ами защото аз на неговата маса не седя, не пиша, не правя нищо.
В банята има средства за попиване - но докато се къпе държи в ръка гъбата си за баня.
И да, има стари четки, с които да мие зъбите на мечо, но докато си мие зъбите в ръката му е неговата четка.
А наводненията са не когато има организирано миене - или къпане, или мокрене - а когато сам си се напъха в банята, пусне душа (който пръска във всички посоки) и измокри всичко, вкл. хавлии и коридор.

И за мен е абсурдна идеята всички тези неща, които очевидно са неприемливи, просто да му бъдат разрешени - понеже не бива да му се забранява нещо, да не му се казва "не"... или да държа банята заключена, за да не може да стигне до там... и, навярно, да се напикава, понеже все пак и той има физиологични нужди и причина да влиза там... Изобщо, идеята за това как едно дете може да бъде гледано изцяло без забрани... е свързана с много разходи - и финансови, и като енергия. Най- добре - и с гувернантка, която постоянно да му върви в краката.

Но никак не съм убедена до колко това би спомогнало за изграждането за приемлив за останалите членове на обществото характер.

Т.е. забрани очевидно има.

Но пък когато те се разширят до абсурдност - примерно останалите деца да ядат нещо, било то и най- големия боклук, а някое детенце не може, понеже му е забранено (случаят с алергии е съвсем друг), или децата играят на нещо на площадката, а то гледа отстрани, за да не се изцапа... и др. подобни... както и майките, постоянно ходещи в краката на мъниците и не им разрешаващи да опитат нищо сами - от воденето за ръка на най- малки бебета, дето им е ред да си се учат... и редица други подобни... ами, обезценяват забраните, мисля.
Виж целия пост
# 262
Не е нужно да се действа само със забрани
У нас работеше и все още работи метода "всяко едно нещо е позволено при определени обстоятелства". Както казва Red, можеха и в саксии да ровят, и вода да разливат, и в кал да газят, и в шкафове да бъркат, и какво ли още не, само че в определените за това места и часове. Предвид резултатите, не само моите, намирам този подход за перфектен.

Мисля, че е очевидно, че аз говоря за самостоятелни, ненадзиравани акции и набези.
Виж целия пост
# 263
Предпочела съм детето да разбере, че не се рисува по тапетите, а върху лист хартия, вместо да обърна земята в търсене на измиващи се боички, с които да маже на воля навсякъде.

Дааа... и какво правим, когато листът се е оказал малък тъкмо когато си излязла от стаята?

Аз, впрочем, винаги съм мислила, че имам едно много кротко детенце... чудя се колко ли са спокойни вашите деца... за да не са имали никога такива идеи...

И като става дума за шкафовете с лекарства (при нас те, уви, са доста) - много хубаво знае, че са затворени, забранени и пр. - ама като ги види забравени отворени по някаква причина тихичко се примъква, за да - уж - разгледа... и ако в този миг до него няма никой... по всяка вероятност наистина само ще разгледа - но ако има йод... вероятно ще има йод навсякъде... примерно...
Виж целия пост
# 264
И като става дума за шкафовете с лекарства (при нас те, уви, са доста) - много хубаво знае, че са затворени, забранени и пр. - ама като ги види забравени отворени по някаква причина тихичко се примъква, за да - уж - разгледа... и ако в този миг до него няма никой... по всяка вероятност наистина само ще разгледа -
Не са забранени - те са на високо, труднодостъпно място, но показвам и оставям да разгледа всичко, когато аз съм наоколо. Давам й да си пръска Стеримар, да си лепи лепенки, дадох й да смуче едни мои таблетки за успокояване на кашлицата, като казах, че изобщо не са вкусни, нищо че си мисли, че са бонбони. Е, изплю го, повече не е посегнала.
Виж целия пост
# 265
И защо трябва непременно да има съревнование чии деца са по-спокойни?  Wink Моите, разбира се, също са правили небивали пакости, но общо взето по веднъж-дваж от всяка. После са влизали в сила Правилата. Колкото до препаратите, постарали сме се във възможно най-ранна възраст да им опишем точната картина на смъртта, която би ги споходила, ако се черпят с тях.  Mr. Green Истината често пъти е най-доброто средство. У нас де, за другите не зная.
Виж целия пост
# 266
И как 1 годишно разбира какво е смърт?
До към 4 годишна нямаше достъп, сега вече е голяма и й вярвам, въпреки това лекарствата все още стоят на недостъпно за нея място и терасите са заключени, ако няма възрастен в стаята. Осъзнава опасността, но ако се случи нещо, аз съм възрастния, не тя.
Виж целия пост
# 267
Не мисля, че синът ми изобщо възприема концепцията за "смърт" и "окончателно".
Виж целия пост
# 268
И как 1 годишно разбира какво е смърт?

А как на 1 година отвива капачката на Доместос-а и надига шишето?  Laughing
Моите на тази възраст едва ходеха, надали им е било възможно да отварят шкафове и да лочат препарати. Kъм всичко това интерес проявиха далеч по-късно, когато главата им побираше по-сложни концепции и когато не бяха под непрекъснат надзор. Но, както казах, това беше у нас. У вас не знам как е.
Виж целия пост
# 269
Хм, мой племенник си пийна от вениша на година и... ами, 2 - 3 месеца. Не знам как точно е отвил капачката - но моят син отвиваше капачките на шишетата ми (с вода)  преди да проходи, изобщо не му беше нужно да се придвижва непременно точно на 2 крака за целта.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия