Професия "учител"

  • 499 244
  • 4 520
# 3 930
То и за начален етап би трябвало да уточняват, че искат да е с НУП колегата.
Виж целия пост
# 3 931
В наредбата си го пише, няма нужда да го уточняват.
Виж целия пост
# 3 932
Не искам да засягам някой, но колеги със специалности като Музика, Изобразително изкуство и т.н., ми се виждат доста трудни за приложение в училище. Тези предмети, в повечето случаи се учат само 1 час седмично и доколкото знам обучението по тях е до 9 клас. Реално не знам как колегите успяват да покрият норматива от часове, особено ако училището е по-малко.

Ние имаме колежка, която е завършила Педагогика на обучението по бит и технологии в Пловдив и при нея нещата са още по-зле, тъй като предмета се учи само от 5 до 7 клас  Tired  Нито я допускат в начален етап да преподава, тъй като няма НУП, нито има правомощия да води Изобразително изкуство например, тъй като в дипломата ѝ пише само учител по бит и технологии.

Доколкото чух ще ѝ прекратят договора в края на тази учебна година. Самата тя казва, че освен към някакви социални програми към Общината или Младежки центрове, други алтернативи почти не вижда. Което си е доста тъжно ...
Виж целия пост
# 3 933
Margarita1976, радвайте се, че Вас не Ви засяга това. Не виждам причина да коментирате чуждите катедри. Simple Smile Решения има доста за колегите с тези специалности, особено в големите училища с много паралелки.
Виж целия пост
# 3 934
Margarita1976, радвайте се, че Вас не Ви засяга това. Не виждам причина да коментирате чуждите катедри. Simple Smile Решения има доста за колегите с тези специалности, особено в големите училища с много паралелки.
Абсолютно подкрепям написаното
 Peace
Виж целия пост
# 3 935
За да преподаваш музика, изобразително изкуство, домашен бит в началния курс не е необходимо да имаш НУП.
Виж целия пост
# 3 936
За да преподаваш музика, изобразително изкуство, домашен бит в началния курс не е необходимо да имаш НУП.
И ФВС също. В интерес на истината при нас има цяла катедра ДТИ, две катедри музика и три и половина ФВС без да броим началния етап.
Виж целия пост
# 3 937
Така е, написах го заради домашния бито, просто не изредих всичко  Laughing Дори учители по география и история преподават човек и общество и човек и природа.

Аз съм в начално училище, помощник директорката ни също е по музика имаме дори и лекторски и една от госпожите си предава в класа. Освен това имаме и учител по ФВС. Не е чак толкова трудно да се направи норматив при желание от ръководството.
Виж целия пост
# 3 938
Margarita1976, радвайте се, че Вас не Ви засяга това. Не виждам причина да коментирате чуждите катедри. Simple Smile Решения има доста за колегите с тези специалности, особено в големите училища с много паралелки.
Нищо не съм коментирала с лоши намерения, даже ми дожаля за колежката ми, че е с толкова свит норматив, а от училище не ѝ оказват никаква подкрепа или алтернатива.
Виж целия пост
# 3 939
Ами не навсякъде е така.
Виж целия пост
# 3 940
Има ли преподаватели от професионални гимназии тук, които да преподават някои от специалните предмети?
Виж целия пост
# 3 941
Да, аз.
Виж целия пост
# 3 942
Джемма, как и кои преподаватели разпределят в комисиите за държавните изпити?
Виж целия пост
# 3 943
Председател е обикновено титулярът на съответната катедра- теория или практика, а членове са другите преподаватели по съответната специалност, ако няма такива се взема външен човек. Не е задължително да има педагогическо, но е задължително да има съответната специалност. Оценяването става на база на критериите, които са разбити максимално със съответните точки. Всеки дава своите точки и накрая председателят обобщава средноаритметичните резултати и излиза с крайна оценка. Задължително комисията се състои от най-малко трима- председател и двама членове.

Например аз съм учител по теория, председател съм на изпита по теория, а колежката по практика и още един са  членове на комисията. На изпита по практика, колежката по практика е председател, а аз и още един сме членове.

Комисиите се назначават от директора, така че негова е крайната преценка кого ще сложи в комисията, но задължително да е специалист.

Преди няколко години директорката ни слагаше на поразия когото ѝ падне в комисиите, като членове. Докато от РИО не ѝ направиха изрично забележка, че човек неспециалист, не може да проверява. Например колежката инженер от ХВП беше сложена да проверява математика, колежката по математика - география. Защото нямахме по повече от един специалист в училище Simple Smile.
Виж целия пост
# 3 944
Джемма,  питах, защото в момента аз съм специалист по един от предметите.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия