За храните- митове и легенди

  • 50 051
  • 790
# 150

Варивата (боб, леща, грах, които са полезни) как ги консумирате?


Защо да са полезни? Всъщност иде време не да гледаме дали е полезна
храната, а дали не е вредна. Онова за сушените плодове и аз го знам.
Научих го, но леко късно - след като се чудих как е възможно да карам
по цял ден на "полезните" сушени плодове и ... да качвам кила Simple Smile
Виж целия пост
# 151
Аз, друго се чудя, как сме оцелели до сега, като са ни хранели, явно направо "убийствено"?
Виж целия пост
# 152
Аз, друго се чудя, как сме оцелели до сега, като са ни хранели, явно направо "убийствено"?


Извинявай, но пак задаваш елементарен въпрос, при все, че хроничните болежки започват вече в много по-ранна възраст. Най-вече високото кръвно. Храна, липса на движение и така с десетилетия...
Някой даде пример преди в една от темите "ние колко грозде със син камък сме изяли, а нищо ни няма"или "аз пия 1-2 л. безалкохолно на ден и нищо ми няма" Не още...
Виж целия пост
# 153
за варивата и защо са полезни (и не са вредни):

http://dieti.rozali.com/hranene/p9322.html

Виж целия пост
# 154
Забременях и си купих една книга за храненето на бременната. След като прочетох 300 страници съвети и изброяване на разни вредности в разни храни срещнах едно изречение, което ме успокои и ми е принцип и до днес. Вредности има във всички съвременни храни и няма как да ги избегнем дори да развием орторексия. Единственото спасение е в разнообразното хранене. Всички продукти се третират с различни химикали, пестициди и нитрати. Шанса те да ни увредят се появява, когато всеки ден ядем един и същ продукт. Ако се яде достатъчно разнообразна храна рисковете са минимални. Ако се яде пиле веднъж седмично няма как да приемем и натрупаме нито хормоните, с които третират пилетата, нито антибиотиците.
Е, това не важи за живаци, олово и тн, но те не се срещат толкова често.

ПП Това вместо запис, защото никак не мога да прочета всичко написано до момента.

ППП В зеления чай няма кофеин, а теофилин и теобромин, които имат същият ефект. Освен това е диуретик и по тази причина не е полезен при бременност.
Виж целия пост
# 155
Аз, друго се чудя, как сме оцелели до сега, като са ни хранели, явно направо "убийствено"?



Лесният достъп до храна е сравнително ново явление - от след Втората световна война. Третирането с химикали - още по-отскоро. Генното модифициране - най-отскоро. Няма как да измрем за десетина години. Има време.
Но пък вече има изменения - преди години превеждах информация за това как влияят хормоните от пилешкото месо върху децата-момчета. Едно от последствията беше, че има страшно много случаи на оплешивяване още с навлизането в пубертета.
Виж целия пост
# 156
Пипинс, посоченият информационен източник не е особено
достоверен. Първо - достатъчно е да се погледнат по-сериозни
справочници, за да се видят, че не точно тези храни са богати-
те източници на витамини. Второ - не е доказано, че така наре-
чените растителни протеини изобщо усвояваме. Трето - мега-
спорно е дали фибрите са чаааак толкова полезни. И т.н., и
т.н. все в този дух. Уф, да не забравяме обявения им "плюс", че
нямат мазнини - ами като значителна част от витамините са
мастноразтворими?
Виж целия пост
# 157
Очаквах подобен отговор, Асса. Grinning
Имаше още много линкове в гугъл.
Да разбирам ли, че варивата, картофите не са полезни (т.е. тяхната полезност е мит?)
Защото наистина почвам здраво да се обърквам.
Лично аз за варивата от баба ми знам, че са полезни (тогава не е имало нито справочници, нито интернет, ни дяволи).

Относно количеството храна - необходимо е толкова, колкото се събира в едната ти шепа.
Не знам това мит ли е или не, но на, баба ми го спазваше.


Виж целия пост
# 158
Наистина ли има претендиращи с познания, за които са тайна положителните страни на варивата?
Под варива не приемайте само боб и леща, моля.  Simple Smile

Изключително полезни, но все още с малка известност у нас са култури като амаранта, киноата, елдата, лимеца.
Виж целия пост
# 159
Ами те ,варивата май са от малкото храни ,за които не е имало противоречива информация.
Полезни са си....
Виж целия пост
# 160
Северина, виждам, че си се ориентирала!  Hug

За кафето: не употребявайте редовно безкофеиново! Първо: има остатъчен кофеин и второ: кофеинът се извлича чрез метод, който можем да обобщим като "киснене в химикали". А бременните пък изобщо да не се утешават, че безкофеиновото кафе е за предпочитане с оглед състоянието им!!! По-добре едно кафе с кофеин, отколкото едно без!

Ивонска, по принцип съм напълно съгласна с теб и винаги ми е било чудно защо хората си го причиняват. Обаче, наскоро развих непоносимост към кофеина; става ми лошо, а съм пристрастена към кафето; обожавам миризмата му. И се наливам с безкофеиново. Сега съм открила едно - organic, decaf, че и free trade на това отгоре, но и то е обработвано.

Може ли повече инфо за ефекта от продължителна употреба на безкофеиново? Никак не ми се ще, но май ще трябва да се пристрастя към билковия чай или гуараната...
Виж целия пост
# 161
Ако някой сподели някакви вреди от зеления чай, аз съм насреща. Пия го вместо вода.
Помня, че не е полезно да се пие в голямо количество, но не помня защо.

Ами трудно е да се намерят вреди, единствено факта, че съдържа кофеин... По-малко от този в кафето, но все пак не е хубаво да се прекалява. Пак си е стимулант.
Виж целия пост
# 162
Ако някой сподели някакви вреди от зеления чай, аз съм насреща. Пия го вместо вода.
Помня, че не е полезно да се пие в голямо количество, но не помня защо.

Ами трудно е да се намерят вреди, единствено факта, че съдържа кофеин... По-малко от този в кафето, но все пак не е хубаво да се прекалява. Пак си е стимулант.
повтарям казаното от мен по- горе: В зеления чай няма кофеин, а теофилин и теобромин, които имат същият ефект. Освен това е диуретик и по тази причина не е полезен при бременност.
В черният чай също няма кофеин, теин. Wink
 
Виж целия пост
# 163
Асса, това, че едни източници кореспондират с доктрината на ВМ-НВХ, не ги прави "по-сериозни" от други  Peace Просто са по-удобни за този, който е избрал да се храни по съответния хранителен режим.

краси.мира, противоречива информация има май за всичко в днешно време, май само за полезността на МакДоналдс не съм срещала източник  Laughing Но нищо чудно и такъв да се намери из безбрежната мрежа. Затова човек рано или късно прави избор - да се храни разумно или неразумно, да вярва на тази или онази краен хранителен режим или да го удари през просото и да си кара на дюнери.

Аз лично вярвам в метода проба-грешка: харесва ми, не ми натоварва стомаха, сравнително малко обработка е търпяло и има приемлива хранителна стойност - значи става.
Виж целия пост
# 164

повтарям казаното от мен по- горе: В зеления чай няма кофеин, а теофилин и теобромин, които имат същият ефект. Освен това е диуретик и по тази причина не е полезен при бременност.
В черният чай също няма кофеин, теин. Wink
 

Аз защо съм чела, че в чая също има кофеин?  Thinking
Даже имам спомени, че процентът на кофеин в растението чай е по-голямо, отколкото в кафето, но при специфичния начин на приготвяне на напитката не се извлича в голямо количество...
Теинът е друг алкалоид, комбинацията между теин и кофеин може да е смъртоносна (лично изпитано от мен).

Първи попаднал линк от Гугъл
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия