Професия "учител"

  • 499 184
  • 4 520
# 4 080
Интересно, че понеже знам, че тези правила се приемат в началото на всяка учебна година, при нас дума не става за тях, а специално през последните две години следя дали няма да ни пробутат да подпишем нещо, но не. Или освен в протоколите да пише, че са приети, а те да не са изобщо съобщени на съвета. Никой никога не ги е виждал. Трябва да помисля как да ги поискам.
Виж целия пост
# 4 081
Момичета , аз ви чета редовно,  защото ме вълнува професия учител , но бихте ли ми казали от какво зависи званието "старши" или "младши" учител- от степента на образование ли или от нещо друго?  Виждам , че има разлика в заплащането.  И втори въпрос, ако някой е наясно - Ако синът ми завърши история и отделно има взет Кеймбридж Адванс С, това дава ли му право да преподава и английски език като втора специалност  или трябва да запише магистратура в университет с английски?
Виж целия пост
# 4 082
Званията зависят от педагогическия стаж. До сега, за да станеш "старши учител", трябва да имаш минимум 10 год. педагогически стаж, с новия закон се дава възможност това да се случи по- рано по преценка на Директора при добра атестация, работа и т.н.
По втория въпрос не мога да ти отговоря. Вероятно, ако няма специалист, могат да му се дадат часове по история на чужд език, но 50+1% от часовете ще трябва да са история на български език. Това, обаче, е по преценка на директора. Всъщност в ШУ и ВТУ има специалности с чужд език (история+ или география+), които би могъл да завърши, дори и след като започне работа. Ако конкретното училище има нужда от подобен специалист, ще може да се възползва и от допълнителен ученически отпуск.


Лили, ВПРЗ се приемат на Общо събрание, имаш ли достъп до тези протоколи?
Виж целия пост
# 4 083
За да преподава АЕ, пак ще го водят неспециалист
Виж целия пост
# 4 084
експертът по физика. Тя каза, че иска нови разпределения само на 5 клас от учителите си и обеща да попита нашите експерти за кои класове ще искат. Явно всичко е на местна основа - каквото реши всеки от РИО.

Ваня Русалова за какво отговаря в 5 и 6 клас, ако не е тайна? Подозирам, че става въпрос за Човекът и природата, но там би трябвало да съгласува с експерта по Биология и Химия, защото предметът се води 3 в 1.
Виж целия пост
# 4 085
...
Лили, ВПРЗ се приемат на Общо събрание, имаш ли достъп до тези протоколи?
Естествено, че нямам. А и ние общо събрание в началото на годината не правим. Имаме само ПС. Много неща явно минават и никой не смее да попита.
Синдикатът може ли да иска достъп до тези протоколи?
Виж целия пост
# 4 086
експертът по физика. Тя каза, че иска нови разпределения само на 5 клас от учителите си и обеща да попита нашите експерти за кои класове ще искат. Явно всичко е на местна основа - каквото реши всеки от РИО.

Ваня Русалова за какво отговаря в 5 и 6 клас, ако не е тайна? Подозирам, че става въпрос за Човекът и природата, но там би трябвало да съгласува с експерта по Биология и Химия, защото предметът се води 3 в 1.

Предполагам Човекът и природата, не съм питала. Ние в комисията сме само от начални училища, и никой не попита подробно, тъй като не ни засяга.
Иначе днес каза, че попитала Атанасова (става въпрос за начален курс) и тя била малко обидена, че не питат директно нея, а ползват Русалова за посредник. Но отговорила, че всеки си има директор, който подписва разпределението и последната дума била негова. Друг е въпросът, че директорът ще каже това, което му диктуват от РИО.
Виж целия пост
# 4 087
Лиляна, вие съвсем през просото сте я подкарали Simple Smile
Сега, и ние на правим на всяко тримесечие общо събрание във вида, в който трябва да бъде, (освен ако нямаме да обсъждаме нещо извънредно) защото колегите твърдят, че е чиста загуба на време, но от 1 до 10 число аналитичната ведомост за приходи и разходи е оставена на разположение в учителската стая, придружена със списък, че са запознати и всеки, който има въпроси, може да ги отнесе към директора.
Тя тази година вече свършила, ами повдигнете въпроса за новите ВПРЗ в началото на септември.
Синдикати нямате ли?
Виж целия пост
# 4 088
Имаме синдикат, който е само от няколко смелчаци. Останалите не смеят да влязат, страх ги е, а и са купени с 10 дни отпуск поне.
Какво може да направи синдикатът? Да поиска да се запознае с правилата за РЗ и с протоколите от общите събрания? И после?
Виж целия пост
# 4 089
Синдикатът да поиска от директора ВПРЗ във връзка с актуализацията му след подписването на новият КТД от 19 юни, промените в Наредба 1 за работната заплата, влизащи в сила от 1 юли и промените в длъжностите с влизането в сила на новия закон от 1 август. Ето три чудесни повода да се докопат до "секретните" правила и да участват в изработването им. Просто да си вършат работата и да защитават интереса на учителите, а не само да продават душите си за 8 дни отпуск на баба Янка и сие. Размърдайте ги малко.
Сега, друг е въпроса дали се цели конфронтация с шефа и вадене на кирливи ризи (които са трудно доказуеми дори съдебно, щото всеки директор с акъла си е подкован документално), или се цели промяна в  полза на персонала.
Со кротце, со благо и со малко кютек се случват нещата и при най-авторитарния директор Simple Smile 

Виж целия пост
# 4 090
Към момента аз съм се нагърбила със синдиката, колегите ми гласуваха доверие, като на човек, който се държи малко по-независимо от предходния. Затова живо се интересувам, какъв би бил най-полезният ход, без да излиза така, че искаме да търсим цаката на директора. Благодаря, Нали, ще говоря с членовете и може да оформим такова искане със споменатите от теб причини. Преди това обаче ми се струва, че трябва малко да се подготвя откъм документация, да почета и потърся информация, че да не си хвърляме силите на вятъра.
Виж целия пост
# 4 091
Скрит текст:
експертът по физика. Тя каза, че иска нови разпределения само на 5 клас от учителите си и обеща да попита нашите експерти за кои класове ще искат. Явно всичко е на местна основа - каквото реши всеки от РИО.

Ваня Русалова за какво отговаря в 5 и 6 клас, ако не е тайна? Подозирам, че става въпрос за Човекът и природата, но там би трябвало да съгласува с експерта по Биология и Химия, защото предметът се води 3 в 1.
Предполагам Човекът и природата, не съм питала. Ние в комисията сме само от начални училища, и никой не попита подробно, тъй като не ни засяга.
Иначе днес каза, че попитала Атанасова (става въпрос за начален курс) и тя била малко обидена, че не питат директно нея, а ползват Русалова за посредник. Но отговорила, че всеки си има директор, който подписва разпределението и последната дума била негова. Друг е въпросът, че директорът ще каже това, което му диктуват от РИО.
[/quote]

При нас конкретно очаквам, че всеки май ще се оправя както си знае, извън колегите в 1 и 5 клас. Тази година ще имам един клас БЕЛ, но там вече ще питам колегите какво им е казал Делов.
Виж целия пост
# 4 092
...
Лили, ВПРЗ се приемат на Общо събрание, имаш ли достъп до тези протоколи?
Естествено, че нямам. А и ние общо събрание в началото на годината не правим. Имаме само ПС. Много неща явно минават и никой не смее да попита.
Синдикатът може ли да иска достъп до тези протоколи?
Да, задължени са да ги представят на СО. В интерес на истината в началото на януари са ДЛЪЖНИ да проведат ОС, защото се отчита бюджета за годината. Най- вероятно си пишат протоколите и ги представят за проверка, а от РИО вас не ви питат имало ли е наистина такова. При нас ОС се провежда на три месеца. Аз съм протоколчик и винаги като напечатам Протоколите, изпращам екземпляр на СО.

Лили, не знам към кой синдикат сте, но всеки такъв има юристконсулти. Поискай консултация с такъв на областно или национално ниво. Поискай документите, на които имаш право на достъп с писмено искане. Тогава са длъжни в 14 дневен срок да ти ги предоставят. Ако имаш отказ, той трябва да обоснован и писмен. Тогава вече можеш сериозно да подкопаеш вашия Директор. И да започне да работи по правилата. Синдиката е голяма сила при нас и не могат да си позволят шефовете да играят по ръба.
Виж целия пост
# 4 093
Благодаря за съветите, Шаги.
ОС за отчитане прави, но за 5 минути, така между другото, споменава някои цифри, но само чете, документи не ни е давала да видим. Може би предишният председател е подписвал нещо, не знам. Предстои да разбера тази година как ще е. Не смятам да подписвам нищо, преди да съм го прегледала и евентуално консултирала с колегите и регионалния на синдиката. И ако нищо не ни представи, тогава ще го искам писмено.
Виж целия пост
# 4 094
Лиляна, изтегли си новото КТД. Има го качено на страницата на МОН, раздел нормативни документи, подраздел Заповеди. Не зная дали ще сработи линка
http://www.mon.bg/?go=page&pageId=7&subpageId=61
Наредба 1 за работните заплати на персонала в звената от системата на народната просвета
http://www.lex.bg/laws/ldoc/2135657866
В правилата не трябва да присъстват по-ниски стойности от заложените в тези два документа. Не е проблем да са по-високи - въпрос на договореност с директора.
Ако искаш, мога да ти пратя нашите ВПРЗ за справка. Пиши ми на лични, ако имаш нужда от насоки, за да не разводняваме темата.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия