Здравословно хранене за децата - 6

  • 47 775
  • 735
# 195
А варите ли ги или ги киснете в мляко?
Виж целия пост
# 196
Елдата, просото и ечемика ги варя, овесените и ръжените ядки понякога ги варя за 2-3 мин, а понякога само ги накисвам във вряла вода за около 5-10 мин  Peace Някой беше писал за елдата, че може да се накисне от вечерта във вода и сутринта да се залее с вряла вода и да се остави за 5-10 мин и така да се консумира.
Виж целия пост
# 197
Ще ви следя с интерес Hug .Дайте предложения за здравословна закуска за  2.8 годишно

Всички видове зърнени-елда, просо, ечемик, овесени ядки, ръжени ядки, може да се добавят плодове, канела или пък сирене и масло, орехи, бадеми, семена към тях. Аз това давам на моето дете  Peace
Благодаря,много.Гледах преди време елда в Била,но как се прави ?  newsm78
Виж целия пост
# 198
Елдата, просото и ечемика ги варя, овесените и ръжените ядки понякога ги варя за 2-3 мин, а понякога само ги накисвам във вряла вода за около 5-10 мин  Peace Някой беше писал за елдата, че може да се накисне от вечерта във вода и сутринта да се залее с вряла вода и да се остави за 5-10 мин и така да се консумира.
Благодаря.
Виж целия пост
# 199
cayenne, семена от коприва си бера сама през есента от чисти места в планините, но мисля, че продават. Килото май е около 40 лв. Аз предпочитам родни храни пред разни чиа, амарант, киноа и подобни чуждоземски.

За съвети за закуски на децата не се обаждам, защото моята иска  само овесени ядки- сурови, накиснати за малко с вода. Сама си ги прави: добавя мед, тахан, стафиди, орехи, белен слънчоглед, канела и замразени малини.  Laughing  Ядките и плодовете варират според предпочитанията.
Веднъж или два пъти в месеца си иска макарони или кус-кус.
Виж целия пост
# 200
За елдата - закуска правя от накисната за през нощта кафява елда с канела и нещо за подслаждане. Само така става приемлив специфичния вкус (според нас). Не заливам с гореща вода, само преплаквам в гевгир под течаща вода. Зелената я хапваме предимно покълнала, много рядко примерно за пълнени чушки или нещо друго готвено.

За закуска моето дете най-много обича филийка със сусамов тахан и меласа. Преди ядеше всякакви комбинации от зърнени, но не знам защо от няколко месеца отказва дори да ги погледне.
Виж целия пост
# 201
Меласата сурова захар ли е?  newsm78
Виж целия пост
# 202
Не точно, отделя се при производство на захар. Не знам дали има друга, аз все сурова купувам. Има силен плодов вкус, може да е по-гъста или по-течна.
Виж целия пост
# 203
cayenne, семена от коприва си бера сама през есента от чисти места в планините, но мисля, че продават. Килото май е около 40 лв. Аз предпочитам родни храни пред разни чиа, амарант, киноа и подобни чуждоземски.

За съвети за закуски на децата не се обаждам, защото моята иска  само овесени ядки- сурови, накиснати за малко с вода. Сама си ги прави: добавя мед, тахан, стафиди, орехи, белен слънчоглед, канела и замразени малини.  Laughing  Ядките и плодовете варират според предпочитанията.
Веднъж или два пъти в месеца си иска макарони или кус-кус.

От къде си купуваш български сусам, ленено семе и др. ?  newsm78Повечето като гледам идват от Китай и Индия, там какво био производство има, не знам  Thinking
Виж целия пост
# 204
Сусам бг - от пазарите...не е био, но поне не е китайски..../за Пловдив останалите сергии от бившия Четвъртък пазар, а и на новото място, където го преместиха също има/
Виж целия пост
# 205
Сусам бг - от пазарите...не е био, но поне не е китайски..../за Пловдив останалите сергии от бившия Четвъртък пазар, а и на новото място, където го преместиха също има/

мерси, Бенджи, ще взема от там   bouquet
Виж целия пост
# 206
Някой може ли да ми даде примерно здравословно меню или линк ?  Hug
Виж целия пост
# 207
cayenne, семена от коприва си бера сама през есента от чисти места в планините, но мисля, че продават. Килото май е около 40 лв. Аз предпочитам родни храни пред разни чиа, амарант, киноа и подобни чуждоземски.


А какъв е вкуса на копривените семена? И по кое време  есента стават за бране? То сигурно зависи от надморската височина, като за другите билки...Много ме грабна тази идея за семената, непременно ще пробвам, но явно чак догодина ще мога да бера.
 Сетих се по този повод за едни соленки с брашно от коприва, които импровизирах веднъж, а децата толкова ги харесаха, че ги правя редовно оттогава:
    -една-две с.л. брашно от коприва, + няколко щипки червен пипер + орехови ядки + натошено сирене + чаша пълнозърнесто брашно + вода ( да стане като тесто за кекс, или маалко по-гъсто)
Оставя се да преседи 15 мин.-може и по-дълго. С лъжица се изсипват купчинки върху хартия за печене. Пекат се в нагрята фурна, около 180 градуса. Нямат нужда от набухватели, но не пречи и да се сложи малко сода или бакпулвер.

 Изглеждат доста съмнителни като се изпекат, да не казвам на засъхнало какво приличат  Mr. Green но всички в къщи много ги обичат!

А за българските продукти, аз също ги предпочитам, някак си генетично за тях сме по-пригодени, мисля, отколкото за екзотичните. Разните трънки, дренки и глогинки си ги уважавам много Grinning
 
Виж целия пост
# 208
cayenne, а от къде го купуваш това брашно от коприва?  newsm78
Виж целия пост
# 209
Има брашно от коприва в диетичните магазини и щандове в доста от по-големите магазини. В малки пакетчета се продава. "Коприва на прах" пише, само от листа и връхчета, събирана от екологично чисти находища в района на г. Павликени. 50 гр. е. Пише производител и телефони. И че е за деца над 2  год.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия