Какво да направи дащеря ми, за да влезе във владение в бащиният си дом?

  • 4 207
  • 32
# 30
Аз случая го виждам така:

Банковата или финансовата институция, която е отпуснала кредита за ремонт, вероятно е отпуснала потребителски кредит с поръчител, защото споменатата сума беше 30 000 лева. Поради смърт на титуляра, изпълнението ще се насочи както срещу поръчителя, който вероятно е майката на природената сестра, така и към законните наследници на длъжника, в случая дъщерята на авторката и природената й сестра. Тъй като те двете са съсобственички на недвижим имот, вероятно необремен от други тежести и ипотеки, банката или финансовата институция, отпуснала кредита за ремонт ще заведе изпълнително дело при съдебен изпълнител, който от своя страна ще насочи изпълнението към недвижимия имот, в случая къщата. Към изпълнителното дело вероятно ще се присъединят като хирографарни кредитори държавата на първо място като привилигирован кредитор за вземанията си по данъци и Газопреносното дружество, на което не е платено.
Къщата ще се изнесе на публична продан, след което ако се реализира продажба ще се удовлетворяват наред кредиторите. Ако обаче не се продаде от 1-вия път, цената й започва да пада при насрочване на всяка следваща продан. Паралелно с това дългът нараства прогресивно.

Авторката да прочете внимателно това което съм й написала, и наистина да приеме искрените ми пожелания къщата да се продаде успешно, защото иначе дългът, направен от починалия баща на дъщеря й наистина може много лошо да я заглоби.

Абсолютно! Единственият изход е да продавате докато е време и докато можете да вземете наистина достатъчно пари, за да погасите всички дългове, които хич не са малко. Проверете и за застраховка живот - съмнявам се да няма.
Виж целия пост
# 31
Не съм сигурна, че точно тази тема е мястото да задам въпроса, който ме интересува, но не открих никъде друга дискусия на юридическа тема /ако някой знае по-подходяща тема, моля да даде линк/.
Въпросът ми е - има ли инстанция, съсловна организация, контролен орган и т.н., където може да се подаде сигнал срещу немарливо изпълнение на задълженията от страна на вещо лице. Оспорването на експертизата и искане на нова по делото е съвсем отделен въпрос.
Става дума за това - тези хора безнаказани ли са, щом веднъж са влезли в списъка на вещите лица, дори когато са некомпетентни или мързеливи /хайде ще премълча неизбежните съмнения за пристрастност/. Мога да разкажа и конкретният повод за въпроса, но не искам да досаждам на форумците в темата.
Виж целия пост
# 32
Подкрепям постовете на Nansen и @Mia
Изкарайте си документ ,че имота е без тежести /предполагам е такъв към момента/,
но не знам колко месеца е валиден и продавайте по-бързичко.
Кредита нали не е ипотечен,а с поръчител?
Поръчителя да подпише нов договор с банката,за да не стига банката до къщата към този момент.
Подайте/наследниците/ молба за погасяване на вземанията
по давност за сумите преди 2006г. през м.01.2012 г

Съгласно чл. 171, ал. 1 от ДОПК публичните вземания се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок, смятано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, освен ако в закон е предвиден по-кратък срок. С изтичането на 10-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, се погасяват всички публични вземания независимо от спирането или прекъсването на давността освен в случаите, когато задължението е отсрочено или разсрочено - чл. 171, ал. 2 от ДОПК.

Продажба.Сумата на две. От своята половина поръчителя да плати на газификационното дружество и вноски по кредита/не целия/,
освен ако не е за подобрения по имота/фактури/.
Данъка за последните 5г го изплащате двете страни.

Към коя банка е кредита и кога е теглен?
/Кръстница съм на юрисконсулт на БДСК и мога да  спомогна откъм инфо за практики/

ПП Мисля си,че банката не може да вземе единствено жилище на малолетен.  newsm78
 /имот на малолетен е несеквестируем/

Отговорността на поръчителя може да отпедадне при хипотезата на чл. 147 от Закона за задълженията и договорите /ЗЗД/, а тя предвижда бездействие на кредитора да не търси  вземането си от длъжника  в продъжение на шест месеца след като то е станало изискуемо. В закона се казва, че поръчителят остава задължен и след падежа на главното задължение, ако кредиторът е предявил иск против длъжника в течение на шест месеца.  newsm78



Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия