Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем!-2

  • 483 604
  • 4 590
# 3 915
Ипотеката също така на 10 години трябва да се подновява - около 100лв. (не съм сигурна в сумата, от банката така ми казаха).
Не съм съгласна, че в повечето случаи ипотеката е договорна. Нашата беше законна и ни струваше под 200лв.
П.С.: разликата между двете ипотеки е, че при договорната ипотека парите, които искате от банката са не само за закопуването на апартамента. Примерно искате 80 000лв за да купите апартамента и още 20 000лв. за да го ремонтирате. При законната теглите 100 000лв. и всичките се превеждат на продавача.
Виж целия пост
# 3 916
Да, може и да сте права. Нямам преки наблюдения върху ипотеките, по-скоро изхождам от собствен опит, който ме е накарал да смятам, че повечето хора теглят точно до размера на имота, но може и да бъркам.

В тази връзка ще се допълня тогава с таксите, които зе дължат отново за заем от 100 000 лева, но в случай на законна ипотека:
- нотариална такса за законна ипотека - 365,25 лева
- ДДС - 73,05 лева
- такса АВ за вписване на ипотеката - 100 лева
- евентуално още 10-20 лева за друг вид нотариални услуги по издаването на преписи и банкови преводи
Общо - около 550 лева.



Виж целия пост
# 3 917
Здравейте!
А защо при предоговаряне се заличава ипотеката?

С други думи, при кредит от 100 000 лева ипотеката оскъпява с около 1000 лева. При предоговаряне, рефинансиране и пр., ипотеката следва да бъде заличавана, за което се дължи отново такса и подновявана, за което също се дължи такса.
Виж целия пост
# 3 918
Ако предоговарянето е в същата банка, не се заличава ипотеката. Само, ако се рефинансира в друга банка, би следвало да се заличи първата ипотека и да се учреди нова в полза на рефинансиращата банка.
Виж целия пост
# 3 919
Не, при рефинансирането стъпките са следните: първо се учредява втора поред ипотека в полза на новата банка, после тя превежда парите по сметката в първат банка (преди това трябва да сте взели писмо-намерение от първата банка, в което пише, че ако се погаси сумата, ще вдигнат ипотеката). После
подавате молба в първата банка да погасите предсрочно кредита и те трябва да ви дадат една молба до съдията по вписванията да заличи първата ипотека, която се носи на нотариус, плащат се таксите и когато той заличи старата ипотека, вземате удостоверение за тежести от Агенция по вписванията и го носите в новата банка, за да се види, че тяхната ипотека е първа по ред. Същото е и когато се купува ипотекиран имот и купувачът също тегли ипотечен кредит.
Виж целия пост
# 3 920
Ако предоговарянето е в същата банка, не се заличава ипотеката. Само, ако се рефинансира в друга банка, би следвало да се заличи първата ипотека и да се учреди нова в полза на рефинансиращата банка.

И аз така знам, затова се учудих и попитах. Ние предоговорихме лихвата миналата година и нямаше такова нещо.

kati_v, благодаря за подробната информация, ще ми е от полза.
Виж целия пост
# 3 921
При някои видове предоговаряне - например, при сливане на няколко задължения или увеличаване на дълга /при теглене на още средства/, ипотеката следва да бъде подновявана за актуалния дълг. Нищо, че банката не се сменя.
Виж целия пост
# 3 922
Това не го знаех, благодаря, Скочубра. Може би защото и нямаме намерение да увеличаваме дълга, само гледаме да го намаляваме Simple Smile
Виж целия пост
# 3 923
Здравейте,настана време и аз да се сдобия с собственно жилище...спрял съм се на 2 апартамента,но по трудното е да реша към коя банка да се насоча за кредита...бих се радвал ако може да ми дадете някакви скорошни отзиви и препоръки...попаднах на оферта от ЦКБ ако може и мнение за нея...приемам всякакви мнения

Благодаря Simple Smile

http://www.moitepari.bg/ipotechni_krediti/detaili.aspx?s=1J59TkU … abHT58s(Sk5CNRPam!zxcHMgEfYtQPO6!YMS7xmIO_y(75knyONe(cKQN!DR17kqo0IOwVEW--T1qqrKM2h16!UEjAr7P6zYSNPaV)yQMw0j2rS4RYqizZD3XgTuNIOdTYoJsA8(s)AbVWmn9Y)dmPZ0!sOkKTM8gJr23Xtv1juxhIaB6DI_tL2eqvNIqmjxaPjPfts2MEKQLUm9HWRM639laHc3fUyS
Виж целия пост
# 3 924
Попрочетете малко в темата, примерно.
Виж целия пост
# 3 925
Благодаря на всички, които се включиха по въпроса ми. Едното питане не съм го формулирала правилно, та май не се разбра правилно. То е ясно, че при изповядване на сделката при нотариус се плащат такси и онзи големия данък в размер на 2.5 % от продажната цена, но питането ми по-скоро беше, дали и ПРИ заличаване на ипотеката, пак се дължи този данък. Доколкото разбирам от обясненията на Скочубра, плащането се прави само един път и всъщност само таксите за нотариуса са двойни: веднъж се плаща при ипотекирането на имота и после при заличаване на ипотеката.

Колкото до първончалния ми въпрос, дали е по-добре дас е тегли ипотечен или потребителски кредит, явно трябва да се смята. Иначе идеята е заема да се изплати до 10 години. Вноската ще е малка, но заемът ще се погасява предсрочно от време на време с определени суми.

И още един въпрос, чийто отговор пак би трябвало да лежи на сметки, но... Ако се разполага с половината пари за покупката, ОК ли е да се тегли кредит за цялата сума, с цел да не се остава без пукната пара след това?
Виж целия пост
# 3 926
2,5% е данък за придобиване на имота. Плаща се еднократно, по закон от купувача, но може да договорите да си го поделите. Демек - не се плаща втори път, при никакви условия. Ако продадете имота, после другите купувачи ще го дължат на общината и така.
Виж целия пост
# 3 927
Данъкът би следвало да се плаща при покупка и да няма връзка с учредяването на ипотеката.
Виж целия пост
# 3 928
О, това е чудесно... Живеехме със заблудата, че този данък се плаща два пъти...   Blush
Виж целия пост
# 3 929
При заличаване се плаща само нотариална такса, която е символична в сравнение с учредяването. Smile
Ако продавате имота и между покупката и продажбата има по-малко от 3 години дължите данък печалба. Но ако само заличавате, данъци не се дължат. Ако продавате ипотекиран имот, обикновено продавачът плаща разходите за заличаването (банките имат такси за писмо-ангажимента и нотариалната такса за заличаването), я продавачът си плаща местния данък за придобиването на имота и нотариалните такси по покупката. Зависи как е упоменато в предварителния договор.
При тези условия, може да помислите дали ще сте ок с идеята апартаментът да е залог за заема или да плащате повече, но да сте си пълноправни собственици. Щом можете да погасявате предсрочно, може би може и да помислите за потребителски. Всичко е въпрос на сметки и лично усещане.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия