Статут на постоянно пребиваващ чужденец в БГ - що е то?

  • 14 610
  • 11
Възможно е темата да се припокрива с предишни коментарии и разисквания, на наистина ми се насъбраха доста въпроси и неясноти около този статут - права, документи, срокове и възможности (задълженията са ясни Simple Smile. Рових из много теми, някои въпроси са обсъждани, но почти никъде не видях някакво конкретно решение или пример за успешно разрешаване на проблем.


Ето  някои линкове към теми, които открих из форума и касаят чужди граждани със статут на постоянно пребиваващ:
двойно гражданство
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=496627.msg15104971#msg15104971
бг гражданство за чужденец
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=554952.msg17433192#msg17433192
наследствени имоти за чужденци със статут на постоянно пребиваващ
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=537805.msg16802602#msg16802602
бг гражданство за съпруг чужденец
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=295798.msg7554457#msg7554457


Аз съм с такъв статут и с руско гражданство, живея от 30 години в България, баща ми е българин (починал), не съм стъпвала в Русия от 98-ма. Неомъжена съм, чакам бебче и плануваме да живеем в Англия, та кашата е пълна. Искам да си взема най-накрая бг гражданство и ще кандидатсвам за такова ПО ПРОИЗХОД, тъй като чух , че процедурата вече е съкратена като срок.

Някой има ли представа какви са сега нормативните срокове за получаване на отговор при подаване на молба за бг гражданство? Четох 1 година (която все още не се спазва, есте), но ПО НАТУРАЛИЗАЦИЯ и че за такова г/во чакат 29 000 души. Някой в последната 2011 получил ли е такова по произход и колко време отне чакането?
Благодарско предварително за отговорите и мненията.
Виж целия пост
# 1
Мария, с риск да прозвуча нравопоучително, не е ли по-добре да се обьрнеш кьм адвокат или съответна организация. Вьпросьт ти изглежда доста сериозен за да бьде решен в такьв форум.
Казуса ти ми напомни нещо, на времето се бях запознала с една естонка, която е родена в Естония, но е дете на руснаци, преместили се в Естония. Тя така и не можеше да получи естонско гражданство, поради отношенията на двете страни. В крайна сметка се озовала в Канада с статус на бежанец.   
Виж целия пост
# 2
 Не виждам причина за смяна гражданството и аз съм така - немски гражданин постоянно пребиваващ в България. Живея на семейни начала с половинката си и имаме намерения да се преместим да живеем в Германия, тогава просто ще сключим брак и с това проблема се решава.
Виж целия пост
# 3
Chrisimommy - проблемът не е в това, че случаят е прецедент, много жители на България са с такъв статус. Проблемът е , че няма такава "съответна организация", навсякъде ти дават различна информация - миграционни, консулства, закони, друго си е да чуеш от някой "Аз минах без проблем тази граница с тези документи и чаках за тях еди колко си". Не намирам нищо черно на бяло и за срокове. В този форум има много подобни теми, но всички обсъждания стигат донякъде до 2009-10...
strida - за теб не е никакъв проблем пътуването из Европа, дори да нямаш брак с българин, тъй като си гражданин на държава членка на EU.
Виж целия пост
# 4
Мария, процедурата е много бавна. Особено сега с тоя голям наплив за натурализация, става още по-бавно.
Приятелката на брат ми е със съдба като твоята - руски гражданин, с баща българин, живее постоянно тук повече от 20 г. Тя получи българско гражданство след 3 г., а сега чака да натурализират дъщеря и (от първия и брак) и няма шанс да забързат процедурата по никакъв начин. Първия и брак е също с руско гражданин със статут на постоянно пребиваващ чужденец.
Виж целия пост
# 5
Процедурата е бавна и тромава. Институцията, която отговаря за това е Агенция, чието име забравих, но се намира на ул. Аксаков No. 5 в София. Имат определени приемни дни, така че първо трябва да провериш кога.
Ако целта е конкретното ходене до Англия, ще е по-лесно с виза, отколкото с промяна на гражданството.
Виж целия пост
# 6
Знам, че процедурата е тромава, но доколкото разбирам  вече е ограничен срока до 1 година за бг гражданство по произход (вижте по-надолу). Визата за Англия няма да е удачна като вариант заради 3-месечния и' срок. От понеделник започвам ваденето на документи, ще пиша как и за колко време.

Ето какво ще трябва за цялата тази историческа процедура. Инфо и документи:

Закон за бг гражданство

Списъци на необходимите документи спрямо основанието за подаване молба за бг гражданство

ТАКСИ, ЦЕНИ
При получаване на удостоверенията за промяна на гражданството следва да се представя документ за внесена държавна такса по сметка:
    БНБ – ЦУ, BIC: BNBG BGSD,
    IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01,
    I. Придобиване на българско гражданство
    Размер на държавната такса, както следва:
    1. На основание български произход - 50 лв., за лица до 16 год. и учащи до 26 год.- 20 лв.
    2. Обща натурализация - 250 лв.

КЪДЕ подаваме документите
Приемно време за подаване на молби за придобиване, освобождаване и възстановяване на българско гражданство, както и на предложения за придобиване на българско гражданство на основание чл. 16 от ЗБГ:
всеки работен ден от 9.00 до 17.30 ч.
Министерство на правосъдието – дирекция „Административно обслужване и канцелария”.
София, ул. „Славянска” № 1
Тел.:(359 2) 92377376
Приемно време за издаване на удостоверения в изпълнение на укази на вицепрезидента на Р България за придобиване, освобождаване и възстановяване на българско гражданство:
всеки понеделник, вторник и сряда от 09.30 до 12.00 ч.
Министерство на правосъдието – дирекция „Българско гражданство”
София, ул. „Аксаков” № 5
Тел.:             (359 2) 9237335      , 9237475, 9237455, 9237464, 9237474, 9237476, 9237592, 9237593, 9237594, 9237381
E-mail: bgcitizen@justice.government.bg
Приемно време за провеждане на интервю:
всеки работен ден от 13.30 до 16.00 ч.
Министерство на правосъдието – дирекция „Българско гражданство”
София, ул. „Аксаков” № 5

КАК да проверим ДАЛИ СМЕ ОДОБРЕНИ за бг гражданство?

СПИСЪК С ДОКУМЕНТИ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА БГ ГРАЖДАНСТВО ПО ПРОИЗХОД
МИНИСТЕРСТВО НА ПРАВОСЪДИЕТО  ДИРЕКЦИЯ “БЪЛГАРСКО ГРАЖДАНСТВО“
СПИСЪК
НА НЕОБХОДИМИТЕ ДОКУМЕНТИ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА БЪЛГАРСКО ГРАЖДАНСТВО
- ОТ ЛИЦА ОТ БЪЛГАРСКИ ПРОИЗХОД,
- ОТ ЛИЦА, ОСИНОВЕНИ ОТ БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН ПРИ УСЛОВИЯТА НА ПЪЛНО ОСИНОВЯВАНЕ И
- ОТ ЛИЦА, НА КОИТО ЕДИНИЯТ РОДИТЕЛ Е БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН ИЛИ Е ПОЧИНАЛ КАТО БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН
На основание - чл.15 от Закона за българското гражданство
1. Молба от лицето по образец - Приложение № 1 към Наредба № 1от 19 февруари 1999 г. за прилагане на Глава пета от Закона за българското гражданство.
Молбата трябва да бъде написана на български език.
Лицата по чл. 15, т. 1 от ЗБГ представят удостоверение за български произход, издадено от Държавната агенция за българите в чужбина.
Лицата по чл. 15, т. 2 от ЗБГ представят официален препис от влязло в сила решение за допускане на пълно осиновяване и официален документ, че осиновителят е български гражданин.
Лицата по чл. 15, т. 3 от ЗБГ представят официален документ за българско гражданство на родителя, издадено от съответната община или от Министерството на правосъдието, че единият родител е български гражданин или е починал като български гражданин.
2. Препис от акта за раждане или дубликат на удостоверение за раждане, издаден от съответния български или чуждестранен компетентен орган.
3. Свидетелство за съдимост от страната, чийто гражданин е молителят. Ако той пребивава дългосрочно в Република България или в трета държава, представя свидетелство за съдимост и от местните компетентни органи. В свидетелството за съдимост се посочва, че се издава за целите на производството по българското гражданство.
4. Документ от прокуратурата, че срещу молителя няма образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер, ако лицето пребивава дългосрочно в Република България.
5. Медицински документ, издаден от лекарска консултативна комисия (ЛКК) на лечебното заведение, обслужващо лицето по местоживеене, удостоверяващ, че лицето не страда от остри заразни и инфекциозни заболявания по чл. 61, ал.1 от Закона за здравето, психични заболявания по чл.146, ал.1, т.1 и 2 от Закона за здравето. При липса на ЛКК документът се издава от общоболничната ЛКК на съответната болница. Този документ се издава от съответните чуждестранни органи, ако молителят живее в чужбина.
6. Декларация по образец, съгласно Приложение № 4 към Наредба №1.
7. Официален документ, удостоверяващ промяната на имената, ако има такава, както и официален документ за идентичност на лице с различни имена;
8. Автобиография
9. Актуална фотоснимка паспортен формат– 1 брой.
10. Фотокопие на документ, удостоверяващ самоличността на молителя.
11. Вносна бележка за платена държавна такса в размер на 30 лв.; за учащите се до 26 г. възраст - 10 лв. при представяне на Уверение от ВУЗ. Сумата се внася по сметка на Министерство на правосъдието, БНБ – ЦУ, IBAN - BG09 BNBG 9661 3000 1737 01, BIC: BNBG BGSD.
Документите, представени от заинтересуваните лица, в зависимост от чуждата държава, от която произхождат, трябва да отговарят на изискванията на съответните разпоредби на двустранните  международни договори или на Конвенцията за премахване на изискването за легализация на чуждестранните публични актове, съставена в Хага на 05 октомври 1961 г., по които Република България е страна, или на Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа / обн. ДВ, бр.73 от 1958 г., изм .и доп. бр.10 от 1964 г., бр.77 от 1976 г., бр.96 от 1982 г., бр.77 от 1983 г. и бр.103 от 1990 г./, както и да бъдат снабдени с преводи на български език, които се извършват и заверяват по предвидения от Правилника ред.

Молбата се подава лично в Министерството на правосъдието или в българските дипломатически или консулски представителства в чужбина.
В Министерството на правосъдието молбата се регистрира в дирекция „Административно обслужване и канцелария”, ул. „Славянска” № 1 от 9,00 до 17,30 часа .
При подаването на молбата с молителя се провежда интервю на български език по въпросник, утвърден от министъра на правосъдието. Когато молителят не ползва български език си осигурява преводач.
В Министерството на правосъдието интервюто се провежда от служител на дирекция „Българско гражданство” в първия работен ден след регистрацията на молбата в дирекция „Административно обслужване и канцелария” всеки работен ден от 13,30 до 16,00 часа на ул. „Аксаков” № 5, ет. 1.
При нередовности на документите, интервюто с молителя се провежда при отстраняването им в определения двумесечен срок.
Когато молбата се подава в дипломатическото или консулското представителство на Република България в чужбина интервюто с молителя се провежда от служител на съответното представителство при подаването на молбата.
Ако молителят желае след приключване на производството за придобиване на българско гражданство да му бъде върнат приложения към молбата препис от акта за раждане или дубликат на удостоверение за раждане, издаден от съответния български или чуждестранен компетентен орган, следва при подаването на молбата да приложи заверено ксерокопие на този документ.

СРОКОВЕ ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА БГ ГРАЖДАНСТВО
Народно събрание
брой: 33, от дата 30.04.2010 г. Официален раздел / НАРОДНО СЪБРАНИЕ   
Закон за изменение и допълнение на Закона за българското гражданство
НАРОДНО СЪБРАНИЕ
УКАЗ № 96
На основание чл. 98, т. 4 от Конституцията на Република България
ПОСТАНОВЯВАМ:
Да се обнародва в „Държавен вестник“ Законът за изменение и допълнение на Закона за българското гражданство, приет от ХLI Народно събрание на 15 април 2010г.
Издаден в София на 23 април 2010 г.
Президент на републиката: Георги Първанов
Подпечатан с държавния печат.
Министър на правосъдието: Маргарита Попова
ЗАКОН
за изменение и допълнение на Закона за българското гражданство (обн., ДВ, бр. 136 от 1998 г.; изм., бр. 41 от 2001 г., бр. 54 от 2002 г., бр. 52 и 109 от 2007 г. и бр. 74 и 82 от 2009 г.)
§ 5. Член 35 се изменя така:
„Чл. 35. (1) Министърът на правосъдието прави предложение за издаване на указа по чл. 34 в срок до:
1. осемнадесет месеца - по молбите за придобиване на българско гражданство по натурализация;
2. дванадесет месеца - по молбите на лица от български произход за придобиване на българско гражданство по натурализация;
3. шест месеца - по молбите за възстановяване на българско гражданство;
4. шест месеца - по молбите за освобождаване от българско гражданство;
5. три месеца - по предложенията за придобиване на българско гражданство по чл. 16, както и за отмяна на натурализация или за лишаване от българско гражданство.


ПРОЕКТ ! СРОКОВЕ
доколкото разбирам,това е само внесено предложение , ако някой има повече юридически знания, моля проверете!
Чл. 35. (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2001 г.) Министърът на правосъдието прави предложение за издаване на указа по чл. 34 в срок до:
1. три месеца - по молбите на лица от български произход за придобиване на българско гражданство по натурализация или за възстановяване на българско гражданство;
2. три месеца - по предложенията за придобиване на българско гражданство по чл. 16, както и за отмяна на натурализация или за лишаване от българско гражданство;
3. шест месеца - по молбите за освобождаване от българско гражданство или за възстановяване на българско гражданство;
4. дванадесет месеца - по молбите за придобиване на българско гражданство по натурализация.
Виж целия пост
# 7
Знам, че процедурата е тромава, но доколкото разбирам  вече е ограничен срока до 1 година за бг гражданство по произход (вижте по-надолу). Визата за Англия няма да е удачна като вариант заради 3-месечния и' срок.
Три месечна е туристическата виза, но ако имаш съпруг или партньор, който работи и живее тук с изрядни документи, съвсем друг документ ти се издава  Peace Трябва да погледнеш в сайта, който ти бях пуснала преди, там пише по-подробно.
А сега какъв е законът, ако вземеш бг гражданство, трябва ли да се откажеш от руското?
Виж целия пост
# 8
Ще работи в Англия  съвсем изрядно и с документи, всичко се урежда от NHS. Ще проверя мноого подробно и в този сайт, благодаря, гледам първо да оправя "по-тромавите" бъкии.

Инфо на 100% от консулството в Русе (днес бях там) - ако си вече гражданин на Росийската Федерация и ако държавата, която одобри второто ти гражданство (в случая България) признава двойно гражданство (България признава), то НЯМА нужда да се отказваш от руското си такова и ставаш с двойно гражданство. Информацията, че Русия не признава двойно НЕ Е ВЯРНА.
Виж целия пост
# 9
Инфо на 100% от консулството в Русе (днес бях там) - ако си вече гражданин на Росийската Федерация и ако държавата, която одобри второто ти гражданство (в случая България) признава двойно гражданство (България признава), то НЯМА нужда да се отказваш от руското си такова и ставаш с двойно гражданство. Информацията, че Русия не признава двойно НЕ Е ВЯРНА.

6. (нова - ДВ, бр. 41 от 2001 г.) е освободено от досегашното си гражданство или ще бъде освободено от него към момента на придобиване на българско гражданство.


На мен не ми звучи като да го признава.
Да не би да има някакви промени?
Виж целия пост
# 10
Не знам от кога и какви са точно промените, но със сигурност можеш да запазиш руското си гражданство , ако вземеш българско такова по произход.

Ето малко повече  за самите документи подавани по чл. 15 от вече "преминал". Мерси , Ники ! Още по темата можете да видите тук nikolay100.cheap-web-site.info
Тук ще направя малко пояснения по всяка една точка от списъка,
които надявам се да Ви помогнат при изготвянето на документите.
По точка 1 от списъка с документи за придобиване на българско гражданство по чл. 15 от ЗБГ – “Молба от лицето по образец - Приложение № 1 към Наредба № 1от 19 февруари 1999 г. за прилагане на Глава пета от Закона за българското гражданство.” – Молбата я има качена в страницата на Министерството на правосъдието - Молба за придобиване на българско гражданство. При попълването и мисля, че няма да срещнете трудности. В нея също така има пояснения за попълването й.
Относно чл. 15, т. 1 и 2 от ЗБГ не мога да говоря, защото аз съм изкарвал документи по т. 3, но като гледам обяснението по тях мисля, че е доста изчерпателно.
Чл. 15, т. 3 от ЗБГ – “лицата представят и удостоверение за българско гражданство на родителя, издадено от съответната община или от Министерството на правосъдието, че единият родител е български гражданин или е починал като български гражданин.” – тук след като си мислех, че ще ми е достатъчен само акта за раждане на родителя, който е български гражданин, реших да пиша е-mail на Министерството на правосъдието и от там ми отговориха, че ще ми е нужен документ от общината, в която е регистриран родителя с българско гражданство. Той може да бъде във вид на служебна бележка, че родителя фигурира в регистрите на общината или заверено ксерокопие на ЛРК (личен регистрационен картон) на родителя български гражданин. След като изпратих баща ми да си изкара една от по-горе изброените бележки, служителката в общината казала, че те вече не се наричали така, а документа, който ще ми е нужен ще ми го издаде срещу 10 лв. (към дата 3.02.2009г.) и 5 дневен срок. Също така от Министерството на правосъдието ми казаха, че допълнително мога да представя копие на акта за раждане и на документ за самоличност на родителя към тази бележка.
По точка 2 от списъка с документи за придобиване на българско гражданство по чл. 15 от ЗБГ – “Препис от акта за раждане или дубликат на удостоверение за раждане, издаден от съответния български или чуждестранен компетентен орган.”– Тук мога да обясня относно преписа от акта за раждане понеже в моя случай разполагах с акта ми за раждане – трябва да предоставите превод на български език и легализация на акта Ви за раждане. Тук мисля, че трябва да се уточни, че акта за раждане, който трябва да се предостави и вашият собствен, а не на някой от родителите Ви. Този документ може да се направи от всяка една преводаческа агенция, където аз си мислех, че ще направят превода направо от оригиналния акт за раждане, но от там ми казаха, че ще им е необходимо заверено от съответното посолство или консулство (в моя случай руското) копие на акта. От агенцията ми казаха, че и те могат да ми направят тази услуга, но естествено след като заплатя таксата към посолството и комисионната за тях. Затова аз реших да отида сам до Консулството на Русия в София, защото знаех, че таксите към граждани на страната, към която е консулството са по-малки. В консулството ми поставиха печат на копието от акта за раждане, с който се удостоверява, че копието е вярно с оригинала и ми взеха 10 долара (към дата 10.12.2008г.) като такса към консулството. След което занесох копието в преводаческата агенция и там ми взеха 50 лв. (към дата 20.12.2008г.) за превода и легализацията, като документа беше готов след една седмица. Важно е също така да се отбележи тук е, че при подаването на документите служителите взимат оригиналният Ви акт за раждане, затова ако той ви е необходим за издаването на други документи е добре предварително да си направите копие.
По точка 3 от списъка с документи за придобиване на българско гражданство по чл. 15 от ЗБГ – “Свидетелство за съдимост от страната, чийто гражданин е молителят. Ако той трайно пребивава в трета държава, представя свидетелство за съдимост и от местните чуждестранни органи.” – Тук също мисля, че всичко е ясно с едно малко уточнение, че това свидетелство също задължително трябва да бъде преведено на български език и легализирано. Специално за руските граждани живеещи в България това свидетелство може да бъде издадено в Консулството на Русия в София, но мисля, че това ще важи и за всички граждани на чужди държави, на които има посолства в България. В консулството се подава молба за издаването на този документ, в която трябва да напишете адреса, на който сте живели в чужбина преди да дойдете в България (което мен лично ме изненада, понеже се преместих в България много малък и не помнех точния си адрес в Русия). Специално в Консулството на Русия ми казаха, че след подаването на тази молба ще трябва да изчакам най-малко два месеца, защото те първо правели запитване в съответните руски органи, след което те им отговаряли и всичко това ставало по пощата, затова ставало толкова бавно. Не съм сигурен дали за представителствата на други държави процеса е същия. След два месеца свидетелството ми за съдимост беше готово срещу такса за Консулството на Русия – 45 долара (към дата 10.12.2009г.). След което го дадох за превод и легализацията отново в преводаческа агенция, където ми взеха 50 лева за услугата (към дата 3.02.2009г.).
По точка 4 от списъка с документи за придобиване на българско гражданство по чл. 15 от ЗБГ – “Свидетелство за съдимост от Република България и документ от прокуратурата, че срещу молителя няма образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер, ако лицето живее постоянно в Република България” – мисля, че този документ е необходим само за хората, които имат статус на постоянно пребиваващ чужденец в Република България, тези които пребивават временно не е необходимо да изкарват този документ – за тях е необходимо само свидетелството за съдимост от държавата, чиито гражданин е молителят. Тъй като моят случай е на постоянно пребиваващ чужденец в България, аз изкарах и двата документа (свидетелство за съдимост и бележка от прокуратурата) в съда в града, в който живея, понеже и прокуратурата се намираше в него. Свидетелството за съдимост от Република България се издава на следващия ден след подаването на молбата в съда, след като заплатите такса от 7 лв. (към дата 25.01.2009г.). Също така за издаването му в съда ще Ви поискат личната карта и преведения акт за раждане, затова аз Ви съветвам първо да се заемете с превода и легализацията на акта Ви за раждане, тъй като без него няма как да Ви издадат Свидетелство за съдимост. Документът от прокуратурата се издава в рамките на една седмица след подаване на съответната молба и срещу сумата от 2 лв. (към дата 30.01.2009г.). За него не е необходимо да предоставяте други документи.
По точка 5 от списъка с документи за придобиване на българско гражданство по чл. 15 от ЗБГ – “Медицински документ, издаден от лекарска консултативна комисия (ЛКК) на лечебното заведение, обслужващо лицето по местоживеене, удостоверяващ, че лицето не страда от остри заразни и инфекциозни заболявания по чл. 61, ал.1 от Закона за здравето, психични заболявания по чл.146, ал.1, т.1 и 2 от Закона за здравето, както и от предаваните по полов път болести. При липса на ЛКК документът се издава от общоболничната ЛКК на съответната болница. Този документ се издава от съответните чуждестранни органи, ако молителят живее в чужбина.” – за този документ ми беше най-неясно как да го изкарам и какво точно да съдържа. След много търсене и питане открих следното – самия документ може да се издаде върху всякаква бланка стига да има съответните заключения, аз лично използвах бланка за медицинско за работа. На бланката трябва да имате заключения от изследванията за СПИН, Wassermann, специалист по кожно-венерически болести – тези изследвания могат да ви ги направят във всяко болнично заведение с лаборатория. На мен тези изследвания ми струваха съответно – СПИН – 12 лв., Wassermann – 5 лв. и кожно-венерически болести – 5 лв. (към дата 02.02.09). След което личният ви лекар трябва да постави печат, че не сте в контакт с инфекциозни болести и че сте клинично здрави, както и по възможност печат за това, че не се водите на отчет от психиатрията. Ако личният лекар не може да ви постави този печат, всеки психиатър в съответната клиника може да го направи, съответно срещу такса от 5 лв. (към дата 02.02.09).
По точка 6 от списъка с документи за придобиване на българско гражданство по чл. 15 от ЗБГ – “Декларация по образец, съгласно Приложение № 4 към Наредба №1.” – декларацията я има качена на страницата на Министерството на правосъдието - http://www.justice.government.bg/new/Documents/Structure/deklaracia.doc. При попълването й мисля, че няма да срещнете трудности. В нея също така има пояснения за попълването й.
По точка 7 от списъка с документи за придобиване на българско гражданство по чл. 15 от ЗБГ - Актуална фотоснимка паспортен формат – 1 брой – тук мисля, че няма нужда от пояснения.
По точка 8 от списъка с документи за придобиване на българско гражданство по чл. 15 от ЗБГ - Фотокопие на документ, удостоверяващ самоличността на молителя – тук можете да предоставите или ксерокопие от лична карта за постоянно местожителство или копие от международния паспорт – ще приемат който и да е от двата варианта.
По точка 9 от списъка с документи за придобиване на българско гражданство по чл. 15 от ЗБГ - Вносна бележка за платена държавна такса в размер на 30 лв.; за учащите се до 26 г. възраст - 10 лв. при представяне на Уверение от ВУЗ. Сумата се внася по сметка на Министерство на правосъдието, БНБ – ЦУ, IBAN - BG09 BNBG 9661 3000 1737 01, BIC: BNBG BGSD – Тук трябва да внесете сумата от 30 лв. в произволна банка по сметката Министерството изписана по-горе. За учащи и студенти сумата е 10 лв., като трябва допълнително да си изкарат уверение са учащи от съответното учебно заведение, което се предоставя в Министерството на правосъдието при подаването на документите. При внасянето на парите в банката едното копие от платежното нареждане остава за вас, което също предоставяте при подаването на документите за да удостоверите, че сте платили таксата.
Подаване на документите чрез пълномощник – трябва да отидете при нотариус, който да изготви пълномощно на съответният човек, който ще подава документите от ваше име. Пълномощните са стандартни просто трябва да се упомене, че упълномощавате дадената личност да подава документи за придобиване на българско гражданство от ваше име. След което трябва да заверите нотариално вашите два подписа – на молбата и на декларацията (когато писах на Министерството по този въпрос те ми казаха, че е нужна заверка на подписа само на молбата, но аз за всеки случай заверих и декларацията за по сигурно, съветвам и Вас да направите същото за да не ви върнат при подаването на документите). Пълномощното и двете заверки на подписи ми струваха 11 лв. (към дата 05.02.09г.)
Не Ви препоръчвам да подавате документи по пощата, тъй като съм чувал за много случаи за изгубени документи, а като се има предвид, че подавате оригиналните документи е по-добре това да стане лично или чрез пълномощник.
Подаването става в отдел „Канцелария” на Министерство на правосъдието,  ул. „Славянска” №1 от 10.00 до 12.00ч. и от 14.00 до 16.00 ч., или в българските дипломатически или консулски представителства в чужбина. То отнема не повече от 10-15 минути, тъй като служителите не преглеждат кой знае колко усърдно документите. Щателната им проверка става по нататък в процеса. След което тя Ви издава номер с който вие следите на страницата на министерството - http://www.justice.government.bg/new/Pages/Citizenship/Search.aspx за издаването на указ от Вицепрезидента на Република България, чак след което вече ще можете да следите за процеса по предвижването на документите Ви. До колкото съм запознат към момента целият процес от подаването на документи до придобиването на българско гражданство трае около 3 години.
Виж целия пост
# 11
Бих искала да отбележа, че имах одобрение за българско гражданство  1 година и 3 месеца след подаването на документите, т.е. нормативния срок от 1 година беше просрочен (само!!!!, да, и аз не можах да повярвам) с три месеца.
В сайта на министерството има бланка за записване на час. Не се плашете от огромните опашки, обадете се, че сте със час за получаване на документ за българско гражданство. Ще влезете в сградата и ще ви извикват по имена.
Като изключим една твърде нервна служителка със сини лещи, която ми се развика незнайно защо, обръщайки се към мен на ти, всичко останало мина бързо, за не повече от 30 мин.. Всички останали служители бяха много отзивчиви, бях с детето и дори ми дадоха ред.
Успех на всички!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия