Проблеми при изплащането на болнични листове от НОИ - 3

  • 93 247
  • 766
# 150
Момичета, искам да ви попитам в Коя наредба се урежда това до колко дни на календарна година за болнични листове се изплащат обезщетения ( 40 дни на година и 60 за дете)?

Наредба за медицинската експертиза и КСО. В Наредбата е посочено до 40 дни еднолично за година, а в КСО е упоменато, че се изплащат до 60 дни в една календарна година за гледане на дете до 18год.


Здравейте, отново в тази връзка.

До 60 дни е за дете до 18 год и за двамата родители.
но аз като майка означава ли че ще имам платени 40 +60 ако са взети само от мен,
или само 40 които нямюа значение дали са лични или за малко дете?
Виж целия пост
# 151
Момичета, искам да ви попитам в Коя наредба се урежда това до колко дни на календарна година за болнични листове се изплащат обезщетения ( 40 дни на година и 60 за дете)?

Наредба за медицинската експертиза и КСО. В Наредбата е посочено до 40 дни еднолично за година, а в КСО е упоменато, че се изплащат до 60 дни в една календарна година за гледане на дете до 18год.


Здравейте, отново в тази връзка.

До 60 дни е за дете до 18 год и за двамата родители.
но аз като майка означава ли че ще имам платени 40 +60 ако са взети само от мен,
или само 40 които нямюа значение дали са лични или за малко дете?
Не, ще имате платени само 60 дни за една календарна година с причина гледане на болно дете до 18-год. възраст. В тези 60 дни 40 могат да бъдат издадени еднолично, останалите от ЛКК.
Виж целия пост
# 152
Здравейте!
Имам нужда от малко помощ. След раждането ми е издаден трети болничен от личния лекар. При представянето му в НОИ трябва ли да е придружен с декларация и каква е тя?
Виж целия пост
# 153
Здравейте!
Имам нужда от малко помощ. След раждането ми е издаден трети болничен от личния лекар. При представянето му в НОИ трябва ли да е придружен с декларация и каква е тя?

да,трябва
https://docs.google.com/document/pub?id=1KPU8R-sanXbT60mDbIHQ8lt … H0xAkrF6mSpvRQEw4
Виж целия пост
# 154
Здравейте .Искам да попитам ,сега според новите промени болничните се изплащат на 70% първите  три дни са от работодателя.Следващите дни отново ли са на 70% и каква база връщат назад ,за да определи размера на болничния ,отново ли е 6 месеца назад или вече връщат 12?Благодаря предварително за отговора,вероятно въпроса не е за за тук ,но не намерих никъде подробна инф. относно това ,за което се извинявам предварително .
Виж целия пост
# 155
Здравейте .Искам да попитам ,сега според новите промени болничните се изплащат на 70% първите  три дни са от работодателя.Следващите дни отново ли са на 70% и каква база връщат назад ,за да определи размера на болничния ,отново ли е 6 месеца назад или вече връщат 12?Благодаря предварително за отговора,вероятно въпроса не е за за тук ,но не намерих никъде подробна инф. относно това ,за което се извинявам предварително .
80% от брутното, но не повече от нетното. Базата е 12 м. назад.
Виж целия пост
# 156
Благодаря за отговора. Hug
Виж целия пост
# 157
Здравейте.
Имам едно питане. От 3-ти до 10-ти януари бях болничен,който още не е изплатен.Къде мога да проверя кога евентуално ще стане това и в какъв размер?Първите 3 дни ми бяха изплатени от работодателя.Останалите 2 работни трябва да са от НОИ. Но аз съм от 4 месеца на работа,а те връщат 12 назад,нали така?!Преди да започна работа бях на платена борса.Това отразява ли се на болничния?
Истина ли е,че болничен на родител за гледане на болно дете се изплаща на 100%?!
Предварително Ви благодаря!
Виж целия пост
# 158
Здравейте.
Имам едно питане. От 3-ти до 10-ти януари бях болничен,който още не е изплатен.Къде мога да проверя кога евентуално ще стане това и в какъв размер? на сайта на нои с пик код или да пишеш мейл Първите 3 дни ми бяха изплатени от работодателя.Останалите 2 работни трябва да са от НОИ. Но аз съм от 4 месеца на работа,а те връщат 12 назад,нали така?да!Преди да започна работа бях на платена борса.Това отразява ли се на болничния?за месеците на борса ще ти вземат 240 лв
Истина ли е,че болничен на родител за гледане на болно дете се изплаща на 100%?!-не,80 процента от брутото,но не повече от нетото
Предварително Ви благодаря!
Виж целия пост
# 159
Момичета, искам да ви попитам в Коя наредба се урежда това до колко дни на календарна година за болнични листове се изплащат обезщетения ( 40 дни на година и 60 за дете)?

Наредба за медицинската експертиза и КСО. В Наредбата е посочено до 40 дни еднолично за година, а в КСО е упоменато, че се изплащат до 60 дни в една календарна година за гледане на дете до 18год.


Здравейте, отново в тази връзка.

До 60 дни е за дете до 18 год и за двамата родители.
но аз като майка означава ли че ще имам платени 40 +60 ако са взети само от мен,
или само 40 които нямюа значение дали са лични или за малко дете?
Не, ще имате платени само 60 дни за една календарна година с причина гледане на болно дете до 18-год. възраст. В тези 60 дни 40 могат да бъдат издадени еднолично, останалите от ЛКК.

Имаме общо 60 с мъжа ми или по 60 за гледане на детето  newsm78 . И отделно 40 за мене или са само 60-те дена за мен и детето.И друго да питам сега колко време е срока за изплащане на болничния-15 или 30 дена?
Виж целия пост
# 160
Имаме общо 60 с мъжа ми или по 60 за гледане на детето  newsm78 . И отделно 40 за мене или са само 60-те дена за мен и детето.И друго да питам сега колко време е срока за изплащане на болничния-15 или 30 дена?
Имате общо 60 дена с мъжа Ви. 40 дни са еднолично издадените за една календарна година независимо с каква причина са: общо заболяване, гледане на болно дете до 18-год. възраст, гледане на болен над 18-год. възраст.
Виж целия пост
# 161
Имаме общо 60 с мъжа ми или по 60 за гледане на детето  newsm78 . И отделно 40 за мене или са само 60-те дена за мен и детето.И друго да питам сега колко време е срока за изплащане на болничния-15 или 30 дена?
Имате общо 60 дена с мъжа Ви. 40 дни са еднолично издадените за една календарна година независимо с каква причина са: общо заболяване, гледане на болно дете до 18-год. възраст, гледане на болен над 18-год. възраст.

Доколкото разбирам,  за всеки един платените еднолично издадено болнични са само 40 дни (независимо дали са издадени лично или за гледане на дете да речем), след което всяко издаване дори на 1 ден е с комисия и няма да бъдат платени?

Ако имам 40 дни само за гледане на дете, моето заболяване ще остане неплатено от НОИ или последващото гледане на дете през годината също ще е неплатено?
Виж целия пост
# 162
И аз нещо не мога да схвана-уж има 60 дни,но на човек се падат 40  newsm78 . Значи аз имам право на 40 дена независимо дали са за мен или детето  Rolling Eyes .Офф,не е честно при положение,че децата боледуват през 2 седмци  Sad .
Виж целия пост
# 163
Момичета, смесвате двете понятия. Ще се опитам да ви обясня пак макар, че малко трудно ми се отдават обясненията.,
Съгласно Наредба за медицинската експертиза всеки човек има право на 40 кал. дни еднолично издадени болнични. Те могат да бъдат напр. 20 дена с причина "общо заболяване", 15 дена за гледане на болно дете до 18 год. възраст и 5 дена за гледане на болен над 18-год. възраст. След това болничните, които се издават трябва да бъдат издадени от ЛКК, независимо дали са за 1, 5 или 30 дни. А също така и независимо от причината.
60 кал. дни се изплащат от НОИ за болнични с причина "гледане на болно дете до 18 год. възраст".
Ако сте ползвали 15 дни през годината за вас, издадени от ЛЛ имате право на 25 дни за гледане на болно дете до 18-год. възраст издадени от неговия ЛЛ. След това болничните с причина "гледане на болно дете до 18-год. възраст" се издават от ЛКК.

Доколкото разбирам,  за всеки един платените еднолично издадено болнични са само 40 дни (независимо дали са издадени лично или за гледане на дете да речем), след което всяко издаване дори на 1 ден е с комисия даи няма да бъдат платени не?

Ако имам 40 дни само за гледане на дете, моето заболяване ще остане неплатено от НОИ или последващото гледане на дете през годината също ще е неплатено? не
Виж целия пост
# 164
мерси, последното обяснение потвърди това , което мисля.
След като до момента вече имам  20 дни за гледане на болно дете....много бързо няма да има и половин изминала година ще направим 40, вероятно. след което с ЛКК до 60 (ако ползвам само майката) и след това....никакви пари от НОИ....

неприятно!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия