(Био) зеленчукова градина 4

  • 100 666
  • 741
# 675
Щурчета има доста  Simple Smile

А този боб - зимата си купувах семена за покълване - ядене на кълнове. И така и така имаше, малко на шега го сложих. Четох, че в Индия се гледа много. Наистина е дребничък и много прилича на нахут. Не съм го ползвала на друго освен кълнове, които добавени към салати - са ми много вкусни (особено през зимата, когато зеленината е ограничена).

Мисля си сега за захарната тръстика и соргото(захарно). Това различни растения ли са? От захарното сорго могат ли да се правят дворни метли?



Виж целия пост
# 676
Оскубах доматите Идеал. Cry Пешаците и те са тръгнали. За сега се държат розовият гигант и биволското сърце. Хвъркатите са нападнали царевицата. Нямам толкова чорапи да ги опазя и ги облепихме при върха с хартиено тиксо. newsm78 Ще докладвам дали има ефект.
Затова пък животинския свят е в разцвет! От днес си имаме четири бебета котета и девет пиленца! Laughing
Виж целия пост
# 677
geripe, чудесна, чудесна датура! Наричат я още ангелски тромпети. Много е красива, дано я опазиш през студената зима!
Анемония, жалко за доматите и поздравления за новите попълнения! Няма нищо по-чисто и невинно от малко дете и малко животинче! И у нас почти събрахме менажерията на доктор Дулитъл, но това е друга тема.
Виж целия пост
# 678
Малее, ей сега оцених труда си, видях доматите на Била - пластмасови, с тъмни петна, където са се натиснали о нещо. И краставиците в найлон.  Mr. Green
Виж целия пост
# 679
Ще си го оцениш още по-високо , Вълк, ако опиташ тия пластмаси. Не само в този хипермаркет са така. Често и по пазарите се среща подобно качество. Лукът не люти. Чесънът мирише на войнишка партенка и е китайски или испански. Тиквичките са в хартия, патладжаните имат цвят като от неонова лампа. Всички зарзавати миришат на лизол. Зеленият фасул е позавехнал, за сметка на това жилест. Бамя, девесил, босилек няма  Laughing. Магданозът не мирише, не е хрупкав, и сигурно и за мъжка сила не помага  Wink. Джоджен и чубрица има в пакети, вярно шарени, но миришат на бакалия.

От ударното поливане и торене всичко има кашава консистенция. Салата, приготвена с тия промишлени зеленчуци, става воднява, гумена и няма аромат. Присъства цялата менделеева таблица във вид на всякакви химични съединения. Обикновено брането е станало преди седмици. С каквото и да са пръскали, за карантините разчитаме на честна дума, понякога и такава няма.
Повечето зеленчуци, включителни и  особено вносните, се отглеждат на почви, пренаситени със всякаква синтетика. То е добре, ако е на почва изобщо.

Ако има нещо хубаво във целия хаос в българското земеделие, то е, че не малко земя буреняса за 5-10-20 години, отпочина си, изчисти се. То през соца хич не си поплюваха с химикалите, то ДДТ, нитрати, суперфосфати. Тъжна гледка са пустеещите земи, но ето дадох една добра страна на това.
Виж целия пост
# 680
Ana.Ivanova, благодаря! Heart Eyes
Вълк, когато раздавам продукти от градината на близки и познати, половинката констатира, че се радвали все едно им давам мЕсо. Mr. Green Изобщо не може да се сравняват вкусовете на купешките и нашите плодове и зеленчуци. Simple Smile
Виж целия пост
# 681
Точно пред блока ни има една нива, около 150 декара, която от 90-та година е засявана два пъти. Единият път ечемик - буреняса, и не го ожънаха, роми го опоскаха със сърпове.
http://images17.snimka.bg/002958953.jpg е тук, от пътя нататък, отсам единичните сливки.
И водопровод има до пътя, и трафопост наблизо.
Виж целия пост
# 682
Куркума, почина си земята и се изчисти, да. Поляните полека се превръщат в непроходими пущинаци. Къпини растат буйно и превземат педя по педя ливадата, където преди цъфтеше бяла, лековита лайка. Тревата, неокосена, някак "подивява" и не е вкусна за паша. Горските обитатели са вече под носа ни, всеки ден слушам по радиото за мечки в селата. На съседката картофената реколта е провалена от диви прасета, а аз се простих с 4 пилета. Ама нейсе - тя ще си купи пластмасови картофи, а аз - пластмасови бройлери, заклани някъде около Втората световна война!
Страшно безхаберие цари в милата родина! Защо няма стабилно подпомагане за малките и средни стопанства, та хем те да са доволни, че реализират продукция, хей и на крайния купувач да му е евтино и вкусно, не разбирам. Наливаме пари в икономиките на други страни, но не и в нашата!
Виж целия пост
# 683
Абе имам идея държавата да изкупи на безценица необработваните последните пет години ниви, и безработните да садят гори наесен, ама кой съм аз? Само във вилната зона има 1000 декара, където не си личи къде са били пътищата, откъде докъде е било лозето или вилата на някой си.
Тая нива дето ми е на 100м от входа ни, е извън регулационния план. Трябва да купя 10 декара, да я преобразувам в друга, за да мога да я оградя, да изкопая един кладенец, да сложа една вятърна помпа, половината да засадя с овошки, и с една количка да се примъквам сутрин до пазара в квартала със зеленчуци и плодове. Познайте за колко пари става въпрос и кога ще се възвърнат.
Виж целия пост
# 684
А нямаше ли да е прекрасно, ако можеше да вземеш нисколихвен кредит и да си ги работиш тези декари? Да имаш договор с някоя консервна фабрика и един, двама собственици на магазини? Така ти и някой още от семейството ти, или приятел, ще имате работа и доходи, а не сега да се чудиш какво да правиш с времето си и къде да чукаш за работа... 
Виж целия пост
# 685
Веселчето разправяше нещо за общински парцели, сигурно както през соца при нас - лично ползване даваха. След като взеха всичко преди това де.
Но няма да работят земята, Вълк! Хората се отчуждиха от земята, мързи ги. Тоя процес тръгна още от соца, сега вече е страшно. Консуматорство и безделие.
А пред очите ми сума хора в квартала си бетонираха дворовете. Нямало кал, казват, и чисто им било.

Да вземем и нашата темичка - ами пишем 20-30 човека от 150 000 потребители. То ясно, че не може всеки, ама процентчето е мъничко, нали. А я да видим при епилациите, чантите и екстеншъните за какво иде реч. А мъжете пишат по форуми за безмозъчни тунинги за коли, гледат идиотски "clip4e"-та и денгубят. Това е положението  Cry. Никого не съдя, просто обобщавам.

Може и да се справи човек, Ana.Ivanova, макар и трудно. Не е за всеки тая работа (като лекар, учител, там също се иска дар от Бога).
Баща ми вади по 600 кила мед, и не си смогва на клиентите, та ги задържа до нова "реколта" със закупен от него мед от Лудогорието. На 73 е, няма нито кола, нито магазин, нито оборотни средства кой знае какви. Но не го мързи, и не иска да е "ден година храни", с клиентите си е честен. Е, и живее повече от скромно.
Отплеснахме се.

По дивите места има много неща за любителите на чиста храна:
 - гъби (сърнели само бера, да вземе Ana да помага, че...)
- малини, къпини, боровинки, ягоди
- шипки, глогини, киселици
- диви круши, ябълки, череши
- коприва, лапад, киселец
- билки
- раци и "водни пъдпъдъци"
Много искам да науча повече за гъбите и билките.

Всеки мъж преминавал през три стадия на зрелостта: женкар, после рибар и оттам докрая - билкар/гъбар  Wink.

Виж целия пост
# 686
Вярно е, че не е за всеки, земеделието е състояние на духа, талант да общуваш с природата, даден от Бога!
Куркума, поздрави баща си от мен! Все едно описваш моя мил татко! И той гледа кошери и много, много животинки и по цял ден не се спира! Пенсионер е, но работи и по гр. договор. Мама и тя същата оса. Като си идем, и не чакат да си вляза, от двора ми нареждат какво трябва да се свърши. Така са ме възпитали, че празна да не седя.
Виж целия пост
# 687
Тъжни,но верни констатации по-назад пишете... Rolling Eyes
Аз също мисля,че много малки производители на зеленчуци могат да намерят ниша на пазара.
Във фермата където ходя лятно време наемат 10-15 човека.Имат 2 форми на продажба-от дървени щандове на входа или с кошница в ръка -директно на полето.
Каквото остане-консервират за зимата,дълбоко замразяват,дехидрират.Децата умират за ябълков сайдер-с една старовремска преса пред очите им цедят сок от презрелите ябълчици.Една готвачка предлага в ресторантчето домашни сандвичи,ухайни манджи,които варират според това,което расте в момента.
Имат животински кът-козлета,пиленца,прасенца,крава.Сключили са договири с училищата- за класовете по естествознание,зоология училищните автобуси докарват дечицата на "зелено " обучение.Да пипнеш земята,да се порадваш на хайванчетата,да им почистиш,издоиш,да посадиш в кофичка разсад.Например-за наесен класовете по тронене на царевица,събиране на билки,бране на декоративни тикви са пълни.
Цените са много умерени-почти колкото да посетиш увеселителен парк с шеметни влакчета,където да крещиш. Crazy
Идеята ми е,че тази форма на организация работи успешно-и финансово и образователно.
Баш стопаните са възрастна двойка,с 3ма сина.Енергични,младолики с дънкови гащиризони и кожени ботуши.Имат и сезонна градина с китки.
Мъжът е брадат,сладкодумен с дамите и здраво стиска като се здрависва. Blush
2 пъти са банкрутирали,но в последните години са в подем.На 40 мили са от центъра на Чикаго,което е близо за нашите размери.
Герипе-Здравей! Laughing
Моля да се похвалиш,покажеш и останалите си зарзавати-чудесии.
Полезно ми беше да се запозная с мунг боба.Колко полезна источна култура-и за директна употреба,и за кълнове,и за брашно за фидета и макарони и за паста-пюре.Аз ще опитам задължително догодина-щом вирее в Южна Азия с влагата може и при мен да потръгне.
Явно познаваш и отглеждането на кълнове,което е интересно и полезно зимно "зарзаватчийство".
Като видях цъфналата ти датура и се сетих,че в Ботаническата ни градина видях онзи ден колибрита.Пиеха сок,жушеха с крилца над цъфналите фунийки.Аромат,цветове-питаш се да не си в рая... Laughing
Хайде-много здраве от мен,момичета и момчета. Hug Hug
Отивам да си изскубя тиквичките-ще сея магданоз,зимна целина и...червена детелина-напролет,ще я обърна дълбоко и ще имам мека,полезна почва.Така-каза човекът. newsm78
Виж целия пост
# 688
Имало е градушки в Северозапада, в Чорлево е убито всичко.


 Shocked
Не моа съ закриат текее тиае обекте,оти се па ора леп едът ут тама.И тава с градушкятъ а нурмалну.Осемдесе и некуа годин у Бърдарски Геран,къде а централниа полигон сас радаръ, градушкя уби пиперъ ф градините на работниците вътре у самиа двор на центара.
Виж целия пост
# 689
При нас градушка и буря имаше преди 10 дни.
Градушката беше дребна и е минала на зиг-заг през градината.
Гроздето го отписах вече и част от дърветата се разцепиха и останаха без клони.
Най-много пострадаха тиквите.
http://media.snimka.bg/6866/019986530.jpg
Ама имам тук-там и още читави.
http://media.snimka.bg/6866/019986678.jpg

Така започна
http://media.snimka.bg/6866/019986709.jpg
http://media.snimka.bg/6866/019986852.jpg
А, накрая се образува воден стълб в морето, но не можах да стоя повече навън и да снимам.

Някой може ли да ми каже какъв сорт е тази слива и тези люти чушки?
http://media.snimka.bg/6858/019971170.jpg
http://media.snimka.bg/6858/019971162.jpg

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия