За събитията в Япония - земетресения, цунами, ядрена криза, хуманитарна криза

  • 233 765
  • 4 781
# 1 245

Четете повече във вестника!........Ако държиш купи си вестника..Вътре има неща, за които не можем да си затворим капаците на очите, само защото радиацията няма да достигне България..Все пак това е световен проблем и някак е повърхностно да си отдъхнем щото разбираш ли ще отиде към Америка, не към България.............
Виж целия пост
# 1 246
Вечерница, какво точно те отврати и какво точно казват по немската телевизия? Ама не ми казвай, това което някой ти е превел, а това, което ти си чула.

не мисля, че Вечерница има нужда от превод..................сори за ОФФа
Виж целия пост
# 1 247
Вечерница, какво точно те отврати и какво точно казват по немската телевизия? Ама не ми казвай, това което някой ти е превел, а това, което ти си чула.

не мисля, че Вечерница има нужда от превод..................сори за ОФФа
Явно има нужда, след като се изказва по този начин
Виж целия пост
# 1 248
Германците изобщо не са достоверен източник на информация. Те са изтерясали до такава степен, че накараха Меркел да клекне и да затвори 7 от старите централи.
Информацията им е преувеличена, търсеща сензации и достатъчно досадна.
Не са като СНН, но пак преувеличават и преиграват някакви крайни сценарии.
Следя новините по няколко местни канала и просто съм отвратена.
Ами от една страна хубаво са направавили германците.Поне ще им направят проверки за сигурността.Според мен това е застраховане,а не лудост.Това трябва да направят всички страни с АЕЦ-ако не могат да ги затворят,поне щателна проверка.
Виж целия пост
# 1 249
Стига вече с тия ядрени специалисти, колкото и да не разбираме от ядрена енергетика е ясно, че никой специалист, никъде по света няма друга идея освен обливане с вода. Такова нещо не се е случвало и няма резервен план, явно няма и алтернатива. Това го казваха и наши, и чужди експерти още преди три дни , визирам израза, че обливането с морска вода е "акт на отчаяние".
Между другото сутринта бившия директор на АЕЦ Козлодуй, понастоящем управител на консултанска фирма в яд.енергетика, каза, че за него случилото е съвпадение на природен катаклизъм с човешка грешка, визирайки необезопасяването на резервните дизелови агрегати.
Виж целия пост
# 1 250


Четете повече във вестника!........Ако държиш купи си вестника..Вътре има неща, за които не можем да си затворим капаците на очите, само защото радиацията няма да достигне България..Все пак това е световен проблем и някак е повърхностно да си отдъхнем щото разбираш ли ще отиде към Америка, не към България.............

    В това си абсолютно права  Peace Никак не си отдъхвам, защото става въпрос за хора, независимо къде се намират. И скоро май няма да си отдъхнем, защото наистина не знаем какво точно става. Единственото добро в момента е, както казва Самурайка, че няма новини. За мене лично, това не е никакво добро.
Виж целия пост
# 1 251
Германците изобщо не са достоверен източник на информация. Те са изтерясали до такава степен, че накараха Меркел да клекне и да затвори 7 от старите централи.
Информацията им е преувеличена, търсеща сензации и достатъчно досадна.
Не са като СНН, но пак преувеличават и преиграват някакви крайни сценарии.
Следя новините по няколко местни канала и просто съм отвратена.
Ами от една страна хубаво са направавили германците.Поне ще им направят проверки за сигурността.Според мен това е застраховане,а не лудост.Това трябва да направят всички страни с АЕЦ-ако не могат да ги затворят,поне щателна проверка.

Щателна, щателна, колко да е щателна.
Убедена съм както и вие сигурно, че японските централи са върха на безопасността. Обаче, има ли АЕЦ, има риск. Кой може да гарантира, че няма да се случи чудовищно природно бедствие, което да повреди нещо?
Виж целия пост
# 1 252
Това със спускането на чуждестранни ядрени специалисти в защитни облекла над централата е покъртително  Joy  вярно много хора вярват, че Батман е жив.

А мозъчна атака за обсъждане на ситуацията и възможните варианти за развитие в наше време се прави по видеотелефон и интернет. Защо очаквате, че специалистите ще палнат гумите и ше хукнат към Япония физически?  Или може би си мислите, че от определено ниво нагоре световните специалисти не се познават, никога не са се виждали на научни конференции и си нямат научни канали за обмен на информация?

Тези 50-на души (или колкото са там) , физически пребиваващи в централата, са точно камикадзетата, съзнаващи риска и поемащи го по техни си съображения, хора, които са някакви специалисти, но на ниско и средно ниво. Свалям им шапка и се надявам усилията и жетвите им да не отидат напразно!   Praynig

Доста след Чернобилската катастрофа излязоха книги и разследвания на журналисти и дисиденти -  едно от нещата ми бе направило силно впечатление. Да, имало е насилствено вкарване на войници и работещи в зоната със силна радиация за спасяване на положеието и повечето от тях не са оцелели до година след това.
Но е имало и хора - специалисти, работещи там  които са съзнавали напълно, че влизането им в зоната по няколко пъти в рамките на денонощие означава сигурна лъчева болест и бърза смърт - и са го правели! Защото са се чувствали отговорни. Както е било на войната - За Родину!
Японците - както е доказала историята - имат сходни реакции в такива случаи, макар по съвсем различни причини



P.S.  Световната практика при подобни ядрени инциденти е ротация на работещите в зоните със силна радиация. Еднократно силно облъчване е по-безопасно от продължително по-слабо такова. Има си процедури. След доста време, когато всичко се успокои, ще го напишат някъде в Нешънъл джиографик, ще се пуснат няколко филма по Дискавъри и ББС и будната общественост ще се информира напълно  Sunglasses
Виж целия пост
# 1 253
Аз лично няма да си кривя душата и ще си призная : Разбира се, че се вълнувам и притеснявам за хората в Япония и по света, но ще си отдъхна, ако знам, че облакът със сигурност няма да стигне до България.

ПП. Не разбрах, ако се стигне до вариант "саркофаг", това какви последствия би имало върху хората - опасни нива на радиация ще има ли?

ППП. А относно щателната проверка - не ми е минавало през ума, че досега може да не се е извършвала своевременна щателна проверка на подобни съоръжения.
Виж целия пост
# 1 254
точно това си мисля и аз - как точно тези стрес тестове ще повторят или симулират 9.1 по Рихтер + 10 м цунами? Да, проверки ще има, но какво ще гарантират те?
да си представим, че централите във Фукушима имаха стени за предпазване от 20 м цунами вместо 2.5, както в момента са имали. Каква е гаранцията, че няма да се случи 30м? Такива въпроси си задавам. Тогава пак ще бъдат обвинени, че не са достатъчно обезопасени.

Току що коментират по СNN - няма НИТО ЕДИН служител на IEAE  на място във Фукушима. Предават по света информацията, която получават от японците. ЗАЩО по дяволите не са там??? на място и да се получава паралелна информация - ще е далеч по-достоверно, отколко сега само да се винят местните, че крият цялата истина? м?
Виж целия пост
# 1 255
Германците изобщо не са достоверен източник на информация. Те са изтерясали до такава степен, че накараха Меркел да клекне и да затвори 7 от старите централи.
Информацията им е преувеличена, търсеща сензации и достатъчно досадна.
Не са като СНН, но пак преувеличават и преиграват някакви крайни сценарии.
Следя новините по няколко местни канала и просто съм отвратена.
Ами от една страна хубаво са направавили германците.Поне ще им направят проверки за сигурността.Според мен това е застраховане,а не лудост.Това трябва да направят всички страни с АЕЦ-ако не могат да ги затворят,поне щателна проверка.

Щателна, щателна, колко да е щателна.
Убедена съм както и вие сигурно, че японските централи са върха на безопасността. Обаче, има ли АЕЦ, има риск. Кой може да гарантира, че няма да се случи чудовищно природно бедствие, което да повреди нещо?

Tочно този тип не са върхът на безопасност или по презумция щом е японско значи е върхът.Има много недомислени неща относно безопасността.
Виж целия пост
# 1 256
Хексе -явно не са били върха на безопасността след като са хванали в измами ТЕПКО (ако не се лъжа).
Според мен е по-добре да си направят проверките,отколкото нищо да не направят.Германците са загрижени,ако щете ги оприличавайте на параноични-не можем да ги съдим,не искат да са втори Чернобил,нито Япония.Всички страни трябва да ги последват,а и самото нещо,че са ги спрели достатъчно говори,че работата is very serious.
Спирам до тук,не искам да спамя,трябва да се въздържаме от подобни коментари,че темата се пълни с "шума".
Виж целия пост
# 1 257
Добре сме.
Проблемиоте в централата са сериозни. Борят се...лошото е,че проблемите се трупат един върху друг.
Самото земетресение е уникално, сеизмолозите обясниха, че след него щесе променят основни постулати в науката им. При сегашното земетресение реагират в абсолщтен синхрон три сеизмични огнища, създавайки епицентър вправоъгулник с размери 200 на 500километра - нещо,котоникога не едопускано, т. е. смятало се е за невъзможно.  Енергията на земята сенатрупва и освобождава в определена точка, но това земетресение е абсолщтно уникално.Не стига това, ами епицентъра е на възможно най-ужасното място - не близо до брега, в който случай цунами щяха да сас нормалните си размери и дигите даги спрат,и не далечот брега, в който случай тежестта на водната маса също щеше да намали размера на вълните. То става там,където водата е достатъчно дълбоказада ев голям обем,но и достатъчно плитко,задасеудари тя в дъното и надигне на стена от 10 метра!!!
На всичкото отгоре в централата проблемите следват един след друг, докато услилията саконцентрирани на едно място,на съседното изниква проблем и така без спир.
И за да е още по-весело трусовете продължават.Моите бежанци (пристигнаха живи и здрави) са миналипрез Шизуока и малко след това земетресението е ударило и има затворени магистрали (не е безопасно дасе пътува!)
Управата на ТЕПКО действа типично по японски -с голи гърди пред огъня,но не могат да се справят -мащаба на аварията е огромен, дори в изключените по в зведените от операция по време на труса реакторисе появяват проблеми. За хората, работещи там ми е много жал, те правят чудеса от героизъм докато управата биечело в земята и се извинява. http://news.yahoo.com/s/yblog_thelookout/20110315/ts_yblog_thelo … igures-in-tragedy
Седим и чакаме.


Вчера като че ли не обърнах достатъчно внимание на този пост. Сега го препрочитам наново и наново. И въпреки това трудно го асимилирам. Самурайка, какво ново се казва по тази тема?

По чуждите ТВ - Токио се изнася, летищата са препълнени. От китайската ТВ (CCTV) - в Шанхай пристигат повечето хора от Токио, проверяват ги на летището за радиация, както и всички контейнери с пратки от Япония.

Това, което мен най-силно ме тревожи е, че имало облак от басейна с отработеното гориво. Защото, доколкото разбрах, това е по-опасно и от топенето на реактора.
Виж целия пост
# 1 258
щото Асинка на никой не му се отива там! Само това обяснение имам.....
Моля ви, спрете да поствате в темата на немски или английски, нали не се очаква да сме полиглоти Tired
Ако някой може - превежда, ако ли не - просто са безполезни Peace
Виж целия пост
# 1 259


ПП. Не разбрах, ако се стигне до вариант "саркофаг", това какви последствия би имало върху хората - опасни нива на радиация ще има ли?

        Доколкото си спомням от наученото, ако се стигне до този вариант - 30 километровата зона около саркофага, ще бъде обезлюдена за доста дълго време.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия