В ПЕТИ КЛАС всичко ново е за нас - тема № 32

  • 73 159
  • 737
# 390
Днес в НСА се проведе III фестивал по мини волейбол на столичните училища.
Моят син беше в отбора и прие участието с голям ентусиазъм.
Ние отидохме да го приберем, не съм гледала повече от 10 минути, но видях, че е много добре организирано и децата бяха щастливи.
 
Виж целия пост
# 391
Да побутна нашата темичка и да поискам вашето мнение,  не ми се пуска нова тема: В класа на сина ми има дете, което краде. Синът ми казва, че в някои междучасия пребърквал чантите на децата. Откраднал 20 лв. от момиче и ги раздал на приятелите си. Същински Робин Худ - взема от богатите и дава на бедните  Mr. Green. Синът ми е приятел с въпросното дете, даже понякога седят на един чин. Младежът е забавен, чаровен щурак. Та, сега съм изправена пред морална дилема: Да кажа ли на майка му, с която се познаваме? Жената е симпатична, разбрана, добра, споделяла ми е, че  трудно  се справя със сина си.
Освен това, Саши искаше да покани въпросното дете на гости, но аз не разреших, като обясних защо. Според съпруга ми не съм постъпила правилно,  поставяла съм етикет, заклеймявала съм го  Thinking, а той бил още дете. Какво дете на 11 години? На тази възраст отдавна знаят кое е редно и кое - не, и трябва да носят отговорност за постъпките си.
Вие как бихте постъпили на мое място - ще кажете ли на майката?

Виж целия пост
# 392
Не. Но ще информирам класната.
Тя трябва да може да съобщи такова нещо на майката. Naughty
Виж целия пост
# 393
Айяла, ако моето дете лично беше засегнато, освен това ако със сигурност се знае, че точно той е виновен, бих говорила с майката, разбира се. Още повече, че се познавате лично. Но в случая предполагам, че синът ти не е "жертва", а само е споделил с теб, може би е по-добре да се информира класната.

Би могло детето да се консултира с педагогическия съветник в училище, може да се даде съвет и за някой добър детски психолог, но въпросът е деликатен чия е задачата да дава тези съвети.
Виж целия пост
# 394
Това веднъж ли се е случило или редовно? Синът ти сигурен ли е, че наистина детето е крало, да не би този "щурак" да се е похвалил, а всъщност нещата да стоят по друг начин? Това момиче, потърпевшото, защо не се е оплакало? Ей такива едни въпроси се въртят из главата ми...

Междудругото и аз съм малко в дилема, сина ми искаше да покани на РД негов съученик, който миналата, а и сегашната година се слави като най-големия хулиган в класа им. Той самият не веднъж ми се е оплаквал от него. Миналия месец, като ме викаха в училище, дори класната му ми каза, че това момче отново се държи изключително зле. И аз забраних това дете да се кани на РД. За добро или лошо, ама забраних....
Виж целия пост
# 395
Вчера им върнаха поредните контролни.
Моят син за объркана задача на контролното по математика е "получил" наказание от госпожата, м/увпрочем, казвала съм и преди-математичка.
Вчера трябваше да пише 5о х на един бял лист правилото за намиране на неизвестен множител, защото на контролното е допуснал една изчислителна грешка и сбъркал знак при пренасянето. Текстовите задачи този път перфектно решени, но сбъркани сега аритметичните сметки! ooooh! 4,40 му писала +наказанието.
Като се върнах снощи и задачите бяха преписани и пререшени правилно и 50х написано правилото за неизвестният множител. Tired
Ей, на туй му се вика, да те накарат с мерак да ходиш на училище! ooooh! Tired
Отделно разказвателните му предмети и езика си чакаха реда и те.... ooooh!
Виж целия пост
# 396
Това веднъж ли се е случило или редовно? Синът ти сигурен ли е, че наистина детето е крало, да не би този "щурак" да се е похвалил, а всъщност нещата да стоят по друг начин? Това момиче, потърпевшото, защо не се е оплакало? Ей такива едни въпроси се въртят из главата ми...

mishelaa, доколкото разбирам редовно проверява чантите, но не винаги взема. Но наистина, не съм била там и няма как да бъда 100% сигурна къде е истината. Мислех си, че може и да си го е измислил, за да изглежда по-интересен, знам ли. Ще поразпитам синчето довечера.
Добра идея е да говоря с класната  Peace.
kopche, наистина ще откажат детето да ходи на училище такива "наказателни мерки".

Бях се оплакала тук преди време, че не правят преразкази по литература. Какво беше учудването ми, когато вчера на РС разбрах, че класното им за този срок ще е именно подробен преразказ  Thinking. Иначе, по програма не били предвидени часове за преразказ и ще трябва да разчитат на спомените си от миналата година.

Хубавата новина е, че училището е спечелило средства по някаква програма, която връща едновремешните кръжоци  Peace. Има светлина в тунела  Simple Smile
Виж целия пост
# 397
Браво за" кръжоците"!Обаче за преразказа...направо ...ужас!Вчера за първи и последен път помагам на сина по литература!Подробен преразказ на...народната песен"Славки си рожба не трае"!Детето категорично отказа да пише домашната,защото нищо не разбирало...правили преразказ в четвърти клас,но на кратка приказка!А сега изведнъж...бум-текст,изпълнен с архаизми и диалектни думи,доста дългичък.Едва след второто прочитане схванах идеята,преразказах,каквото можах,детето мълчаливо записваше.Звъннах на други майки-същото положение.Родата строена в две редици и чинно преразказва.Сега чакам да видя дали госпожата ще ми хареса домашната!Тя дали си мисли,че някое дете само ще се справи?!
Виж целия пост
# 398
И мен тези преразкази много ме притесняват. Мирише ми на леко зазубряне. Родителите помагаме, а детето зазубря какво преразказваме ние, за да го опише после максимално близко. Аз бях така едно време в училище с темите по литература. Ужас ми беше само като чуех: "Я сега да видим какво е искал да каже авторът с ... "  Ужас!!! #Cussing out
Не знам дали не може да се измисли някакъв друг подход - примерно паралелно покрай задължителните преразкази да се карат децата да разказват нещо я случило се покрай тях, я което им е направило впечатление, я някой виц. Да свикват да разказват. Е моя вагабонтин като разказва виц например, всяка трета дума му е "нали". И сега го отучвам лека-полека.
Виж целия пост
# 399
днес останах леко изненадана , когато синът ми сподели че две от децата от неговия клас успешно са преместени в СМГ  Tired
честито на момичетата ... 
ама как става този номер ако ми каже някой ще е добре ...
не че съм се засилила да го местя някъде .... но от чисто любопитство .....  Thinking

Както става с приема - приемат 112 деца, а на есен в СМГ учат 128... Не се пита за такива неща.   Wink

Извинявай, ама за допълнително приетите деца си беше казано съвсем официално - това са деца с висок резултат на последния изпит, но с нисък рейтинг поради пропуснати състезания. Комисия е преценила, че имат заложби и затова им е даден шанс да се развиват. Което е проява на похвална гъвкавост от страна на СМГ.
Виж целия пост
# 400
днес останах леко изненадана , когато синът ми сподели че две от децата от неговия клас успешно са преместени в СМГ  Tired
честито на момичетата ... 
ама как става този номер ако ми каже някой ще е добре ...
не че съм се засилила да го местя някъде .... но от чисто любопитство .....  Thinking

Както става с приема - приемат 112 деца, а на есен в СМГ учат 128... Не се пита за такива неща.   Wink

Извинявай, ама за допълнително приетите деца си беше казано съвсем официално - това са деца с висок резултат на последния изпит, но с нисък рейтинг поради пропуснати състезания. Комисия е преценила, че имат заложби и затова им е даден шанс да се развиват. Което е проява на похвална гъвкавост от страна на СМГ.
Черна станция, неведнъж открито съм декларирала  колко много харесвам СМГ и колко би ми се искало децата ми да проявяваха интерес към това училище. Peace Но тази нагласа не е повод да премълчаваме нередности при приема във всяко хубаво училище, включая и в СМГ. Ако част от децата са приети на база отличното си представяне на изпита, а просто са нямали актива от точки от състезанията, то каква е историята на тези деца, за които стана дума по-назад в темата и които доста след началото на учебната година са се преместили в СМГ от 107-мо.... WinkНе ме разбирай криво, така е навсякъде и не следва всячески да оправдаваме това положение. Като
аналог ще дам пример с 91 НЕГ.През 2010 по план в гимназията приеха 192 деца. В края на годината , на изпита за немските паралелки се явиха 200 Mr. Green
Виж целия пост
# 401

Извинявай, ама за допълнително приетите деца си беше казано съвсем официално - това са деца с висок резултат на последния изпит, но с нисък рейтинг поради пропуснати състезания. Комисия е преценила, че имат заложби и затова им е даден шанс да се развиват. Което е проява на похвална гъвкавост от страна на СМГ.
Уви, не е вярно. Има дете което познавам от нововлезлите, явило се е на изпита и има 10 т. (сега проверих).
Лоша услуга са направили тези родители на децата си. Дано не им навредят повече отколкото помогнат.
Второто класиране стоя около ден на сайта на СМГ и ако не следиш сайта едва ли ще знаеш, че е имало такава възможност (никой и не спомена за такова класиране). Изобщо... какво да ви кажа.

По мое време в СМГ 5 и 6ти клас се влизаше изцяло по такъв начин, така че има развитие. Joy
Въпреки това не смятам че тези две години бяха решаващи за по-натам.
Гениите от класа ни бяха всички от приема след 7ми клас.
Виж целия пост
# 402
Гениите от класа ни бяха всички от приема след 7ми клас.
Мисля, че и тук има развитие. Не съм софиянка и не знам как е било преди, но ако е вярно това, което казваш, вероятната причина е била слаб интерес към СМГ след 4-ти клас.
Сега трудно ще се появят гении след седми клас, ако има ще са единици.
Направих си труда да проверя резултатите на въпросните близначки, приети в гимназията на по-късен етап. Едната има приличен резултат, но другата вероятно ще се мъчи...Така или иначе и двете са били под чертата.
Русалката ще разбере за какво говоря! Hug
Виж целия пост
# 403
Мисля, че и тук има развитие. Не съм софиянка и не знам как е било преди, но ако е вярно това, което казваш, вероятната причина е била слаб интерес към СМГ след 4-ти клас.
Сега трудно ще се появят гении след седми клас, ако има ще са единици.

Позволи ми да не се съглася.
Мотивацията на децата в момента е смесена, напън от нас и желание от тях.
Все още им е рано да са истински вътрешно мотивирани.
В интерес на истината може за момичетата и да не е така, но на момчетата им идва вдъхновението на един много по-късен етап.
Времето ще покаже. Ще си говорим след 7ми живи и здрави Peace
Виж целия пост
# 404
Позволи ми да не се съглася.
Мотивацията на децата в момента е смесена, напън от нас и желание от тях.
Все още им е рано да са истински вътрешно мотивирани.
В интерес на истината може за момичетата и да не е така, но на момчетата им идва вдъхновението на един много по-късен етап.
Времето ще покаже. Ще си говорим след 7ми живи и здрави Peace
Права си, разбира се. Peace
Но моите наблюдения показват друго. Е, с уговорката, че следя процеса от няколко години и едва ли мога да направя генерални заключения. Наблягам отново на това, че ако има гении приети след седми клас, то те ще са единици.
Пък зависи и какъв смисъл влагаме в думата математически гений.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия