130 Арабски аромата ни пленяват, магията на Изтока даряват.

  • 47 131
  • 745
# 600
Честита Баба Марта!
Да сте червени, здрави и засмени!

 Heart Eyes Hug Heart Eyes
Сутринта полузаспала и забързана за работа забравих да си сложа мартеница  Blush Чак преди малко поправих грешката.

Аз пък знам една арабка, чието име си е баж като нашето Надя. И на галено ѝ казват Надйo.  Crazy Хабиби казва, че това било нормалното галено обръщение за имена, заввършващи на ая...нали и моето име е от тази група, та в началото и той ми каза няколко пъти на галено Айo  ooooh!
Виж целия пост
# 601
Надя си го има като име в арабския свят, но то няма нищо общо с Неда. Peace
Айа, като каза за галените имена и се сетих една смешка. На няколко пъти съм чувала като галено за Сара да използват  Сарсура, сиреч  хлебарка.. Laughing
Шило, ти си само за арабския свят да ти кажа.. Thinking Там така като теб простират. Моите девойки се впускаха да помогнат и простираха прането. Щом приключеха,  прането мигом  се пренареждаше, по определен тертип - хавлиите така, панталоните иначе,  бельото на най-вътрешното въже.... А сетете се сега, аз дали се впускам да помагам..  Ако ти си повлекана спрямо тази ваша съседка, аз не знам какво съм. ooooh! Прозорците ни последно са мити преди Коледа, чашите във витрината не знам кога, прахосмукачка вярно  е пускана за последно днес сутринта, но не си личи Mr. Green, а пък килимите.. Да живее автомивката, на която последно се вяха, докато изсъхнат,  преди има-няма 3 години. Втрещих ли ви с мърлявостта си Wink
Виж целия пост
# 602
Да докладвам за изгорял бойлер. Вземайте превантивни мерки, може да е заразно. От едно денонннощие вече сме без топла вода и парно. Свиваме се в една стая с една доста ефикасна духалка, добре, че е тя. И как така се случват подобни неща в най-големия студ  newsm78

Айо, и аз така гледах  Shocked като шефа ми наричаше дъщеря си Соня 'Соньо'. Че чак крещеше и провлачваше: "Соньоооооо'. И аз му викам защо толкова грозно се обръщаш към нея, той каза, че това било супер галено обръщение. Те са индийци де, ама и там имало такова правило...

АД,, наистина Сара май е най-универсалното име

Шило стана ми любопитно за тази трибуквена фамилия, все си мислех че това е привилегия на китайците и виетнамците. Няма ли да ми я прошепнеш на лични?

Относно простирането, не знам дори основни правила.Мога да докарам инфаркт на някоя домакиня от малък град,.Веднъж една моя хазяйка ме смъмри, че съм простирала все едно имало умрял в къщата (дрехите с гърба към пътя) Казах и да си гледа работата и въпросът приключи.
Виж целия пост
# 603
Цитат
на мен ми звучи нещо подобно на Нъдах

Да,така се произнася .

Цитат
Но пък непрекъснато ме питат защо съм избрала  такова грубо и селско име

еееее,шило,шило предлагах ти Надя и Надин ,ама ти не се съгласи  Crossing Arms ,ха сега обеснявай защо си записала със селско име  Laughing Laughing Laughing

ад навремето и на Сам и казваха сарсура  hahaha ,но пък върха беше когато дребната нарече голяма кака -дуде -червей,и до сега  понякога в къщи така се обръщаме към нея  Mr. Green ,докато навън ако реша до използвам минавам на бг вариант  Sunglasses

За простирането гледам да спазвам реда на който ме научи майка,ако обаче се оакже ,че съм пропуснала нещо,не си играя да пренареждам.За разлика от арабките простирам на двора,а не на покрива,та няма кой да ми коментира прането.  bowuu bowuu bowuu

Аз пак карам грипа  #Cussing out ,но пък вчера хлапетата ме водиха на литературно четене и лекция по повод на това че първата седмица на март в Сирия е обявена за седмица на арабският книжовен език.Дребното обаче си заслужи златен медал ,успя да се застои на стола си през цялото време и да спазва приличие . bowuu

Докато се рових из нета попаднах на това :



Иракската художничка и поетеса Уидад Алорфали издава свой музикален албум на 82 г. възраст.Албумът се казва "Арабски мелодии" и е бил представен на  28/02/2011 във зала "4Wall Дубай" ,заедно с изложба на нейни произведения.

Ето част от картините и ,вдъхновено от "1001 нощ"



http://www.noreldonia.com/vb/ext.php?ref=http://2.bp.blogspot.co … o4/s1600-h/30.jpg


http://www.noreldonia.com/vb/ext.php?ref=http://2.bp.blogspot.co … cc/s1600-h/21.jpg

http://www.noreldonia.com/vb/ext.php?ref=http://4.bp.blogspot.co … n8/s1600-h/02.jpg

От своя страна британската фирма "EMI"  ,която се е заела с издаването на албума,заяви,че за първи път издава албум на арабска композиторка на такава възраст.
Пред  "لـmbc.net " Уидад споделя ,че в албума има 2 мелодии ,които е написала когато е била на 13 години и едното от тях се казва "лудостта на радостта".
И обеснява толкова късното издаване на албума с няколко прични,едан от тях е че пореди работата на съпругът и-дипломат не се е задържала достатъчно дълго на едно място за да се заеме с това,от друга страна е посветила голяма част от времето си на рисуването  и изложбите на прозиведенията си .А също така на създаването на зала"Орафали" в Багдад ,превърнала се в известен културен център в продължение на 20 години,до американската офанзива през 2003г.
Също така казва Уидад,яе има още много нейни мелодии и стихотворения написани на книжовен език и на диалекта от Залива,които мога да се превърнат в песни,и че такива стихове все още привличат хората.
Освен с музика ,сега Уидад се занимава и с написване на  спомените си,от които ще се види и какъв е бил културният живот в Багдад от 40те до 60 те ,като този период се счита за златен в историята на съвременен Ирак.
Уидад Алорфали е родена през 1927 г в Багдад в семейство обичащо изкуството във всичките му форми.Започва да се учи да свири на пиано когато е на 6 години,като за пшреподаватели е имала най-добрите пианисти в Багдад.
Завършва Художественият факултет в Багдад ,рисува реалистично и има множество изложби.
Виж целия пост
# 604
оф, имам да върша разни други неща, но вие пак сте се отворили на приказка и аз как да си мълча  Crossing Arms
За имената - и ние до послено не бяхме сигурни, направо нямахме време да мислим....по Коледа бяхме седнали да умуваме, аз изчетох сигурно няколко хиляди имена, от които все пак си избрах 7-8 (още ми е мило, като си ги чета в тетрадката  Blush), таткото също написа десетина, обаче не само нямахме съвпадение, ами и на мен не ми харесаха - бяха прекалено стандартни  Naughty Обаче в крайна сметка набързо постигнахме консенсус. Добре, че по принцип знаехме, че ще е с 2-3 имена, та това ни даде възможност да се поразвихрим  Wink
Теди, Теди....ах тая Сара, знаеш как ми харесва това име, ама... Naughty
Шилан, съвсем права си за простирането в малките градове - и аз съм посветена в това изкуство, но сега простирам на сгъваем простор и не го упражнявам  Twisted Evil
Щлю, за пердетата - в Гърция можеш да видиш добри образци също. Ние навремето имахме пердета от Гърция - е нямат износване...майка ми още ги ползва. Аз харесвам пердета, обаче по практични причини при наличието на толкова къщи съм в плен на щорите. Confused
Уго, като заговори за вашата лотария и посланика, се сетих за Мисия Лондон - как въртяха алъш-вериша, пък после се опитаха да го изкарат, че събирали пари за децата  Whistling Не намирам, че лотарията не е съвместима с празника....след сериозната част може да има и несериозна, важното е да е весело. Party
Амал, какво каза лекарят за резултатите от изследванията ти?
Виж целия пост
# 605
Имате много поздрави от Свеар   bouquet ,добре са и тя и децата . bowuu

олди и поздрав за музикалната Бека ,а и не само  Laughing

Виж целия пост
# 606
Добър ден,красавици! Heart Eyes  bouquet
Шило,така да те разбирам...Аз родом съм от малко градче и до болка ми е познато това с"комшийката каза".. Mr. GreenСпомням си веднъж,бях 11-ти клас,си бях проснала тениската на простора,но без да я опъна и простра както са ме учили и една съседка беше го изкомантирала пред баба ми..И ела да видиш,какво конско ми се изчете след това,как баба ми брала срамовете,че голяма жена като мене не можела една блуза да простре... ooooh!
Отностно,честото чистене и подреждането до педантичност,Шило,имаш в мое лице сериозен привърженик.. PeaceМъжът ми в началото ми казваше,че имам болестно състояние.. ooooh!Преди да родя чистих и подреждах,лъсках,все лазех с парцала... ooooh! #CrazyНо вече нещата се промениха и прозорците веднъж в годината,максимум да пъти,се мият..,килимът още не съм го занесла за пране,а го имаме вече 6 години.. WhistlingНо да си призная,никак не ми пука вече.. WhistlingРеших,че не мога като лисица да се катеря и да чистя..,гледам да почивам повече,да обръщам много повече внимание на хабибито и детето,а чистенето-когато мога.. Naughty
АД,Сара е прекрасно име и много ми харесва!  Wink
Люспа,бързо поправяне на бойлера и да ти се свършат мъките с отоплението! PraynigМного е наприятно и човек може да изживее истински ужас в подобна ситуация.. Hug
Шило,аз лично познавам една мароканка,която сега живее в Бг и се казва Нада.И искам да ти кажа,че никой не й се е подигравал на името и не са й го бъркали... Wink
Ние бяхме измислили име на нашия маймун още преди да забремения.. CrazyОще в началото,аз нямах нищо напротив да наречем бъдещите си деца с арабски имена..Докато резберем дали е момиче или момче,вече бяхме измислили имената и за двата пола,като тези за девойката бяха 2-3..Когато ни казаха,че чакаме син вече се бяхме окончателно спрели на името,което за онзи момент си беше само едно,но в пореследствие нашия племенник ни предложи и второто име,което е като галено на името на майка ми,но си съществува като отделно арабско име...Никой не предполагаше,че на мен и двете имена ще ми харесат толкова много и ще взема да ги комбинирам в едно общо... Rolling EyesИ тогава настана драмата... ooooh! #CrazyКуцо и съкато се изказа,без да сме го питали,как видиш ли тези две имена не си отивали,не си подхождали,на детето щели да му се подигават и смеят..,че тези две имена ги няма като комбинация,не съществува и т.н.... ooooh!Но за ужас на всички ние си настояхме за така сътвореното име и воаля,така и си нарекохме детето.. Crossing Arms NaughtyБебока се казва Саид-Гали(Saeed-Ghaly,нарочно го изписах и на латински,защото нямаме натака буква-Г/Р).. Mr. Green
Сега с щарката,предполагам,нещата ще се повторят.. TiredОт набелязаните 2-3 имена преди време,вече си имаме фаворит Flutter,въпреки че таткото многократно ми изрицитира сходните българо-арабски имена,аз пак си настоях да е арабско.. Crossing ArmsСега обмислям дали отново да не е двойно и много ми се иска второто да е на свекърва ми,лека й пръст,даже сътворих изчанчена комбинация,отново не съществуваща Naughty,но мъжът ми отказва и не иска повече двойни имена.. #Cussing outТа сега се надявам да склони.. PraynigДаже мога да ви го споделя,та да чуя и вашето мнение..,ако не ви притеснявам и ангажирам.. EmbarassedИмето е Самар-Хаят(Samar-Khaiat)..Държа да споделя,че Самар не подлежи на промяна,въпроса е във второто име... newsm78
Хайде,стига съм ви надувала главите,лек ден,мили дами!  bouquet
Виж целия пост
# 607
Мн. интересни неща пишете, ще се вкл. в късния следобяд. извинете ме и за липсата на мартеница. Heart Eyes
Виж целия пост
# 608
Om Saeed ще си позволя да се намеся ,името Самар едва ли ще се приеме добре поради това:

Цитат
Значение на думата самар


1. Приспособление от дървени части с тапицерия, което се закрепва на гърба на товарно животно за сядане на човек или за окачване на товари. Слагам самара на магарето.
2. Прен. Всяко приспособление за по-лесно носене на тежести. Хамалски самар.
3. Прен. Дълга туристическа раница.

За това ще си позволя да ти предложа 2 имена произлизащи от същият корен-Самира и Самара  и 2те добре приети в БГ.Ако това е името на свекърва ти ,то тя ще те разбере,тукашно семейство леко измениха името на дъщеря си ,но от същият корен от който е името на свекървата ,понеже името и е доста старо и не се котира.
За хаят-хаят означава живот  и когато се комбинира с друго име ,то се гледа по смисъл,например -нур алхаят -светлина на живота
Така че все пак с това име се внимава какво се слага преди него.  Peace
Виж целия пост
# 609
Айо, и аз така гледах  Shocked като шефа ми наричаше дъщеря си Соня 'Соньо'. Че чак крещеше и провлачваше: "Соньоооооо'. И аз му викам защо толкова грозно се обръщаш към нея, той каза, че това било супер галено обръщение. Те са индийци де, ама и там имало такова правило...
hahaha Точно толкова шокирана бях и аз като ми викнаха за пръв път галено Айо  #Crazy
Няма нищо общо с нашето звучно и мило Айче.
Иначе много ми харесва как казват звучат галените имена на някои арабски имена, например, на Зена - Занзун или на Дима - Дамдум. Но нямам идея дали и те нямат второ значение от типа на хелбарка. Crazy

АД, забравих да спомена, че чакам да видя как се е маскирала Сарсура. Може да ми подейства за вдъхновение, че и тук скоро е карнавал - в понеделник, а аз все още нямам костюм.
Виж целия пост
# 610
Уго,нашият татко е с име производно на Самар и значението е едно и също,както и едната ми зълва се казва така..
(Самар  - Вечерни разговор;Самар  سمر е арабски
Means "evening conversation" in Arabic. Средства "вечерта разговор" на арабски.)
Свекърва ми се е казвала Хаят.Аз си измислих комбинацията.
На мен в началото роднините на мъжо ми казваха Сусу или Сиси,което ме докарваше до тих ужас и след като попитах,в крайна сметка,няма ли подобно арабско име на моето се оказа,че има-Нур.Сега така ми казват,след като очевдно е непосилно за тях да ми зпомнят и произнесат името вече толкова време.. Crossing ArmsНо не искам да наричам детето си на себе си,въпреки че половинката многократко ми го предложи,по-добре на таткото..
Харесват ми и:Самина,Самира,Самия,но половинката никак не им се кефи,били производни на мъжко име,което той никак не харесвал,и си държи на себепроизводното-Самар.. Naughty
Та затова сега се чудя и мая.. newsm78Добре,че имам още много време да реша окончателно.. Tired
Виж целия пост
# 611
Ах, Хаят беше и един от вариантите на мъжа ми, също и Джихан-май е персийско и означава съшото като хаят, може и да бъркам.

Деси, Надин не го одобрих щото е много префърцунено, звучи като пседвоним на жрица на любовта  Crazy

Ох, в тоя студ ще излизам на центъра по задачки....
Виж целия пост
# 612
Аз затова ти предложих и производни на Самар  Grinning ,но щом така сте си решили  bowuu

Цитат
Свекърва ми се е казвала Хаят.Аз си измислих комбинацията.
На мен в началото роднините на мъжо ми казваха Сусу или Сиси,което ме докарваше до тих ужас и след като попитах,в крайна сметка,няма ли подобно арабско име на моето се оказа,че има-Нур

Виж все пак как съм съм познала ,като ти предложих Нур алхаят  -светлина на живота -така ще сте почетени и 2те .

Като си започнала със с -да предложа и Сузан/а ,Сабрин/а

шило,мило а на Надя какво му е  newsm78 ,като не ти харесва Надин  newsm78

Сега на мода тук са Мария,Мая,Лара Мадлин ,Лиляс,Елма -а сега шило ,чакам коментари  Laughing Sunglasses
Виж целия пост
# 613
Една почерпка че се роди бебето му днес

   

Момиче казва се Zahwa. Не знам точно на бг как се проинася, че като се обади да ми каже го питах други неща и това забравих.
На ввсички лек ден.  Hug
Виж целия пост
# 614
Ники, ми айде да му е живо и здраво!  baby_neutral
Дес, мерси - тълмо навреме дойде песента - мрънкаше, но като я чу се захили лукаво и започна да дрса дупето  Laughing И Самира, и Самара много ми харесват....
Ум Саид, аз като направих коментара за Сара, не е по някакви етнически/политически причини, ами чисто лично-женски...бях казвала на Теди защо, затова  Peace Както и да е.
И Джихан ми харесва....абе само бебета да им - хубави имена бол!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия