Окръжна болница - Варна -тема 3

  • 56 433
  • 739
# 705
Видях, че малко по-назад сте обсъждали фототерапията и лечението на жълтеница. Преди да родя първото си дете бях присъствала на няколко срещи на ЛЛЛ, по време на които неколкократно беше споменавано, че билирубинът се изхвърля с урината, затова кърмене му е майката(само да уточня, че аз все още кърмя). На мен също ми беше внушено по някакъв начин, че фототерапията е остарял метод за лечение на жълтеница.

Вероятно знаете, че в ОБ д-р Ружа Панчева консултира майките по въпросите за кърменето(тя е педиатър и консултант по кърмене към Националната асоциация) - допитах се до нея по повод фототерапията и тя беше така добра да ми изнесе половинчасова подробна лекция за процесите, които настъпват в организма на бебето при физиологична жълтеница. Не запомних много, но всеки нейн довод следваше своята логика и в крайна сметка тя ми обясни, че билирубинът се отделя както с урината, така и с изпражненията на детето. Беше нещо, свързано с кристали и черен дроб.

В този смисъл, колкото и да съм благодарна на консултантите от ЛЛЛ за оказаната подкрепа при кърмене, имам и известни резерви към компетентността им по някои въпроси. Защото това е доброволческа организация и далеч не всички консултанти имат нужното образование, за да могат да разяснят в подробности какво именно се случва, защо се случва и кое лечение е адекватно. Лично мнение.
От това което аз знам за лечение на жълтеница, която обаче не изисква болнично лечение е че сладката вода или глюкозата не помагат, помага бебето да се кърми. Билирубина се изхвърля с екскрементите, а не с урината. Има много статии по въпроса така, че който иска може да се информира.
Тъкмо това щях да пиша.

Имах предвид ето това мнение, изказано от retolKisa05 го подкрепя - доколкото се вижда от подписа, тя също е консултант по кърмене към Националната асоциация. Становището на ЛЛЛ е същото. Според д-р Ружа Панчева обаче билирубинът се изхвърля и с екскрементите(с мекониума), и с урината. Затова вливането на глюкоза помага, фототерапията - също, лекарското наблюдение - също. Просто в момента не мога да възстановя информацията, която бях чула от д-р Панчева. Но това е тема на друг разговор, моля да ме извините, че разводних темата.

Привет Тинтири_минтири,
Поздравления за новата рожба, която очакваш  Hug

Много съм огорчена да прочета това, което си написала по адрес на ЛЛЛ. Посещавала си не една Ла Лече Лига срещи и неведнъж сме обсъждали и си слушала дискусиите за кърменето (в частност за жълтеницата) и безрезервно си получавала от нас информация, подкрепа и помощ. Уверена съм, че всички майки, които посещават ЛЛЛ срещи и лекции са се убедили в знанията, желанието и ентусиазма на доброволците в най-голямата и най-стара организация за подкрепа на кърменето в България и по света да им бъдат полезни с информация и подкрепа.

Информацията, която Ла Лече Лига предоставя на майките, които желаят да кърмят бебетата си, се разминава значително със запомненото от теб. Нормално е човек да не може да запомни всичко и точно затова има и подходящи статии, които могат да се прочетат при нужда, както и винаги би могла да се свържеш отново с хората, които оправдават доверието ти по различни въпроси, вместо твърдения, които могат да подронят доверието на останалите майки.

Целта на Ла Лече Лига като организация е да предостави информация, помощ и подкрепа за кърмене. Ла Лече Лига Лидерите действително са майки-доброволци, които имат положителен опит в кърменето и които са избрали да помагат безвъзмездно на други майки желаещи да кърмят бебетата си. Всеки Лидер преминава изключително задълбочено обучение по въпросите свързани с кърменето, захранването и отбиването на децата и получава международна акредитация потвърждаваща познанията им. Познанията на Ла Лече Лига Лидерите са световно признати от медицинските и здравните организации в цял свят. Като Ла Лече Лига Лидер на срещите, които провеждаме във Варна, предоставяйки необходимата на майката информация, ако тя или бебето и се нуждаят от медицинско становище ги насочваме към съответния специалист, в това число и д-р Панчева, с която поддържаме контакт. Въпреки, че повечето от нас не са медицински специалисти, благодарение на обстойното и сериозно обучение, което сме преминали, имаме ясна представа в кой момент въпросът се нуждае от насочване към специалист. Дори и някоя от нас да е медицинско лице (защото сред нас има такива), тя не би била вашият наблюдаващ или лекуващ лекар и ние бихме ви насочили за консултация, с медицинското лице запознато с вас и вашата ситуация конкретно. Лекарите имат своите медицински познания извън областта на нашата компетенция и съвместната ни работа е от изключително значение. Случва се майките да получат объркваща информация свързана с кърменето и това е друга причина да работим съвместно и да предоставяме съвременна информация, с която те също да се запознават и да допълват и обогатяват своите познания. Все повече акушерки и лекари проявяват допълнителен интерес по въпросите свързани с кърменето, тъй като те също биха искали да дадат най-доброто от себе си в своята работа.

Информацията, която Ла Лече Лига предоставя вече 56 години в повече от 69 страни в целия свят е въз основа на изключително много труд и изследвания провеждани десетилетия наред. Зад тази информация стоят много и разнообразни изследователски медицински екипи, които правят задълбочени проучвания, от които ние да можем да се ползваме като майки. Ла Лече Лига е консултант по тези въпроси на СЗО и е съосновател на повечето международни организации подкрепящи кърменето, включително и медицинските такива. Министерство на здравеопазването в България също подкрепя изключителното кърмене до около 6 месечна възраст, при което бебето не приема нищо друго освен майчино мляко и ако се налага медикаменти. Когато здравословното състояние на бебето изисква друго, е от лекарска компетентност как да се реагира и постъпи. Има ситуации, в които ние се свързваме с медицинския борд на Ла Лече Лига, за да могат те заедно с лекарите на бебето и/или майката заедно да открият най-доброто лечение на детето/майката, без да се нарушава възможността то да приема майчино мляко, когато това е възможно.

Жълтеница прекарват 60-80% от новородените и тя в общия случай е физиологична. При новородените тя се смята за нормално физиологично състояние, при което в повечето случаи, кърмата е достатъчна, за да може детето хранейки се и изхождайки се да се изчисти постепенно от билирубина в организма си. Кърмата е лаксатив и спомага за по-лесното изхождане на детето. При децата, които приемат адаптирани млека, те често са запичащи и са им давали глюкоза, за да може детето да се разхлаби и да се изхожда по-често. При кърменето това не се налага, тъй като чрез кърменето то се изхожда достатъчно често. Ако детето е кърмено и му се предлага глюкоза, вода или друга течност, това би запълнило стомахчето за по-дълго време и би отложило следващото хранене, намалявайки количеството прието мляко за денонощие. Това от своя страна би могло да се отрази на количеството изхождания и да се забави изчистването на жълтеницата. Билирубина се изхвърля с изхожданията на детето. При нормални условия продукти от билирубина в много малко количество, се отделят с урината на бебето. При определени случаи и при определени стойности над приетото за физиологична норма има нужда от лекарска намеса.

Лечението с фенобарбитал е остаряло и отречено в по-голямата част от света. Лечението с фототерапия е предпочитаното, когато се налага взимането на мерки за понижаването на нивата на билирубина в случаите, когато лекарите преценят, че това е необходимо. Когато се налага лечение с фототерапия се смята, че кърменето е добре да продължи. Фототерапията обичайно се случва след прием в болница под наблюдението на лекари.

Тези статии са изключително интересни и предполагам могат да ти дадат допълнително информация свързана с жълтеницата.
Жълтеница (хипербилирубинемия) при новородените
Кърмене и жълтеница
Жълтеницата

Бременността и скоро след раждането са изключително вълнуващи моменти и е нормално да сме по-емоционални от обикновено. Тъй като сме обградени от много и различна информация по въпросите свързани с раждането, кърменето и отглеждането на децата, всеки от нас е свободен да се информира и да приема точно толкова и такава информация, колкото и каквато намира за удачно за себе си и детето си.

Ще се радвам, ако мога да съм ти полезна на следващи ЛЛЛ срещи и лекции, мога и да ти предоставя разпечатани статии за кърмене и захранване от различни български и международни издания на Ла Лече Лига.  bouquet
Виж целия пост
# 706
Иви, здравей!

Ще си позволя да говоря на ''ти'', тъй като сме се виждали неколкократно на ЛЛЛ срещи, които винаги съм посещавала с огромно удоволствие(без това да звучи престорено) - даже преди няколко дни бях пуснала тема в подфорума на ЛЛЛ, търсейки съдействие по определен въпрос. Получих бърз отговор от Йоанна, за което съм й безкрайно благодарна! С всичко това искам да кажа, че мнението ми по никакъв начин не е имало за цел да огорчава, да подценява трудът ви или пък да го омаловажава. Даже напротив - благодарение на вас кърмя успешно, уверено и спокойно.

За да бъда максимално конкретна, ще уточня, че изречението ''Билирубинът се изхвърля с изхожданията на детето'' ми е останало в съзнанието от първата ЛЛЛ среща с тема Начало на кърменето, на която присъствах преди почти две години. Тъй като за кратко време беше представена изключително много информация, тази реплика вероятно е прозвучала изолирано(запомнила съм само нея), без контекст, без особени уточнения. Просто защото информацията, отнасяща се до успешен старт с кърменето, беше наистина много.

Когато се случи така, че подложиха детето ми на фототерапия, имах възможност лично да разговарям с д-р Ружа Панчева, която ми обясни, че билирубинът се изхвърля и с урината, и с изпражненията(тоест - не само с изхожданията на детето). Може би е имала предвид конкретно нашия случай и вливането на глюкоза, тъй като според последната статия, която си ми предоставила, детето ми е имало патологична жълтеница поради кръвна несъвместимост.

Описах личните си впечатления, опитвайки се да илюстрирам, че човек наистина попада на притиворечива информация(поне аз така я възприемам), която може би не е чак толкова противоречива, поставена в определен контекст и определи обстоятелства. В предишния си пост се извиних на момичетата, че действително съм чела избирателно. Ще допълня също, за да съм максимално честна, че получих леко противоречива информация и относно захранването - д-р Ружа Панчева беше тази, която ми каза, че детето ми всъщност е гладно и че има нужда от захранване(на 5 месеца). Твоето предположение за случващото се тогава беше избиването на зъби. Simple Smile

Иви, не ме разбирай погрешно, моля те - наистина съм безкрайно благодарна за помощта, която сте ми оказвали през едногодишния ми кърмачески стаж. Просто обстоятелствата са били такива и сред многото майки, посещаващи ЛЛЛ срещите, вероятно не съм изложила достатъчно подробно какво именно ме е тревожило и какво точно се е случвало с детето. Максимално добронамерена съм, просто споделих личните си мисли, на които все пак имам право!  Wink
Виж целия пост
# 707
Абе хораа.....те лекарите сами си противоречат постоянно, да не говорим за лекари - консултанти по кърмене. Много често това, което научават като консултанти е в дисонанс със знанията, които са натрупали изучавайки медицина. Аз вярвам, че зад всички статии, информация и т.н стоят именно изследвания на специалисти. И като знам колко назадничаво и морално остарял е начина на преподаване.

Въпросната Ружа Панчева би следвало след като е консултант по кърмене да отдели необходимото време на ВСЯКА родилка, за да се увери, че кърменето е успешно! За 1 седмица престой така и не разбрах, че Ружа Панчева е човекът, към когото трябва да се обърна. ОКРБ не ми помогнаха и не допринесоха за успешно кърмене. Помогна ми едната мама от стаята. Ох, така ги мързи някои, че не могат да гледат чак! ooooh! ooooh! ooooh!

Аааа, Тинтири - Минтири, много поздрави за Явката от Стела Simple Smile
Виж целия пост
# 708
д-р Ружа Панчева консултира в ОБ в качеството си на доброволец. Не съм напълно сигурна каква точно е уговорката с ОБ, но така си мисля, защото по принцип работи в Терапията(Св. Марина) като педиатър. За 5-дневния си престой там съм я виждала два пъти, тогава имаше и частен кабинет на Генералите, затова предполагам, че е посещавала ОБ, консултирайки кърмачките, когато има възможност.  Wink
Виж целия пост
# 709
Иви, здравей!

Ще си позволя да говоря на ''ти'', тъй като сме се виждали неколкократно на ЛЛЛ срещи, които винаги съм посещавала с огромно удоволствие(без това да звучи престорено) - даже преди няколко дни бях пуснала тема в подфорума на ЛЛЛ, търсейки съдействие по определен въпрос. Получих бърз отговор от Йоанна, за което съм й безкрайно благодарна! С всичко това искам да кажа, че мнението ми по никакъв начин не е имало за цел да огорчава, да подценява трудът ви или пък да го омаловажава. Даже напротив - благодарение на вас кърмя успешно, уверено и спокойно.

За да бъда максимално конкретна, ще уточня, че изречението ''Билирубинът се изхвърля с изхожданията на детето'' ми е останало в съзнанието от първата ЛЛЛ среща с тема Начало на кърменето, на която присъствах преди почти две години. Тъй като за кратко време беше представена изключително много информация, тази реплика вероятно е прозвучала изолирано(запомнила съм само нея), без контекст, без особени уточнения. Просто защото информацията, отнасяща се до успешен старт с кърменето, беше наистина много.

Когато се случи така, че подложиха детето ми на фототерапия, имах възможност лично да разговарям с д-р Ружа Панчева, която ми обясни, че билирубинът се изхвърля и с урината, и с изпражненията(тоест - не само с изхожданията на детето). Може би е имала предвид конкретно нашия случай и вливането на глюкоза, тъй като според последната статия, която си ми предоставила, детето ми е имало патологична жълтеница поради кръвна несъвместимост.

Описах личните си впечатления, опитвайки се да илюстрирам, че човек наистина попада на притиворечива информация(поне аз така я възприемам), която може би не е чак толкова противоречива, поставена в определен контекст и определи обстоятелства. В предишния си пост се извиних на момичетата, че действително съм чела избирателно. Ще допълня също, за да съм максимално честна, че получих леко противоречива информация и относно захранването - д-р Ружа Панчева беше тази, която ми каза, че детето ми всъщност е гладно и че има нужда от захранване(на 5 месеца). Твоето предположение за случващото се тогава беше избиването на зъби. Simple Smile

Иви, не ме разбирай погрешно, моля те - наистина съм безкрайно благодарна за помощта, която сте ми оказвали през едногодишния ми кърмачески стаж. Просто обстоятелствата са били такива и сред многото майки, посещаващи ЛЛЛ срещите, вероятно не съм изложила достатъчно подробно какво именно ме е тревожило и какво точно се е случвало с детето. Максимално добронамерена съм, просто споделих личните си мисли, на които все пак имам право!  Wink

Привет отново Simple Smile

Разбира се, нямам нищо против да говорим на "ти", виждали сме се и сме говорили неведнъж. Радвам се да разбера, че Йоанна ти е била полезна и с радост разбирам, че сте открили това, което желаете заедно с Явор, очаквайки малкото бебе.

Форматите, които имаме са различни, за да покрият различните нужди на майките. На срещите майките споделят опита си и кое им е помогнало да се справят по-добре и да продължат напред. На лекциите ние сме синтезирали най-важното, което имаме да кажем по дадената тема, като сме отворени за въпроси, както след лекцията, така и по всяко време, когато се нуждаете от допълнителна насока. Бебе кафетата пък са с цел, всеки да дойде да зададе въпроса, който има, без да се чувства ангажиран с конкретно избрана тема. За да бъда по-конкретна при нормални обстоятелства с изхожданията се изхвърлят около 98% от билирубина, а с урината едва около 2%. Както и сама си отбелязала, фототерапията, на която се е наложило да бъде подложен Явор е била от компетенцията на лекар и те са го направили. Ние предоставяме информация и насочваме, ние не диагностицираме, това е работа на лекарите. Ние даваме различни предложения, кои от тях са подходящи за вас конкретно, кои да изберете и приложите е въпрос на много личен избор и решение, в което ние не можем да се намесваме. Майката е тази, която познава най-добре детето си, тя е тази, която насочва и нас и лекарите в определена посока. А решенията как да постъпят ги взимат самите родителите. 

Аз те разбирам и бих искала да разбереш правилно и нас. Доброволец не означава вършене на работа през пръсти, а предоставяне на безвъзмезден труд. Ти изразяваш резерви към познанията ни като Ла Лече Лига Лидери, нещо за което сме учили дълго и задълбочено, доказали сме и сме получили международни сертификати, признати на световно ниво от организациите подкрепящи кърменето и от медицинските специалисти в и извън тях. С това искам ясно да заявя, че Лидерите от организацията имат знанията и уменията по въпросите свързани с кърменето, захранването и отбиването на децата и спазват последните актуални информации свързани с тях в световен мащаб. Това включва обучения свързани и с методите на раждане на бебетата, и с жълтеницата, и с храненето на децата в кърмаческа възраст от раждането до тяхното отбиване, както и с много други състояния при бебетата и малките деца. Обучението на един Лидер не завършва с неговата акредитация, ние продължаваме да обогатяваме информацията си постоянно, посещаваме международни семинари, конференции и каним за участие световни имена в областите, за които говорим.

Относно захранването становището на почти всички организации, включително Министерство на здравеопазването в България е, то да се случва около навършване на 6 месечна възраст на детето. Когато бебетата се родят тяхното стомахче продължава развитието си в следващите месеци и се смята, че е готово за прием на твърди храни около навършването на тази възраст, когато се покажат повечето от признаците за готовност за захранване. Организацията ESPGHAN, публикува информация за по-ранно въвеждане на твърди храни, което беше опровергано в световен мащаб, тъй като е базирано на едно единствено старо изследване, проведено от компрометирани изследователи имащи интереси и свързани с фирми производители на АМ, нарушаващи Международния код за заместителите на майчино мляко.

Когато има недостиг на мляко в определен етап от развитието на детето, на първо място нашата работа е да се уверим, че бебето е нахранено. Следват препоръки за увеличаване на лактацията и ако бебето не е във възраст подходяща за захранване се смята, че ако изобщо се налага допълване на майчиното мляко, то до около 6 навършени месеца, това би следвало да е допълнено с мляко. Принципа е кърмене от едната гърда, компресия на същата гърда, кърмене от втората гърда, компресия на втората гърда, разменяне на гърдите, за да се доизсуче междувременно образувалото се мляко, предлагане на изцеденото след предишното хранене мляко и ако това не е достатъчно се допълва с АМ препоръчано от лекаря на детето. Вярвам тези неща са ти дълбоко познати. Захранване се започва, когато детето е готово за това, като във възрастта 6-12 месеца кърмата остава основния източник на енергия и съставлява около 75-85% от менюто на детето. В тази възраст твърдата храна е само допълваща млечното хранене, толкова, колкото е нужно за всяко отделно бебе. Около годинката нещата плавно се обръщат и основното вече е твърдата храна, а допълващо е млякото.

Около 4-6 месеца има няколко етапа в развитието на детето, които могат да са объркващи за майката. Това е възраст, в която се случват кърмачески стачки, това е възраст, в която никнат зъби и със сигурност няма как да ти кажа само, че са зъби Wink Наред с това съм дала и други предложения за реорганизация на кърменето и да се чуем, за да се помисли дали това е работещо и ако не е какво може да се направи.

Държа да отбележа, че ние също сме добронамерени и много ви се радваме с Явор, а вече и с малкото Слънчице. Вие винаги сте добре дошли сред нас и ние винаги ще се опитваме да ви подкрепяме, когато имате нужда. Това което е важно в случая е да не се маха с лека ръка на труд граден с години от десетки хора в България и на хиляди в цял свят.   bouquet
Виж целия пост
# 710
Ivy , прекрасна както винаги   bouquet  bouquet  bouquet

извинявам се за офф-а Blush
Виж целия пост
# 711
Иви, честно казано, не намирам особено противоречие между следните две изречения:
-> моето: ''В този смисъл, колкото и да съм благодарна на консултантите от ЛЛЛ за оказаната подкрепа при кърмене, имам и известни резерви към компетентността им по някои въпроси.''
-> твоето: ''Лекарите имат своите медицински познания извън областта на нашата компетенция...''
Никъде не съм споменавала, че си вършите работата през пръсти. Дори не съм го намеквала.

И двата дълги поста, сглобени от заучени теоретични абзаци, красноречиво показват, че дори и да сте получили, цитирам, ''изключително задълбочено обучение по въпросите свързани с кърменето, захранването и отбиването на децата''(в което никой не се съмнява, най-малкото аз), има ситуации, в които невинаги успявате да интерпретирате наученото. Да интерпретирате спрямо конкретния личен случай на жената. Защото истински добрият преводач не е този, който знае превода на дадена дума, а този, който улавя нюансите.

Ти сама казваш, че ''ние предоставяме информация и насочваме, ние не диагностицираме''. Именно. Ето затова изпитвам известни резерви към компетентността на ЛЛЛ по някои въпроси(моля да забележиш, че уточнявам ''някои''). И това не е нито нападка, нито омаловажаване на труда ви - пиша го за пореден път. Далеч съм от мисълта, че не си вършите съвестно работата. Напротив, свидетел съм, че я вършите с много хъс, много отдаденост и много труд. Просто изказах лично мнение и съм сигурна, че ако се опиташ да ме разбереш правилно, ще откриеш, че то не се различава особено от написаното от теб.
Виж целия пост
# 712
Иви  bouquet, много и полезни неща съм научила от теб, макар и да сме се виждали броени пъти. Моите адмирации към това, което правите!

Що се отнася до предположения и догадки, убедена съм, че никой не познава детето по - добре от собствената му майка, нито лекар, нито консултант.За това всякакви предположения за никнещи зъби, желание да захранване, отбиване са знаци, които всяка майка би следвало да улавя инстинктивно. Много се съмнявам ако на някоя от вас, мами, не й е минавала мисълта за никнещи зъби ако бебето не спи добре и плаче, когато пипнете венеца. Или пък изяжда с поглед чиниите ви, когато е готово да бъде захранено и това ви подсказва, че бебчо май май е готов да яде и твърда храна. 

Това, което ЛЛЛ лидерите правят е да предлагат възможни варианти, отговарящи на въпроса защо е така, докато лекарите направо ти прасват диагнозата и пази Боже ако не си съгласен с тях! Тук става въпрос за захранване и кърмене (положението от към съвети тук е повече от плачевно, повечето лекари анатемосват майки, кърмещи нощем).

И в края на краищата нормално е лекар и представител на организация, подкрепяща кърменето да са на различно мнение. И според мен или се доверяваш на дадения човек, или не. И не би следвало да се правя сравнения между твърденията на хора, едните от които са с медицинско образование, а другите са изкарали курс.

Юли, твърдението ти, цитирам "И двата дълги поста, сглобени от заучени теоретични абзаци, красноречиво показват, че дори и да сте получили, цитирам, ''изключително задълбочено обучение по въпросите свързани с кърменето, захранването и отбиването на децата''(в което никой не се съмнява, най-малкото аз), има ситуации, в които невинаги успявате да интерпретирате наученото."
е валидно и в двата случая -за лекар или за консултант, и тук зависи от човека срещу теб без значение дали има или няма съответното обучение.


Мисля, че вече достатъчно се каза по темата за кърменето тук, в темата за Окръжна Болница, за това най - учтиво ви призовавам да дадете думата и на мамите, които са се ориентирали да раждат в ОКРБ. Сигурна съм, че имат много въпроси, които с удоволствие биха задали, а ние, "гърмяните зайци" (абе какво стана с вътрешен???)с желание ще им отговорим на тях. bowuu
Виж целия пост
# 713
Тинтири_минтири,
Абсолютно всеки път, всеки ЛЛЛ лидер подхожда точно към индивидуалната ситуация на всяка майка-бебе. Още, това, към което се стремим, е не да дадем готови решения, защото такива се дават лесно, но не са полезни в дългосрочен план. Опитваме се да помогнем на майките с информация и помощ за конкретните им нужди в този момент така, че те като експерти по своето бебе, защото майките знаят и разбират нуждите му, да вземат информирано решение. Разбира се, майките, (над 1,500 всеки месец) които търсят подкрепа и помощ от ЛЛЛБГ със сигурност са открили и сами, че подходът определено е индивидуален. Кой би се нуждал от общи съвети на килограм? Както майките, така и бебетата имат своя индивидуалност.

И разбира се, че не диагностицираме. Това би следвало да прави единствено лекуващият те лекар. И това в никой случай не намалява компетентността на ЛЛЛ лидерите, повярвай ми. Част от компетентността е да знаеш кога да насочиш, както лекар насочва към колега специалист. И си струва човек да внимава с "диагнози" - особено както е разпространено диагностицирането през монитора... Simple Smile За 56 години съществуване в над 69 страни и с над 45,000 акредитирани лидера, към които над 200,000 жени се обръщат всеки месец - лидерите имат компетенция за това. И организацията неслучайно е консултант на здравни организации по въпросите на кърменето.

Напълно съм съгласна с Morgensternchen, че достатъчно време отделихме на тези въпроси в тази тема. Тинтири_минтири добре дошла си да говорим повече за това на следващата ЛЛЛ среща на 28.02 от 10 часа в клуб Цветове.   bouquet
Виж целия пост
# 714
Благодарим за хубавите обяснения!  Hug

А сега малко по темата за ОБ. Как е температурата в болницата по това време на годината? Аз раждах лятото и беше ужасна жега, бебетата бяха по боди потник или къс ръкав, макар малко да се ядосвах че ги оставяха на течение от отворени прозорци.
Сега ще взема боди дълъг ръкав и ританки, но да взимам ли и елече? И моите нощници са летни, предполагам само с една горничка ще мина допълнително. И все пак предполагам си е топличко в стаите?
И последно - трябват 2 комплекта пелени - нови, опаковани и толкова или отделно и да си нося изпрани и изгладени за бебчо? Сещам се предния път, че не са ми взимали пелените и с тези,който имах към багажа си завивах бебето и подлагах за кърмене.  
Виж целия пост
# 715
Добро утро, момичета. Преди седмица си напазарувах нещата по списъка за болницата. Доколкото четох дотук, няма смисъл да пера и гладя 2 бр.комплекти пелени, защото бебчетата се обличат с дрешки и пелените не се използват за бебчето, правилно ли съм разбрала? newsm78 Благодаря Ви, предварително за отговора и се извинявам ако съм Ви питала по този въпрос.
Виж целия пост
# 716
mimei, няма смисъл да ги переш взимат ги така в опаковката както си ги купила.
тупурче, в болницата ще вземат 2-та комплекта, които си купила, затова е хубаво според мен да си носиш твои отделно за да има на какво да слагаш бебо като го преобличаш или сменяш памперса.
Виж целия пост
# 717
•●♥☆тупурче☆♥●•٠· , mimei , пелените /2комплекта/ ги носите така, както са си опаковани! Бебетата са си с вашите дрешки, единствено повиват бебетата на фототерапия, но с техни си пелени. Леко раждане и здрави бебчета!   bouquet
Виж целия пост
# 718
•●♥☆тупурче☆♥●•٠·, по отношение на температурата, аз раждах декември месец, беше си доста топло. В нашата стая през деня дори отваряхме прозореца, защото ставаше направо горещо. В коридора когато излизах, където е асансьора, си слагах нещо горно. Вечерта към 12 ч. спират парното, пускат го към 5 и нещо сутринта, но и през този интервал не е било студено.
Виж целия пост
# 719
Благодаря, момичета! Значи правилно си мисля да взема повече пеленки, защото се сещам, че ми трябваха предния път.
А за температурата има логика да е топло, но с тези студове сега в къщи е около 21 градуса и ще кажеш си мисля, че навсякъде ще е хладно  Crazy Аз за всеки случай ще сложа и едно елече, пък вероятно ще си е само по боденцето и ританките.
Ох, не остана Simple Smile Аз другата седмица ще мятам багажа.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия