Този квартал защо се казва така?

  • 40 387
  • 171
Имаше една тема из форума Защо кв. Хладилника се казва така- http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=574009.0

Изчетох я с интерес и се запитах откъде идват имената на кварталите.

Нарочно никъде не питам само за софийските квартали.

Та...
Кв. Орландовци на Орландо Блум ли е кръстен?  Mr. Green
Млади ли са хората от Младост?  Mr. Green
Какво е парижкото на Кючук Париж?  Mr. Green В Пловдив е, нали?

 
Виж целия пост
# 1
В Пловдив е Simple Smile

Цитат
Първите му жители го наричат така заради приликите с бунтовния характер на френската столица Париж.

от кака Уики
Виж целия пост
# 2
На мен пък ми е интересно от къде идва името на кв. Дървеница?
Винаги съм мислила, че сигурно някога е било бъкано с дървеници  Crazy
Виж целия пост
# 3
 По тази логика Овча купел какво трябва да е било? hahaha
Виж целия пост
# 4
Кючук Париж означава Малък Париж
Виж целия пост
# 5
http://www.knyajevo.com/imeto-na-kvartal-knyajevo-e-s-blagoroden-proizhod

На овощния принцип са се появили и имената на "Дървеница" и "Обеля". В селския си период "Дървеница" е била известна още като Дървеничище или Дървениче, което означава село от дърво и си е съвсем буквално следствие от това, че всичко в селището било сковано изцяло от дърво. За "Обеля" се предполага, че произлиза от думите обел (гора, обградена с обелени колове) и забел (бранище, дребна гора).

Виж целия пост
# 6
Кючук Париж означава Малък Париж
Да де, ама защо?  WinkИмам бегли спомени, че е наречен така заради кулата на оловнолеярския завод, но не знам дали е така.
Виж целия пост
# 7
За "Обеля" се предполага, че произлиза от думите обел (гора, обградена с обелени колове) и забел (бранище, дребна гора).
Жените от Обеля обелки ли са? Mr. Green


По тази логика Овча купел какво трябва да е било? hahaha

Цитат
За произхода на името на квартала се разказва легенда. Едно време зелените площи на този район били предпочитани от много овчари. Почвата била много мека и на много места имало блата - затова, когато овцете пасели, оставяли куполи в земята. В тези куполи се събирала вода,за която се смятало че е била лечебна. Оттук идва и името Овча купел.

Има и друга легенда за произхода на името. В миналото през тази местност е текла река (сега ако се погледне по от високо квартала, може да се проследи от къде точно е минавала по ниско построените блокове). На един овчар, който бил беден и нямал нищо друго освен няколко овце ,които му стигали колкото да се изхрани, му се разболели овцете и той бил обречен на глад. Правил всичко възможно да ги излекува но не успявал докато един ден не ги завел да ги изкъпе в гьолчета ,които се били образували около реката. След няколко дни овцете оздравели и тази местност била кръстена на "къпаните овце" - Овча Купел.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B2%D1%87%D0%B0_%D0%BA%D1% … D0%BF%D0%B5%D0%BB
Виж целия пост
# 8
Ковалска, не четеш  Laughing

В Пловдив е Simple Smile

Цитат
Първите му жители го наричат така заради приликите с бунтовния характер на френската столица Париж.

от кака Уики
Виж целия пост
# 9
Ето тук софийските. Сега видях за Стрелбище, никога не съм се замисляла за имената.
Виж целия пост
# 10
По тази логика Овча купел какво трябва да е било? hahaha

Така де, овча купел си е било, според това, което ми е казвала баба ми  Wink Там, където са къпели овцете. Имало някаква река и така се говорело, че се къпели овцете там. После името си останало на местността, а после - на квартала, който построили отгоре.

За Враждебна ми е интересно на мен  Mr. Green
Виж целия пост
# 11
Ето тук софийските. Сега видях за Стрелбище, никога не съм се замисляла за имената.
Има квартали, за които не е даден произход на името.


И аз чакам за Дървеница.
Виж целия пост
# 12
По тази логика Овча купел какво трябва да е било? hahaha

Така де, овча купел си е било, според това, което ми е казвала баба ми  Wink Там, където са къпели овцете. Имало някаква река и така се говорело, че се къпели овцете там. После името си останало на местността, а после - на квартала, който построили отгоре.


Аз също съм чувала това от дядото на мъжа ми. Там при старата минерална баня, са се поили животните в реката. Реката е владайската - тя няма коя друга да бъде


В линка  има и за Дървеница

http://www.knyajevo.com/imeto-na-kvartal-knyajevo-e-s-blagoroden-proizhod
Виж целия пост
# 13
Аз пък не знам защо се кзава Факултета така - какъв фак. има там?
Виж целия пост
# 14
"Оловната кула на Сачмената фабрика,тя е построена през 1927 г. от Иван Нейков и е най-високото съоръжение в покрайнините на Пловдив през онези времена. Кулата наподобявала по формата си парижката Айфелова кула и била единствената на Балканския полуостров, в която се получават оловни сачми по естествен капков път. Разрушена е през 2002 година."

Научих нещо ново за собствения си квартал. Тази кула не съм я виждала май никога  Embarassed
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия