(Био) зеленчукова градина 4

  • 100 631
  • 741
# 45
Преди години една съседка отгледа брюкселско зеле, ама нито един от тримата й мъже в къщи не пожела да го куса, така че, сама си го рекламира и сама си го яде.
Днес вечеряхме пълнени тиквички. Но не отрязани челно, а отрязано малко по дължина и запечени в тава. При сервирането заляти с малко кисело мляко. Пълнежа от кайма, ориз, скълцана тиквичка от тореза, копър, чесън, магданоз и домати, червен и чер пипер, сол. Абе нещо като цървули, с коричка отгоре. В тавата капната малко водичка и мазнина.

Вълк, кажи на вълчицата другата рецепта-без кайма така стават по-добре Peace. Пак така по дължина срязани тиквичките се изравят с лъжица и после изровеното се смила леко с пасатор. Слага се да се запържи заедно с 1 лук,1-2 склидки чесън, 2-3 лъж. домати, сирене, магданоз, копър и босилек. С този пълнеж се пълнят тиквичките като преди това са леко посолени и запечени до леко омекване. Пекат се докато се позачервят, без вода в тавата. Стават много по-вкусни от тези с каймата,  Laughing даже и мъжо, който е заклет месар  така повече ги харесва.
Виж целия пост
# 46
Много дъжд, а моите домати са болни, неприятна комбинация. Пръскам с кашица от чесново брашно с една метличка. Не знам ще помогне ли, ама двора ми мирише като в една шкембеджийница на автогара Връбница преди 15 години. Не е лошо, но е нетипично за градина. Wink

За малините и къпините:

- Къпините орязах напролет до към 40 см над земята. Израснаха едно филизи три метра и малко разклонения на старите клонки, които (и само те?връзват в момента. Въпрос: има ли резитби сега, през вегетацията. Нормално ли е да плододават миналогодишните пръчки, а не тазгодишните. Търпи ли къпината засенчване. Кога се реже: наесен или напролет. Тори ли се? Боледува ли?

- Малините ми са сорт Люлин. Води се ремонтантен. По инструкция при закупуването от станцията по ягодоплодни в Костинброд режа напролет на педя от земята. В резултат имам двуметрови филизи, ама само шума, която чак сега залага плодни пъпки (отгоре надолу, интересно), с изключение на една клонка, която вече зрее. Имам и частично засеняен малинаж, който не цъфти, ама пък шума има, да ти домилее чак. Подпира ми компостьора, който е вече метър дебел. А комшии има, дето вече ядат малини. Та, къде бъркам? И пак друг въпрос - торене, копане, болести, резитби? Имате ли варианти за опорни конструкции.

Някога, еех, на сръбската граница, малините растяха в гората, навсякъде, всред еднометров слой букова шума за мулч. Слагаш автомата на гърба и береш с два ръце, семки много, аромат - божествен.
Виж целия пост
# 47
Куркума, така, като ме подсети, моите малини май са същия сорт.  Joy
В момента зреят, но със сигурност наесен плододават много повече! Това съм забелязала. До първи сняг берем малини.
А не ги торим въобще. По време на плододаване поливаме от време на време, през другото време почти не.

В ботаническата в "К и Е" се влюбихме дружно в испанската ела.  Heart Eyes Люб, от къде да си купим?
Виж целия пост
# 48
Здравейте градинари работливи!
Срам ме е от мързела ми, но ще си призная, че малини се ядат с кофи у нас- има и за съседите и за нас.
А малинажа не е много, да не говорим, че и никой не му обръща внимание до момента на обирането...
Не се реже нищо- като ти пречи го кършиш, не се копае- никога не е копано там.

За пръв път от толкова години мога да се фукна с къпина без бодли, приблизително по същата система на отглеждане-
все пак миналото лято сме я садили, но доста плод има.
Ще фотна тези дни. Замислена е и конструкция, но и там мързела си казва думата.

Охлювите са като кебапчета и пасат всичко. Синчето си играеше и до кат го видя разливал оцет в градината! #Crazy
Всичко с къщичка на гърба даде фира оплюмчено! Thinking
Мълниеносно хванах пулверизатора и минах където можах- ще докладвам за щети или победа. Остава да си мариновам градинката Joy
Лошото е, че не живееме там и нямам преки и ежедневни наблюдения.
Успех дружина!
Виж целия пост
# 49
Да кажа и аз за малините !
Пръчките които са дали плод, след обирането на плодовете се режат ниско до земята.
Може  да се оставят и за есенен плод, и след това се режат, но добива е минимален( зависи от сорта) !
Новите пръчки не се режат !
Те дават плод на следваЩата година !
Пролетта се изрязват само сухите краиЩа !
Eсента разтилам оборска тор около растенията.
Поливам през ден !
Виж целия пост
# 50
Вчера писах, писах, и ми спря интернета за час и нищо не пратих Sad
Накарах мъжа ми да върже конци за боба и сега ми е много ядосан - боба е пешак Laughing Подлъга ме една дъъълга вейка, но изглежда си е само една, сбъркана някаква. За старозагорски става въпрос.
Имам капини без бодли, наистина само на стари вързват. Само не знам тези, които дават плод сега - есента ли се режат или пролетта?(две годишна ми е и още не съм рязала нищо) mumita, на каква конструкция ще я слагаш?  . А малините ми дават плод само отгоре на върха. Нормално ли е и да чакам ли и надолу?
Веселчето, аз това за роговете го срещнах и при руснаците, но изобщо не разбрах , че за истински рог става дума, реших че е жаргон за нещо, което не знам. Много странно ми се стори Grinning
Виж целия пост
# 51
малините раждат само отгоре, на кичури. Може да се режат и пролетта, и есента. Аз предпочитам есента. Режа ги на около метър над земята, метър и нещо. Най-едрите стават най-горе, та ми свиди много-много да ги скъсявам. Пролетта се вижда кои са миналогодишни мъртви, те са бели на цвят, режат се почти до земята. Млако трудно се режат, защото трябва да се вреш из тях. Една брезентова ръкавица и една лозарска ножица. Сред малините често се завъждат коприва или бъз, и няма махане.
Виж целия пост
# 52
С къпини се занимавам повече от десет години.Плододават само старите пръчки за това рано на пролет  ги съкращавам на 80 см.по височина,а всяка напречна клонка на 20 см.Винаги са ми отрупани с плод.Много рядко през лятото кърша прекомерно израстналите филизи-също като на  лозите.
Малините Люлин пролетно време изрязвам почти до земята-при тях връзват само младите.Наистина почват да зреят чак през юли,но за сметка на това до слани.При другите сортове малини плододавалите пръчки се изрязват до дъно,а летораслите се съкращават на 80 см.пак на пролет.http://wili66.snimka.bg/flowers/moqta-gradina.513486.19409045
Къпините раждат толкова много,че накрая се чудя какво да ги правя.А и растат в телена конструкция,за да допират по-малко върховете им в почвата,
Виж целия пост
# 53
Писах, писах за малините, а после го изтрих. vili__66  добре е обяснила, само да подчертая, че резитбата е различна при различните сортове! Някога това занимание беше и печеливш бизнес по този край, хората гледаха малини с декари. Включително и ние, сега са само няколко реда за собствени нужди.
 Люб, и моя пешак имаше бобовини, той моя мил нали е изпълнителен - на всичко наслагал! Simple Smile Никоса пуска прелки, не знам защо. След вчерашните проливни дъждове очаквам развитие на болести по зеленчука. На няколко водни лука видях черните спори на маната, а листата на тиквичките са като посипани с брашно - брашнеста е там. Май като Куркума ще правя шкембеджийница... или ще посегна към "тежката" артилерия. Иначе ще се провали реколтата.
Веселче, какво установи за бордолезовия разтвор, как се приема в биообществото?
Виж целия пост
# 54
Според моите проучвания бордолезовия разтвор е сравнително по-малко вреден.Напръскан върху растението той образува филм,който възпрепятства проникването на гъбите,а самия препарат не навлиза в него.Проблема е,че е по-скоро предпазен отколкото с лечебни свойства при вече налични спори.Препарати от този вид се наричат"контактни"-растението трябва да се "облее" и разтвора да засъхне равномерно.При другите препарати,наричани"системни" е достатъчно няколко капчици да попаднат върху растението-те проникват дълбоко в тъканите имат по-дълготрайно действие включително и лечебно.
Сбордолезов разтвор се пръска след всеки дъжд,защото се измива,а при сухо време не.Със системните препарати се пръска по схема през 10-14-20 дни независимо дали вали.Веществата се трупат в растението и не се отмиват.
И малко на майтап-никой не се е отровил при поглъщане на гасена вар и малко окислена мед Joy
Виж целия пост
# 55
Бамбукът е много симпатичен за пръти за увивните. Вие от юга защо не си гледате? Примерно, ако имате външна чешма, покрай локвата, дето изтича от коритото.
Хората сгради строят на бамбукови скелета, и са по-добри от скелетата с метални тръби.
Братовчед ми има на село около 2 кв. м бамбук, но пръчките стават докъм два метра. Пак стават за боб де.
Виж целия пост
# 56
Я каква тема  Grinning. И аз тук  Crazy.
Записвам се и отивам да чета.



....
И асмалъкът ми навява носталгия по моето село. Cry
Веселче, ако искаш, следващия път като ходя, да направя фотоси оттам.  Hug Може и от моята градина да сложа, кой знае  Crazy
Виж целия пост
# 57
Вълчо,аз ползвам за увивните едва върба ,от която се плетат кошове.При нас расте  в мочурище до селска чешма.Прави пръти по 3-4 метра.Много са гъвкави,с тях си правим тунелите-една дъга,полиетилен,втора дъга.После само приплъзваш полиетилена между дъгите и лесно проветряваш без вятъра да вдига всичко.Само дето като ги сложим на боба до есента вече са се вкоренили и ме е страх да не ги завъдя.
Последния път преди три седмици мъжа ми и сина ми за малко да затънат в тресавището.Моят Пешо ми вика-за един боб щяхме да станем зян-да беше поне прасе,а то Joy
Виж целия пост
# 58
Хубави идеи за колци давате. Много ми е болна темата. Аз с разни подръчни материали правя разни грозотии, които се комбинират с околните курници и нужници, съвсем вещерска работа. Преди години една фиданка плодна засадихме, а пък тя изсъхна, а колът дето я крепи, се раззелени и прихвана. Дали не ги объркахме кое какво е newsm78 Grinning, а?
Виж целия пост
# 59
Да ви се оплача-вече не знам от къде да купувам посадъчен материал.Заради една едра вишна си имаме вече три черешки.А вчера гледам едни лозички сяни преди три години за едро десертно грозде като нацвъкали едни дребни със ситни зрънца винени гроздчета newsm78
Вече съм решила-като тръгна да купувам посадъчен материал ще фотам търговеца да не ми вика после,че не е от него..
А и помня една продавачка на разсади дето щеше да яде бой преди време-скубе разсада с много кална пръст.Като направи връзката стиска силно корените-всичко става на буца.И който си купи като вземе да ги разделя изпокъсва коренчетата.Познайте дали се прихващаха-на другия петък-пак на пазара.Ама хората се усетиха #2gunfire
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия