Q&A
Обобщени въпроси и отговори от темата *
Какво представлява декларация образец 1 и какво е нейното значение във връзка с изплащането на болнични?
Как мога да проверя статуса на болничния си и кога ще бъде изплатен?
Какво е ПИК код и как се използва за проверка на болнични?
* Предложените въпроси и отговори се генерират машинно от автоматизиран езиков модел на база потребителските мнения в темата. Генерираното съдържание може да е непълно, неактуално, подвеждащо или неподходящо. Вашите оценки спомагат за подобряване на модела и неговото усъвършенстване.
-
Какво представлява декларация образец 1 и какво е нейното значение във връзка с изплащането на болнични?
Декларация образцова 1 е документ, който работодателят подава в НАП всеки месец. Без този документ НОИ не извършва превод на пари за болнични. Срокът за изплащане на болнични е до 15 работни дни от датата на подаване на декларация образец 1. Ако болничният не е изплатен, може да се провери дали е подадена декларация образец 1 и да се свържете с НОИ или работодателя.
-
Как мога да проверя статуса на болничния си и кога ще бъде изплатен?
-
Какво е ПИК код и как се използва за проверка на болнични?
-
Какви са последствията, ако работодателят не внася осигуровките на служителите си?
-
Какво означава, когато на болничния лист пише „първичен“, но трябва да е „продължение“?
,
.
. Ако се обадя на работодателя и са подали документите, ще се получи много неловка ситуация...За съжаление, българска му работа отново..
. Искам да ви попитам, в такива случаи, има ли начин да се разбере дали болничните изобщо са били подадени от работодателя, без да му се обаждам на него? И друго, което ме интересува - знам, че ние трябва да дадем болничния до 2-3 раб.дена от издаването му, а не знам какъв е законовия срок след това по отношение на представянето му от работодателя на НОИ...Има ли право да ги бави над месец
...Иначе, при мен за момента изплащанията от НОИ вървят с 2 месеца назад, както и ти си писала, а с това забавянето този месец, дължащо се или на системата на НОИ или на забавяне от работодателя, мисля че забавянето ще стане доста по-голямо