Какви привилегии имат самотните родители? Какви са нашите права?

  • 248 998
  • 1 179
# 435
Това с Червения кръст хич не ми е ясно.  Blush Я кажете трябва ли някакви документи да се носят, че се водиш самотна майка (без брак, но живеем с бащата) с едно дете? И ако да- къде се носят? Също така не съм запозната, но мисля, че се дават въглища за през зимата от Социални грижи, но така ли е? Може и да бъркам, съжалявам за което. Ако някоя знае, моля нека да пише. Наистина не си знаем правата и това, което ни се полага също.
Виж целия пост
# 436
Това с Червения кръст хич не ми е ясно.  Blush Я кажете трябва ли някакви документи да се носят, че се водиш самотна майка (без брак, но живеем с бащата) с едно дете? И ако да- къде се носят? Също така не съм запозната, но мисля, че се дават въглища за през зимата от Социални грижи, но така ли е? Може и да бъркам, съжалявам за което. Ако някоя знае, моля нека да пише. Наистина не си знаем правата и това, което ни се полага също.

Самотна майка, означава да си отглеждаш сама детето. Не мисля, че щом имаш упората на бащата си такава. Това, че нямаш брак не означава, че нямаш семейство.
Виж целия пост
# 437
И кое ти е самотното???!!!
Че не сте се разписали в "съвета"???!!!
Мисля че просто мястото не е в тази тема #2gunfire
А иначе -помощи за отопление в размер на 282,60лв за самотна майка с дете- със средномесечен доход до 186,45 /за предходните 6месеца/ като в това се включват детските и издръжките. Срок за подаване на молбите до 31.10 в районното ДСП.
Дано съм била полезна на някого. За Червения кръст и аз не знам.
Виж целия пост
# 438
Както казах- не знам как стоят нещата. Не ме нападайте все едно съм казала кой знае какво. Просто информация потърсих. Както и да е- мерси за инфото което даваш не3емна Peace
Виж целия пост
# 439
Здравейте,

Имам следния проблем.Бащата на детето  ми има собствено жилище, където не живее никой.Детето е  припознато и е на 3 години.В началото даваше по някой лев, но през последната година не дава нищо,защото смята че аз мога да се справям сама.Получавам добра заплата, но с детето живеем под наем и плащам 500лв наем, плюс всички други разходи по малкия....можете да си представите, да не говорим,че детенце боледува често, налага се да се купуват лекарства, плащам на детегледачка.....Бащата само се обажда по телефона и дотам стигат бащините му грижи.Той живее при майка си в друг апартамент и неговия собствен стои празен.Мислех да искам издръжка, но се чудя каква ли ще е ползата от 80 лв?!Въпросът ми е, дали имаме право с детето да живеем в неговия апартамент и какво трябва да направя за да задвижа нещата ?   Благодаря ви за отговора
Виж целия пост
# 440
Ако сте били женени, доколкото знам, имаш право, ако не сте били - не мога да ти кажа.
Като докажеш обаче, че разходите на детето възлизат на 600 лева - примерно - включваш наема, лекарствата и т.н., и докажеш, че бащата получава висока месечна сума, би могла да вземеш доста над 80те лева. Нашият БНД се осигурява на минимална заплата, така че при мен ще е невъзможно да му изстискам каквото и да било повече. Но по принцип, си заслужава.
Виж целия пост
# 441
Всички социално слаби (майки и др.)които са получавали енергийна помощ за 2006-2007г.от ЧЕРВЕН кръст им дават по 4кг.брашно за юни,за август и за октомври(вероятно)
Във юни(2008г.) дадоха -4кг.брашно,в зависимост от даренията за напред може да дават и захар и олио.
Има списъци по квартали към Червен кръст за всеки град.
Телефоните им може да намерите в Goldan Peidjis(новите тел.указатели)


Това с Червения кръст хич не ми е ясно.  Blush Я кажете трябва ли някакви документи да се носят, че се водиш самотна майка (без брак, но живеем с бащата) с едно дете? И ако да- къде се носят?


Да поясня за помощта, под форма на продукти, която се дава от БЧК( в момента до края на месеца се раздава втория транш -отново по 4 кг брашно).
Помощта се дава  само срещу лична карта на на хора, които, поради това, че са били  под определен социален минимум са подали документи ,били са удобрени  и са ползвали  енергийни помощи за 2006-2007г.
Т.е. помощта, раздавана от БЧК могат да получат соц. слаби хора(вкл. и родители, сами отглеждащи децата си), НО ако имената им фигурират в тези списъци,предоставени на БЧК от ДСП

Мишенце, ако се водиш самотна майка (т.е ако бащата не ти дава издръжка и май трябва да НЕ Е припознал детето ти) и си с нисък доход можеш да подаваш молби за отпускане на соц. помощи за отопление. Ако те удобрят, за вбъдеще ще фигурираш в тези списъци.... Но доколкото схващам от тези няколко реда Вие съжителствате с бащата и той внася пари в домакинството т.е. едва ли доходът Ви е нисък(социалните ще включат и доходът на бащата).
Виж целия пост
# 442
Здравейте!
Аз искам да питам за една приятелка която живее в собствено жилище сама с двете си деца близнаци на по 4г,няма брак с бащата,като той само е припознал децата.Тя живее в жилището на родителите си, които за жалост на скоро починаха и сега е сама.Бащата не живее с тях от 2-3г.,мисля че им дава от време на време по някакви пари,почти не идва да вижда децата.
Тя е безработна,сега я взеха на временна работа 3мес.в общината.Скоро я питах дали от социалните неможе да взема някакви помощи,но тя каза че щом има собствено жилище,не и се полагат такива,пък и трябвало да има някакви месеци като регистрирана в бюрото по труда.
Сетих се да питам тук какви права има и може ли да взима помощи от някъде?Както ви казах в момента е на временна работа,но след тези 3мес пак е без нищо.Едва се справя,събирахме и пари малко да и помогнем,но според мен трябва да има начин да взима и помощи. Rolling Eyes
Виж целия пост
# 443
Аз искам да питам за една приятелка която живее в собствено жилище сама с двете си деца близнаци на по 4г,няма брак с бащата,като той само е припознал децата.Тя живее в жилището на родителите си, които за жалост на скоро починаха и сега е сама.Бащата не живее с тях от 2-3г.,мисля че им дава от време на време по някакви пари,почти не идва да вижда децата.
Тя е безработна,сега я взеха на временна работа 3мес.в общината.Скоро я питах дали от социалните неможе да взема някакви помощи,но тя каза че щом има собствено жилище,не и се полагат такива,пък и трябвало да има някакви месеци като регистрирана в бюрото по труда.
Сетих се да питам тук какви права има и може ли да взима помощи от някъде?Както ви казах в момента е на временна работа,но след тези 3мес пак е без нищо.Едва се справя,събирахме и пари малко да и помогнем,но според мен трябва да има начин да взима и помощи. Rolling Eyes

1.Жилището на нейно име ли се води? Ако да -може  да не й отпуснат помощи newsm78, защото мнението на социалните е, "че човек може да се постесни и да дава стая под наем, за да се подпомага сам!"

*ДОБРЕ Е ДА ДОКАЖЕ, ЧЕ НЯМА НЯМА НИКАКВИ ДОХОДИ от това жилище.
* Трябва да няма (или поне да не ги обяви) спестявания в банка над 600 лв.

2. Бащата и помощите му ОТВРЕМЕ НА ВРЕМЕ НЕ ТРЯБВА ИЗОБЩО ДА СЕ СПОМЕНАВАТ ПРЕД СОЦИАЛНИТЕ!

3.  За да получи помощи (може да кандидатства за помощи за отопление напр.- за  онези, които са на  ТЕЦ, документите се подават от Ноември) от социалните трябва да бъде удобрена.

Удобрението е на база изряден пакет от необходими документи и най-вече НИСЪК ДОХОД (има определен таван за различните семейства-сам, двучленно...)
Не знам как стои въпроса с хората сами отглеждащи децата си, когато те са припознати!? Тя трябва да  си го провери в ДСП...

4. Това, че работи от три месеца ще й повиши дохода, но едва ли ще е решаващо за евентуален отказ на соц.помощ- за помощта за отопление се взима доходът от последните шест месеца. Заплатите в общината не са големи, а като доходът на жената се раздели на три няма да е бог знае колко висок...

5. Всеки човек с доход под определен минимум има право на еднократна ЦЕЛЕВА помощ и може да кандидатства за нея ВЕДНЪЖ В ГОДИНАТА, ако докаже с документи ( изследвания, епикризи, рецепти, фактури, бележка от Джи Пи-то), че се е случила ситуация на влошено здравословно състояние за него (или в случая-децата му). Тази помощ може да се получи и за други цели-напр. ако се е наложил ремонт, поради някакви инцидентни причини-наводнение; пожар и човекът е социално слаб.
Целевите помощи са незначителни- и са процент от минималната (или средната) -не помня точно, за страната заплата...
Към тази година, ако бъде удобрен човек за целева помощ по преценка на директора на районното ДСП може да получи такава помощ максимум в размер  до 257 лв...
Тези варианти са ми известни на мен! Може да има и други!?...

Майката, ако се води самотна майка може да ползва 50% намаление за детска градина (но припознаването от бащата май саботира това право)!?...
Виж целия пост
# 444

5. Всеки човек с доход под определен минимум има право на еднократна ЦЕЛЕВА помощ и може да кандидатства за нея ВЕДНЪЖ В ГОДИНАТА, ако докаже с документи ( изследвания, епикризи, рецепти, фактури, бележка от Джи Пи-то), че се е случила ситуация на влошено здравословно състояние за него (или в случая-децата му). Тази помощ може да се получи и за други цели-напр. ако се е наложил ремонт, поради някакви инцидентни причини-наводнение; пожар и човекът е социално слаб.
Целевите помощи са незначителни- и са процент от минималната (или средната) -не помня точно, за страната заплата...
Към тази година, ако бъде удобрен човек за целева помощ по преценка на директора на районното ДСП може да получи такава помощ максимум в размер  до 257 лв...
Тези варианти са ми известни на мен! Може да има и други!?...
Цццц, и как ги изчисли тия 257 лв.?
Първо - помощта не е целева.
Второ - няма изискване дохода да е до определен минимум. Помощта се отпуска при инцидентно възникнал проблем, разходите по решаването на който лицето не може само или с помощта на свои близки да посрещне.
Трето - Помощта може да е до петкратния размер на гарантирания минимален доход. ГМД в момента е 55 лв. 5 * 55 = 265 лв., не на 257.
Последно - проверявай си инфото, преди да постваш.
Виж целия пост
# 445
Цццц, и как ги изчисли тия 257 лв.?
Първо - помощта не е целева.
Второ - няма изискване дохода да е до определен минимум. Помощта се отпуска при инцидентно възникнал проблем, разходите по решаването на който лицето не може само или с помощта на свои близки да посрещне.
Трето - Помощта може да е до петкратния размер на гарантирания минимален доход. ГМД в момента е 55 лв. 5 * 55 = 265 лв., не на 257.
Последно - проверявай си инфото, преди да постваш.

kati_v не познавам списващите тук и не искам да обобщавам! Но поста ти ме подразни-звучи ми дребнаво!

Винаги съм за това да се зачитат усилията на човек и позитивното в дадена ситуация! В случая- отделила съм (от желание да бъда полезна и да помогна) от времето си! И насоките ми биха били полезни за човек, непознаващ тези варианти за социална помощ!... В случая отклонение от 8 лв не е съществено за човек, който би решил да подаде документи- социалните са онези, които ще лимитират полага ли му се тази помощ или не!

Съгласна съм само с последната ти препоръка:


Последно - проверявай си инфото, преди да постваш.

Но моля съотнеси я към себе си, защото:

Първо- помощта, категорично е целева, (отпуска се с ЦЕЛ материална подкрепа поради определена ситуация) И във формуляра, с който кандидатстваш за нея, посочваш именно критериите *ЕДНОКРАТНА и *ЦЕЛЕВА!;

Второ- и да, има изискване за праг на дохода! Дори да си в ситуация (както ти го формулираш):

на инцидентно възникнал проблем, разходите по решаването на който лицето не може само или с помощта на свои близки да посрещне
 

което апропо НЕ означава ли, че доходите на човека са несъответни за поемането на направените разходи!?.

Това, което правят социалните е да осреднят доходът на кандидатстващия за помощ на броя членове на семейството му.

За майка, сама отглеждаща едно дете-за случая на моя близка, (кандидатстваща за еднократна, целева помощ, поради влошено здравословно състояние), социалната смутолеви: “мисля, че доходът Ви на глава от семейството не бива да е повече от 137 лв!”

Което за мен си е послание, поставящо акцентът за отпускане на помощта не върху естеството на чрезвичайното събитие, а върху финансовите възможности на кандидатстващия (които очевидно трябва да отговарят на много нисък праг)!...
Виж целия пост
# 446
Всички социално слаби (майки и др.)които са получавали енергийна помощ за 2006-2007г.от ЧЕРВЕН кръст им дават по 4кг.брашно за юни,за август и за октомври(вероятно)
Във юни(2008г.) дадоха -4кг.брашно,в зависимост от даренията за напред може да дават и захар и олио.
Има списъци по квартали към Червен кръст за всеки град.
Телефоните им може да намерите в Goldan Peidjis(новите тел.указатели)


Това с Червения кръст хич не ми е ясно.  Blush Я кажете трябва ли някакви документи да се носят, че се водиш самотна майка (без брак, но живеем с бащата) с едно дете? И ако да- къде се носят?


Да поясня за помощта, под форма на продукти, която се дава от БЧК( в момента до края на месеца се раздава втория транш -отново по 4 кг брашно).
Помощта се дава  само срещу лична карта на на хора, които, поради това, че са били  под определен социален минимум са подали документи ,били са удобрени  и са ползвали  енергийни помощи за 2006-2007г.
Т.е. помощта, раздавана от БЧК могат да получат соц. слаби хора(вкл. и родители, сами отглеждащи децата си), НО ако имената им фигурират в тези списъци,предоставени на БЧК от ДСП

Мишенце, ако се водиш самотна майка (т.е ако бащата не ти дава издръжка и май трябва да НЕ Е припознал детето ти) и си с нисък доход можеш да подаваш молби за отпускане на соц. помощи за отопление. Ако те удобрят, за вбъдеще ще фигурираш в тези списъци.... Но доколкото схващам от тези няколко реда Вие съжителствате с бащата и той внася пари в домакинството т.е. едва ли доходът Ви е нисък(социалните ще включат и доходът на бащата).
Благодаря ти  Hug
Виж целия пост
# 447
Venecias, няма нищо лошо в това да се поства полезна информация. Но поста ти и по-специално в частта т. 5, ме подразни - звучи ми неточно. По-точно на всеки ред имаш грешка.
И така. И двете сме съгласни, че е хубаво да се проверява инфото предварително. Да направим все пак справка с нормативната база, в случая - Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане:
Цитат
Чл. 16. (1) За задоволяване на инцидентно възникнали здравни, образователни, комунално-битови и други жизненоважни потребности на лицата и семействата може да се отпуска еднократна помощ веднъж годишно.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 40 от 2003 г.) Еднократната помощ по ал. 1 до петкратния размер на гарантирания минимален доход се определя със заповед на директора на дирекция "Социално подпомагане" или от упълномощено от него длъжностно лице.
Помощта може да се отпуска с цел нещо, но не е целева. Целева е еднократната помощ за издаване на лична карта и то си е посочено:
Цитат
Чл. 16а. (Нов - ДВ, бр. 40 от 2003 г.) (1) За издаване на лична карта на лицата може да се отпуска еднократно целева помощ до размера на гарантирания минимален доход.

(2) Размерът на помощта по ал. 1 се определя от директора на дирекция "Социално подпомагане" в зависимост от разходите, необходими за закупуване на формуляри и заплащане на таксата за издаване на лична карта, за снимки и транспортни разходи.
Целева също така е помощта за отопление, за отпускане на технически помощни средства, за заплащане на наем на общински жилища, целева е и еднократната помощ за първокласници. Но в случая говорим за еднократна помощ съгласно чл. 16 от ППЗСП.
Няма изискване за граници на дохода. Казвам ти го като човек, работил осем години в тази сфера. Отпускали сме както на семейство, работещи с общ доход 1200 лв. за животоспасяваща сърдечна операция, така и на баба Пена с пенсия 75 лв., защото й е паднал покрива на къщата. Гледа се финансовия ресурс на семейството. В това влиза още - имат ли близки/роднини, които могат да помогнат, имат ли спестявания, вещи или имоти, които могат да бъдат евентуален източник на средства. Но няма такова нещо - "ако дохода на член от семейството е до 50-100-150 лв. се отпуска, ако е по-висок - не." И това противоречи с
5. Всеки човек с доход под определен минимум има право на еднократна ЦЕЛЕВА помощ....
Освен това помощта може да се отпусне преди да бъде направен разхода, стига да се докаже, че той е наложителен, инцидентно възникнал и не може семейството да го покрие със собствен ресурс.
И последно, защото стана много дълго - еднократната помощ е правна възможност, а не право.
Виж целия пост
# 448
Venecias Благодаря ти!
Значи,за апартамента в който живее не съм сигурна че е точно на нейно име,мисля че е  на името на майка и или на баща и,но тъй като първо майка и почина,а преди 3 мес и баща и,то фактически остава на нея и на брат и.Той не живее при нея.
Да разбирам ли,че има право на месечни помощи само за отопление и еднократна помощ (за която не съм сигурна дали не си е взела)?А дали ще е проблем за доходите че 6 мес назад е безработна,но не е регистрирана в бюрото по труда?Тя е на временна работа от този месец август,септември и октомври.
Извинявам се за многото въпроси,ама хич не съм компетентна в тая област,пък ми се иска да и помогна на жената! Hug
Виж целия пост
# 449
Venecias Благодаря ти!
Значи,за 1. апартамента в който живее не съм сигурна че е точно на нейно име,мисля че е  на името на майка и или на баща и,но тъй като първо майка и почина,а преди 3 мес и баща и,то фактически остава на нея и на брат и.Той не живее при нея.
2. Да разбирам ли,че има право на месечни помощи само за отопление и еднократна помощ (за която не съм сигурна дали не си е взела)? 3. А дали ще е проблем за доходите че 6 мес назад е безработна,но не е регистрирана в бюрото по труда?Тя е на временна работа от този месец август,септември и октомври.
Извинявам се за многото въпроси,ама хич не съм компетентна в тая област,пък ми се иска да и помогна на жената! Hug

За да ми е по-лесно да ти отговоря, въведох номерация.
По точка:
 1. За апартаметнта... ще искат да видят натгоралния акт и там пише чия собственост е. Ако е на нейно име има вероятност да подходят така както писах по-рано: да заемат позиция, че този апартамент би могъл да носи доходи на жената. Ерго-не е целесъобразно да й се отпуска помощ;

2. Както писах по-горе на мен са ми известни само тези два варианта за социална помощ, но е възможно да има и други!
Не случайно смятам, че е задължение на соц. работници да информират хората за възможностите за социално подпомагане, а не да ги гледат подозрително сякаш искат символична соц. помощ, докато в същото време откриват доходи и имоти... Не че няма и злоупотреби, но...

3.Помощта за отопление (води се за енергийни нужди) се отпуска на хора, които имат определен нисък доход!Няма изискване за регистрация в бюро по труда. Твоята позната само ще трябва да посочи  и докаже със съответни документи доходите си за 6 месеца назад от месеца на подаване на молбата за отпускане на помощ за отоплителния период!
Аз я насърчавам да кандидатства за помощта. Все пак семейството й е тричленно,  само тя работи пък и през половината от изисквуемите 6 месеца ще е била безработна (което вероятно означава и без доход)!

не съм компетентна в тая област,пък ми се иска да и помогна на жената! Hug

И аз добивам компетенции в движение и много искам да помогна на всички, за които такъв вид помощ би била добре дошла! Hug
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия