чернодробни показатели?

  • 10 040
  • 11
Здравете всички!
Днес излязоха изследванията на нашето бебе - рутинните за 6 месец. Понеже има време до понеделник обаче, когато най-рано някой би могъл да ни ги разчете, а след почти 3 месечната жълтеница стоим на тръни относно чернодробните показатели, се чудихме дали някой разбира повече и би ли могъл ориентировъчно да коментира следната картинка:

 АсАТ (GOT; ASAT ) 88.70
 U/l М до 37 Ж до 31
 
 АлАТ (GPT; ALAT ) 42.50
 U/l М до42 Ж до 32
 
 Гама - GT (GGT) 11.30
 U/l М до 60 Ж до 39
 
Доста видимо се отклоняват от нормата, ама дали е за добро или напротив... Споделете опит, моля
Виж целия пост
# 1
Показателите ви са завишени и мисля, че ще се наложи лечение, но няма нищо страшно. Моета дете беше на годинка с подобни показатели и го водихме на гастроентеролог , който изписа лечение. След около месец всичко си беше наред-така че споко!
Виж целия пост
# 2
моля те кажи с две-три думи за какво ставаше дума?  Sad

имаме и "единични левкоцити и еритроцити" в урината...
Виж целия пост
# 3
Асат е висок - стойнистите на трансаминазите се покачват при хепатит. За бебе на възрастта на вашето и 50 е допустимо, но 88 е висока стойност. Не съм медицинско лице, но тази година боледувах от Хепатит А и горе долу на същата възраст тествахме сина ми. За GGT не мога да кажа - при себе си следя АСАТ, АЛАТ и билирубин - общ и директен. Детето на терапия ли е и каква? 

Според мен е добре да се консултирате с инфекционист.
Виж целия пост
# 4
нищо не сме правили до сега - изследванията направих по собствена интуиция и дори не ми бяха предписани... Просто се притесних заради дългата жълтеница, която също само стояхме и я гледахме. По-точно "специалистката" в педиатрията ни написа "жълтеница с неизяснен произход" и ни прати вкъщи. Т.е. цялата ситуация е напълно интуитивно развиваща се, да не говорим, че детето е на кърма но има много странна история на наддаването на кг, която определено не е съвсем добра - 7кг. на 6 навършени. До 5 навършени само на кърма, а после от страх, че не наддава започнахме захранване, но без заместено хранене (т.е. 6-8 кърмения дневно и до сега)
Виж целия пост
# 5
В клиниката по инфекциозни болести и паразитология има и педиатрично отделение - още веднъж ви съветвам да се консултирате със специалист. При чернодробни нарушения диетата е особено важна, но не вярвам да сте захранили детето с пържоли и чипс Simple Smile Поздравления за майката (вие, доколкото се ориентирам по името, сте бащата) и кураж. Ако желае да кърми дълго, а и според препоръките на модерната наука за храненето, до навършване на годинката не е нужно да замества кърмене. Не виждам причина за притеснение относно килограмите на бебето - приемам, че е родено около 3 кг., тоест е наддавала средно по около 700 гр. на месец, което е чудесно и в норма. Пожелавам ви здраве и повече положителни емоции.
Виж целия пост
# 6
много благодаря за отзивчивостта - оказало се е, че съм писала от името на съпруга ми, но той е най-помогливия и съпричастен татко, така че поздравите спокойно могат да се отнасят за него Simple Smile.
А мисълта за диета направо ме отчайва, защото последните 2-3 месеца е наддавал само по 300-400 гр, а определено захранването му се отрази добре и детето зяпа с една голяма уста. Започвам да си мисля, че хепатитините ваксини просто са ни разболяли вместно да са ни имуниизрали... #2gunfire
Виж целия пост
# 7
Цитат
последните 2-3 месеца е наддавал само по 300-400 гр

Пети, шести месец това е съвсем нормален, среден темп на растеж.

Цитат
Започвам да си мисля, че хепатитините ваксини просто са ни разболяли вместно да са ни имуниизрали...

Не си мислете подобни несъстоятелни неща. Бих препоръчала на всеки да се ваксинира с комбинираната ваксина за Хеп. А и Б. Можете да сте сигурна, че хепатитът, особено Б, срещу който имунизират децата ни, е с пъти по-страшен от евентуалните странични ефекти на тази ваксина, която по правило се понася добре.
При хепатит асат и алат достигат стойности с десетки пъти по-високи от референтните, от порядъка на 1500-2000.
Диета не означава гладуване, а избирателно хранене, при това доста здравословно, но не мисля, че такава ще е нужна на детето ви. Всичко най-добро на семейството ви.
Виж целия пост
# 8
ох, много много благодаря за утешенията. Отиваме на консултация и дано предписанията да се окажат наистина изпълними. Сърдечни поздравии на вас  и дано да нямате повече лош опит, който да споделяте с неориентираните като нас Simple Smile
Виж целия пост
# 9
Здраейте пак,
за протиокола ще спомена все пак какво ни препоръчаха в Педиатрията заради голямото разминаване между това и очакванията. Обясниха ни, че АСАТ е сборна цифра от няколко показателя и спокойно може да е повишен без това да е признак на каквото и да е заболяване. Плюс това вероятно имало връзка с понижения хемуглобин (който не ми се вижда хич чак толкова понижен - 112) и че не само не трябва диета а трябва месно пюре всеки ден и жълтък през ден. Сега...аз не смятам да давам толкова месо , а жълтъка смятам да оставя за след годинка, но все пак ще го имам предвид и може аз да взимам желязо , а то през кърмата евентуално да се добавя към менюто. Не знам...мислим го още.
Виж целия пост
# 10
Здравей, yovchev!

Съжалявам, че си притеснена от рецултатите на детенце. Виждам, че не се чувстваш съвсем успокоена след консултацията с докторите. Ако това е така, винаги можеш да потърсиш и второ мнение.
Хемоглобин 112 на 6 м, е в нормата, сам по себе си, не знам как би се тълкувал заедно с останалите показатели, за това си трябва докторско мнение.

Това, което исках да ти кажа е, че няма смисъл ти да приемаш желязо, ако целта ти е по този начин бебето да поема повече желязо. Стойностите на желязото в кърмата са относително постоянни и не се променят от приема на майката. Ако целта ти е увеличение на желязото чрез храната която поема детенце,като някои хитрини за увеличаване уствояването на желязото от храна е комбинирането на нехемово с хемово желязо, т.е. животинска с растителна храна. Така резорбцията на желязото от растителната храна се повишава. Комбинирането с вит.С също е вариант за подобрено усвояване на желязото от растителните източници (например няколко капки лимонов сок към храната).


Ето малко стойности по месеци (съжалявам, но не мога да я подредя по-добре)

Нормалните стойности на хемоглобина на бебето по месеци

Възраст   Хемоглобин (gr/dl)   Хематокрит (%)   Серумен феритин (µgr/l)
                                                                                      [указва запасите от желязо]


Новородено   13.5-24                          42-68                Не е приложимо

Една седмица   10-20                          31-67               Не е приложимо

1-2 месеца   10-18                          28-55               Не е приложимо

2-6 месеца   9.5-14                          28-42               Не е приложимо

6-12 месеца   10.5-14(12 средно)    33-42(37 средно)   15 минимум(30 средно)

1-2 год.   11.0-13                              32.9-41           15 минимум (30 средно)

2-5 год.   11.1-13                                    34-40   Не е приложимо


-------------
Критерии за железен дефицит/желязно дефицитна анемия при бебета:

Възраст   Хемоглобин(гр/дл)   Серумен феритин (мкг/л)

4-6 месеца   < 10.5              < 20

6-9 месеца   < 9                           -

9 месеца-          < 10.0                < 5

Успех и дано притесненията ти се разсеят скоро, ще се радвам да пишеш и да ни държиш в течение как се развиват нещата при вас   bouquet
Виж целия пост
# 11
Много много благодаря за подробната инфо - ами тя ме убеждава, че за "желязодефицитна анемия" не става дума и че ние със желязото доста добре се справяме (аз много внимавам по този въпрос и се опитвам да се справям чрез менюто - напр. всяка сутрин няколко лъжици смлян небелен сусам, вечер  месна супа и т.н. нащрек съм достатъчно, защото през бременността имах доста ниско желязо и драстично ниско кръвно, а от препаратите искам да избегна запека)

От друга страна чисто принципно, не мога да приема, че може да има човек, който да яде всеки ден месо и това да му е полза освен ако не е олимпийска надежда или не е напреднала кърмачка с доказана анемия - а детето все пак е 7.5 кг на 6 месеца на кърма, не е нещо бедстващо от глад Thinking
Просто се изумих как nadinana спомена за лечение в сходна ситуация, другите - диета, а на нас ни предписаха не нещо друго, а угояване  newsm78 . Ще потърся наистина и друго мнение, но консултацията ни беше уж на много правилно място - доц. К. в Педиатрията...  Препоръчайте място, ако се сещате?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия