АБВ на икономическата криза :-)

  • 19 576
  • 375
# 120
Записвам се, ще следя.
Виж целия пост
# 121
Боже Рокси, ако ми е и хрумнало дори, че си се почувствала лично засегната от критиките към големите играчи, борсови спекуланти и финансисти, то веднага бих ти се извинила  newsm20  Прости мен заблудената, от де да знам, че със Сорос си пиете кафето!
Ох, сега вече като отправям заблудени обвинения към големите акули ще слагам по едно " с изключение на Рокси, разбира се"!  smile3544

Мечо Пух за Япония пропуснах да изкоментирам частта със застаряващото население и пенсионерите. Както правилно забелязваш - пенсионерите стават все повече, по-дълголетни и с по-голям дял в обществото. Япония отдавна е въвела някои моменти, над които тепърва се замисклят в Европа. Например, в Япония пенсионирането е задължително на 60 години, но пенсия се получава от 65. По този начин хем се дава път на младите, хем не се утежнява болезнено социалния сектор. В тези 5 години младежите от третата възраст могат да работят на половин ден в досегашните си фирми, да живеят на спестявания, да захванат частен бизнес, да работят почасова нископлатена работа - както си го нагласят. В тази възраст се предполага, че си си отгледал децата и надвил на харчовете. Другата разлика между Япония и Европа е, че Япония може тепърва да отпусне кранчето на имиграцията и да влее свежа работна сила, докато Европа трябва да затяга и да се бори със свръхемиграция. Но фактът си е факт - застаряващота население е проблем!
Виж целия пост
# 122
Мечо Пух много ти се радвам! Най-сетне един човек в този форум , с който можем да си "говорим" и обменяме възгледи без обвинения от сорта на "я си гледай манджите, какво си тръгнала да се занимаваш с икономика". Разговорът е приятен, интересен и обогатяващ.

Относно Япония - поглед отстрани е винаги много полезен и ... много различен. Аз понеже съм вътре, затова съм на обратните на теб позиции - европесимист и азиатски оптимист (ще ми се, нали се сещаш). Да започнем още от сметките по японският дълг - някои го изчисляват на 195% БВП, а други - на 120%. Та още от там има въпросителни. От друга страна - както японците имат висок дълг, така имат и много чужди облигации, а това е важно. Толкова много, че не биха могли да ги приодадат, но пък могат да си изтъргуват политически ....айде да го кажем "лостове", а не облаги.

Глей ся Simple Smile За миг остави БВП-та и съотношения, не се омотавай. Остави лостове,политики,облаги.

Оставяме също за миг песимизъм и оптимизъм, изчистваме "отстрани" и "отвътре" и поглеждаме с окото на Колю- взел Колю, дал Колю - числата на Японското министерство. Понеже са разпиляни, показвам табличка. Драфта е актуален.
Гледаме само маркираните стойности, за да не се разпиляваме.



Взел Колю Данъчни приходи за 2011 - 41 трилиона йени. Ще(!) ни купят нов Дълг: 44 трилиона -> т.е. ще задлъжнеем над приходите.

Дал Колю (само лихви!) Плащания по държавния дълг - 21.5 трилиона - половината данъчен приход. Колю диша на 1.5% лихва и я дължи на пенсионния фонд на майка си.

Няма значение от кого и на кого се дължи. Няма прошка, няма геле. Половината пари отиват за лихви, дългът се трупа.
Намалеят ли данъчните приходи  от фирми (Япония е с най-висок корпоративен данък в света), граждани (броят пенсиониращи се расте и превръща плащащи в получаващи) - смятай. Това средносрочно.
Краткосрочно - при лихви по дълга 3%, което е пазарно за САЩ и по-ниско от Германия за 10г. бонд - тоест само да станат пазарни лихвите, улита данъчния приход да плаща само лихви.
Не главница, не пенсии, нищо...
Как могат да станат пазарни? Достатъчно е държавата да спре да може да задлъжнява навътре поради намаляващите данъчни приходи.

За мен това е баланс на страна със сигурен фалит. Въпрос на време е да се материализира.
Ако се касае за сложен инструмент, политическо решение и т.н. - иди-дойди.
Когато обаче простата аритметика не излиза няма врътки, разбери.
Другото е wishful thinking.

Това ако не е достатъчно да те убеди за рисковете за Япония, няма да продължавам, защото не целя нищо.
Виж целия пост
# 123
О, аз съм убедна в рисковете. Може много неща да ми се щат, но не съм и кьорава...Но, нали знаеш къде е дяволът?
Ето и от мен една интересна картинка :
http://www.bbc.co.uk/news/business-15748696

А ако се погледне достатъчно отстрани - мазалото е пълно. Кой не се е оплел, Бирма?
Виж целия пост
# 124
Стига с тоя борд, няма да пада борд. България отива у ряката, ако падне бордът. Засега ще си кретаме с борд, докато не се поуспокоят нещата, не стане ясно бъдещето на еврозоната и съответно нашите икономически перспективи.
Виж целия пост
# 125
И аз се записвам да ви следя, благодаря за интересната и полезна тема  Simple Smile Не съм нито лаик нито специалист. Завърших и сега продължавам с магистратура донякъде свързана с тази материя, определено обясненията на някои потребители помагат много да попълня пропуски и да си доизясня някои по-сложни въпроси Wink Ако аз някъде видя, че мога пък да съм полезна на останалите, ще се включа по-късно  Mr. Green
Виж целия пост
# 126
Интересна тема, любопитни тези.
Виж целия пост
# 127
Аз тотално се обърках кой от кого е засегнат, на кого Сорос е рекъл да си гледа манджите и т.н., ама даже и на трикракото столче не ми се седи да гледам.
Отпис с две думи:)
Виж целия пост
# 128
  bouquet
Виж целия пост
# 129
Една държава почти никога не разчита само на приходи от данъци, ами валутния и златен резерв, държавните предприятия/дялове в такива?
Виж целия пост
# 130
Много сложна и експертна станала темата. Давайте по-просто като за прости хора. Не всички тук сме експерти, завършили ВИИ "Карл Маркс"- гр.София.

Аз имам един въпрос - напоследък ми прави впечетление, че който и от българските експерти и политици да питат "Какво ще става занапред, как ще се развият нещата" никой не може да каже и всеки се измъква от конкретен отговор. Измънкват нещо от сорта на "Никой не знае как ще се развие кризата напред във времето " и толкова.
Е питам аз - как пък един човек не се намери дето знае какво ще се случи напред във времето. Толкова ли е сложно това. За какво са учили тези хора икономика и т.н. висши нАуки като не знаят как ще се развият нещата напред. Кой знае тогава. Кой управлява световната икономика и кой знае накъде ще отива тя. Световната икономика от определени хора ли се управлява или е стихийно явление и никой не знае какво и как ще стане утре.... Има ли някакъв борд на директорите който управлява света и направлява развитието на отделните икономики
Виж целия пост
# 131
Много хубава тема, 10 c's.  bouquet

Много съм далече от тази материя, познанията са ми съвсем повърхностни, но имам безброй въпроси.
Първият, съвсем лаишки. Laughing

Винаги съм се чудила за Швейцария.Ясно ми е, че в голяма степен положението и се дължи на вечният неутралитет.Но наскоро прочетох статия, в която тезата беше, че:"Швейцария не се нуждае от "европеизация", а по-скоро Европейският съюз има нужда от "швейцаризация" и "Европейският съюз още не е така привлекателен за Швейцария, както Швейцария е привлекателна за Европейския съюз.  
В тази връзка ми е и питането.Нямаше ли да е по-ползотворно за страна като нашата, да следваме в някаква степен швейцарския модел, и късно ли е вече? Въпросът е и политически, но и икономически в частта, за която питам, а именно, че законите им в селското стопанство са протекционистки.
Чисто икономически, този модел не би ли бил много по-удачен за България?
Виж целия пост
# 132
Би бил, но безвъзвратно изпуснахме момента.
Виж целия пост
# 133
По икономическите въпроси не мога да отговоря, но по отношение на неутралитета - най-важното е дали останалите субекти на международните отношения, ще признаят неутралитета на държавата Х. За Швейцария това е станало в началото на деветнадесети век на Виенския конгрес.
Обратен пример е Белгия през Първата световна война - страната обявява неутралитет, но Германия пак я напада.
Това сочат далечните ми спомени по история.
Виж целия пост
# 134
Здравейте Дами,
трябват ми отговори на няколко въпроса свързани с Корпоративните финанси. Тези, които могат да ми помогнат нека ми пишат ЛС да им ги кажа какви са те. Blush
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия