Финландия - 24 тема

  • 179 891
  • 649
# 450
Аз съм на предплатена на Сонера и все ми се струва, че много говоря за тези пари, но сравнявам с България.. Нека и другите кажат.
Виж целия пост
# 451
почти  Simple Smile имаме билети, и в момента водим кореспонденция за един апартамент. Сега съм на етап на проучване на комуникации и транспорт. Ще сме в Хелзинки 2седмици и ще се наложи да излизаме поотделно с мъжът ми по-работа, което налага да си вземем някакви предплатени сим карти, та затова приемам съвети  кои са най-изгодните оператори за тази цел.

Saunalahti
Виж целия пост
# 452
Благодарности на всички   bouquet Малко остана, летим след 3дена  Simple Smile Приемам и всякакви други съвети за престоят ни. Ако някой от Хелзинки иска нещо малко от БГ смятам че все ще му намеря място в куфара Simple Smile да пише на лични. Пък защо не и да пием по кафе, ще имам достатъчно време.
Виж целия пост
# 453
Вземете си Фервекс и чадъри Simple Smile
Приятно и плодотворно да е пътуването Ви!
Виж целия пост
# 454
 Simple Smile вече са в куфара, но се надявам да не ни потрябват
Виж целия пост
# 455
Момичета започнахте ли вече коледните приготовления?

 Аз днес излязох с ясната цел да накупя всички подаръци, ама се върнах само с едно пликче....ама как може нищо да не ми хване окото....? newsm78

 Другата седмица ще връщат платените вповече данъци та затова исках да избегна тълпите, които ще нахлуят из магазините.
Виж целия пост
# 456
Oт литературно любопитство се намесвам в темата ви.
Чета втора книга на Софи Оксанен и не спирам да се възхищавам. От откровеността, зрелостта, таланта.
Популярна ли е в страната си? Как я представят медиите?

Виж целия пост
# 457
Oт литературно любопитство се намесвам в темата ви.
Чета втора книга на Софи Оксанен и не спирам да се възхищавам. От откровеността, зрелостта, таланта.
Популярна ли е в страната си? Как я представят медиите?



Да, изключително популярна е и много я харесват финландците.
Виж целия пост
# 458
Благодаря BRB, случайно попаднах на Stalin's Cows, а сега съм се "залепила" за Purge.
Виж целия пост
# 459
Здравейте на всички,

Не знам дали е удобно да ви притеснявам с подобни въпроси в тази тема, но отчаяно търся информация. Сестра ми заминава за Хелзинки на 6ти януари 2013, след почти един месец и ще стои там до края на май. Приеха я по програма Erasmus за обмен на студенти. От НБУ обаче й отпуснаха много малко пари като стипендия само 450 евро на месец с които трябва да си покрива квартирата, храната и целия престой. Искам да ви попитам дали знаете за достъпни квартири, общежития, стаи или каквото и да е настаняване, което може да се вмести в този бюджет? На нея от HOAS й отпуснаха общежитие за 440 евро на месец, което тя няма как да приеме тъй като е твърде скъпо за една стая 15 квадрата.

Извинявам се отново, че ви притеснявам с подобен въпрос.
Благодаря ви предварително.

Прекрасен ден от мен
Виж целия пост
# 460
Здравейте,

регистрирам се сега, но с интерес изчетох последните две теми. Първо да се представя - на 22 години съм, живея във Финландия вече втора година, приятелят ми и е финландец, завършвам бакалавър до 1 година. Надявам се след като завърша да се преместим да живеем някъде около Хелзинки и да имам възможност да се запозная с хора от този форум.

Реших се да пиша след като прочетох поста на Петинката и се надявам да съм полезна.
Намирането на евтина квартира не е лесна задача във Финландия като цяло, а още по-малко в Хелзинки. Разгледах сайта на ХОАС и видях че има различни варианти за настаняване. Най-разумния вариант е момичето да си намери съквартирантка за споделяне на една стая в общ апартамент `Rent for a shared room in a shared apartment is 235 €/month`,но в този случай кухня, баня и тоалетна са общи за всички студенти живеещи там от 6 до 8 човека.
Друг вариант е да живее със съквартирантка в студио със собствена кухня, баня и тоалетна `Tenants share the rent and each tenant pays 290 €/month`.
В случай че няма други българи заминаващи с нея, аз препоръчвам да се обади в офиса на ХОАС или да пише имейл е по-добре, в който да обясни, че няма възможност сама да плаща 440 евро на месец и желае да има съквартирантка и ако е възможно те да и намерят такава.
Да не се отчайва, възможности има и хората, които работят с интернационални студенти там са много отзивчиви и разбрани.
Сигурна съм че ще и помогнат в намирането на съквартирантка и съответно в плащането на по-нисък наем, както и че престоят и в Хелзинки ще е незабравим.  Simple Smile
Виж целия пост
# 461
Реших се да пиша след като прочетох поста на Петинката и се надявам да съм полезна.

Много ти благодаря! Информацията ти е изчерпателна и много ценна!  Hug ти си спасител на плажа!
Виж целия пост
# 462
Здравейте на всички във този форум......току що се регистрирах и ако може бих искала малко информация, понеже от малко време живеем във Финландия и още не сме научили езика, няма как сами да разберем това което ни интересува Simple Smile Като се зачетох в този форум се зарадвах, че толкова много неща се споделят Laughing Това, което ме интересува е следното: Мъжът ми работи от 1 год.в строителна фирма, но иска да напусне, тъй като доходите му са много малки 1000 евро месечно, /аз като прочетох колко е средната заплата тук щях да падна/, това което го притеснява е какво се случва след това с него ако сам напусне работа, понеже е на постоянен трудов договор!   Той не знае фински език, това което искаме е да се регистрира като безработен и да почне да учи езика.... Simple SmileНо истината е че не знаем дали е възможно.....понеже информацията ни е ограничена!А иначе района в който живеем предлага хубаво обучение специално за езика....
        Много благодаря предварително за помоща.... Simple Smile
Виж целия пост
# 463
Снежи, не ми е ясна ситуацията ви, но ще ти разкажа по принцип как стоят нещата. Aко мъжът ти напусне сам от бюрото по труда му налагат 3 месеца т.н каrenssi. Няма да получавате отникъде средства- нито по безработица, нито от социалното бюро. Затова ми се струва, че това напускане е доста рисковано- особено в сегашната икономическа ситуация във Финландия. Курс по език той не може да започне, ако бюрото по труда не го изпрати.

 Освен ако има във вашия град курсове по език към народния университет. Да, вярно е, че е само един път в седмицата, но се научава нещо.

И на мен ми се виждат много малко 1000 евро за строителството. Да не би той да е подписвал договор с някоя фирма-посредник (може да е и от България), или да е чрез частно бюро по труда. Частните бйъра по труда вземат по 150-200 евро от всяка месечна заплата (може да бъде и повече, защото това е процент).

Единственото, което ми идва на ум е да не напуска засега, а да се обърнете към социалното бюро (там говорят всички английски). Оттам могат да ви отпуснат нещо. Мъжът ти плаща ли отчисления към каса по безработица? Защото ако не плаща- в бъдеще няма да може да получава никакви пари по безработица.

 И друго- отиди ти в бюрото по труда. Теб могат и да те изпратят на курс (имате три години за приобщаване)- ти можеш да ги използваш тях. Тогава на теб ще ти плащат по безработица, плюс по 9 евро на ден за пътни и храна (нека и момичетата да кажат толкова ли са)
Виж целия пост
# 464
                    Здравей  Viiviia  благодаря ти за отговора Simple Smile!!!
   
  Ще ти дам малко по конкретна информация, за ситуацията около нас може би и ти ще можеш по-лесно да се ориентираш какъв точно е проблема.
     Мъжът ми работи във финландска фирма, собственост на българин, който живее тук от 10 години.Аз ходя на курс и получавам пари от Келла за това. Искаме да разберем има ли начин мъжа ми да напусне работа по собствено желение и да ходи на такъв курс като мен.
 Договора му е за 10 евро на час ,но той реално получава 830 по банков път, останалите 170 на ръка Simple Smile Simple Smile Simple Smile. Това реално означава, че той работи по около 4 часа на дена, а това не е така защото  той работи 8 ........
    В предвид на това че аз получавам пари от Келла предполагаме че трудовият договор е постоянен ......на него пишe...... toistaiseksi .......което  ние успяхме да преведем като....... засега,досега.......... Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile   
 На 5,12,2012г.  той направи 1 год. при този работодател, ние не знаем какво право на годишен отпуск има в предвид на това, че според сумата която получава по банков път излиза че той работи 4 часа на ден.
 На всичкото отгоре на договора му пише 8 часов работен ден и ние не можем да разберем как работодателя му успява да заобиколи това и да му плаща за 4 часа което разбира се не е в наша полза......
           Общо взето искаме да излезем от това положение, но не знаем какво трябва да направим
           Предварително ти благодаря за отделеното внимание! Много здраве и усмивки от нас!!!! Grinning Grinning Grinning
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия