Кога пробиват първите постоянни зъби и кога се поставят силанти?

  • 4 286
  • 10
Синът ми е на 3 години и 3 месеца.
Има здрави, добре подредени, 20 на брой млечни зъба. Няма пломби, петна.
Снощи ми каза, че го боли зъб. Помолих го да ми посочи точно кой.
Детето посочи долната челюст, венеца зад 4-ти млечен кътник. Венецът е побелял от страната на бузата, забелязва се мъничка белезникава страна, като при пробиващо зъбче.
Ясно е, че ще го заведа при зъболекарката му, но искам да знам -  не е ли много рано за пробив на първите постоянни кътници?
И кога е адекватно да бъдат запечатани новите постоянни зъби със силанти - веднага след пробива, т.е. когато зъбът е напълно пробил или трябва да се изчака. Ако да - колко?

Благодаря на тези, които ще ми отговорят!
Виж целия пост
# 1
Пробива последния временен зъб на детето. Млечените зъби са 20. Първият постоянен зъб пониква около 6 годишна възраст, зад последният млечен. Той няма предшественик във временното съзъбие. Силанти се поставят след пробива на зъба, когато се е показала достатъчна част от коронката му и ако има индикации.
Виж целия пост
# 2
Зара, благодаря  bouquet!
Няма как да пробива временен зъб, защото детето ми има 20 броя поникнали.
Явно е, че ще трябва да го заведа на преглед.

Благодаря още веднъж!


П.П. Какво означава "да има индикация за поставяне на силант"? Не е ли препоръчително постоянния зъб да се силанизира, независимо от състоянието на повърхността му - дъвкателната?
Виж целия пост
# 3
Означава, че силанизирането се определя от формата на дъвкателната повърхност. Ако тя е гладка и лесна за почистване, не се налага поставянето на силнат. Ако е богата на релеф и там се натрупва плака, която детето се затруднява да почиства, то е индикация за силанизиране.
Извинявай за неразбирането, обърках се от 4-ят млечен кътник. Консултирай се с някой колега, но на мен ми се струва твърде рано за поникване на 6 зъб.
Виж целия пост
# 4
Изчерпателна си, още веднъж благодаря  bouquet!
Ще направя консултация с личния му стоматолог, макар че венеца е спокоен и той няма оплаквания.

Започвам да търся информация и да чета за силантите, защото ми стана много интересно.
Ако се окаже, че са спасението особено за 6-тите молари, които от собствен опит знам, колко често прихващат кариеси и трябва да се пломбират, то няма да се замисля и когато дойде времето за това и има индикации за поставяне, ще го заведа да му сложат.

Желая ти здраве!
Виж целия пост
# 5
Знам, че темата е стара и се извинявам, ако е проблем да я подновя, но при нас се случва нещо подобно.
Дъщеря ми има 18 зъбчета, на 3.3 год. е в момента.Отгоре не са и избили последните две млечни зъбчета, но отдолу, където всички млечни са избили, т.е. 10 на брой има там, та отзад започна да ни пробива още едно зъбче и мисля, че е първия постоянен кътник.
Знам, че е и е рано и съм много изненадана, ще ходим на зъболекар.
И ми се ще да знам, когато пробие зъбчето, дали може веднага да се сложи силант.

И се надявам Sourcherry ако види темата да отговори как са се стекли нещата при тях.
Виж целия пост
# 6
Моето дете си е с 20 здрави и бели зъба все още Heart Eyes, а вече е на 5 години и 3 месеца.
Венците са подути, но не се е оплаквал да има болка или дискомфорт.
Сега проблем са долните зъби, като едното зъбче се изкриви леко (явно коренчето се стопява), за да направи място на постоянното зъбче. Не се клатят.

mmilityy, рано е за пробиване на първите постоянни молари. По 10 зъба на челюст би трябвало да имат на тази възраст, т.е. по 2 молара на ред, т.е. общо 4 кътника на долната челюст и още толкова на горната.
Направете консултация с детски стоматолог.

П.П. Връстник на моето дете с разлика са от няколко дни - детето е с първите си 4 постоянни молара от около месец.
Виж целия пост
# 7
Благодаря ти много за отговора  bouquet

Така или иначе обезателно ще направим консултация със стоматолог, но действително на долният венец се вижда, че пробива 11-то зъбче, много е забелило местенцето, вижда се че е зъбче.И на пипане се усеща релефа, както като и пробиваха другите кътници.
Знам, и ни се е случвало с месеци да и е подут венеца докато пробие зъбче...

Виж целия пост
# 8
 Peace  Намерих сайт за зъболекарски услуги, в който има инфо по този въпрос   http://alldental.bg/%d0%ba%d0%b0%d0%ba%d0%b2%d0%be-%d1%81%d0%b0- … 0%b2%d0%b0%d0%bc/
Виж целия пост
# 9
Здравейте! Вече втора година аз и колегите ми Д-р Пейкова и Д-рСтоянов работим по програмата за силанизиране на първите постоянни зъби при деца от 6 до 9 години.Мненията които ще чуете в кабинетите са противоречиви затова ще изразим нашето мнение и ще отговорим на всички ваши въпроси на база натрупания вече от нас опит.Целта на силанта е да предпази зъбчето от развитие на кариес в най-рисковия момент от неговото развитие,а именно-пробива,защото тогава не е напълно изграден,родителите много често не знаят за неговата поява,не насочват вниманието на детето при почистването на зъбките към него, там се образува плака и така най-важните зъби се развалят първи и то много бързо.Нашето мнение е че най-подходящи за силанизация са 6 и 7 годишните деца.На тези деца на които поставихме силанти по време на пробива се получи чудесна защита докато зъбките пробиха достигнаха височината на останалите зъбки,а децата си изградиха добри хигиенни навици. Целта на програмата е не само силанта,а и работа с родителите за да следят за хигиената да имат мотив за профилактика и за останалите постоянни зъбки.Целта на силанта е да стои върху най-дълбоката част на дъвкателната повърхност 6 месеца при децата които проследихме ние и от ръководството на програмата това се получи и оценката на проф.Куклева за свършената работа е висока.Тази година вече виждаме колко по информирани са родителите и правим всичко възможно да приемем всяко дете на адрес гр.Стара Загора,бул."Цар Симеон Велики"157,вх.В,ет.2,оф.19,тел.-042/602566.
Официалният сайт на програмата е:www.oralnaprofilaktika.bg
Виж целия пост
# 10
Д-р. Димов, благодаря за включването!
Да попитам - зная за ползите от силанизирането на постоянните молари, особено при деца с дълбоки фисури.
Но бихте ли обяснили за "ецването", за да бъде силантът закрепен за зъба? Носи ли вреди тази киселина, има ли възможност да бъде силанизиран зъб с начална форма на кариес по дъвкателната повърхност и това да доведе до пулпит например? "Ецването" вреди ли на емайла на зъба, след като и вие казвате, че излизащият молар се силанизира в периода на все още слаба минерализация?

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия