Q&A
Обобщени въпроси и отговори от темата *
Какво представлява Шабат и как се празнува?
Какви са цените на маслото от авокадо, меда и зехтина в магазина?
Как се празнува рожден ден на Шабат?
* Предложените въпроси и отговори се генерират машинно от автоматизиран езиков модел на база потребителските мнения в темата. Генерираното съдържание може да е непълно, неактуално, подвеждащо или неподходящо. Вашите оценки спомагат за подобряване на модела и неговото усъвършенстване.
-
Какво представлява Шабат и как се празнува?
Шабат е ежеседмичният еврейски празник, който започва в петък на залез слънце и продължава до събота на залез слънце. В този ден се спазват религиозни ритуали, включително молитви, кидуш (благословение на вино), четене на Тора и трите основни ястия. Вечерта в петък и в събота се консумират две от тях, а събота обикновено е посветена на почивка и семеен обяд. Избягването на външни дейности като гледане на телевизия, използване на компютър или говорене по телефона също е част от празника. Шабат е време за почивка и семейно събиране в уютна атмосфера.
-
Какви са цените на маслото от авокадо, меда и зехтина в магазина?
Цените на маслото от авокадо са около 42,99 лв., медът е приблизително 27,90 лв., но в магазина са по-евтини. Зехтинът също е наличен, но цената му не е спомената. Възможно е цените да варират в зависимост от магазина и региона. Въпреки това участниците в дискусията проявяват интерес към цените на тези продукти и изразяват желание да се възползват от тях по време на посещението си в магазина.
-
Как се празнува рожден ден на Шабат?
-
От какъв материал е направена бутилката?
-
Какви са последствията от земетресението и цунамито в Япония?
Мама не-еврейка и татко не-християнин ...от никой нищо не взима .
което е чудесно защото аз просто не съм религиозна и не желая да се преструвам на такава (от която и да е религия) , а от друга страна тук ще живее и ще почетем гените на малцинството ( в света) с решението си да е еврейче
и без това е ясно,че този народ ми е най-любимият на света ! 
до тогава детето е неразделна част от майката, вкл. ако майката вземе гиур, детето, ако е над 2 или 3г, не съм съвсем сигурна за границата, не става и то автоматично еврейче, а трябва като му дойде бар/бат мицвата само да избере.

( тетрадката или учебника)
само това знам за сега !!
ако вземе майката гиур, ако то е до 2-3 годинки автоматично става и то еврейче, ако е над тази възраст - е фифти/фифти и на 13 решава само, като се явява пак не нещо като гиур, където го препитват елементарни въпросчета разни, да се види до колко познава еврейския начин на живот. Аз поне това знам. Ако ставаше така лесно смесените бракове нямаше да представляват такъв проблем и колко наши приятели щяха да могат да си решат въпроса с децата си.
Ако знате какъв ден имах - започна се с това, че Йойо разля няколко литра зехтин на земята в кухнята и си седнал да си играе в локвичка от зехтин
Още не мога да изчистя пода в кухнята
След това дъжда навън и на нашата улица прибягваше напосоки един чакал... 