Най-лесното захранване - baby-led weaning. Научете бебето си да се храни само!

  • 57 183
  • 741
# 45
Но каква е разликата дали тя сама си взима парченцето или аз й го давам?  newsm78
Аз го разбирам така - представи си за себе си дали е все едно:
- някой да ти бута някаква храна в устата, която не знаеш каква е и дали ти харесва; или
- да го вземеш, да го разгледаш и сам да прецениш дали искаш да го изядеш.

Тини мини вече ти е дала добър отговор. Идеята е точно бебето да контролира само целия процес. Способността му да взима храната само и да я поднася към устата си е пряко свързана и с етапа от развитието му, в което то може да я дъвче и поглъща, а храносмилателната му система да я преработва. Както писахме и по-напред така детето контролира много по-добре храненето и няма опасност от задавяне.

А, ако случайно започна малко по-рано дали е проблем.  Rolling Eyes
Ще разкажа какво имам предвид. Синът ми е на 5 месеца. Преди няколко дни ядох банан и държах сина ми на колене си. Започна да посяга към банана и реших да му дам да опита. Захапа го, посмука го малко, опитваше се да отхапе нещо. Изплю едно малко парченце и изяде някоя и друга "трохичка". Същото се случи и с ябълка. Бях си взела ябълка, той беше в скута ми и пак прояви желание да я опита. Обелих кората и му  дадох - все пак беше сурова и му беше трудно да отхапе някоя парче, но посмука от сокчето, мисля че успя и да хапне пак някое миниятюрно парченце. Не съм го насилвала да опитва, не съм му бутала в устата, даже не бях приготвила тази храна за него, просто така се случи инцидентно. Чудя се дали да изчакам още 20 дена все пак или по-рано да започнем истинското захранването?

Ивон, чудесно е, че бебчето ти проявява интерес към храната  Simple Smile Но Схемата неслучайно носи заглавието "за деца след 6-месечна възраст". Цитирам ти пасажа, в който се говори точно за това:

"Понеже едно бебе на 5 месеца все още не може да взима само храната си, може да заключим, че то все още не е готово за това. Ако все пак родителите искат да му дават друга храна, тя трябва да е под формата на пюре. Държа да отбележа, че не препоръчвам захранването да започва от тази възраст и предпочитам да следвам препоръките на СЗО, според които бебето трябва да бъде хранено само с майчино мляко през първите 6 месеца. На шест месеца бебето навлиза във втората половина на първата си годинка живот. Често на тази възраст то може да седи за кратко само и е по-целенасочено в действията си, опитва се самичко да взима храна и да я поставя в устата си. Разбира се е възможно детето да не прави тези неща веднага, то може да започне след един или дори след два месеца, но при всички случаи ще го стори. Ако позволите още отсега на детето си да опитва твърда храна, ще видите че то се справя успешно само и няма нужда да бъде хранено с пюре и с лъжичка.
Детето на 6 месеца е готово за твърди храни, защото:

    * Неговата имунна система е достатъчно зряла
    * Неговата храносмилателна система е достатъчно подготвена
    * Неговата орална моторика е достатъчно тренирана
    * Налице е координацията между ръцете и очите
    * Неговата фина и груба моторика са достигнали определено ниво на развитие
"
Виж целия пост
# 46
Ето ме пак Simple Smile

да попитам - за зеленчуците разбрах, че се дават сварени. А при плодовете - ако са твърди е добре да се минат през котлона, но както е банана или някоя узряла круша - може направо резанче сурова, така ли?

Когато реша кой е денят Х ще ви пиша - и примерно късна сутрин, в чинийка пред нея няколко различни парченца плод/зеленчук, аз си "хапвам" и я оставям да си избере и да опитва, но да може ако предпочете да си цокне - така ли е най-добре?

И още нещо - при хляба (коричката) и невъведен глутен, няма ли някакви рискове (ако приемем, че няма алергии в семейството).

Сигурно ще имам още въпроси, но като ми е за сефте, още ми е трудно да си представя някои неща как точно изглеждат и/или биха протекли. Та се извинявам, ако съм досадна.
Виж целия пост
# 47
Малини, банан и мека круша може без проблем. Праскова, пъпеш, меки сини сливи, всичко, което е достатъчно меко е подходящо без никаква допълнителна обработка.  Simple Smile Авокадото е също с подходяща консистенция. Не е нужно да предлагаш различни неща в началото, даже е по-добре да започнеш с едно единствено нещо и да добавяш всяка нова храна отделно, за да може да следиш за евентуална реакция. Когато вече бебето е опитало няколко храни без проблем може да ги предложиш и всичките заедно.
За започването късно сутрин е добре. Предполагам имате някаква рутина на хранене, избери момент, когато бебето е спокойно и не е много гладно. Може да предложиш и след кърмене, но тогава може би интересът ще е по-малък. При всички случаи я слагай с вас на масата дори само да гледа, така най-добре се предизвиква интереса към яденето.

За хляба няма проблем, според последните препоръки е добре глутенът да се въведе не по-късно от 7-я месец, като кърменето определено оказва благоприятно влияние дори при обремененост с алергия към глутена.  Peace
Ето тук има повече ако те интересува:
http://celiacdisease.about.com/od/raisingaglutenfreechild/a/Breastfeeding.htm

Дръж ни в течение  Simple Smile
Виж целия пост
# 48
Ние ще станем на 6 месеца през декември и пресни зеленчуци и плодове няма да има в изобилие.
Пресни не, но - замразявайте, докле е време Laughing Oще имам торбички с тиква в камерата от миналата година по това време.
Има ли смисъл да замразявам, ако купувам от пазара?  newsm78 Нямам достъп до домашни плодове и зеленчуци, та си се чудя.
Виж целия пост
# 49
Аз замразявах също от пазара - изхождам от следната логика (за която не знам вярна ли е, но на мен поне така ми звучи). Ако се купи зеленчук в разгара на сезона му, значи му е време (т.е. е минимално обработен с разни стимулиращи растежа дивотии), значи потенциално е най-чист, значи е окей Laughing
Освен това, на пазара, който ползвам (Пловдив) повечето продукти са от околните села, т.е. поне консерванти за съхранение са ми спестени.
Виж целия пост
# 50
Мерси за отговора, Бу!   bouquet Чела съм , че при накисване във вода част от нитратите се махат. Това дали е удачна процедура преди замразяването?
А сега по темата - сложихме на ръба на чинията пред бебчо парченца печен картоф от нашата вечеря. Падна голяма веселба - аз слагам парчета близо до него, каката ги маха и ги изяжда бързо-бързо /щото е подкована отдавна, че бебето яде само мляко от мама Laughing/ и бебето от своя страна се опитва да вземе нещо.  Grinning Малко стиска, маза, пуска на пода, но като му предложихме по-голямо парче, успя да го вземе и поднесе към устата си и да ближе. Не знам дали отхапа нещо, защото като е в скута ми не виждам добре устата му. Накрая каката прие мисълта да му даваме друга храна, но пък реши, че не трябва да се мъчи сам, а искаше тя да му дава в устата и въпреки неодобрението ни, успя да му даде парченце колкото грахче. Притаихме дъх дали ще се задави, но нямаше проблем - малкият беше доволен, а останалите много се забавлявахме.  Peace
Виж целия пост
# 51
Листните се киснат във вода, за да им се махат нитратите. То кое друго да накиснеш Thinking всеки зеленчук натрупва нитрати на различно място; лапад, маруля и спанак например в листата трупат, затова и се киснат.
Когато захраних Ръкавичка, също с голямо задоволство установих, че дъвче прекрасно меки варени зеленчуци, в моя случай картоф също, "все едно цял живот това е правила!", както отбеляза баща ми.
Виж целия пост
# 52
Мииии.. аз съм киснала картофи, моркови, червено цвекло. Сега си мислех за броколи и карфиол. Но идея нямам кое къде натрупва нитрати и при кое има полза от кисненето.
Виж целия пост
# 53
Гугъл каза: http://zdraveya.com/zapazete-poleznoto-v-plodovete-i-zelenchucite.html
Виж целия пост
# 54
На пръв поглед наистина много си прилича с педагогическото, което проработи при моето дете (първо безуспешно опитах да дам пюре и каша - еднокомпонентни, ама не се получи въобще). Много лесно го захраних, ама не съвсем по правилата на ПЗ. Там не харесвах, че детето яде от копанката на майка си и й седи в скута, като има достъп до гърдите да суче - това е неудобно и съответно не го спазвах. А и как ще му дам да суче по време на хранене с манджа като ще ме намърля  Sick Също и че всеки път яде заедно с възрастните - понякога не може и детето трябва да се нахрани отделно. Плюс това съвсем не му давах да опита всичко от масата и не му дояждах недоядената храна - аз да не съм прасе  Crossing Arms
В това пък не ми харесва, че на детето се позволява да играе с храната и да пипа всичко - това не го понасям. Съответно става ужасно мазало по време на хранене и след всяко пробване на храни трябва и да се пере. Моята логика е, че детето може да яде с пръсти само това, което и аз ям с пръсти - плодове, сурови зеленчуци, хляб, бисквити, варена царевица... Всичко друго се яде с прибори и по никакъв друг начин. Целта ми е не просто да му дам да маже, а да се научи да се храни чисто и да свикне да ползва вилица, лъжица и салфетка. Сега вече давам пюрета, грис, каша, които са типични за едно бебешко меню - прояде ги съвсем наскоро, но пък си дъвче много добре още от самото начало, така че няма как да спре да го прави.
Другото, с което не съм съгласна е, че няма как детето да се задави - има как. Моето се задави с парче ябълка, което си отгриза само. Разбира се, бръкнах му устата и го извадих мигом - не можех да чакам да посинее!
Виж целия пост
# 55

Много полезна информация   bouquet Оказа се, че общо-взето ги спазвам правилата (не кисна по 2 часа обаче Tired). Аз също се стрема да купувам сезонни плодове и зеленчуци, сега почвам да ям и с лимон  Simple Smile Между другото табличката с храните от схемата са отбелязани със звездичка зеленчуците с по-високо съдържание на нитрати, които не трябва да се дават повече от веднъж в седмицата.

Янечек , и мен точно седенето в скута и гърдата на разположение малко ме отказа от педагогическото захранване. Трябваше да седя на масата полугола и с две деца в скута  Party
За мазалото не си съвсем права. Достатъчно е да сложиш на детето добро по-голямо лигавниче, аз лично препоръчвам тези:



Правила съм си и сама широки и дълги лигавничета от мека мушама като долния край е прегънат напред като джобче. Така "пораженията" са наистина минимални, лигавничето просто се измива заедно с чиниите. Никога не ми се е налагало да пера след ядене, а изпадналото от устата попада директно в джобчето  Wink 
Храните, които се дават за самостоятелно хранене не предполагат кой знае какво изцапване, все пак са парченца сварени зеленчуци или плодове, няма мазно и лепкаво. Каши и пюрета, разбира се толкова малко бебе няма как да яде само, но те уверявам, че страшно бързо се научават да се справят с лъжицата ако им се даде възможност. За учене на ядене с лъжица поставях в плитка купичка пред тях малко количество кисело мляко, например. Така няма как да се изцапат и дори да бутнат паничката, съдържанието в нея е съвсем малко. ДСавах лъжичките и само за игра при хранене, така ги разглеждаха и ги поднасяха към устата.
Лъжичката трябва да е малка и с къса дръжка


"Бебешките" лъжички обикновено са за майките, с дълга дръжка, която да поднесат към устата на бебето.



По същия принцип действах и с водата. Давах им с малка чашка и малко количество. Отначало дори само празна чашка, за да се учат. 

Съжалявам за задавянето. Точно затова изтъквам постоянно да не се дават сурови ябълки или други твърди плодове и зеленчуци.  Peace
Виж целия пост
# 56
В това пък не ми харесва, че на детето се позволява да играе с храната и да пипа всичко - това не го понасям. Съответно става ужасно мазало по време на хранене и след всяко пробване на храни трябва и да се пере. Моята логика е, че детето може да яде с пръсти само това, което и аз ям с пръсти - плодове, сурови зеленчуци, хляб, бисквити, варена царевица... Всичко друго се яде с прибори и по никакъв друг начин. Целта ми е не просто да му дам да маже, а да се научи да се храни чисто и да свикне да ползва вилица, лъжица и салфетка.
Peace Аз съм на същото мнение, плюс страха, че на теория няма да се задави, но на практика  Sick
Може би този вид захранване е подходящ за злояди деца, които така или иначе трудно ядат и няма смисъл да им се "бута" в устата Thinking Но, например, щерка ми вече 8-ми ден буквално трепери от желание да яде и ако случайно спра след 5-6 лъжички, се протяга да ми хване ръката с нейните ръчички, за да ми покаже, че иска още. Иначе й давам лъжичка и празна чашка и тя много ги харесва...
Но ако все пак се реша да пробвам това "мазало"  Grinning Embarassed проблем ли е, че всичките ми замразени плодове и зеленчуци са нарязани на кубчета Thinking В смисъл, ще се задави ли с търкалце морков (варено), ако не е цял морков Thinking
Виж целия пост
# 57
Според мен злояди деца няма, в повечето случаи става дума точно за неправилен подход. За мен дете, което яде по тозюи начин, за който е темата, но не приема да бъде хранено с пюре, в никакъв случай не е злоядо.
fata ® ,
имам такива лигавници, но моето дете не понася никакви и докато не свлече всичко, което е около шията му, се върти като шугаво и тегли. Храним се без лигавници, а таблата на столчето донякъде предпазва от повсеместно омазване. Лъжици давам метални, чаени. Другите са твърде пъстри и се възприемат като играчка, съответно с тях не се яде. И за да не маже много със супата, обикновено я сгъстявам с инстантна каша - ориз например или пшеница. А вместо чаша, давам капачката от шишето на авент и забелязвам, че успява да си пийне малко сам.
пп:
Tanya,
аз давам точно нарязани на кубчета, не цели - за да могат да се набождат на вилица.
Виж целия пост
# 58
Tanya , не бих казала, че е захранване за злояди деца, по скоро за "мързеливи" майки  Grinning На мен ми хареса заради максимално естествения подход и възможността детето само да развива способността си да се храни. Видя ми се най-сполучливото продължение на кърменето, вклъчително в частта с мързела  Crazy Но в крайна сметка всяка майка решава кое е най-добро за нея и за детето й.  Peace
Нама проблем да опиташ с плодове или зеленчуци на кубчета, проблемът е, че за да ги взима детето трабва да ги хваща с два пръста, не може да ги хване в юмручето си, а хващането с пръсти настъпва в малко по-късен етап от развитието. Освен това няма как да отхапе само от толкова малки парченца. 

Янечек, може би за вас е подходящо подобно нещо:

Виж целия пост
# 59
Да споделя и аз, при нас как се развиха нещата.
Няколко дена преди навършване на 6м., започнах да предлагам микродозички от нашата храна както е при ПЗ, някой път имаше интерес, друг път не толкова. След почти всяка дозичка, обаче бебето си слагаше палчето в устата и аз за да дам следващата едва ли не трябваше да му го вадя, което не ми се видя много добре!
От няколко дена пробвам и метода, който fata е описала тук! Първо да кажа, че още на първото хранене ми отпадна най-голямото притеснение от задавяне, убедих се с очите си, че бебетата знаят какво да правят! Бебо общо взето се справя, хваща храната и  хапва малко от нея! Това, което ме притеснява, е че в нещо не го свърта в столчето и често се опитва да се промуши отдолу. Днес на обяд пък беше пълен провал, явно малчо се беше изнервил още преди това и като го сложих на столчето само се разнервира, че му бяга картофчето и трябваше веднага прекратим храненето. Сигурно грешката беше в мен, че не го сложих да се храни докато беше по-спокоен! Малко се чудя и да не би да не е готов бебокът за захранване, но мисля да продължа да му предлагам, само дано да уцелвам по-спокойни моменти!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия