Принос на децата в семейния бюджет

  • 18 663
  • 485
Каква сума според вас трябва да внасят в семейния бюджет работещите ни деца? Малко,много или нормална е сумата от 120лв. В къщи имаме спор по този въпрос.Затова искам да чуя и вашите мнения.
Аз мисля,че не са достатъчни.
Права ли съм или не?
Виж целия пост
# 1
Деца, деца... на колко години са тези деца?
Имам познат, който от 15 г. нататък започна да внася пари вкъщи, други на 30 още не искат да платят поне телефона. Различно е.
Виж целия пост
# 2
Малко или не зависи от конкретната ситуация, а именно колко получава детето и какви разходи има семейството ви. Все пак ще цитирам една моя баба, а тя казва "никъде не съм видяла кравата да боза от телето".
Виж целия пост
# 3
А и също според мен фиксирана сума не е удачна. Все пак режийните са различни в топло и студено време. Когато аз започнах работа, никой не повдигаше този въпрос-да давам пари или не. Реших проблема така-видяла съм ,че пастата за зъби свършва-купувам. Решавам нещо да сготвя-пазарувам.Организирам си лятната почивка-съобразявам я с мая си доход. Но в интерес на истината, моите родители никога не престанаха да ми дават пари /с пожелание за приятна почивка ,например/, или ако съм си харесала някаква дреха-дават ми някой лев за да имам по-голям избор.Ако ме бяха задължили да внасям определена сума, май по-скоро бих се обидила /не знам защо така си мисля  newsm78/, все пак бях на 16г тогава.
Виж целия пост
# 4
И защо трябва да е определена сума? Ние когато живеехме с моя приятел, сестра му и майка му всеки плащаше нещо - този месец ние ще платим тока, другия някой друг, водата ще я поеме майка му например и подобни. Е дойде един момент, в който ние плащаме, а коконата ползва, но тогава си поскърцаха със зъби. Но общо взето за мен не е прието да когато работя да си харча парите само за мен, ако нямам дете, а родителите да плащат всичко. В този ред на мисли смятам, че 120 лв, поне за мен, са достатъчно. С тях може да се покрият някакви разходи. Все пак аз си мисля, че детето сигурно ще иска да спести някакви пари и за себе си - кола, компютър, море, почивка и т.н. Все пак достатъчно е, че то си осигурява тези неща само, а не му ги купувам аз примерно.
Виж целия пост
# 5
Не бих очаквала моето дете да внася в семейния бюджет.
Достатъчно би било да си поема някаква част от личните разходи, ако/когато има желание/възможност.
Виж целия пост
# 6
Цитат
Все пак аз си мисля, че детето сигурно ще иска да спести някакви пари и за себе си - кола, компютър, море, почивка и т.н. Все пак достатъчно е, че то си осигурява тези неща само, а не му ги купувам аз примерно.
Това забравих да го спомена-точно така е.
Виж целия пост
# 7
Дъщерята работи вече втора година. Никога не бих и поискала сума към сем. бюджет.
Понякога получава за месеца и повече от мене, но с тези пари си купува дрехи, ходи си на почивки, плаща си тел. сметка/огромни при нея/. С нея или без нея у дома нито тока, нито парното ще бъдат по-евтини. Приноса и към бюджета е, че си купува каквото иска и ходи където иска. Ако реши да купи нещо за в къщи - сладко, др. - добре дошло.
А пари за ядене у дома не мога да и искам - където за двама, там и за трима. Прибира се късно, кога хапва, кога не.
Животае пред нея, като има семейство ще си планира бюджета.
Виж целия пост
# 8
Каква сума според вас трябва да внасят в семейния бюджет работещите ни деца?

Зависи колко големи са децата, учат ли или вече са завършили, семейни ли са или не...
Ако детето ми е ученик/студент и работи почасово или през ваканциите, естествено, че няма да искаме да внася нищо от тях вкъщи. Само ще го поощря да си купи нещо хубаво, а не да ги харчи за ежедневни нужди.
Ако вече е завършил и работи, зависи и за каква заплата става въпрос. Ако е ниска, не може да се очаква да внася много, нали? Ако е голяма - нормално е да подпомага с нещо семейния бюджет, особено ако родителите не живеят нашироко.
Ако детенцето е семейно и живее при мама и тати с домочадието си - тогава вече нещата стоят съвсем иначе. Но как точно ще се разберат за разходите, е личен въпрос за всяко семейство.
Виж целия пост
# 9
Детският труд е забранен.
Виж целия пост
# 10
Как` Сийка е изчерпателна Зависи от много неща.
Ако детето е непълнолетно, по-добре да си харчи всичко за себе си.
Ако е пълнолетно, нормално е да участва в семейния бюджет според нуждите на семейството и своите приходи, все пак живее в едно домакинство.
Виж целия пост
# 11
зависи от много неща,които са споменати и преди моето мнение  Peace
не съм съгласна и за фиксираната сума  Peace
аз например започнах работа на 16 години,но рядко съм давала пари в къщи за плащане на сметки,но пък теглих кредит,който изплащах сама,за да ремонтирам и обзаведа част от къщата,както и купих пералня,прахосмукачка,ютия,телевизори,двд плеъри и тн.,да не изброявам  Peace така че всичко е относително и зависи от много,много неща  Peace
Виж целия пост
# 12
Пари за семейния бюджет не взимам. След пъвоначалната еуфория да се похрчат за предпочитани неща с удоволствието от "лично заработени", забелязах заделяне и равномерно разходване, защото работата винаги е била сезонна(ваканционна). Гледам да ги науча сами да си планират "собствения бюджет" - първо с даваните пари, а после - и със заработените.

Да допълня - от малки получават седмично издръжката(джобните), за да се научат да разпределят.
Виж целия пост
# 13
Зависи на колко е детето и от много други фактори.
Ако е достатъчно голямо/плънолетно да се грижи за себе си и т.н. може би ще има някакво споделяне на разходите. Но честно да си кажа, би ми било достатъчно да си покрива собствените разходи. И все пак нещо не ме кефи идеята да разчитам на детето си да внася пари вкъщи.  Thinking
Виж целия пост
# 14
Зависи от много неща - повечето са го казали.
Никога не са ми искали пари, но и аз не живея с родителите си от както съм завършила училище.
Имах познати в Англия /напуснали училище на 15 години/, те работеха и си плащаха за това, че живеят при техните. Нормално е, когато се живее в едно жилище да се разделят парите за сметки и храна. Но пак е относително. 120лв са прилична сума, но зависи от разходите на домакинството.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия