Нетрадиционни родители - детето няма пол...

  • 7 286
  • 134
# 120
Верно, че не беше, ама и защо трябва да се отричат всеизвестни неща, на принципа една позната ми каза... То Европейската комисия цяла стратегия има за 2011-15 за  равното заплащане, и въобще доста неща има по отношение на равнопоставеността дори и в най-развитите страни...
Виж целия пост
# 121
А, не знам защо. На Кати като веща в проучванията, би трябвало да и е ясно, че една приятелка ми каза стойност никаква няма.

Виж целия пост
# 122
А за мен отговорът е тук: "Отговорностите в семейството не се поделят (по равно). Вследствие на това жените по-често прекъсват кариерата си и не се връщат към работа на пълно работно време. По тази причина жените получават средно 17,5% по-малко от мъжете."

От горния линк. И това не е неравенство. А различие.
Виж целия пост
# 123
  При статистиките се сравняват  еднаква позиция и еднаква заетост. Много ясно, че това е, което може да се изисква като изравняване, и към това е насочена стратегията на Европейската комисия. Нали не смяташ, че всички тия отговорни институции са се объркали нещо, та да се опитват да изравнят заплащане при различно работно време?
  Много странни хора сте. Хората ви казват, че от години се наблюдава такова неравенство, предизвикано от различни фактори... не нямало такова нещо.  Защото били жените на непълно работно време, моля ви се... Прочетете цялостно сайта, ако ще давате мнение, не вадете изречения от контекста, и то шарените.

 
Виж целия пост
# 124
Ирис, скъпа, искаш твърде много Wink
Виж целия пост
# 125
И аз така мисля, прекалено много е. Няма как да не се съмнявам като ни убеждаваш в едно, а подкрепяш тезата със линк, в който се съдържа цитирания от мен текст. Възможно е да са били да кажем разсеяни при направата на сайата... но факта си е факт.
Виж целия пост
# 126
Хаховци.
Далеч съм от мисълта, синът ми да бъде облечен само в синьо, но това е прекалено.
Виж целия пост
# 127
арт мама, проблемът не е само един, той е многопластов. Статията разглежда всичките му аспекти. Споменаваше се и че жените на ръководни постове са малко. И по този въпрос съм чела много изследвания как подчинените не се доверяват на жена - шеф и т.н. Има много предразсъдъци в това отношение.
От една страна майчинството, намаленото работно време, честите отсъствия заради болести на децата, от друга предразсъдъците, по-малките възможности за кариерно развитие и т. н. Никой не е казал, че факторът, довел до по-ниско заплащане при жените, е само един.
Чела съм и друга статистика, според която жените масово се съгласяват на по-ниски заплати, на по-ниски длъжности спрямо квалификацията си и т.н.
Виж целия пост
# 128
Елора, тези неща, описани в последния ти пост не са дискриминация за мен. Различия са. Познавам квалифицирани жени, работещи като помощен персонал или в държавни предприятия на непретенциозни длъжности за да си отгледат детето. респективно да родят още едно. Познавам и такива, които все престижни занимания са имали, но майчинството им беше няколко месеца или седмици. А това явно е законно. И недискриминативно... Друг е въпросът доколко е правилно за някой. В държави където жените учат за да имат "интелигентни деца", дали се оплакват от дискриминация като работят "майка и домакиня". Хората в това положение, с които имам контакт не се чувстват така.
Виж целия пост
# 129
Има и друг проблем. Много често работодатели не искат да наемат майки с малки деца на работа, защото знаят, че често ще се налага да отсъстват, макар да е уредено от закона. Това си е дискриминация отвсякъде.
По подразбиране майките излизат в болничен заради децата, а не съм чувала някой мъж на интервю за работа да са го питали дали има малки деца и това да е пречка за назначаването му. Нито мъже на високи постове се отказват от кариера, за да имат време да си гледат децата. Децата са и на двамата родители, но са пречка за кариерата само на единия.
Майките, които са си гледали децата по няколко седмици/месеца и са се върнали бързо на работа, биват оплювани като лоши родители, а в същото време не съм чула за български татко, взел отпуска за отглеждане на дете. Всъщност чувала съм за един. Така изпъква още повече.
И накрая, когато стане време да се получават пенсии и се пресметне трудовия стаж и внесените осигуровки, жените са в много неизгодна позиция.
Така че дискриминация има. Въпросът е какво да се направи, че ситуацията да не е неизгодна нито за родителите, нито за работодателите, нито за децата. Ако решението беше толкова просто, нямаше да го мъдрят толкова години.
Виж целия пост
# 130
Елора, мен не са ме питали имам ли дете, смятам ли... Имам приятелка дето я попитали като мома и си тръгнала от интервюто..
Не, че бих отговрила на въпроса, но самото задаване е дискриминация. Има позиции където е не удачно да отсъстваш и ти ясно още като прочетеш обява примерно. Щом кандидатсваш значи си си подредил адекватно за поциятз нещата. освен това децата не боледуват по подразбиране много. Една добре платена мама, може да осигури по-добра грижа и по-малко заболявания + непрекъсната подкрепа, но на толкова платените мами не задават такива въпроси.

Да те питат е дискриминация, а и не само. Това е моето мнение.

Познавам татковци, гледали деца. Но това е друга тема, доброволната дискриминация в семейството.

ПС Това за пенсиите в България ми е имагинерно. Обикновено жените не раждат в последните няколко години преди пенсия... Но в други държави вероятно има значение. Поради адекватната им пенсионна система.
Виж целия пост
# 131
И за да се върнем поне малко към темата, какво помага някому незнанието за собствения му пол в контекста на последните страници?
Виж целия пост
# 132
е как, подготвят го ако е момиче за повече пари Simple Smile
а ако е момче, за по-отговорно поведение  - жертват доходи в името на недискриминацията ...
Виж целия пост
# 133
То връзка с изначалната тема май няма много, но ми се иска и аз примери да дам за това кой и къде се чувства дискриминиран, понеже гледам само те се вземат на сериозно.

Живея в страна, която традиционно си виси все на първите места в класациите за равнопоставеност между половете. Последните 2-3 години (поне) е все на първо. В същата тази страна миналата година имаше поход-протест заради неравенство в заплащанията между половете. Предишният такъв преди 5 години. Намерих снимка на този от 2005 - да не помисли някой, че това са някакви "феминистки маргинали":



В същата тази страна като стъпка към намаляване дискриминацията на жените на работното място преди 7-8 години бащинските станаха 3 месеца (могат да се удължат до 6), също колкото и майчинските. Отделно има още едни 3 месеца (пак могат да се удължат до 6), които може да вземе един от двамата родители. (Не коментирам дали и колко добре е това в различни аспекти, а само показвам какъв е един от мотивите.)
Виж целия пост
# 134
леле, от кризата ли е, от какво ли  newsm78, но наистина народа взе да изтрещява напоследък  Shocked
то хубаво либерализъм, но това вече е прекалено.. много хубаво една мацка беше попитала какво правим ако детето реши да се самоопредели като патка (евентуално паток  Laughing)

жал ми стана и  за момчето-травестит, което дори родителите са отхвърлили.. което пък е странно, защото в крайна сметка те са получили точно това, което са искали  Confused
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия