(Био) зеленчукова градина 4

  • 100 649
  • 741
# 60
Бях ученик в 11 клас, когато трябваше цялото село да си съберем лозята на едно място, по идея на АПК-то. Като родят грозде, да ни вземат старите, които бяха на четири - пет места. Майка ми си беше изгорила краката, и беше в болницата. Та чичо ми донася в къщи едни снопове с лозички, и ми вика - заминавай да садиш лозе. Осем реда, по 37 лозички. Изорано, разчертано, само мерак да имаш. И буча аз, и до всяка лозичка, бучвам по една пръчка. Пръчки нарязах от една гора. След време чичо ми вика - заминавай да пръскаш, вече има листенца. И аз нарамвам една пръскачка, защото то ще стигне, и гледам хорските лозя, показали се по две - три листенца. А като наближавам нашето - да ти е драго да го гледаш, едни съвсем прилични храстчета. И си викам, ей сега им напълних шапките на всички дрянцалийски лозари. Да, ама не. Като се вкоренил оня ми ти кучи дрян, като се раззеленил, а отдолу, на сянка, се мъдрят две хилави лозови листенца. И вадя тоя кучи дрян, ошумулвам му израсналите клонки, и го пъхам пак, с корените във въздуха. За проклетия 80% от пръчките съм ги заострил както трябва, да се вкоренят.
Виж целия пост
# 61
Куркума, винаги се   Joy, като чета за твоите курници! Подозирам, че хиперболизираш! Я пусни една снимка, моля! Мисля си, че градината ти е подредена и нагласена, нарочно тъй разправяш!
vili__66, същите неволи и ядове! Купих ранна череша, излезе вишна! Купих облагороден едър дрян, излезе кучешки и цъфна с бели цветове посред лято! Също и една лозичка - продадоха ми я за бяло, ранно, десертно, може би Болгар. А то направи страхотни, големи гроздове, но не бели, а някакви розови, без семки, е, пак хубаво, но не търсеното. Тази година няма, май претоварихме тънката пръчица, ще почива.
Та значи, Вълчо, дорбе се вкоренява кучешкия дрян, а? Simple Smile
Виж целия пост
# 62
Не ми се снимат, Ana.Ivanova, ни курниците, ни нужниците, навесите и сушините, бараки и струпотини Grinning, макар и да се виждат на едни снимки, дето ги дадох преди време за девесил и риган.

Замислих се сега с моята бамя пуста, дето толкова я отглеждам, дали не полагам свръхгрижи за някой засукан бурен? Около коренчето набучках клечки като на форт в Дивия Запад,че да не ака котката и рови наоколо, пилешки шербет сипвам, бутилка 10 литра срязах като тръба да я да пази от голи охлюви. Към 15 см е пущината, чунким белким санким стане.

Миналата година си купих домати за розов гигант, един тъмнозелен разсад, да му се не нагледаш. Посадих, копах, торих, то порасна още около педя и роди всеки по един домат колкото кокоше яйце, твърд и хрупкав. А от закупените корнишони се раждаха дълги, тънки, криви, но за щастие вкусни светлозелени краставици.

Узря касисът. Много бил полезен, и най малката гювечоунищожителка съвестно го плюе, ако хапне. Има ли резитба за касис сега, или по-късно? Как става? Аз все импровизирам с променлив успех.
В Дорково ми разправяха, че го размножавали, като наесен извиват дъгообразно леторастите и заравят върха им. От мястото напролет ставал нов храст.
Виж целия пост
# 63
И лоза може така, и къпина. Има си специално име в лозарството, ама пуста склероза.
Виж целия пост
# 64
Честно казано не съм виждала селска къща без натурийки.И при нас е така-то бидончета,качета,варели,щайги и щайгици,тръби,маркучи и издънени тенджери,железца всякакви и дъсчици...Щото моя благоверен не дава нищо да се хвърля,а си го хвърлил,а затрябвало.Пък и нали казват-в стара къща има всичко,каквото потърсиш.И ние си имаме един строен-недостроен нужник насред градината, и курници,и кочинки,и сушинки.А миналата есен се смаяхме къде да зазимим ябълките,картофите,репите и морковите.Ровници правихме-събраха се голи охлюви да зимуват и хапват и те.Една стара маза подмазахме,варосахме,опушихме със сяра,наредихме на палета всичко.След три седмици децата отидоха за ябълки-най-горните щайги нагризани.И се почна едно прехвърляне-цял ден.И до днес съжалявам,че нямаше кой да снима като стигнахме до последните щайги и открихме цяло семейство плъхове и плъхчета.Такива писъци,бой с лопата в пространство 2 на 3 м.,викове "ей го тук"-резултата един плъх в устата на котката,другия от щайгата,по ръката ми и от главата ми на гърба на мама
и под мантата и-там вече заловен и предаден на котката.С бебетата закусиха малките котета. Joy Joy
Виж целия пост
# 65
Ана.Иванова,предлагам да си организираме размяна на семена,калеми и посадъчен материал.
Виж целия пост
# 66
vili__66, представям си картинката! Много ме е страх от такива гадини, ей така си оставих недоизваден картофа, като намерих гнездо на полска мишка.Пищя и бягам!
Идеята за размяната е супер, подкрепям!
Виж целия пост
# 67
Като казахте качета, мама ми подарява едно мъничко каче, събира два котла вода, преди да стане каче е било такова, в което бият млякото, да му изплува маслото на повърхността.
Чудна туршия става в него. Трябва да си го прибера от село.
Виж целия пост
# 68
По трънско им викаха на съдовете за туршия "вр'чви". Опитайте да го произнесете както го пиша, готино е.

Боклучак да искаш. Аз сравнително отскоро съм в тая къща (от 8 г), леле колко боклук имаше...неописуемо: ръкавици за работа над 1000 волта, прегорял варов разтвор в тенекии, купчини найлон, части за КамАЗ, ръждива рабица, парчетосани тухли, буренак, храсталаци, мивки, бутилки, етернитови плоскости, всякакъв гнилоч, нямаше двор и педя дори.

Има за един ЗИЛ боклуци още, че и повече. Наесен ще го приключа.

vili__66Wink - да си смениш котето, или да му намериш помощ.  Тия нашите, да са живи и здрави, засега опазват продукцията.

Какво берем сега:касис, тиквички, магданоз (за магданозена салата), корнишони. Старозагорския е мъничък още, по два-три см чушчици, добре върви. Девесилът цъфти, риганът и той. Трапезицата избистри плодчетата вече. Ягодите преминаха.

В събота тръгвам с канчето и кокошето ако, време е за подхранване. Може да пръсна малко и от чесновата каша, че да ароматизирам района в комбинация с шербетчето  Laughing

Виж целия пост
# 69
Да ви сетя-време е за косене на ягодите.Всички листа до ядката в средата се изрязват,ако не ви трябват нови растения-и прелките.Всичко се изнася навън и се гори.В листата в момента са всички болести и вредители. Не претендирам да съм голям разбирач на нищо друго,но ягоди гледахме 9 дка в продължение на 7 години-мисля,че знам много и за промишленото им отглеждане и за експерименти в био посока.
Виж целия пост
# 70
vili__66, а ако сортът е ремонтантен, пак ли да косим ягодите? Ако ги окосим, да понабучкаме ли нещо за уплътняване?

Имам една джанка, може би е 40 годишна, подлежи ли на калемене?

Много добре вървят патладжаните в тенекия, вързали са вече.
Виж целия пост
# 71
Ти,кажи по-добре дали ме метна за мляко с ориз и тиквички,Вълк? newsm78
Ани Иванова-странно тълкуват бордолезовия разтвор биоградинарите.Той е в списъка с позволени продукти за органично земеделие,но е под формата на прах.Не го разреждаш с вода,а след дъжд пудриш листата.Има и вар вътре-нали иначе няма как да залепне.Но е един от крайните продукти.С цел да не заразиш и останалите растения.
Гледах как се борят с охлюви и плужеци-около всяко растение до корените на земята слагат пръстен от медна тел(диаметър 10см).Прави късо съединение гадината,ако я доближи.Вчера някой беше написал за пръскане с оцет-има резон понеже атакуваш слизестата обвивка на охлюва,той пълзи и живее чрез нея.Но е за директна атака,освен ако не ти се спи през нощта .
Миме-брюкселското зеле е едно от най-чаканите за бране зарзавати.Поне 3-3,5 месеца до събирането.Има някои пролетни хибриди,които стават и за 2-3 месеца преди да дойдат жегите.Много тор и поливане трябва.И хлад.Основната реколта тук я разсаждат началото на август.Най-вкусно става преди самите снегове.Хрупкави,тъмнозелени са зелчиците.Мярката за бране е да свиеш палец и показалец.Високо стъбло по него накичени-ред топчета,ред листенца.Най-долните ги чистят,те пожълтяват.
Аз явно закъснях с разсаждането на моите брюкселки,трябваше да боцкам в земята още в началото на април като се топеше снега.
То започна да се разтваря от внезапната жега като зеле,после го прегризаха катериците и на края щипалките от съседната тиква го довършиха.Изскубах го.Като махна грахта,която ще оставя да изсъхне,ще разсаждам да видя дали ще се задържи до студовете.Върхът се прекършва като видиш обособени малките зелченца,за да наливат.
В гореща вода,подсолена ги пускаш за 7-10 мин,изваждаш и ги слагаш във вода с лед,за 2-3 секунди,за да запазиш цвета и хрупкавостта.
Може би в качето на Вълка ще стане за кисело,но да не се скашка.Не знам.
Танцуваща с Вълци-пиши и снимай. Hug Hug
Куркума-не се ядат листата на пащернака,уж е от магданозите. Thinking
Първата година корените сладнеят,втората са леко тръпчиви-таман за супа.Като са вързали цветовете на патладжана са наведени надолу и им се виждат бодличките,нали?
Вили 66-безценни са съветите ти.Препрочитам те,като залитна в момент на спонтанен порив.Ох,ще изрежа листата на ягодите,че е джунгла от тези дъждове. Laughing

Виж целия пост
# 72
Как ще те метна, даже обеснявах допълнително.
Ама ти влизаш, когато започне О уравне реки Дуная в сантиметрах, пишеш, и излизаш.
Ако искаш, може да направиш и заливка отгоре, като на макарони на фурна. На млякото с ориз и тиквички.
Никога не съм рязал листа на ягоди, отдолу става една по-суха постеля за следващите.
Виж целия пост
# 73
Здравейте Simple Smile
Рядко влизам в този форум и днес за пръв път попаднах на темата ви. От тази година и аз съм пишман-градинарка. Пишман, защото ми е за пръв път Blush. Обхвана ни с мъжа ми един странен ентусиазъм, обърнахме на ръка поляната на вилата ( с трактор не пожелаха да я изорат, понеже щял да се счупи плуга в коренищата Mr. Green) и си направихме градинка. Засега, а и за в бъдеще, не съм използвала никакви химикали. Искам поне от нашите зеленчуци да не си тровя децата. Засадила съм картофи, тиквички, домати, краставици, лук, чесън, боб и пипер. Догодина се надявам да обогатя асортимента. Основният ми проблем е, че вилата ни се намира много далече от София и не мога да ходя да си ги поливам редовно, но пък това дъждовно време засега ме спасява.
С интерес ще прочета информацията от първа страничка и старата ви тема  bouquet
Виж целия пост
# 74
Куркума,даже и на ремонтантните се режат.Наблюдавала съм обикновени сортове,които след окосяване също цъфтят и плододават.А в Израел,които са най-голям износител на ягоди в света съм чела че изкуствено ги държат на ниски температури и засенчване.Обясняват го с обръщане на фенофазите на растението-симулират къс ден и зима.По този начин получават по две редовни реколти в една година.За уплътняване може да се набоцка лучец за зелено-той пази ягодките от вредители и сиво гниене.
Вълчо,в тази суха постеля не ти ли се въдят голи охлюви?
Веселче,сега разбрах какво е да ти бяга почвата-снощи като влязох в градината се хванах за главата.Лукът ми е на кавали-силния дъжд свлякъл пръстта и лучовци налягали във вадите държейки се с по няколко коренчета за почвата.А им трябваха десетина дни да доузреят.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия