Има ли го някъде по света това?...

  • 22 583
  • 376
# 30
Аз също като малка четях некролозите, особено тези по спирките. Тогава не ми се струваха толкова страшни. Съгласна съм, че никой не може да разбере мъката на другия и това е вид почит, но така или иначе не мисля, че с поставянето на един некролог или с една раздавка, ще се покаже какво е значил човека за нас. Не смятам, че навсякъде, където погледнеш е нужно да им некролози, подтискащо е. Нека има определени места. Баба ми има една съседка, чийто син почина неотдавна. Тя не ходи на гробища, не говори за него. Когато беше много болен, преди да почине, постоянно поватярше, че вече ниюо не става от него и е време да почине...Та тази жена на всяка задушница подава на баба ми с думите - "Не че искам да го правя, не че ще отида на гробища, ама нали така се прави и да не кажат хората нещо лошо". Мисълта ми е, че тези хора, които не се сещат за близките си през отаналото време, трябва ли да го правят само на задушница?
Извинявам се за дългия пост. Всеки разбира нещата по-различен начин и не е длъжен да се съобразява нито с мнението на другите, нито с обичаите в другите страни. Кой, както се чувства най-добре  Hug
Виж целия пост
# 31
За мен некролозите са свързани с грозни усещания. Освен депресиращата енергия, която излъчват, адски много ме дразнят, че висят като парцали на всевъзможни неща. Няма да е лошо, ако тези, които с такова усърдие ги поставят, след време да ги премахват, вместо да се веят накъсани остатъци навсякъде. Не виждам с какво една хартийка, превърнала се в парцал, изразява уважение към покойника? Присъствието на некролозите за мен още повече засилва усещането за мръсен и неподреден град.
И да, губела съм много близки хора и съм поставяла некролог заради по-възрастните ми близки и точно след месец съм го махала. Не мисля, че целия квартал е длъжен да съзерцава некролозите ми. Никой не е длъжен като се прибира вкъщи да гледа физиономиите на умрели хора и да чете безумни шаблонни страдателни възклицания.
Виж целия пост
# 32
В Унгария не се правят некролози, не се раздава. Само когато почине някой се слага съобщение кога е погребението. Единствено около първи ноември настава хаос по гробищата, защото тогава едва ли има човек, който да не отиде да почете починалите си близки.
Много добре се чувствам без постоянното напомняне, че не сме вечни.
Изтръпвам единствено, когато почине някой от българската общност и получа плик с некролог за човек, когото дори не познавам. Това е по-ужасно и от залепен некролог.
Виж целия пост
# 33
Всеки си разбира нещата по своему, а и се дразни от различни неща.
Аз не се впечатлявам от некролозите, даже ги чета понякога, но това с подаването/раздаването за "бог да прости" ми е кошмар!
Въобще не разбирам какво общо има между яденето и изказване почит към паметта на покойния? Защо трябва да ЯМ, за да я изразя? На мен ми засяда на гърлото, чувствам се гадно да ме притискат да изям това, което ми бутат в ръцете - за да не обидя скърбящите, а то понякога е цяла пълна чиния! Преди време ги разнасяха комшийките при помен по апартаментите и "подаваха", с последващо връщане на чинийката - празна...

Всеки с разбиранията си. Аз не мисля, че трябва да натрапвам "поменуването" на починалите ми близки на другите, особено на слабо познати или непознати хора, но в крайна сметка всеки най-добре си знае - за себе си.
Виж целия пост
# 34
Едва ли има човек, който да не е чел поне веднъж некролози. При положение, че се натрапват от всякъде. То не са спирки, дървета, стени и къде ли още не....
Да, използва се за оповестяване на смъртта, но аз също съм на мнение, че да речем 1-2месеца след това е добре просто да се махнат. А не отвсякъде да висят парцали на некролози, всяка година да се подновяват и да се пляскат където им дойде.

За подаването пък, хич не ми се отваря тема. И на мен този ритуал ми е отвратителен....И като се започне едно суетене, сега какво да сложим, ама на кого да дадем, ама какво ще кажат хората и дрън, дрън глупости.
Че един човек ще го запомниш като се натъпчеш с 1питка и кашкавал ли....5пъти в годината...хайде няма нужда. За мен подобни действия са крайно лицемерни...
Виж целия пост
# 35
Защо изобщо коментирате хората как почитат душите на починалите си близки?
Това е дълбоко лично преживяване и всеки си избира как да го направи, дали да подаде за помен или да го преживява сам по някакъв негов си начин ...

Няма нищо отвратително в ритуала, нито пък в некролозите. За много хора те са някаква връзка с човека, когото са загубили и затова не ги разлепят ...
Виж целия пост
# 36
Защо изобщо коментирате хората как почитат душите на починалите си близки?
Това е дълбоко лично преживяване....
Защото те го правят наше достояние без наше желание.
Като е лично, нека си остане такова, но не би, то става обществено достояние.
Виж целия пост
# 37
Много съм против забиването на некролози с кабърчета по дърветата - просто е отвратително. За другите места - донякъде приемам, но наистина след като мине годишнината, или какъвто е поменът да бъдат сваляни, а не да се превръщат в грозни дрипи, застъпвани на няколко пласта.
Виж целия пост
# 38
В Калифорния през 50те години бил издаден закон за забрана.  В Италия ги има, сигурно всичките италианци са се опитали да си пренесат традицията. 
Виж целия пост
# 39
Анджелина, ами няма нищо лошо да са им връзка с човека, който е починал....ама да си ги залепят у тях на вратата, а не из целия квартал...
Виж целия пост
# 40
Всеки сам избира начина си да преживява личната си мъка.
Ако го прави, заради другите хора и за това какво ще си кажат, това ми е грозно и долно.
А дали пък другите, които уж "не се сещат" за починалите си близки, трябва да го показват, че да не бъдат съдени - това си е техен проблем. Аз самата по гробища не ходя, некролози не признавам, задушници не почитам - почитам паметта на близките си в себе си, като мисля за тях и за хубавите ми моменти с тях, но не вярвам те да се впечатляват от показни действия, защото съм сигурна, че душите им са на по-хубаво място, а не около нас, че да трябва да се опитвам да ги задържа или върна, като им оставям храна или плача денонощно. Напротив, убедена съм, че понякога е по-добре човек да си отиде с достойнство и близките му да се радват за това, вместо да вият по гробищата, както съм виждала да правят някои "стрини", оглеждайки се дали ги виждат хората.
Виж целия пост
# 41
Защо изобщо коментирате хората как почитат душите на починалите си близки?
Това е дълбоко лично преживяване....
Защото те го правят наше достояние без наше желание.
Като е лично, нека си остане такова, но не би, то става обществено достояние.

От уважение към чувствата им най-малко, защото са предизвикани от болезнена загуба.
Аз не го приемам като натрапване, уважавам изборът им (конкретно за начина, по който правят помена) и не търся мотив и обяснение, не правя анализ и разбивка на това кой, как и защо го прави.

 Peace
Виж целия пост
# 42
Едно време имаше специални места, където да се лепят такива некролози, разни обяви, афиши и подобни.
Сега няма такива места, няма кой да следи и всеки лепи, където му падне. В малките градове, тук-там из България все още има запазени едно или две от тези - кръгли, метални, където лепи всеки на воля.
Иначе за вратите на хората - нека всеки лепи, каквото си иска там, не ми пречи, техни са си.
А и като цяло не виждам лошо в това с некролозите - традиция си някаква, наша си.

П.П. И не е нужно да го има някъде в света това. Специално некролозите не пречат нито на умственото, нито на моралното развитие и възпитание на някого. Т.е. най-малкият ни проблем...
Виж целия пост
# 43
Мен лично повече ме дразни, че примерно Алисия като реши да пее 1 вечер в Бургас и за целта из целия град се разлепят хиляди афиши. Хубаво, но на следващата вечер в същата кръчма гостува Ивана и хайде още толкова плакати - къде върху предишните, къде на нови места. И целия град облепен с кич, с цици, с джуки, шарения - радвай се, народеее...
Ето това е което първо трябва да се изкорени, а некролозите, те са си самобитна нашенска традиция, с която всички сме свикнали. Нещо, което ни напомня ежедневно да не се самозабравяме, да не се мислим за велики и безсмъртни.
Хубаво е да има места, табла за разлепяне на некролози, не е толкова трудно да се направи.
А относно Задушниците - не виждам какво ви пречи, че едни хора в един определен ден отиват на гробищата и изпълняват един ритуал. Откъде-накъде ще давате оценка на подбудите и мотивацията им?
Виж целия пост
# 44
на мен ми харесва това с некролозите. понякога ги разглеждам, гледам човека на снимката, мисля си какъв е бил животът му, какво му се е случило, колко ли е било тъжно на близките.... некролози съм виждала в Италия и Албания.
И знаеш ли ,че точно това ти носи негативна енергия?Не те ли подтиска тази мисъл?Не вярвам да ти е приятно да си мислиш от какво ли е умрял този човек,колко ли е бил тежък или лек животът му?Наистина ли ти е приятно да си навличаш мъка и подобни мисли?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия